Dodaj do ulubionych

Ławica. Ślad porannego zwycięstwa

21.12.11, 13:49
Podpis pod zdjęciem jest błędny "Setki kadłubów i płatów niemieckich samolotów zgromadzone na Ławicy, które wpadły w ręce powstańców".
Zdjęcie przedstawia wnętrze nie istniejącej już hali sterowcowej ("zeppelinów") na Winiarach a nie na Ławicy. Obecnie w tym miejscu przebiegają Aleje Solidarności. A resztki fundamentów pod torowisko, po którym poruszały się wrota hali do dziś można oglądać na pasie rozdzielającym jezdnie na wysokości osiedla Zwycięstwa. W hali zgromadzone były fabrycznie nowe (często zapakowane w skrzyniach!) samoloty, które zasiliły powstającą Armię Wielkopolską.
Po raz kolejny apeluję o upamiętnienie tego miejsca, aby jakiemuś "mądrali" nie przyszło do głowy "uporządkowanie" tych przypuszczalnie ostatnich pozostałości hali sterowcowej.
Obserwuj wątek
    • Gość: Roman_C Re: Ławica. Ślad porannego zwycięstwa IP: *.icpnet.pl 06.01.12, 19:13
      PASY!!! Biało-czerwone pasy! Szachownica biało-czerwona to wówczas był zwyczajny znak indywidualny pilota Steca, nie mający nic wspólnego z dzisiejszym oznakowaniem polskiego lotnictwa.
      • babilas Re: Ławica. Ślad porannego zwycięstwa 06.01.12, 21:43
        Jakie pasy? Wikipedia mówi:

        Na swoim samolocie, jeszcze w służbie austriackiej, Stec jako godło osobiste miał namalowaną biało-czerwoną szachownicę. Szachownica ta została przyjęta 1 grudnia 1918 roku rozkazem nr. 38 Sztabu Generalnego WP jako znak rozpoznawczy samolotów lotnictwa polskiego.

        Akcja zdobycia Ławicy miała miejsce 6 stycznia 1919.
    • jajasobierobicie Historia lubi się powtarzać 06.01.12, 19:39
      "Jeszcze w styczniu kilkadziesiąt maszyn odleci do Warszawy". I tak od tamtego czasu co wypracuje Wielkopolska "odlatuje" do Warszawy.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka