Dodaj do ulubionych

Nie chcą remontu drogi

IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.08.05, 16:02
Nie chcą remontu drogi

Sobota, 13 sierpnia 2005r.

Czy przez protesty mieszkańców małej wsi Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
nie będzie mogła wykorzystać 17 mln złotych?

Wiosną miał rozpocząć się remont ruchliwej drogi przez wieś Smardzów koło
Oleśnicy. Nic z tego. Zablokowali go... mieszkańcy wsi
Smardzów

Mieszkańcy Smardzowa od lat walczą z narastającym ruchem samochodowym w ich
miejscowości. Nie chcą się zgodzić na planowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg
Krajowych i Autostrad czteropasmową drogę, która ma przebiegać przez wieś.
– My jej nie chcemy. Już teraz ciężko nam się żyje przy istniejącej drodze
krajowej numer 8. Co będzie, jeśli przez wieś będą biegły cztery pasy? O
wyjściu na drogę nie będzie mowy. A co dopiero mówić o przejechaniu przez nią
rolniczym sprzętem – twierdzi sołtys Tadeusz Cieślak.
Smardzów to ostatnia wieś przed Oleśnicą na trasie Wrocław-Warszawa. W tym
miejscu kończy się równa, szeroka na cztery pasy droga w kierunku stolicy.
Spór wokół tego, czy droga krajowa, która przechodzi przez tę wieś także
powinna mieć cztery pasy, toczy się od co najmniej czterech lat. W 2003 r.
gminni urzędnicy negatywnie zaopiniowali projekt. Argumentowali, że byłaby
ona usytuowana zbyt blisko budynków. Dodatkowo, brakuje pomysłu na
zainstalowanie sygnalizacji świetlnej.
– Po co nam ona, skoro za kilka lat ma powstać droga S-8 – zastanawia się
Leszek Janikowski, mieszkaniec Smardzowa.
O sprawie znów zrobiło się głośno, gdy okazało się, że drogowcy mają
pieniądze, by w przyszłym roku przebudować półtorakilometrowy odcinek drogi
przebiegającej przez wieś. Postanowili przyspieszyć prace, bo rozpoczęła się
już budowa obwodnicy Oleśnicy. Zaczyna się ona tuż za Smardzowem. Bez
przebudowy tego odcinka już wkrótce stanie się on wąskim gardłem na trasie na
Warszawę. Po obu stronach Smardzowa droga będzie miała cztery jezdnie, a
przez samą wieś tylko dwie.
– Zrobiliśmy projekt przebudowy drogi, mamy decyzję lokalizacyjną. Kłopoty
zaczęły się przy wykupie gruntów. Okazało się, że rolnicy nie chcą ich
sprzedać. Dlatego zorganizowaliśmy spotkanie, na którym próbowaliśmy
przekonać mieszkańców Smardzowa do remontu – mówi Jacek Oszytko, dyrektor
wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. –
Podczas spotkania mieszkańcy stwierdzili, że nie chcą poszerzenia trasy.
Zamiast tego zażądali instalacji świateł i budowy zjazdów z drogi.
Drogowcy twierdzą, że takie rozwiązanie nie byłoby dobre. Wymaga zmiany
projektu, a to potrwa. W efekcie przepadłyby pieniądze, które miały być
wydane w przyszłym roku.
– Będziemy jeszcze rozmawiać o wykupieniu gruntów. Ale jeśli spotkamy się ze
zdecydowaną odmową, pieniądze zostaną przeznaczone na inny cel – deklaruje
Oszytko.
Z takiego rozwiązania mieszkańcy Smardzowa będą zadowoleni. Nie zraża ich
nawet perspektywa remontu ich drogi najwcześniej za dwa lata.
– Lepiej poczekać, niż pozwolić, by we wsi powstały dwa dodatkowe pasy
jezdni – mówią.

Katarzyna Kijakowska, Bartłomiej Knapik - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Obserwuj wątek
    • Gość: Jurek Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.05, 16:28
      Jakos mieszkancy Dlugoleki i innych wiosek polozonych przy 8-mce zyja. Potrafia przechodzic przez
      droge, ktora ma cztery pasy. Przeciez ruch sie nie zmniejszy, gdy beda nadal tylko dwa pasy, a przejsc
      bedzie nawet trudniej. Szkoda slow dla takich ludziow...:(
      • talkinghead Re: Nie chcą remontu drogi 16.08.05, 16:39
        Gość portalu: Jurek napisał(a):

        > Jakos mieszkancy Dlugoleki i innych wiosek polozonych przy 8-mce zyja.
        Potrafia
        > przechodzic przez
        > droge, ktora ma cztery pasy. Przeciez ruch sie nie zmniejszy, gdy beda nadal
        ty
        > lko dwa pasy, a przejsc
        > bedzie nawet trudniej. Szkoda slow dla takich ludziow...:(

        Co innego przejsc a co innego przeprowadzic krowe ;)
        • Gość: ! Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.08.05, 16:44
          Wybudować przejścia podziemne dla krów i po kłopocie :)))))))

          ...ale tak naprawdę, to nie jest do śmiechu. Kolejni, którzy myślą tylko o
          sobie :(
          • Gość: andrzej Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.08.05, 20:40
            Boją się wszystkiego, nowej drogi - ale jeżdźić chca, UE tez się boją i są
            przeciw ale dopłate biorą "chodz im się nie opłaci" Buraczana mentalność kalego
            i tyle. Na ciemnotę szkoda słów.
    • Gość: kotbehemot Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.05, 20:53
      a ja stane w obronie mieszkancow wsi. Niestety, ale tutaj kazda ze stron ma racje. To wina wladz, ze zaproponowaly rozwiazanie-półśrodek w postaci puszczenia 2pasmówki przez srodek róznych wsi- optymalnym rozwiazaniem bylaby droga klasy A, ktora omijalaby wsi!
      Oczywiscie na miejscu mieszkancow nie protestowalbym i mam nadzieje, ze droga zostanie wybudowana, ale z 2 strony.. to wina naszego panstwa, ze oszczedza akurat na tym,na czym oszczedzac sie nie powinno
      • Gość: ! Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.08.05, 21:08
        Tylko, że gdyby wszystko robić optymalnie...to byłoby pięknie...ale czasem
        także bardzo długo i bardzo drogo... Taka smutna prawda :(
        • Gość: kotbehemot Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.08.05, 21:14
          > Tylko, że gdyby wszystko robić optymalnie...to byłoby pięknie...ale czasem
          > także bardzo długo i bardzo drogo... Taka smutna prawda :(

          smutna prawda jest taka, ze podawane koszta budowy 1km autostrady sa smiesznie niskie w porownaniu z pieniedzmi, jakie co roku sa wyrzucane w bloto (np ostatnio bardzo droga kielbasa dla gornikow). Ci ludzie spod Olesnicy beda musieli znosic droge ekspresowa przenoszaca ruch autostrady pod samymi oknami, dlatego, ze autostrady nie zbudowano..

          I tyle narzekania na dzisiejszy wieczor..
          • Gość: ! Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.08.05, 21:27
            Smutne, ale i prawdziwe. Takie życie :( Taki ten kraj.
            • pluto10 Re: Nie chcą remontu drogi 16.08.05, 22:32
              Na górników w razie podpisania ustawy pójdzie 90 miliardów zł. (sic!)
              Za takie pieniądze wybudowano by ... 60 Autostradowych Obwodnic Wrocławia(sic!)
              Albo 1620 km drogi takiej jak na AOW (SIC!)
              To tak jakby wybudować autostrade Świnoujście - Ustrzyki Górne i by zostało
              jeszcze na Gdańsk - Warszawa

              Ale po... kraj.
              • smi Re: Nie chcą remontu drogi 17.08.05, 07:52
                Wiecie co? Szkoda gadać, każdy chce miec drogi, szybką kolej, autostrady,
                lotniska, porty rzeczne, morskie i inne takie. Najlepiej z najdogodniejszym
                dojazdem do domu, ale nie przy swoim domu!!!! :P
    • Gość: llameth Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.magma-net.pl 17.08.05, 08:07
      Wszystko cacy, ale dlaczego projekt przebudowy drogi powstał _przed_
      konsultacjami z mieszkańcami? Wiem, może sugerowanie, że GDDKiA liczyła, że uda
      sie sprawę załatwić metodą faktów dokonanych, jest nadużyciem - ale ja o tym, że
      mieszkańcy Smardzowa nie zgodzą się na poszerzenie, słyszałem już ze trzy lata
      temu. W tej sytuacji wywalanie kasy na projekt, co do którego wiadomo, że będzie
      zablokowany, jest IMHO wywalaniem publicznych pieniędzy w błoto. I podobnie,
      zwalanie całej winy, że przepadnie "duuzo pieniędzy", na "tych wrednych
      mieszkańców" też jest IMHO niesmaczne.
      • Gość: ! Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.08.05, 10:11
        Zazwyczaj takie konsultacje niewiele dają, bo różne Jasie, Łosie, panowie
        Stasie itp wiedzą lepiej i i tak będa protestować. Oczywiscie mogą przestać,
        pod warunkiem, że dostaną olbrzymią kasę, a apetyt rośnie w miarę jedzenia.
        Zobacz na AOW i Maślice. Były konsultacje z mieszkańcami, spotkania, artyk w
        prasie, protestujący zostali potępieni inapiętnowani przez większość
        Wrocławian, a oni i tak sobie nic z tego nie robili i protestowali dalej,
        kilku "przywódców" tej grupki liczyło, że zrobi na tym spory interes, że
        dostaną duże pieniądze...
        Na szczęscie dla Wrocławia i AOW się przeliczyli...grubo przeliczyli. Ale o
        jakieś 10 lat i tak opóżnili tą startegiczną dla Wrocławia inwestycję... :(
        • Gość: Rafis ławka IP: *.wro.vectranet.pl / 213.199.196.* 17.08.05, 13:06
          jak czytam takie teksty to przypomina mi sie skecz Kabaretu Moralnego Niepokoju
          pt. "Ławka"
          Naprawde polecam ściagnąc sobie z netu :)
          Mieszkancy okolicznych zabudowań protestuja przeciwko postawieniu przed ich
          oknami ławki, oczywiscie maja 100 argumentów przeciw tak samo absurdalnych jak
          to czesto ma miejsce w zyciu.
    • Gość: wojtek Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.mat.univie.ac.at 17.08.05, 17:59
      Szczerze mowiac to ja jednak chyba wolalbym zyc w kraju gdzie kazdy najpierw dba
      o swoje wlasne dobro, a dopiero potem o cudze. W zwiazku z powyzszym sadze, ze
      mieszkancy maja racje i powinni walczyc o swoje (nie znam tej wsi, ale znam
      kilka innych - zazwyczaj od drogi do budynkow nie ma zbyt wiele miejsca i w tych
      warunkach przyblizanie drogi do budynkow o dodatkowe 3,5 czy 4 metry zwieksza
      prawdopodobienstwo rozjechania domu przez tira).
      • Gość: ! Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.08.05, 18:39
        Gdyby tak każdy protestował i chciał żyć w ciszy i spokoju, a jednocześnie mieć
        dogodne połączenia komunikacyjne............to chyba jedynie za pomocą
        latających talerzy...
        • Gość: wojtek Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.mat.univie.ac.at 18.08.05, 09:56
          O nie nie! :) Wystarczy pomoc pieniedzy.
    • Gość: ak Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.olnet.com.pl 22.08.05, 21:07
      .: Mieszkańcy Smardzowa protestują przeciwko rozbudowie krajowej "ósemki" :.
      22 sierpnia 2005 - 12:07

      Mieszkańcy Smardzowa koło Oleśnicy mówią, że jeśli będzie trzeba to nawet
      zablokują krajową ósemkę ciągnikami. Sprzeciwiają się przebudowie trasy, która
      zgodnie z planami ma się zmienić w czteropasmową drogę ekspresową.

      Mieszkańcy wsi lezącej między Wrocławiem, a Oleśnicą nie chcą nowej drogi.
      Mówią, że poziom jezdni podniesie się o półtora metra, czyli będzie wyżej niż
      okna parter niektórych domów. Dodatkowo jezdnia znajdzie się zbyt blisko
      budynków. Już teraz protestujący mówią, że od przejeżdżających samochodów
      drgają w kredensach naczynia. Uważają też, że trudno im będzie wyjechać
      maszynami rolniczymi z podwórek na ruchliwą drogę. Zapowiadają, że korzystając
      z procedury prawnej będą chcieli zablokować wydanie pozwolenia na budowę drogi.
      Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad uważa, że dzięki inwestycji
      poprawi się standard życia mieszkańców. Wieś będzie miała sygnalizację
      świetlną, nowe pobocza z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Kiedy mieszkańcy
      zablokują budowę w Smardzowie nie będzie można nawet wyremontować istniejącej
      jezdni, gdyż pieniądze przeznaczone są na nową drogę, a nie modernizację
      starej. Generalna Dyrekcja rozważa też możliwość wszczęcia procedury
      wywłaszczeniowej. Piotr Kamiński

      Powrót
      • bus144 Re: Nie chcą remontu drogi 22.08.05, 22:49
        Gość portalu: ak napisał(a):
        >
        >
        > zablokują krajową ósemkę ciągnikami. Sprzeciwiają się przebudowie trasy, która
        > zgodnie z planami ma się zmienić w czteropasmową drogę ekspresową.
        >
        >
        > Mówią, że poziom jezdni podniesie się o półtora metra, czyli będzie wyżej niż
        > okna parter niektórych domów. Dodatkowo jezdnia znajdzie się zbyt blisko
        >
        > trudno im będzie wyjechać
        > maszynami rolniczymi z podwórek na ruchliwą drog
        >
        >
        `~~~~ Jeżeli to prawda o takich argumentach to niezle im ktoś mąci w
        glowach. Niby z jakiego powodu jezdnia ma być 1,5m wyżej. Co za bzdura?
        ~~~~~~~~
        >
        > Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad uważa, że dzięki inwestycji
        > poprawi się standard życia mieszkańców
        >
        >
        >
        ~~~~~~~~~~~~ ~
        Nieprawda, poprawi się jak ruch przeniesie się na S8
        Wszyscy robią im na złość,
        parę lat temu zasypali im rów przez środek wsi. Ja tam ten 1 kilometr mogę
        jechać 30-tką byle byli szczęśliwi. Za 3-4lata i tak będziemy jechać S8 więc to
        problem Oleśnicy. ~~~~~~~~~~
        • Gość: ak Re: Nie chcą remontu drogi IP: *.olnet.com.pl 22.08.05, 23:16
          Nieprawda, poprawi się jak ruch przeniesie się na S8
          Wszyscy robią im na złość,
          parę lat temu zasypali im rów przez środek wsi. Ja tam ten 1 kilometr mogę
          jechać 30-tką byle byli szczęśliwi. Za 3-4lata i tak będziemy jechać S8 więc to
          problem Oleśnicy. ~~~~~~~~~~

          ????????????????????????????????
          O co chodzi z tym "problemem Oleśnicy"?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka