Dodaj do ulubionych

Lwów i Wrocław pomordowanym profesorom

30.07.09, 00:22
pomnik na placu Grunwaldzkim faktycznie robi wrażenie. Kiedy uczyliśmy się o
tych wydarzeniach w szkole historyk (wspaniały, zaangażowany człowiek)
oprowadzał nas po Wrocławiu pokazując monumentu upamiętniające ludzi, którzy
zginęli podczas wojny. Pamiętam, że pomnik Profesorów Lwowskich zrobił na
wszystkich wielkie wrażenie. Może to przez tą krótką, a bardzo dosadną
inskrypcję: "Nasz los przestrogą". Nic dodać, nic ująć. Sama rzeźba bardzo
przypomina mi Pietę Rondanini Michała Anioła.

Innym przykładem takiego minimalistycznego, a równocześnie poruszającego
monumentu upamiętniającego ofiary wojny jest pomnik niedaleko ASP na Bulwarze
Dunikowskiego. Dwie płyty z "rozdarciem" w kształcie krzyża, lub wręcz ciała
Chrystusa i napis "Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże zapomnij o mnie". Krótko i
dosadnie- zarówno w formie, jak i treści. forma przy tym nie przegadana, nie
nachalna i bardzo poruszająca. W takie monumenty trzeba inwestować-
przemyślane i z przesłaniem, a równocześnie wdzięczne i poruszające. Niestety,
Wrocław ostatnio ma pecha do rzeźb (np. niespecjalnie udany pomnik Słowackiego
w parku jego imienia, pomnik Kopernika, wreszcie z nowszych- Chrobrego), ale
kto wie, trzeba patrzeć opytmistycznie w przyszłość.

Biorąc pod uwagę, jak wiele Wrocław zawdzięcza dawnym Lwowianom, pomnik tam na
wschodzie może byś ciekawym symbolem tego, że wciąż czujemy więź z tamtym
miastem (w sensie ludzi, kultury, "ducha")
Obserwuj wątek
    • Gość: no nie wiem... Re: Lwów i Wrocław pomordowanym profesorom IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.07.09, 02:57
      Nie chcialbym kontestowac pomnikow - przedmowca ma racje.
      Jednak w Polsce panuje przerost kultury pomnikowej nad swiadomoscia historyczna.
      Wszyscy oddaja sie, chwilowej, zadumie nad pomnikami, a nikt juz nie pamieta o
      kosciele pod wezw. Lutra (100m wieza) stojacym do 1945 w miejscu dzisiejszego
      pomnika.
      wroclaw.hydral.com.pl/183420,foto.html
      To co zylo, bylo codziennoscia miasta i padlo ofiara wojny, jest zapomniane.
      Mozemy wydac 1mln na pomnik na Ukrainie, ok.
      Ale moze jeszcze 10tys by pamietac co bylo w miejscu chodnika, ktorym codziennie
      przechodzimy. Martyrologia jest wazna, lecz to nie wszystko...

    • Gość: west Lwowski pomnik IP: *.proxy.aol.com 30.07.09, 05:38
      Projekt pomnika upamiętniającego zamordowanie polskich profesorów we
      Lwowie istnieje już od ponad 40 lat.
      Zapał strony ukraińskiej do upamiętnienia tego tragicznego
      wydarzenia zakończył się po wybudowaniu fundamentów na których miał
      stanąć pomnik.
    • korcia2000 Lwów i Wrocław pomordowanym profesorom 30.07.09, 13:49
      Pomniki, fontanny - tylko obwodnicy jak nie było, tak nie ma. I
      dziury w jezdniach...
      • Gość: DW Re: Lwów i Wrocław pomordowanym profesorom IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.09, 15:33
        A mądra Ty jesteś?
    • antyupa Lwów i Wrocław pomordowanym profesorom 30.07.09, 15:22
      wspaniale. plan juszczenki (nacjonalisty) realizowany wedle jego
      myśli. Postawienie tego pomnika pomoże zapominać o tycch, którzy
      witali całusami i kwiatami hitlerowców we lwowie. kazdy starszy
      Polak wie, że jak się wpadło w ręce nacjonalistów ukraińskich, to
      sie nie wracało żywym.
      z niemcami tak nie było. poczytajmy trochę, a pozniej obiektywnie
      oceńmy. wiecie, co sie teraz na ukrainie dzieje? pojeźdzcie i
      zobaczcie pomniki bandery, szuhewycza i innych nacjonalistów, ktorzy
      byli autorami ludobójstwa na Kresach. ja wiem o czym mówię, bo choć
      teraz mieszkam we wrocku, to 25 lat wychowywałem sie pod sanokiem, w
      miejscowosci, w ktorej w 1946 roku ukraincy urządzili rzeź cywilnej
      ludnosci.
      zapraszam naportal swiatowego kongresu kresowian, oraz isakowicz.pl.

      nie jestem przeciwny pomnika pomordowanych profesorów. jestem za.
      ale pamietajmy, że hitlerowcom pomagali ukraincy (nachtigal, ss
      galizien, oun upa, i ludnosc cywilna ukrainska)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka