Dodaj do ulubionych

Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom...

20.02.08, 20:30
Takie nazwy miast jak np. Stockholm, Washington, Hiroshima czy Plymouth mają nazwy bez porównania trudniejsze do wymówienia niż Wrocław, a mimo wszystko nikomu nie przychodzi do głowy ich zmieniać.
Tak więc cały pomysł jest do kitu.
Obserwuj wątek
    • Gość: Icek Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. IP: *.lanet.net.pl 20.02.08, 21:02
      Dobrze, że nasza apolityczna polityczka nie wpadłą na pomysł, żeby np. Katowice
      reklamowały się na Wschodzie jako Stalinogród !!!!
    • wielki_czarownik Ale beznadziejne zdanie mi wyszło 20.02.08, 21:25
      "Takie nazwy miast (...) mają nazwy..." Tragedia :/
      Miało być "Takie miasta (...) mają nazwy...". Wybaczcie pomyłkę.
    • Gość: polak Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. IP: *.adsl.hansenet.de 20.02.08, 21:37
      Kochana Lidio , Chyba Ci rozum odebrało.Moze wszystkie miasta i wsie
      po niemiecku na szyldach pisac.Niemcy tylko na to czekają?
      • Gość: Paweł z Wrocławia Mówimy o nazwach używanych za granicą!! IP: *.lubin.dialog.net.pl 21.02.08, 08:50
        Dla mnie cały krzyk jaki powstał po wypowiedzi pani poseł świadczy o
        naszych żywych uprzedzeniach wobec Niemców.
        Pani poseł proponuje:
        1) aby pozwolić Niemcom na używanie istniejącej od lat w ich języku
        nazwy Breslau. Istnienie oryginalnych nazw naszego miasta w obcych
        językach będzie świadczyć o jego rozpoznawalności w świecie. Nie
        należy utożsamiać nazwy Breslau z konkretnym okresem historycznym.
        2) aby stworzyć i spopularyzować nazwy Wrocławia w innych językach,
        łatwiejszych do wymówienia dla danych grup językowych. Oczywiście z
        pragmatycznego punktu widzenia ta idea jest godna pochwały w imię
        wpsierania popularyzacji miasta. Ale ja też nie jestem z Biura
        Promocji Miasta i nie uważam, że koniecznie musimy ułatwiać
        obcokrajowcom wymowę nazwy naszego miasta (niech się uczą języków).
        Dlatego całkowicie wspieram panią poseł jedynie co do punktu nr 1.
        • Gość: rocca Re: Mówimy o nazwach używanych za granicą!! IP: 195.94.212.* 22.02.08, 08:37
          Ależ problem! Niemcy z pewnoscią używają starych niemieckich nazw miast, które
          były pod ich zaborem. Przykład? Breslau, Posen, Stettin, Kolberg, Bentschen,
          Betsche. Co do dwóch ostatnich nikt z pewnością nie wie co to za miasta, jakie
          są ich polskie nazwy i gdzie dokładnie są. Tym niemniej miejscowości w całej
          zachodniej Polsce mają swe nazwy również zapisane po niemiecku. Nie widze
          problemu, w niemieckiej czy angielskiej wersji językowej folderów promocyjnych
          można użyc nazw przekształconych w odpowiednim z języków. My też mówimy Nowy
          Jork, a nie New York, Paryż, a nie Paris (przypominam ze Francuzi koncowego 's'
          w tej nazwie nie wymawiają, fonetycznie brzmi to 'Pari') O co tyle szumu?
          • Gość: pat Re: Mówimy o nazwach używanych za granicą!! IP: *.adsl.inetia.pl 22.02.08, 10:21
            ale chciałbym tu podkreślić i raz jeszcze obalić cytowany przez wielu również dziennikarzy że ziemie takie jak śląsk czy pomorze zachodnie nigdy nioe były pod żadnym zaborem jedynie wielkopolska ale na pewno nie śląsk zapamiętajcie na przyszłośc !!!
        • Gość: J.K. Re: Mówimy o nazwach używanych za granicą!! IP: *.lanet.net.pl 22.02.08, 11:45
          Aby się tak mądzre wypowiadać trzeba co nieco poczytać. Niemcy
          używają nazw Breslau, Posen, Stettin itp. podobnie jak w Polsce
          mówimy Lipsk, Drezno, Kolonia, Kilonia itp. Chodzi tylko o to,
          żebyśmy w oficjalnych dokumentach oraz we wszystkich polskich
          tekstach używali nazwy polskiej. Poza tym wymówienie polskiej nazwy
          przez obcokrajowców wcale nie jest takie trudne. Niemcy i inni
          (Włosi, Hiszpanie) mówią WROCLAW (z L zamiast Ł).
    • Gość: wrocek Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: *.aster.pl 20.02.08, 23:18
      Nie podoba mi się pomysł Breslau
      przecież Wrocław jest Polska a nie Niemcy
      Uważam, że powinieć być Wrocław
      • Gość: skwak Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: *.wro.vectranet.pl 21.02.08, 01:01
        Lidio-t.k.o. sp....
      • Gość: Paweł z Wrocławia To dlaczego nie zabronić używania nazwy Polen IP: *.lubin.dialog.net.pl 21.02.08, 08:52
        a nakazać Niemcom używania Polska.
    • Gość: wrocłafanka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: *.chello.pl 21.02.08, 01:43
      A może pani Lidia zaczęłaby od siebie, co? Proponuję zmienić
      nazwisko na Kowalska lub Nowak, nikomu nie będzie łamało języka...
      Swoją drogą zmiana nazwy miasta pod turystów, to pomysł na miarę
      pacjentów psychiatryka.
    • Gość: Misio Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. IP: *.wro.vectranet.pl 21.02.08, 03:33
      Tej Pani już podziękujemy, oby to była ostatnia jej kadencja w
      europarlamencie, niech staruje z np. Dortmundu albo Berlina skoro
      jest taką germanofilką. Powodzenia
    • Gość: kokonut Wroclaw -- Vratislavia IP: *.wma.east.verizon.net 21.02.08, 05:16
      To oczywiste - juz istnieje nawet na kamiennych tabliczkach na domach sprzed
      kilkuset lat i nie brzmi po niemiecku. I jest juz znane przez Vratislavie
      Cantans - acha - nie pamietam - czyzby pani Goeringer nie byla kiedys zwiazana z
      ta instytucja????A teraz proponuje cos z korzeniami lacinskimi - ale mnie
      wrobila, ha ha
    • Gość: kokonut Wroclaw - Vratislavia IP: *.wma.east.verizon.net 21.02.08, 05:18
      o oczywiste - juz istnieje nawet na kamiennych tabliczkach na domach sprzed
      kilkuset lat i nie brzmi po niemiecku. I jest juz znane przez Vratislavie
      Cantans - acha - nie pamietam - czyzby pani Goeringer nie byla kiedys zwiazana z
      ta instytucja????A teraz proponuje cos z korzeniami lacinskimi - ale mnie
      wrobila, ha ha
    • Gość: wic dziura IP: *.chello.pl 21.02.08, 07:32
      problem nie w nazwie, ale w miejscu. ze "światowego punktu widzenia"
      Wrocław to straszna dziura. I nie zmienią tego kolejne wkładki do
      zagranicznych czasopism ani reklamy w CNN. Równie dobrze burmistrz
      Dąbrowy Białostockiej może mieć ambicje, żeby każde dziecko w Polsce
      wiedziało gdzie leży Dąbrowa i ile jest w niej piekarni oraz
      kościołów i cerkwi, a co najważniejsze nabrało przekonania, że to
      bardzo ważne miejsce na mapie.
      • Gość: miko Re: dziura IP: *.wroclaw.mm.pl 21.02.08, 08:37
        Wic idz leczyć swoje frustracje do stodoły. Nie trac czasu na
        wypisywanie tutaj swoich glutów. A Geringer po prostu szuka
        popularnosci, chce z czyms wyskoczyć, zeby prasa i ludzie sobie o
        niej przypomnieli. Po prostu. Za miesiąc nikt o tej bredni nie
        bedzie pamietał.
      • Gość: TUBYLEC Re: dziura IP: 83.238.13.* 21.02.08, 09:10
        a Ty pewnie z Poznania albo Łodzi zazdrośniku małomiasteczkowy, co?
        • Gość: rocca Re: dziura IP: 195.94.212.* 22.02.08, 08:42
          Pytanie co jest bardziej zazdrosne i małomiasteczkowe, częste opinie padają na
          temat Wro ze jest to największa wieś w Polsce. Nie licząc Wawy oczywiście.
          Cierpicie na przerost formy, schize i kryzys tożsamości w Breslau, czego
          najlepszym dowodem jest ostatni problem z nazwą. Od razu widać ze ludność jest
          napływowa i swoich korzeni nie ma, nie wie nawet jak ostatecznie nazwać miasto w
          którym mieszka
          • Gość: uyu Re: dziura IP: *.adsl.inetia.pl 22.02.08, 10:29
            tu ukazuje się niska kultura cywilizacyjna bo wiele miast na świecie przechodząc z kraju do kraju nigdy nie zmieniała całkowicie nazwy albo dodawano nową obok starej która jest ważniejsza bo bardziej związana z miastem nie idzie tak nagle przechrzcić miasta które przez większą częśc historii nie dość że do nas nie należało to jeszcze było zamieszkane przez całkiem inną ludność przykład to los angeles san francisco strassburg
      • Gość: rocca Re: dziura IP: 195.94.212.* 22.02.08, 08:39
        Ani Wro ani Wawa, ani Poz od razu Nowym Jorkiem czy Londynem nie będą. Jako kraj
        jesteśmy zaściankiem wiec nie ma co dyskutować ze poszczególne miasta beda
        metropoliami. Przerost formy nad treścią
    • Gość: Paweł P. Proponuję; Łódź promować jako Boat IP: *.lubin.dialog.net.pl 21.02.08, 08:36
      Proponuję; Łódź promować jako Boat
      • obseerwator kończy się słodkie dolce vita 21.02.08, 08:55
        i p. Lidia przypomniała o sobie wyborcom.

        szanse na wybór ma niewielkie, więc daje czadu na maksa.

        i od 2 dni on oktrągło jest w mediach.

        tylko po co my się nią zajmujemy ?
      • Gość: rocca Re: Proponuję; Łódź promować jako Boat IP: 195.94.212.* 22.02.08, 08:43
        Boat City nie nowość, ale dobre jest
      • Gość: inc. Re: Proponuję; Łódź promować jako Boat IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.02.08, 15:43
        :D popieram
    • Gość: Paweł z Wrocławia Proszę o rzeczowy argument dlaczego nie Breslau. IP: *.lubin.dialog.net.pl 21.02.08, 09:03
      Nie przeczytałem jeszcze ani jednego rzeczowego, pozbawionego
      uprzedzeń argumentu

      dlaczego należy być przeciwko używaniu przez Niemców nazwy Breslau,
      zamiast Wrocław!!
      • tiges_wiz Re: Proszę o rzeczowy argument dlaczego nie Bresl 21.02.08, 10:23
        od dzis bedziemy jezdzic na wakacje do Vilnius i nad Nemunas ;)
        A olimpiada bedzie w Beijing i niech te polglowki nie nie waza sie uzywac innych
        nazw ;) bo jeszcze chinczycy stwierdza ze roscimy sobie pretensje do tych
        terenow i nas najada ;)
      • real_mr_pope Re: Proszę o rzeczowy argument dlaczego nie Bresl 21.02.08, 13:09
        > dlaczego należy być przeciwko używaniu przez Niemców nazwy Breslau,
        > zamiast Wrocław!!

        A najlepsze jest to, że na pytanie dziennikarzy:

        "Postuluje pani, by wrócić do Breslau?"

        Lidia odpowiedziała:

        "Używać kilku nazw, tak jak to robią inne europejskie miasta. Przede wszystkim
        stworzyć nazwę ANGIELSKĄ".

        W tym fragmencie jest zawarta cała kwintesencja wypowiedzi, a mimo to
        zakompleksieni piszą ciągle o Breslau i Breslau.
    • lidiageringer Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. 21.02.08, 11:14
      Witam!

      Przykro mi, że padli Państwo ofiarą manipulacji, za którą całkowitą
      odpowiedzialność ponosi redakcja Gazety Wyborczej. Gazeta ta
      wyjątkowo nierzetelnie streściła i skomentowała wywiad, jakiego
      udzieliłam „Gazecie Wrocławskiej – Polska”, dodając od siebie słowa
      jakich w ogólne nie powiedziałam! Dociekliwych zachęcam do
      przeczytania pełnej wersji wywiadu umieszczonej na mojej stronie
      www.lgeringer.pl. W wywiadzie tym w żadnym razie nie proponowałam
      zmiany nazwy miasta ani tym bardziej powrotu do przedwojennego
      nazewnictwa ulic. Stwierdziłam jedynie, że należy znaleźć dla
      naszego Wrocławia nazwę angielską ułatwiającą jego promocję za
      granicą. Zaproponowałam również, aby reklamując nasze miasto narodom
      Europy wykorzystywać nazwy, jakimi określają Wrocław w swoich
      językach Francuzi, Włosi, Hiszpanie czy Niemcy. O tym, że jest to
      praktyka normalna na całym świecie, można się przekonać, wchodząc do
      pierwszego z brzegu biura podróży. Francuzi zapraszają nas do
      Paryża, a nie do Paris. Brytyjczycy zachęcają nas do zwiedzania
      Londynu i Edynburga a nie London i Dùn Éideann, Niemcy polecają nam
      festiwal piwny w Monachium a nie w München. Uważam, że my, Polacy,
      członkowie wielkiej europejskiej rodziny, nie mamy powodu, by
      zachowywać się inaczej, niż pozostali jej członkowie. Tej zasadzie
      podporządkowuję moją działalność w Parlamencie Europejskim. Zawsze
      staram się promować Wrocław jako polskie miasto dziedziczące
      spuściznę kulturową wielu narodów Europy.
      Zamieszanie wokół udzielonego przeze mnie wywiadu bardzo mnie
      zmartwiło. Dziwię się, że wielu poważnych polityków dało się wplątać
      w absurdalna dyskusję bez próby wyjaśnienia jak wygląda prawda.
      Trudno. Dziwi mnie także histeryczna reakcja Gazety Wyborczej,
      pragnącej uchodzić za proeuropejski organ ludzi otwartych i
      światłych. Fakt, że Wrocław powinien należeć do elitarnego klubu
      miast posiadających nazwy w różnych językach świata powinien być dla
      nas powodem do dumy, a nie do frustracji.

      Z wyrazami szacunku dla Czytelników Gazety Wyborczej

      Lidia Geringer de Oedenberg
      • tiges_wiz Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 11:20
        mi sie podoba wegierska :D
        a po za tym sporo osob jednak wiedzialo jaki byl sens tej wypowiedzi :)

        Jezeli chodzi o nazwe po angielsku to chyba najlepsza jest czeska: Vratislav.
        Podobna w brzmieniu do oryginalnej i chyba do przeczytania przez anglikow.
        Vratislavia jest tez ok, ale taka jaka dluga ;)
      • Gość: P. Gazeta - Wybiórcza jak zwykle IP: *.lubin.dialog.net.pl 21.02.08, 12:26
        Poziom artykułów w GW z roku na rok zbliża się do artykułów z gazet
        takich jak Fakt, czy Super Expres. Starają się sztucznie tworzyć
        skandal. Przykłady:
        - "Katastrofa budowlana w C.H. Magnolia" - tytuł internetowego
        artykułu o zerwaniu się kilku kasetonów (sufitu podwieszanego) w
        sklepie, albo,
        - pan, który położył się pod samochodem, aby zapobiedz jego
        odcholowaniu przez Straż Miejską według GW "rzucił się pod koła".
        Gazeta Wyborcza JEST SUBIEKTYWNA, a czasami wręcz tendencyjna!
        Opisuje zdarzenia dążąc do wywołania pożądanej reakcji u czytelników.
      • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 13:13
        Niestety, uprzedzenia antyniemieckie w narodzie są silne. Propozycja używania
        między innymi Breslau kojarzy się, nie wiadomo dlaczego, z germanizowaniem
        Wrocławia. Najwyraźniej jednak wrocławianie nie są dumni ze swojego miasta jeśli
        pojawienie się nazwy miasta w kilku językach sprawia im jakis problem. Jak dla
        mnie fakt, że miasto ma nazwy w kilku językach to powód do dumy, a nie do wstydu.
        • Gość: miko Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: 195.187.134.* 21.02.08, 13:16
          jedna nazwa, nawet lekko inaczej zapisywana czy wymieniana..czy
          wiele nazw? co jest lepsze? Czy wiele nazw nie spowoduje, ze polowa
          ludzi nie bedzie wiedziala o co chodzi? Czy to są rozne miasta?
          jakies inne? Nazwa powinna byc jedna. Jak logo. Jak znak
          rozpoznawczy. Washington czy Waszyngton to jest jedna nazwa, tylko
          inaczej zapisana, wymawiana. Wroclaw i Breslau to sa dwie zupelnie
          rozne nazwy. Zupelnie rozne.
          • tiges_wiz Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 13:20
            Munchen -> Monachium? Koln -> Kolonia? Aachem -> Akwizgran? Boroszlo -> Wrocław?
            Roma -> Rzym? Bejing -> Pekin? Deuchland -> Niemcy?
            • tiges_wiz jedziem dalej :) 21.02.08, 13:31
              Milano -> Mediolan? Napoli -> Neapol? Den Haag -> Haga? Kobenhavn -> Kopenhaga?
              Bautsen -> Budziszyn? Weisswaser -> Bielawoda (obydwie nazwy byly na tablicy)?
              Mainz/Mayence -> Moguncja? Kaliningrad -> Królewiec?
          • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 13:30
            > Wroclaw i Breslau to sa dwie zupelnie rozne nazwy.

            Nie, to są dwie te same nazwy w różnych językach.
          • Gość: horror_horror Re: Wychodzi na to, że Wrocław to nie Europa. IP: *.78-83.cust.bluewin.ch 21.02.08, 13:33
            Gość portalu: miko napisał(a):

            > jedna nazwa, nawet lekko inaczej zapisywana czy wymieniana..czy
            > wiele nazw? co jest lepsze? Czy wiele nazw nie spowoduje, ze
            polowa
            > ludzi nie bedzie wiedziala o co chodzi? Czy to są rozne miasta?
            > jakies inne? Nazwa powinna byc jedna. Jak logo. Jak znak
            > rozpoznawczy. Washington czy Waszyngton to jest jedna nazwa, tylko
            > inaczej zapisana, wymawiana. Wroclaw i Breslau to sa dwie zupelnie
            > rozne nazwy.

            Znowu wychodzi na to, że Wrocław to nie Europa.

            Klatka dyktatury została otwarta 20 lat temu, w 1989 roku !

            Widocznie tylko niewielu z tej klatki wyszło.

            Powyższy komentarz jest tego najlepszym dowodem.

            Horror miasto ! Horror ludzie ! Horror przyszłość !
          • Gość: Wrocławianka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: *.lanet.net.pl 06.01.09, 01:37
            Nie przesadzaj. A Danube i Dunaj? Czy nie wiadomo o co chodzi?
    • Gość: simonka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: 217.153.67.* 21.02.08, 11:27
      Czy ona w ogóle wie o czym mówi? Napewno zmiana nazwy czy
      utworzenie nazwy maista w łatwiejszej formie przyciagnie
      Inwestorów :) -totalny nonsens
      Pani Lidio prosze zabrac się za rzeczy na których się Pani zna a
      bedzie to z większym pożytkiem dla tak mało wypromowanego miasta
      • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 13:11
        > Czy ona w ogóle wie o czym mówi?

        Ty na pewno nie wiesz o czym Lidia mówi:) Nigdzie nie powiedziała i nie
        napisała, że zmiana nazwy przyciągnie inwestorów, powiedziała jedynie, że
        upieranie się przy Wrocław jest pewnym utrudnieniem:) Zbyt daleko idące wnioski
        wyciągasz.
        • Gość: simonka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: 217.153.67.* 21.02.08, 20:53
          dla ułatwienia :):
          " ...myśli Pan, że ryzyko połamania sobie języka przyciągnie do nas
          inwestorów?" - słowa Pani Lidii
          ale każdy ma swoich idolów
          pozdrawiam
          • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 22.02.08, 09:02
            > " ...myśli Pan, że ryzyko połamania sobie języka przyciągnie do nas
            > inwestorów?" - słowa Pani Lidii

            Dla ułatwienia: jeśli w jakimś lokalu istnieje ryzyko, że pobiją i zgwałcą, to
            nie przyciągnie tam klientów. Zniesienie tego ryzyka nie spowoduje, że klienci
            się pojawią, ale zwiększy na to szansę. Widzisz analogię?

            pzdr.
            • Gość: simonka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: 217.153.67.* 22.02.08, 10:24
              o tak ogromną.......
          • nagao_kagetora Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 22.02.08, 11:59
            Gość portalu: simonka napisał(a):

            > dla ułatwienia :):
            > " ...myśli Pan, że ryzyko połamania sobie języka przyciągnie do
            nas
            > inwestorów?" - słowa Pani Lidii
            > ale każdy ma swoich idolów

            Tak sobie myślę, że gdybym był inwestorem szukającym siedziby dla
            firmy o międzynarodowym zasięgu działalności, to bym chiałbym mieć w
            adresie tej firmy nazwę miasta rozpoznawalną, lub przynajmniej
            dobrze się kojarzącą. Tajemniczy ciąg znaków nie do końca znanych to
            nie jest najlepsze z rozwiązań. Ale pewnie się mylę, bo moim idolem
            jest Kubuś Puchatek.

            Pozdro
    • Gość: logopeda łatwiej wymówić "Wrocław" niż jej nazwisko! IP: *.spnjo.uni.wroc.pl 21.02.08, 11:33
      Za co Bóg karze Polaków tym SLD?
      • tiges_wiz Re: łatwiej wymówić "Wrocław" niż jej nazwisko! 21.02.08, 11:43
        Wilkommen in Breslau
        Üdvözöljük ebben Boroszló
        Welcome to Vratislavia
        Vítejte ve Vratislave
    • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 21.02.08, 13:05
      Nie? A widzisz, większość osób nie zapisze Washington tylko Waszyngton. Dlaczego?
      • wielki_czarownik To niech sobie piszą Vrocwav 27.02.08, 21:56
        Brzmienie w zasadzie to samo. Tak samo nikt Hiroszimy nie będzie pisał japońskim alfabetem. Po prostu nazwę zapisuje się tak, jak jest poprawne w konkretnym języku.
    • Gość: poli Wrocław ma swoją historię i nie zakłamujcie jej!!! IP: *.adsl.inetia.pl 21.02.08, 19:53
      choćbyście mnieli niewiadomo jak zaawansowaną shizofrenię miasto wrocław breslau przez ogromną część historii polski należało nie do polski tylko do państw z niemieckiego kręgu kulturowego i w zdecydowanej większości zamieszkane było przez niemieckojęzyczną ludność, która tworzyła jego wizerunek i historię więc jeśli remontujemy zabytki wrocławia to lepiej je zbużyć tak jak wiele niemieckich nagrobków czy całych cmentarzy,jak można bowiem mieszkać wśród pozostałości stworzonych przez mieszkańców których się wyrzekamy i wykreślamy z naszej zakłamanej pamięci,zbużmy wszystko powstałe przed 1945 także rynek wrocławski bo nie jest naszą zasługą, ma obcą=słowiańskiej=architekturę i wybudowali ją obcy nie my a ja
      • Gość: hat Re: Wrocław ma swoją historię i nie zakłamujcie j IP: *.adsl.inetia.pl 21.02.08, 20:20
        bo jak można na zewnątrz chwalić się czymś co ponoć wybudowali inni nie wiem jak nam na to pozwala honor po prostu nie mieszkamy w odwiecznie polskim mieście i lepij żebyśmy to zaakceptowali bo inaczej zakłamane będzie hasło rozgłaszane na wszystkich ulotkach magistratu i nie tylko że wrocławianie akceptują i są dumni z wielokulturowości wrocławia a dla przykładu chciałbym podać miasto bratysławę które powróciło ostatnio obok nowszej słowackiej nazwy również do historycznej , z którą miasto było związane przez większą częśc swej historii/PRESBURG/i nikomu na słowacji nie wywołuje rozhisteryzowanych szowinistycznych reakcji
        • Gość: wrocłafanka Przyjmując wyjaśnienie pani Geringer IP: *.chello.pl 22.02.08, 04:03
          chcę zauważyć, że pojawiające się w różnych jezykach nazwy obcych
          miast stworzone zostały oddolnie - potrzeba zaistniała, a nie
          załatwiano tego odgórnie - to nie Amerykanie reklamowali u nas
          Waszyngton, Francuzi Paryż, tak jak i my nie dyktowaliśmy innym
          Warsaw lub Warsovie. Z nazewnictwem we Wrocławiu są i tak problemy
          (ambicjonalne? przybysze nie związani z miastem od 45?) - wystarczy
          wspomnieć o zmianie placu 1.Maja czy nazwaniu rondem Regana placu
          Grunwaldzkiego, więc rdzenni mieszkańcy do żonglowania nazwami już
          zaufania nie mają. Niemcy używają częściej nazwy Breslau jako
          jedynej, rzadko dodają Wrocław w nawiasie, więc nie ma o co kruszyć
          kopii - oni to nasze miasto tak nazywają i dobrze. Vratislavia może
          sie kojarzyć z Czechami, ale angielskojęzyczna rzesza turystów i tak
          słowian miesza, więc też nie problem. A dzięki Vratislavia Cantans
          nazwa się już dawno przyjęła i przywykli do niej nie tylko
          mieszkańcy Wrocławia.
          ALE - czy rzeczywiście ważne jest, byśmy dbali o trud wymawiania
          nazwy naszego miasta przez jakiegoś londyńczyka, pragnącego spedzić
          tu wieczór kawalerski? A z wymówieniem Kraków nie mają kłopotu?
          Jak wybudujemy wreszcie kolejkę nad korytem Odry czy w inny
          rewelacyjny sposób rozwiążemy problem komunikacji - to wytarczy nam
          argumentu na promocję. I nagle się okaże, że można wymówić Wroclaw i
          nikomu się język nie łamie.
          • real_mr_pope Re: Przyjmując wyjaśnienie pani Geringer 22.02.08, 15:12
            Tak tylko a props Krakowia, to z wymówieniem nie maja problemu. Kraków ma swój
            międzynarodowy odpowiednik.
            • tiges_wiz Re: Przyjmując wyjaśnienie pani Geringer 22.02.08, 15:22
              zreszta jakis czas temu byla tam dyskucja jak ma wygladac, bo bylo kilka wersji
              w roznych urzedach ;)
    • karul kobieta ma racje 22.02.08, 03:42
      i chwala jej za to, ze nie boi sie podwazyc polskie swietosci. z
      dwoch mozliwosci - wroclaw i breslau, ta druga jest lepsza. czy sie
      to polakom podoba czy nie, angielski jest dominujacym jezykiem na
      swiecie i do niego nalezy to przymierzac.

      problem tylko w tym, ze nazwa breslau nie funkcjonowala przez
      ostatnie 70 lat i minie sporo czasu zanim poza swiat sie do niej
      niej przyzwyczaja. lepsze to jednak niz to "roklo".
    • Gość: polak / tez Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. IP: *.dip.t-dialin.net 22.02.08, 10:35
      nie sadzilam, ze tyle szumu o nazwe miasta ...Breslau Wroclaw,sorry mowimy
      Munchen, czy Monachium?! zrobmy moze tak ..promujmy miasto europejsko
      wspominajac, ze Wroclaw to kiedys byl Breslau ,zapewniam Panstwa - madrzy niemcy
      / z wyczuciem / a tacy sa!! o zgrozo dla Polakow !! lamia sobie naprawde jezyk
      na slowie Wroclaw, ale nie probuja inaczej, wyglada na to, ze kompleks niemiecki
      w nas pozostal do dzisiaj, historycznie uwarunkowany,ekonomicznie warunkujac
      powinnismy byc pelni kompleksu amerykanskiego-azbestowego i irlandzkiego ,a tego
      jak hmm jak dotychczas nie widac .
    • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 22.02.08, 15:18
      Hmm, fajny komentarz Marka Twaroga, redaktora "Polska-Gazeta Wrocławska"
      odnośnie przekonania wielu, że ktokolwiek chciał zmieniać nazwę Wrocławia. Polecam.
      • tiges_wiz Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 22.02.08, 15:23
        link?
        • real_mr_pope Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr 27.02.08, 21:42
          Jest na stronie domowej Lidii.
    • 1normalnyczlowiek Proponuję Lidii Göring dOdupenberg o używanie tego 22.02.08, 15:33
      wielki_czarownik napisał:
      Takie nazwy miast jak np. Stockholm, Washington, Hiroshima czy Plymouth mają
      nazwy bez porównania trudniejsze do wymówienia niż Wrocław, a mimo wszystko
      nikom u nie przychodzi do głowy ich zmieniać.
      Tak więc cały pomysł jest do kitu.

      ---> ... nazwiska.
      Prawda, że łatwiejsze do wymawiania niż poprzednie?
    • degustimus WrocLav 22.02.08, 20:11
      WroClaw LOVE laaaaaaaaaaw I Love wrocLowe
    • Gość: Tom Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze prom.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.02.08, 21:16
      Czy myślała Pani o zmianie nazwiska żeby łatwiej je było wymówić i zapamiętać?
    • Gość: Wrocławianka Re: Geringer d'Oedenberg: Nie pracuję w biurze pr IP: *.lanet.net.pl 06.01.09, 01:33
      Doprawdy? A mnie się wydawało, że w Polsce piszemy Sztokholm, Waszyngton,
      Hiroszima... czyli robimy dokładnie to, co proponuje pani poseł.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka