Dodaj do ulubionych

Dlaczego nie beton!?

IP: 80.68.236.* 17.02.06, 12:07
Nie znam się na budowie dróg ale czytałem tu i ówdzie że nawierzchnie
betonowe są:
1. Bardziej odporne na mróz i wilgoć
2. Tylko trochę droższe (ok 30 % ale nie chodzi tu o sam materiał bo ten
podobno jest tańszy tylko inną technologię budowania drogi)
3. praktycznie beznakładowe po ułożeniu (można jeździć bez remonów i 30 lat)

Dlaczego więc nowych jezdni nie buduje się z betonu? (i nie chodzi mi o te
gdzie zmienia się tylko nawierzchnie ale przebudowuje praktycznie od zera,
jak np. z ostatnich lat - Braniborska i Stanisławowska, i słynna Sienkiewicza)
Może rozpocząć dyskusję na temat takiego rozwiązania
Efekty będą niemalże natychmiastowe - ponieważ jak wszyscy zapene widzą
pierwsze dziury w asfalcie pojawiają się już po 2 latach eksploatacji.

Obserwuj wątek
    • Gość: t Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.230.219.81.magma-net.pl 17.02.06, 12:42
      Ja tylko dodaam, że w wyniku ścierania asfalt dostarcza nam rakotwórczych
      drobin. Podobnie podczas upałów rakotwórczych oparów.
    • brody Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 12:48
      ja jestem również zwolennikiem dróg betonowych, bo podobno są mniej kosztowne
      (w długim okresie czasu) i mniej uciążliwe dla kierowców (bo ich remonty nie są
      wykonywane tak często jak dróg asfaltowych, ze względu na ich "betonowych"
      większą wytrzymałość).
      ktośkiedyś mi powiedział, że w miastach nie buduje się dróg z betonu bo
      wyglądają brzydziej niż te asfaltowe, ale moim zdaniem to nie jest prawdziwy
      powód (widziałem "na zdjęciach" ulice betonowe w Toronto i wcale wg mnie nie
      były brzydsze od tych asfaltowych).

      mam prośby:
      1. żeby zrobić sondę na forum za czy przeciw betonowi
      2. żeby ktoś przytoczył jakieś MERYTORYCZNE argumenty za i przeciw betonowi na
      drogach
      • Gość: sprawiedliwy Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.02.06, 19:39
        brody napisał:

        > ktośkiedyś mi powiedział, że w miastach nie buduje się dróg z betonu bo
        > wyglądają brzydziej niż te asfaltowe, ale moim zdaniem to nie jest prawdziwy
        > powód (widziałem "na zdjęciach" ulice betonowe w Toronto i wcale wg mnie nie
        > były brzydsze od tych asfaltowych).

        Wiem, że to nie twoje zdanie (bo tak napisałeś), ale akurat argument
        o "brzydszości" nawierzchni betonowej jest zupełnie nietrafiony bo przez
        domieszkę różnych kruszyw można otrzymać całą tęczę barw, co jest nieosiągalne
        przy nawierzni asfaltowej. Zresztą daje to jeszcze jeden argument za
        nawierzchnią betonową bo można np. wylewać pasy na jezdni z betonu o innym
        kolorze (np. w ogóle bez domieszek) co daje jeszcze jedną korzyść: nie trzeba
        malować pasów przez 30 lat :)

        pozdrawiam
        Concrete rules! :)
      • robak_wroc Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 22:00
        gowno mnie obchodzi czy uilica jest ladna, czy brzydka. interesuje mnie czy jest
        rowna. poza tym czy szara droga betonowa nie jest ladniejsza od asfaltowego
        sitka?? skoro juz tak chcemy patrzec na "ladnosc" drogi.
        • brody Re: Dlaczego nie beton!? 19.02.06, 11:49
          wg mnie użyteczności drogi nie mierzy się jej wyglądem estetycznym, tylko jej
          wytrzymałością, równością, bezpieczeństwem (śliskością), przepustowością itd.

          mam propozycję, żebyśmy stworzyli listę ulic które naszym zdaniem powinny być z
          betonu (przy założeniu jego większej wytrzymałości, ale i większych kosztów
          jego położenia). oto moje propozycje dróg które nie są wyremontowane lub
          jeszcze ich nie ma, a moim zdaniem powinny być z betonu:

          1. obwodnica śródmiejska
          2. krakowska - opolska
          3. powstańców śląskich
          4. ślężna
          5. lotnicza - kosmonautów
          6. grabiszyńska
          7. bardzka - buforowa
          8. Oś Inkubacji
          9. ciąg: kochanowskiego - sobieskiego
          10. pomorska
          11. obwodnica Leśnicy
          12. strzegomska oraz inne drogi na lotnisko (m.in. łącznik lotnisko AOW)
          13. solskiego
          • Gość: sprawiedliwy Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.02.06, 14:33
            popieram całą listę i dodam jeszcze od siebie:
            cały ciąg trzebnicka - żmigrodzka oraz Bałtycka - żmigrodzka (choć Bałtycka
            jest "prawie nowa" :) więc może poczekać) i cały "wylot" na Poznań
            oraz Most warszawski - Kromera - Krzywoustego tym bardziej że może jeszcze nie
            jest za późno (dopiero zaczęli).

            pozdrawiam
            Concrete rules!

            • brody Re: Dlaczego nie beton!? 19.02.06, 16:56
              zapomniałem jeszcze o Gajowickiej

              a co do Krzywoustego to już jest za późno bo już się roboty zaczęły, umowa
              podpisana (a umów się dotrzymuje).
    • nepirg Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 13:33
      Dobre pytanie. Na necie znalazłem takie coś:

      Zalety powierzchni betonowej:
      www.polskicement.com.pl/?s=2/4/&showPage=2

      Niektórzy powierzchnię zniszczonego asfaltu, remontują nakładając warstwę
      betonu:
      www.muratorplus.pl/17071_10849.htm
      • Gość: MD Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.02.06, 15:39
        Betonowe buduje się autostrady,dlaczego nie możnabyłoby zrobić w ten sposób
        choć z jedną ulicę eksperymentalnie np.Krakowską.
      • piast9 Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 17:14
        Na pewno jest jakiś powód małej popularności betonu. Czy racjonalny i
        merytoryczny to nie wiem. Natomiast zwróćcie uwagę, że te stronki zachwalające
        betonowe nawierzchnie są związane z firmami cementowymi.

        Nawierzchnia wyglądająca na betonową, położona jeszcze za Niemca w okolicach PWr
        i na fragmencie Młodych Techników jest bardzo śliska w deszcz i zimą. Może to
        jest najpoważniejsza wada?
        • Gość: Martix Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.02.06, 17:58
          A czy na autostradzie na nowej betonowej nawierzchni zdarzają się
          poślizgi,jeżeli tak to czy częściej niż na asfalcie?Jeżeli nie to śmiało można
          u nas coś z betonu zrobić.Mogłyby to naprzykład być takie płyty jak płyta
          węgierska na torowisku.
        • nepirg Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 19:59
          piast9 napisał:

          > Natomiast zwróćcie uwagę, że te stronki zachwalające
          > betonowe nawierzchnie są związane z firmami cementowymi.

          Bo takie najłatwiej znaleźć na wyszukiwarce;) Jak ktoś chce więcej poczytać
          porponuje np. w Google wpisać asphalt vs concrete, troche tego można znaleźć i
          to nie tylko na stronach porducentów betonu ;)

          > Nawierzchnia wyglądająca na betonową, położona jeszcze za Niemca w okolicach
          PW
          > r
          > i na fragmencie Młodych Techników jest bardzo śliska w deszcz i zimą. Może to
          > jest najpoważniejsza wada?

          Z tego co zdołałem wyczytać to faktycznie chyba to jest przyczyną małej
          popularności betonu w mieście. Pytanie tylko czy nowe techniki produkcji,
          mieszanki itp. nie zmieniają na tyle właściwości betonu, iż ma on równie dobrą
          przyczepność jak asfalt..
        • Gość: Tduvall Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.KREDKA.ds.uni.wroc.pl 18.02.06, 15:50
          To ,ze ta nawierzczhnia jest sliska moze byc spowodowane, ze byla ona polozona
          ponad 60 lat temu. Czytalismy, ze ta nawierzczhnia nadaje sie do uzytku przez
          20-30 lat bez remontu. Wiec zastanowmy sie przede wszystkim czy ta nawierzchnia
          jest rowna i jak ogolnie sie "trzyma". Moze ta "sliskosc" jest spowodowana tylko
          wiekiem nawierzczhni, a nie jej wlasciwosciami? Jeszcze jedno: skoro lezy tam od
          60-70 lat tzn. ze musi byc wytrzymala.
          Moze sie myle, ale co sadzicie na ten temat? :)
          • tomek854 Re: Dlaczego nie beton!? 21.02.06, 03:03
            Na autostradzie beton ma specjalne rowki takie (nie wiem, jak to się fachowo nazywa) żeby zwiększyc przyczepność.

            A znaną mi wadą betonu jest większy hałas toczenia - może to wina tego, ze jest mniej elastyczny niż asfalt?
            • Gość: sprawiedliwy Jaki hałas ?! IP: 80.68.236.* 21.02.06, 08:44
              tomek854 napisał:

              > A znaną mi wadą betonu jest większy hałas toczenia - może to wina tego, ze
              jest
              > mniej elastyczny niż asfalt?
              >

              To nie jest broń Boże atak na Ciebie, ale co za debil wymyślił argument, że
              betonu nie kładziemy w mieście ze względu na większy hałas toczenia, przecież
              toczenie wywołuje o niebo mniejszy hałas niż: trmwaje, rolklekotane jelcze z
              węglem, wyjace diesle autobusów miejskich, wyjące paski klinowe taksówek,
              pierdzace wydechy dresiarzy i sto innych źródeł hałasu. Naprawdę jest może 5%
              miejsc we Wrocławiu gdzie wogóle można usłyszeć szum opon po nawierzchni.

              pozdrawiam
              Concrete rules!
    • Gość: sprawiedliwy Może.. IP: 80.68.236.* 17.02.06, 16:37
      ..któryś z redaktorów GW zainteresuje się oraz naszych rajców i Prezydenta
      Miasta tym tematem, bo myślę że warto!
      • Gość: kryterium Re: Może.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.02.06, 19:27
        ile moga na tym zarobic?
        • Gość: sprawiedliwy Re: Może.. IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.02.06, 19:40
          Gość portalu: kryterium napisał(a):

          > ile moga na tym zarobic?

          Wiesz jak masz tak podchodzić do sprawy to może w ogóle nic nie pisz
      • Gość: Kuba Re: Może.. IP: *.206.112.98.telsat.wroc.pl 20.02.06, 15:27
        Chcecie zwrocic uwage wladz miasta na propozycje budowy drog z betonu? Jesli
        przynajmniej kazdy uczestnik tego watku by napisal mysle ze uwaga zostalaby
        zwrocona. ZDiK zdik@zdik.wroc.pl i prezydent Dutkiewicz bpr@um.wroc.pl
    • Gość: wic w sumie dobry pomysł IP: *.chello.pl 17.02.06, 18:38
      w aglomeracji chicago większość głównych tras wykonana jest z betonu (także
      miejsce ulice), asfaltowe są głównie ulice drugorzędne z punktu widzenia układu
      komunikacyjnego. Zresztą chicago to taki amerykański wrocław jeśli chodzi o
      drogi- w żadnym innym miejscu stanów nie widziałem tak zaniedbanych dróg,
      jednak i tak są w o niebo lepszym stanie, niż wrocławskie i nie ma tu ich co
      porównywać.
    • robak_wroc Re: Dlaczego nie beton!? 17.02.06, 21:58
      Gość portalu: sprawiedliwy napisał(a):

      > Efekty będą niemalże natychmiastowe - ponieważ jak wszyscy zapene widzą
      > pierwsze dziury w asfalcie pojawiają się już po 2 latach eksploatacji.

      2 latach? o ile mnie pamiec nie myli to droga za mostem grunwaldzkim byla
      jeszcze w wakacje robiona a dzisiaj sa tam juz dziury.
    • Gość: tulipan We Wrocławiu to i tak nic by nie zmieniło. IP: *.kom / *.os1.kn.pl 18.02.06, 15:09
      Przecież jak za organizację przetargu i wybór zwycięskiej firmy oraz nadzór
      inwestycyjny zabrałby się ZDiK to skończyłoby się na łataniu tych betonowych
      tras asfaltem po półrocznym użytkowaniu.
      • Gość: sprawiedliwy Re: We Wrocławiu to i tak nic by nie zmieniło. IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.02.06, 17:18
        Nie no ja w ogóle jestem zdania że wszelkie remonty dróg we Wrocławiu
        należałoby zacząć od remontu ZDiK'u
      • robak_wroc Re: We Wrocławiu to i tak nic by nie zmieniło. 05.03.06, 03:41
        bo u nas lubia latac asfaltem wszystko :)
    • Gość: gość Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.06, 15:10
      Pewien czas temu przetoczyła się przez media dyskusja na dokładnie ten temat.
      Jako powód i to całkiem poważny podano, że czołowi producenci asfaltu w Polsce
      to firmy z (prawdziwie ;-) )polskim kapitałem, natomiast większość firm
      produkujących beton ma (głównie) niemieckich udziałowców.
      Więc wygrało niestety głupie myślenie, że dobre, nie dlatego, że dobre, ale
      dlatego, że polskie.
      • Gość: sprawiedliwy Re: Dlaczego nie beton!? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.02.06, 21:21
        Ale przy założeniu że przechodzimy z asfaltu na beton to przy tym
        zapotrzebowaniu na materiał gmina sobie może postawić swoją cementownię i mieć
        głęboko w d... niemieckie. A surowca jest w około pod dostatkiem.
        Wystarczy kalkulator, kilka świeżych głów i trochę pieniędzy. A przecież jeśli
        chodzi o kasę na infrastrukturę drogową to mamy praktycznie niewyczerpalne
        źródełko (UE).
      • tram_ktos Re: Dlaczego nie beton!? 20.02.06, 08:57
        To po co cementownie zostały sprzedane?
    • Gość: kotbehemot beton jest glosniejszy... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.02.06, 23:30
      ...a asfalt duzo cichszy- dlatego nie stosuje sie betonu w terenach silnie
      zainwestowanych:)

      mnie natomiast zastanawia, dlaczego nie uzywa sie asfaltu modyfikowanego - ktory
      jest b.elastyczny, ma pamiec kształtu i dzieki temu jest odporny na mrozy.
      oczywiscie na krótka mete takie rozwiazanie jest drozsze, ale na dluzsza sie
      oplaca (jak wszystko).
      • Gość: ajax A jak skuwać taki mocny beton IP: *.eranet.pl 20.02.06, 09:08
        Jak skuwac taki mocny beton jak rura pod nim peknie?
        Asfalt sam sie kruszy jak próchno wiec ma przynajmniej te zalete.
        • Gość: seba(sebcat) Re: Skuwanie to żaden problem IP: *.Rozanka.WROC.PL / *.ip.WRO.Korbank.PL 20.02.06, 10:32
          Tak jak wszedzie sie to robi. Mozna rozbijac beton przy pomocy koparek
          wyposażoncy w młoty hydrauliczne. Przebiją sie praktycznie przez wszystko i
          mozna w nie wyposazyc kazdy model. Lub przy pomocy frezarek bluskawicznie
          zderac warstwe betonu,takie same stosuje sie do asfaltu tyle ze trzeba zmienic
          beben frezujacy www.wirtgen.de/eng/eprod/emill.html .

          • Gość: Tomasz Re: Skuwanie to żaden problem IP: 82.177.24.* 04.03.06, 15:32
            Albo za pomocą materiałów wybuchowych, ale to zależy gdzie trzeba zrobić dziurkę ;]
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka