Dodaj do ulubionych

AD/5/05 Parlament

11.12.06, 15:10
Witam. Czy ktos z Was zostal juz moze zaproszony na rozmowe przez Parlament?
Ja jestem tam przypisana i wyslalam im maila, niestety odpowiedz jest srednio
pocieszajaca, w stylu: dziekujemy za zainteresowanie, rozwazymy pani
kadydature jak bedziemy mieli jakis wakat.
Obserwuj wątek
            • byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 15.12.06, 18:34
              Wiesz co Asiunia, sorry, ze tak dobitnie powiem, ale Ty jest d.... wolowa! Bo
              zamiast juz dawno przy kawie z szefem rzucic haslo, ze w kwestionariuszu
              osobowym trzeba dodac rubryke "Czy jest zarejestrowanym czlonkiem
              Forum "Europracownicy" i jak czesto sie udziela", to zajmujesz sie zupelnie
              nieistotnymi kryteriami w tej rekrutacji!
              • asiunia.lux Re: AD/5/05 Parlament 15.12.06, 18:41
                byly_eurokrata napisał:

> "Czy jest zarejestrowanym czlonkiem
                > Forum "Europracownicy" i jak czesto sie udziela"

A jak myslisz, zatrudnili by Cie wtedy jako pierwszego czy ostatniego? ;))

• byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 15.12.06, 18:46
                  No na dwoje babka wrozyla, ale zawsze bylbym zlotym finalista, albo z przodu,
                  albo z tylu.....

Trzeba bylo sciemnic, ze forum to elitarne miejsce dyskusji na tematy
                  europejskie, ktore sa omawiane szczegolowo na codzien, w bardzo szerokim
                  kontekscie, ze niektorzy pisza juz o godz. 06.40 rano, bo maja taka pasje
                  zajmowania sie tematami europejskimi i ze osoby, ktore nie naleza do forum albo
                  nigdy o nim nie slyszaly, sa przypadkowymi laueratami, ktorzy nigdy w zyciu sie
                  nie sprawdza w codziennej walce o to, by Europa stala sie najbardziej
                  dynamiczna, oparta na wiedzy gospodarka swiata.
                  No nie mow, ze sciemniasz nie potrafisz??? ;-)
              • asiunia.lux Re: Do asiunia 15.12.06, 19:34
                Pewnie ze beda zatrudniac. Mysle, ze ze trzy osoby (w porywach do czterech)
                zatrudnia w pierwszym kwartale przyszlego roku i na tym raczej narazie zakonczy
                sie proces rekrutacji w PE.
                • byly_eurokrata Re: Do asiunia 15.12.06, 19:47
                  hehe, Asiunia, Ty to brutalna jestes. Ja sie dotychczas balem powiedziec cala
                  prawde na tym forum, bo by mnie zakrzyczeli, ze zawodowy pesymista jestem. Ale
                  sie usmiecham pod (siwym) wasem, jak czytam, ze "Komitety przeciez beda
                  zatrudniac", "Rada jeszcze jest" itd.
                  Chociaz bajku z mchu i paproci byly moja ulubiona dobranocka.
                • asiek08 Re: Do asiunia 15.12.06, 19:55
                  Dzieki za info! Jak dla mnie to bardzo optymistyczne bo balam sie, ze poza ta
                  jedna osoba, o ktorej pisalas nikogo na razie nie wezma. A orientujesz sie moze
                  ile osob "przypisano" do Parlamentu (wiem, ciekawska jestem ale po prostu
                  interesuje mnie wszystko co sie wiaze z tym glupim konkursem!).
                    • asiek08 Re: Do asiunia 15.12.06, 20:15
                      Wow! Widze, ze jestes super zrodlem informacji! A kilkanascie to 11 czy raczej
                      19? I wiesz jakie maja jezyki? Wiem, przeginam ale pytam i tak.
                      • asiunia.lux Re: Do asiunia 15.12.06, 21:17
                        asiek08 napisała:

> A kilkanascie to 11 czy raczej 19?

:) Raczej 19:)

>I wiesz jakie maja jezyki?

W 95% EN i FR.

>Wiem, przeginam ale pytam i tak.

A pytaj, a co mi tam... Ale wiecej to juz chyba nie wiem;)
                        • asiek08 Re: Do asiunia 15.12.06, 21:28
                          Dzieki! Dowiedzialam sie ciekawych rzeczy! Czyli wychodzi nam jakies 19 osob na
                          3 miejsca. Kurcze, na zadnym etapie konkursu nie bylo takiej konkurencji! A
                          posuwajac sie dalej w pytaniach: czy wiesz jakie te osoby maja profile i czy
                          maja doswiadczenie?
                          • asiunia.lux Re: Do asiunia 15.12.06, 21:37
                            Nie, tego nie wiem, poniewaz to nie jest moja dzialka. Nawet nie wiem kto w
                            ogole jest przypisany do PE, tylko wiem ile osob jest przypisanych na obecna
                            chwile. Zwroc uwage moze tylko na to, ze kolejne przypisywania jeszcze beda,
                            wiec Twoj rachunek 19/3 moze sie szybko zmienic...
                            • asiek08 Re: Do asiunia 15.12.06, 22:55
                              Aaaaa, masz racje. Zapomnialam, ze jeszcze beda przypisania! Swoja droga to nie
                              rozumiem po co sobie przypisuja az tylu kandydatow skoro wiedza, ze nie
                              zatrudnia nawet polowy! Rozumiem, ze chca miec duzy wybor ale to lekka przesada.
                              W kazdym badz razie juz Cie nie mecze pytaniami. Postaram sie skonczyc ze
                              spekulacjami bo zwariuje. Trzeba po prostu czekac i moze w koncu niebo sie
                              zlituje:-) Dzieki za info!
                                • byly_eurokrata Re: Do asiunia 16.12.06, 11:59
                                  Przypisano tylko jakas grupe osob na razie (moja osobista interpretacja, ale
                                  podkreslam, moja, a nie jakas pol-urzedowa): przypisano przede wszystkim osoby
                                  z MG I i MG II, ktore maja kombinacje EN i FR.
                                  Przypisywanie reszty ma byc kontynuowane w styczniu. Ale mozna CHYBA
                                  (podkreslam raz jeszcze, ze to tylko spekulacje z mojej strony, zeby nie
                                  powstala niepotrzebna dyskusja) powiedziec, ze na pierwszy rzut przypisano
                                  osoby, ktore mialy jakies tam atuty (kombinacja jezykowa, 2 studia nie-jezykowe
                                  itd. itp). Ja np. do nich nie naleze, wiec uwazam, ze nawet jak mnie gdzies
                                  przypisza w styczniu, to bedzie to przypisanie pro forma.
                                  Skoro w Paralemencie sa 3-4 etaty na krzyz in mid-terms, a juz pszypisano
                                  powiedzmy 19 osob, to co ci da fakt, ze dokooptuja do tej grupy przypisanych
                                  nastepne 19 osob, w ktorych bedzie twoje nazwisko? Raczej nic.
                                  • Gość: misza52 Re: Do asiunia IP: 212.233.54.* 16.12.06, 12:22
                                    Dzieki za wyjsnienie. Rzeczywiscie dodawanie nowych nazwisk do listy
                                    przypisanych wydaje sie troche bezsensowne w sytuacji, jesli do czasu nowych
                                    przypisan nie zatrudnia wiekszsci juz przypisanych (a na to sie zanosi) I
                                    myslisz,ze wmiare rozrastnia sie listy przypisanych,ci ci przypisani na
                                    poczatku beda w pierwszej kolejnosci brani pod uwage?
                                    • byly_eurokrata Przypisywania 16.12.06, 12:35
                                      ja mysle, ze w wiekszosci przypadkow beda brane osoby majace jako
                                      pierwszy jezyk EN
                                      i jako drugi (albo przynajmniej jeden z kolejnych) FR,
                                      bo jakies 70% tekstow wyjsciowych jest po angielsku. Oczywiscie do tej zasady
                                      beda na pewno wyjatki (kto tu mowil, ze juz go zapraszono na rozmowe a mial EN
                                      i jakis inny), ale ja mam jako pierwszy DE, dopiero jako drugi EN i FR tylko w
                                      stopniu podstawowym, wiec nie robie sobie specjalnych nadziei, bo wsrod tych
                                      125 osob z listy jest na pewno dosyc ludzikow z EN i FR na dobrym poziomie.
                                      • marieke Re: Przypisywania 17.12.06, 16:13
                                        Były, takie teorie chyba nie mają żadnego sensu. Nie spełniam nawet połowy z
                                        wymienionych przez Ciebie kryteriów, a jestem przypisana do Parlamentu.
                                          • marieke Re: Do marieke 30.12.06, 10:05
                                            Przepraszam za tak późną odpowiedź, ale zupełnie nie miałam ostatnio czasu na
                                            śledzenie tego forum.

Profil mam językowy, kilka lat doświadczenia w tłumaczeniach. Pierwszy język
                                            francuski. Pozdrawiam!
                                            • asiek08 Re: Do marieke 30.12.06, 11:07
                                              Dzieki za odpowiedz. Ja tez mam pierwszy francuski i zastanawiam sie czy mam
                                              szanse nie majac pierwszego angielskiego bo z tego co widze na razie zapraszaja
                                              tych z angielskim jako pierwszym. A jaki masz drugi jezyk? Pozdrawiam i zycze
                                              szampanskiej zabawy na Sylwestra!
                                              • marieke Re: Do marieke 30.12.06, 12:34
                                                drugi mam niderlandzki + na równorzędnym poziomie angielski.
                                                Ale szczerze mówiąc myślę, że nie ma się co tak nastawiać - co będzie, to
                                                będzie, ale żadne spekulacje i lobbowanie niewiele zmienią. Poszczególne unity
                                                wybierają według własnego klucza i trudno cokolwiek wyrokować. Najlepiej się
                                                uzbroić w cierpliwość i nie rezygnować zbyt prędko z pracy w PL ;-)
                                                >"z tego co widze na razie zapraszaja
                                                > tych z angielskim jako pierwszym."
                                                --> zapraszają to zbyt wiele powiedziane. Zaprosili w sumie dwie osoby, z tego
                                                co zrozumiałam, tak? Szkoda chyba energii na domysły.
                                                Pozdrawiam!
    • mrumru74 Re: AD/5/05 Parlament 18.12.06, 10:59
      Wlasnie mnie zaprosili na rozmowe (e-mailem, w tytule numer konkursu), moj
      profil: FR, EN, 2MG, jakas tam stycznosc z tlumaczeniami mialam, ale nie
      nazwalabym sie tlumaczem, nie lobbowalam. Oczywiscie zdam relacje (w lutym).

Asiunia, orientujesz sie moze czy zapraszaja po kilku kandydatow na miejsce czy
      raczej 1:1 ?
      • asiek08 Re: AD/5/05 Parlament 18.12.06, 11:26
        Wow! No to gratuluje! Tez bym tak chciala. A jaki konkretnie masz profil? Bo ja
        mam identyczne jezyki i tez jestem z 2 MG i chcialabym zrozumiec ich logike
        zatrudniania (jesli takowa w ogole istnieje)!
          • byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 18.12.06, 14:13
            no to rzeczwiscie dziwne, bo ja mam Misza taka sama kombinacje jezykowa, tez
            studia lingwistyczne i na dodatek 15 lat doswiadczenia zawodowego, z tego
            troche w instytucjach jakby nie bylo oraz nawet podstawy francuskiego.
                  • mrumru74 Re: AD/5/05 Parlament 23.12.06, 11:19
                    Jednak jest jakas logika w rekrutacji. Ja mam minimalne doswiadczenie w
                    tlumaczeniu i dziwilam sie, ze ide na pierwszy ogien (i ze w ogole jestem na
                    liscie...), ale okazuje sie, ze bede miala rozmowe nie z szefem sekcji
                    polskiej, ale z szefem dzialu SILD i to by sie zgadzalo z moim bibliotekarsko-
                    terminologiczno-informatycznym profilem. Mozemy wiec spodziewac sie
                    zatrudnienia nie tylko jako tlumacze, to by sie zreszta zgadzalo z tytulem
                    konkursu – linguistic administrators, no i moze bedzie praca dla wiecej niz 20-
                    30 osob z listy.

Asiunia, spodziewac sie konkurencji gdy chodzi o prace w SILD?

Misza, napisalam do Ciebie na priva.
                    • byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 23.12.06, 11:25
                      Ciesze sie z jednej strony ze Ci sie udalo a z drugiej strony ciesze sie za
                      siebie i za innych, ze jedna osoba mniej z listy, bedzie mniejszy tlok ;-)

Ja sie juz dowiadywalem w sprawie unitow administracyjnych zwiazanych z
                      jeyzkami, bo mam troche kolegow ze studiow/z pray, ktorzy pracuja juz dlugo w
                      DGT. W tych komorkach pracuje tyle ludzi co kot naplakal, prosze nie
                      zapominac, ze tu chodzi o 10 panstw a nie tylko o Polske, wiec jesli 1-2
                      Polakow dostanie tam prace, to zmieszcza sie oni w kwocie 40 osob, ktora jest -
                      z tego co sie slyszy - i tak juz wybitnie optymistyczna.
                    • asiunia.lux Re: AD/5/05 Parlament 23.12.06, 11:25
                      mrumru74 napisała:

> Asiunia, spodziewac sie konkurencji gdy chodzi o prace w SILD?

Z Waszej listy, w najblizszym czasie sa zaproszone tylko dwie osoby, Ty i
                      misza. Skoro misza bedzie mial rozmowe u Pana Chmiela, to Ty raczej konkurencji
                      nie bedziesz miec, no chyba, ze jeszcze do tego czasu (12 luty, tak?) dowala
                      ludzi...
                      • asiek08 Jednak jest szansa? 23.12.06, 12:10
                        Troche mi te wiesci poprawily humor bo myslalam, ze i misza i mrumru sa
                        zaproszeni na rozmowe w sprawie stanowiska tlumacza i ze moze jeszcze jakies
                        inne osoby tez sa zaproszone. Ale skoro potwierdzasz Asiunia, ze tylko 2 osoby
                        sa zaproszone, a w tym tylko jedna na stanowisko tlumacza to znow wystapila u
                        mnie nadzieja. Czy myslisz, ze oprocz miszy zaprosza jeszcze pare osob po Nowym
                        Roku? Wiem, upierdliwa jestem z tymi pytaniami ale przydaloby sie odrobine
                        dobrych wiesci na swieta.
                        • asiunia.lux Re: Jednak jest szansa? 23.12.06, 13:21
                          asiek08 napisała:

> Czy myslisz, ze oprocz miszy zaprosza jeszcze pare osob po Nowym
                          > Roku?

Mysle, ze tak, ze jeszcze ze dwie, trzy osoby zaprosza. W styczniu to juz
                          raczej nikogo bo wszystkie terminy sa juz zarezerwowane, ale w lutym jeszcze
                          jest sporo miejsca. Byc moze nawet na ten sam dzien jeszcze kogos dorzuca, bo
                          oni lubia zapraszac tak nacjami tj, jednego dnia samych Czechow, innego dnia
                          samych Wegrow itd.
                          • asiek08 Re: Jednak jest szansa? 23.12.06, 13:54
                            Dzieki za info!!! Wiem, ze nie ma co sie podniecac ale mimo wszystko poprawilas
                            mi humor! Bo juz myslalam, ze nie ma najmniejszej szansy i strasznie mi bylo
                            smutno. Pozdrawiam i zycze Wesolych Swiat!!!!
      • asiunia.lux Re: AD/5/05 Parlament 18.12.06, 15:40
        mrumru74 napisała:

> Asiunia, orientujesz sie moze czy zapraszaja po kilku kandydatow na miejsce
        czy raczej 1:1 ?

Generalnie u tlumaczy to raczej 1:1.
        Kto Was zaprosil, Pan Fanchini?
        • Gość: mi Re: AD/5/05 Parlament IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.12.06, 18:50
          Misza, jak był zatytułowany Twój mail? Pytam, też mam tę kombinację, a
          codziennie dostaję mnóstwo różnego spamu i nawet nie otwieram tego, tylko
          czytam tytuły i usuwam.

Mój profil to MG 2, EN-DE plus podstawy francuskiego, studia ekonomiczne,
          podyplomowe z tłumaczeń, doświadczenie freelancerskie...

Tymczasem gratulacje dla zaproszonych!

• byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 18.12.06, 19:24
              Ze MG nie sa az tak wazne, to juz wczesniej kilka razy slyszalem. Ale byly
              glosy, ze liczy sie kombinacja jezykowa i ze bez EN i FR sa male szanse, ale
              widze, ze i to sie nie zgadza. Czyli naprawde nie ma co spekulowac.

Nie ma takiego przyslowia:
              Niech sie dzieja wola epsia,
              niech sie na nia nikt nie wpiepsia? ;-)
                    • Gość: asiunia Re: AD/5/05 Parlament IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 07.01.07, 20:11
                      >Moze niedlugo cos sie ruszy

Mimo przerwy swiatecznej, proces rekrutacji nowych tlumaczy (i nie tylko)-
                      ruszyl juz w zeszlym tygodniu, ale niestety z Waszej listy narazie nikogo
                      wiecej nie zaproszono:(

A swoja droga, widzialam w papierach, ze zarowno misza jak i mrumru maja bardzo
                      nietypowa kombinacje jezykowa. Moze to wlasnie dlatego ich zaproszono na
                      pierwszy ogien? :)
                          • byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 08.01.07, 11:51
                            kolega, widze nastepny zwolennik teorii spiskowej:

- w mojej bylej instytucji nie ma efektywnie ani jednego wolnego etatut, ani
                            dla ludzi bez biletu wilczego ani z wilczym

- w podobnej sytuacji jak ja jest dwoch moich innych kolegow, ktorzy
                            zrezygnowali z powodow osobistych z pracy tempa. Jeden ma EN-FR i MG I i tez
                            nikt sie do niego jeszcze nie zglosil.

A poza tym co ma wilczy bilet do potwierdzonego faktu, ze Parlament nie bedzie
                            mial nawet 10 etatow a komisja moze 20 na - odciagnijmy tempow ktorzy zdali -
                            100 osob na liscie rezerwowej? Ja nie mam ani priorytetowej kombinacji
                            jezykowej ani MG I, wiec akurat az tak sie nie dziwie, ze nikt sie do mnie nie
                            zglasza.

Poza tym nawet w 2004 r., gdy bylo duze zapotrzebownaie na tlumaczy, bo
                            przyjmowano ich wszystkich w 4 tygodnie po ogloszeniu wynikow konkursu, tylko
                            nawet wtedy - gdy byla masa wolnych etatow - ta rekrutacja trwala miesiacami.
                        • Gość: asiunia Re: AD/5/05 Parlament IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 07.01.07, 20:46
                          >a dla kogo jeszcze ruszył proces rekrutacji,

Najwiekszym zainteresowaniem ostatnio ciesza sie nowi tlumacze: glownie LV, CZ,
                          SL i HU oraz troche osob po konkursie AST3/04 (czy jakos tak).

>czy to jest normą że na odpowiedź od interview trzeba czekać ponad dwa
                          >miesiące,

Norma moze nie, ale jest to mozliwe. A czemu? Byles moze juz jakis czas temu na
                          interv. i nie masz do tej pory odpowiedzi?
                            • Gość: asiunia Re: AD/5/05 Parlament IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 08.01.07, 22:36
                              > ja niestety nie mam jeszcze żadnego zaproszenia na rozmowę, może w tym roku,

A po jakim konkursie jestes?

> czy oni dają również odpowiedzi negatywne, czy też brak odpowiedzi w ciągu
                              > jakieś czasu np. 2 miesięcy znaczy że nici z tego?

Niekoniecznie nici. Bardzo roznie to bywa, nie da sie uogolnic. Czasem
                              kandydaci dostaja odpowiedz (zarowno pozytywna jak i negatywna) od razu,
                              czasami po kilku dniach, czasami po kilku miesiacach, lub tez wcale (wtedy jest
                              to oczywiscie jednoznaczne). Ale jesli po interv. nie ma odpowiedzi powiedzmy
                              maksymalnie 2 tygodnie to warto sie przypomniec u przyszlego przelozonego i
                              zapytac wprost co i jak? Wtedy sie wie, na czym sie stoi i nie trzeba w
                              niecierpliwosci czekac...
                              Ja niedawno przed Swietami dostalam papiery osoby, ktora zostanie zatrudniona
                              od lutego, a ktora to miala badania i interv. w czerwcu ubieglego roku. Wiec
                              jak widzisz, nawet pol roku po interv. nie zaczy wcale, ze wszystko zakonczylo
                              sie fiaskiem:) To wszystko zalezy, zalezy od wielu rzeczy...
                        • junie77 Re: AD/5/05 Parlament 08.01.07, 08:28
                          Myślę, że nie można tak uogólniać. To chyba zależy od tego, czy im się spieszy
                          żeby zatrudnić nową osobę, czy nie. Ja na odpowiedź po interview czekałam... 3
                          dni :)
                          • asiek08 Re: AD/5/05 Parlament 07.01.07, 23:44
                            Masz racje, trzeba po prostu cierpliwie czekac. Ja juz sie zmeczylam wymyslaniem
                            roznych teorii i zastanawianiem sie kiedy sie do mnie odezwa. Wkurza mnie
                            czekanie, ale nic innego chyba juz nie mozna zrobic. Powodzenia zycze i
                            pozdrawiam serdecznie!
                              • byly_eurokrata Re: AD/5/05 Parlament 09.01.07, 07:27
                                Tutaj po prostu trzeba się rozstać z oczekiwaniami, że skoro się jest na liście
                                rezerwowej, to propozycja musi napłynąć w ciągu kilku tygodni.
                                Ja słyszałem o ludziach z pierwszego konkursu dla tłumaczy, których zatrudniono
                                dopiero w połowie zeszłego roku! W związku z tym victorxx25 ma jak najbardziej
                                rację, pisząc, że to konkurs tylko dla wytrwałych. Ja bym nigdy nie stawiał na
                                EPSO jako główną opcję planowania mojej kariery zawodowej, to jest najwyżej
                                rozwiązanie typu: jak będę miał trochę szczęścia, to kiedyś dostanę etat unijny.
                                W międzyczasie trzeba działać również na innych frontach, jak ktoś nie ma
                                jeszcze w ogóle pracy
    • asiek08 Do asiuni 11.01.07, 18:52
      Asiunia, masz moze jakies nowe wiesci w sprawie ewentualnego zatrudnienia
      tlumaczy w Parlamencie? Moze zaprosili jeszcze kogos?
        • asiek08 Re: Do asiuni 11.01.07, 19:36
          Dzieki za odpowiedz! Niby mialam juz dac spokoj z dociekaniami i po prostu
          spokojnie czekac ale zastanawiam sie jeszcze nad jedna kwestia: czy wsrod tych
          kilkunastu osob przypisanych do Parlamentu sa tez tempy, ktore zdaly i pozostaja
          na swoich stanowiskach? Czy moze osoby te zostaly zatrudnione automatycznie i
          nawet ich nie przypisywano?
          • byly_eurokrata Re: Do asiuni 11.01.07, 19:42
            asiek, tempow sie zawsze zatrudnia automatycznie, EPSO przekazuje dane o zdanym
            egzaminie tempow jezscze przed opublikowaniem listy rezerowowej do ich HoU a ci
            z reguly od razu pisza wniosek do HR o przeksztalcenie kontratku w staly.
            • asiek08 Re: Do asiuni 11.01.07, 19:49
              Byly, rozumiem doskonale. Po prostu wolalabym wierzyc, ze tempy tez sa wsrod
              tych kilkunastu przypisanych osob bo wtedy szanse dla reszty bylyby wieksze,
              tzn. o te dwa czy trzy miejsca "walczyloby" o te pare tempow mniej.
                • byly_eurokrata Re: Do asiuni 11.01.07, 19:57
                  moi koledzy juz tez sa dawno urzednikami, oni chyba zostali urzednikami juz
                  przed ta konferencja przypisujaca, wiec nikt nich w ogole nie przypisywal. Czy
                  to wazne.
                    • Gość: mi Re: Do asiuni IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.01.07, 01:14
                      Ech, kto by pomyślał, że tak naprawdę konkuks zacznie się po jego zakończeniu.
                      Wydawało mi się, że znalezienie się na liście to szczyt szczęścia, a okazuje
                      się, że to dopiero początek długiej drog... i tak naprawdę dopiero teraz trzeba
                      jeszcze sporo szczęścia...

Pozdrowienia dla natural born translators, oby nam się udało wszystkim!
                      • byly_eurokrata Konkurs po konkursie 12.01.07, 06:37
                        Gość portalu: mi napisał(a):

> Ech, kto by pomyślał, że tak naprawdę konkuks zacznie się po jego
                        zakończeniu.
                        Ja mialem juze zle przeczucia w momencie ukazania sie ogloszenia o konkursie w
                        OJ: lista rezerwowa na 125 osob, chociaz wlasnie co skonczyl sie taki sam
                        konkurs z ponad setka laureatow - w unijnych sluzbach jezykowych nie ma po
                        prostu miejsca na w sumie ok. 240 tlumaczy polskich.
                        • Gość: victorxs Re: Konkurs po konkursie IP: *.proxy.aol.com 13.01.07, 18:44
                          Były, wydaje mi się,że tu się mylisz. W publikacji Translating For the European
                          Institutions autorzy, bedący wieloletnimi tłumaczami w UE, podają że liczba
                          tłumaczy dla każdego języka oprócz pivotów oscyluje między 220 a 230. Może nie
                          trzeba więc tak pesymistycznie patrzyć na nasze szanse?
                          Pozdrawiam
                          • byly_eurokrata Re: Konkurs po konkursie 13.01.07, 19:35
                            > Institutions autorzy, bedący wieloletnimi tłumaczami w UE, podają że liczba
                            > tłumaczy dla każdego języka oprócz pivotów oscyluje między 220 a 230

1. Publikacja jest z 2001 roku
                            2. Nie wiem, skad masz ta liczbe, bo na stronie 110, pod haslem "recruitment"
                            jest zdanie:
                            "Taken together, the instutions will need more than 200 translators for each
                            language".

w roku 2002 zaczyly sie spotkania grup roboczych i opracowywanie strategii.
                            Byla oczywiscie mowa o efektach synergii, o tym, o tamtym, ale jedno bylo
                            pewne: ze przy roszerzeniu o 10 kraju nie mozna proporcjonalnie rozszerzyc
                            sluzb jezykowych w takim samym stopniu.
                            Widac to po samej Komisji, gdzie tzw. "target" byl najpiew w okolichach 80, o
                            ile pamietam, teraz go zmiejszono na 60 (tj. lacznie z sekretarkami, HoU itd.),
                            a Komisja to najwieksza sluzba jezykowa.
                            Poza tym, jak pisalem, koledzy ze starych sekcji jezykowych donosza mi, iz
                            bardzo ich namawiaja do przenoszenia sie na stanowiska administracyjne, bo
                            trzeba obcinac etaty. Toczka w toczke powtorzyl mi to Holender z komisji, ktory
                            byl u mnie w pracy na wymianie przez 4 tygodnie.
                            I skoro ludzie z komisji twierdza, ze u nich bedzie moze 20 wolnych etatow, a
                            ludzie pracujacy w parlamencie, ze moze 10, to zwazajac na fakt, ze w Radzie
                            oraz w Komitetach nie ma w ogole zadnych wolnych etatow, nie wiem skad brac ten
                            optymizm.
                            Statystyki jakiegos Anglika ze zlotych czasow biurokracji unijnej jakos mnie
                            nie przekonuja.

@eneko: do kogo odnosila sie Twoja uwaga? Do mnie? Ja te ksiazke mam w
                            biblioteczce domowej,oczywiscie ja przeczytalem swojego czasu, nie sadzisz
                            chyba, ze mozna zrobic na mnie wrazenie taka publikacja???
                            • Gość: victorxs Re: Konkurs po konkursie IP: *.proxy.aol.com 14.01.07, 15:53
                              Były,
                              1. moją (przybliżoną)liczbę uzyskałem dodając liczbę tłumaczy aktualnie
                              pracujących w instytucjach do których rekrutuje EPSO (bez ECB, Trybunałów etc)
                              i podzieloną przez 11 (liczba języków przed rozszerzeniem). Dokładny wynik to
                              237 tłumaczy na język, ale zakładam dla nie-pivotów może być trochę mniej. Nie
                              sądzę, aby dane z wspomnianej książki zmieniły się drastycznie w ciągu 4 lat
                              (wydana była w 2002 r.)
                              2. zwróć uwagę, że ciągle organizowoane są konkursy dla starych języków, co
                              zapewne tłumaczy fakt, iż tłumacze zachęcani są do przechodzenia na stanowiska
                              administracyjne. Jeśli rzeczywiście obcinanoby etaty, jaki sens miałaby
                              organizacja obecnych konkursów dla Greków, Finów , Holendrów, Francuzów,
                              Niemców i Anglików?
                              3. Ponad 200 na pewno nie oznacza 290, ale spokojnie może oznaczać 220.
                              Zważywszy na fakt, że na poprzedniej liście było ok. 110 osób, z których część
                              została teraz Heads of Unit, część przeszła na inne etaty (np Conference
                              Interpreters), nasze szanse naprawdę nie wyglądają tak marnie.

Więcej optymizmu! Pozdrawiam,
                              • byly_eurokrata Re: Konkurs po konkursie 14.01.07, 17:57
                                ad 1. Tak sie akurat sklada, ze byly kolega z mojej pracy przesylal mi w latach
                                202-2004 wszystkie raporty dot. tlumaczy. Action plany, strategie, road mapy
                                itd. Wszedzie byla mowa o tym, ze w wyniku rozszerzenia nie moze nastapic
                                powiekeszenie sluzby jezykowych o 2/3
                                ad2. Konkursy EPSO a faktyczne zapotrzebowanie, to dwie rozne rzeczy. W
                                konkursie dla tlumaczy niemieckich z 2004 roku, lista rezerowa miala liczyc
                                jakies 50-60 osob (nie pamietam detali, ale to niewazne), egzamim zdalo cos tam
                                ponad 30. Wiesz kogo przyjeto do pracy? TYLKO tempow, nikogo z zewnatrz. W
                                sumie niecale 20 osob. A wlasnie dlatego, ze nie ma zapotrzebowania na wiecej.
                                A EPSO mimo wszystko zrobilo rok pozniej nastepny konkurs dla tlumaczy
                                niemieckich......znowu na kilkadziesiat osob. Jak oni by chcieli co roku
                                przyjmowac 40-50 nowych osob, to sekcje niemieckie po 3 latach musialby liczyc
                                chya z 500 tlumaczy. Wiem bezposrednio z sekcji niemieckiej i wlasnie
                                holenderskiej, ze USILNIE sie ich namawia na przechodzenie na inne etaty.
                                Zreszta przeczytaj sobie raport trybuanlu obrachunkowego, w ktorym jest mowa o
                                tym, ze jest za duzo etatow. (Sonderbericht Nr. 9/2006 über Ausgaben für
                                Übersetzungsleistungen bei der Kommission, beim Parlament und beim Rat, np.
                                punkt 104: znaczny spadek zapotrzebowania na tlumaczenia ze starych jezykow w
                                roku 2004, punkt 106: strukturbedingte Überkapazitäten--> "strukturalny nadmiar
                                mocy przerobowych"itd. itp.)
                                ad. 3: HoU zostala jedna osoba, przechodzenie na tlumaczy ustnych to wybitnie
                                sporadyczna kwestia.

Optymizm optymizmem, ale kogo przyjeto dotychczas do pracy? jak na razie -
                                oprocz tempow - jeszcze nikogo, a nawet zaproszenia na interview to zaledwie
                                smieszna garstka osob
                              • asiek08 Re: Konkurs po konkursie 15.01.07, 10:32
                                Jesli chodzi o przechodzenie na inne stanowiska to z tego co wiem to z tlumaczy
                                z Parlamentu juz dwie osoby przeniosly sie do brukseli (nie wiem dokladnie na
                                jakie stanowiska) i pare innych osob tez chce wiec jesli im sie uda to zawsze
                                jakies miejsce sie zwolni.
    • asiek08 Przypisania a zatrudnienie 16.01.07, 13:00
      Oto co Epso napisalo mi ostatnio o przypisaniach:

Le PE a pris une option sur vous (une
      intention de vous recruter) mais cette option n'implique aucun
      engagement formel.
      2. La réservation par une institution est en principe limité pour une
      durée de 3 à 4.5 mois. Après ce délai, (sans offre) vous pouvez être
      libérer de la liste du PE et être à nouveau disponible aux autres
      institutions.

• byly_eurokrata Re: Przypisania a zatrudnienie 16.01.07, 13:26
        no musze powiedziec, ze wszystko zrozumialem nie zagladajac do slownika, to az tak zle z moim francuskim nie jest...;-)

Czyli co, ci przypisancy z zeszlego roku to chyba tez nie sa az taki pierwszy sort, bo minely prawie 2 miesiace i u nich tez cisza...
        • asiek08 Re: Przypisania a zatrudnienie 16.01.07, 15:26
          Mi sie wydaje, ze pierwsze przypisanie to wlasnie to nasze, z konca listopada.
          No i jakby nie bylo dwie osoby juz zaprosili (+ tempy, ktorym zmieniono umowe i
          ktorzy zostali na swoich stanowiskach). Moze po prostu sa strasznie powolni. Co
          mnie dziwi to to, ze wedlug epso instytucja przypisuje sobie kandydata noszac
          sie z zamiarem zatrudnienia go (mimo iz, jak pisza, nie ma zadnej gwarancji).
          Jak to sie ma do faktu, ze beda moze jeszcze 2 czy 3 miejsca w PE a przypisanych
          jest parenascie osob?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka