Dodaj do ulubionych

Afgański syndrom w polskiej armii

27.04.08, 18:07
To nie jest misja pokojowa - niech sie malolaty wychowane na rambo zastanowia
10 razy czy warto sluzyc USA i Izraelowi ? Dlaczego Gazeta nie interesuje sie
ludzmi z zmasakrowanej przez Polakow wioski ?

Pewnie odwagi spojrzec im w oczy nie ma nikt z was... WSTYD I HANBA !
Obserwuj wątek
    • pokolenie89 Wesprzyj Naszych Żołnierzy. 27.04.08, 19:12
      Poprzyj apel o poszanowanie honoru Polskiego Żołnierza:
      WWW.WSPIERAMZOLNIERZY.PL
      • swistak336 Re: Wesprzyj Naszych Żołnierzy. 27.04.08, 20:02
        Popieram!
        Żołnierze są po to, aby walczyć. Nawet jeśli w ferworze walki nie trafią. Mają
        nie dać się zabić.
        • kamyk39 Re: Wesprzyj Naszych Żołnierzy. 27.04.08, 20:16
          swistak336 napisał:

          > Popieram!
          > Żołnierze są po to, aby walczyć. Nawet jeśli w ferworze walki nie
          trafią. Mają
          > nie dać się zabić.

          Wiec jaki cel:
          a. walczyc?
          b. nie dac sie zabic?

          Podobne niby (a i b) jednak zupelnie rozne szczegolnie tam.

          • olpc Re: Zabawiłeś nas teraz. 27.04.08, 20:35
            Chłopie, nie dać się zabić mają cywile, gdy lecą kule mają uciekać i nie dać się
            zabić. Żołnierze są od tego, żeby w razie potrzeby dali się zabić. Brutalna
            prawda o tym zawodzie.
            • mlasskacz Kwacha tam wysłąć, gnoja jednego. 27.04.08, 22:21
              .
              • wypasior straszne! zabiją mniej Afgańczyków 27.04.08, 22:24
                płakać mi się chce
                • piotr228 Re: myśl zanim coś napiszesz!!!!!! 27.04.08, 23:05
                  Więcej inteligencji wkładaj w proces tworzenia myśli i artykułowania
                  ich w zdania. Inaczej pomyślę, żeś debil.
                  • piotr228 Armia spojrzała w oczy ofiarom z NK!!! 28.04.08, 00:20
                    Armia spojrzała w oczy ofiarom NK. Okazało się, że Talibowie mieli
                    tam bazę swoją i że mieszkańcy bardzo żałują że im pomagali.
                    • olpc Re: Armia spojrzała w oczy ofiarom z NK!!! 28.04.08, 00:37
                      No i co z tego, ze mieli baze? Przecież są u siebie.
                      • shithead Re: Armia spojrzała w oczy ofiarom z NK!!! 28.04.08, 00:46
                        Wedle ciebie nie powinni ich tam posylac i OK.
                        Wedlug drugich (PiS) powinni ale tylko w gaciach.
                        Ja uwazam, ze jak juz tam sa to maja strzelac i ch..!!!!
                        • robertw18 "Nowa wersja wydarzeń" ? 28.04.08, 22:08
                          To już zapomniano o tym, jak się "żołnierze upewniali", czy mają strzelać do kobiet i dzieci?
                          Teraz jest: "broń miała szeroki rozrzut, a granaty - ukrytą wadę"

                          Jeszcze pozostaje przekazać "nową wersję" do aresztu. Gdyby ich wcześniej wypuszczono, jak chcieli matacze, to nie byłoby żadnych utrudnień w głoszeniu unisono - " broń miała szeroki rozrzut, a granaty - ukrytą wadę".

                          Pozdr.
                      • 4krzych1 w armii mamy syndrom "rambo bęcwałów"... 28.04.08, 08:49
                        a jaskrawymi jego przejawami są ten incydent w Afganistanie i
                        katastrofa w Mirosławcu...

                        No ale super rambo bęcwały, jak Petelicki i inne bęcwały z paskami
                        generalskimi będą zawsze bronic sobie podobnych!!!
                      • zigzaur Re: Armia spojrzała w oczy ofiarom z NK!!! 28.04.08, 23:43
                        Terroryści islamscy albo komuniści nigdzie nie są u siebie.

                        Dopiero w piekle będą u siebie.
                        • andykon Re: Armia spojrzała w oczy ofiarom z NK!!! 28.04.08, 23:57
                          ty znajdziesz sie pierwszy w piekle ze swoimi betonowymi pogladami i wypranym
                          mozgiem!
                • edek47 Zwolnic tych zolnierzy !!! 28.04.08, 11:11
                  Przeciez w Afganistanie toczy sie otwarta wojna Talibami,a CI NIBY
                  CYWILE ZGINELI PRZYPADKOWO,przeciez nikt ich specjalnie nie
                  rozstrzeliwal.Poprawnie polityczni IDIOCI,jak im sie tylko
                  pozwoli,zrobia z polskiego wojska zniewiescialych pielegniarzy.
              • guru133 Re: Kwacha tam wysłąć, gnoja jednego. 27.04.08, 23:29
                mlasskacz napisał:

                > .
                Przecież to nie Kwach wysłał wojska do Afganistanu niedouczony base ballu.
                • krzych.korab Mlaskał to i nie słyszał o demokracji,parlamencie. 28.04.08, 06:12
            • waldemar591 Re: Zabawiłeś nas teraz. 27.04.08, 23:46
              Ktorys general (zdaje sie, ze Patton) powiedzial:
              Celem zolnierza nie jest zginac za swoja ojczyzne - celem zolnierza jest sprawic, zeby TAMCI zgineli za swoja ojczyzne.

              olpc napisał:

              > Chłopie, nie dać się zabić mają cywile, gdy lecą kule mają uciekać i nie dać si
              > ę
              > zabić. Żołnierze są od tego, żeby w razie potrzeby dali się zabić. Brutalna
              > prawda o tym zawodzie.
              • olpc Re: Zabawiłeś nas teraz. 28.04.08, 00:38
                Tak, a teraz niech ten Patton wróci i powie, ilu żołnierzy stracił w czasie wojny.
                • zigzaur Re: Zabawiłeś nas teraz. 28.04.08, 23:42
                  W czasie II wojny światowej 80 % strat wojsk USA przypadło na wojnę z Japonią a
                  tylko 20 % na walkę z Włochami i Niemcami.

                  Patton akurat dowodził w Afryce i Europie.
      • pkrehbiel Poszanowanie czego? 27.04.08, 20:04
        Skoro sami żołnierze (uzgadnianie zeznań!) ani ich przełożeni
        (Szczygło) honoru nie szanują, to czemu ja miałbym?
        • kamyk39 Re: Poszanowanie czego? 27.04.08, 20:19
          pkrehbiel napisał:

          > Skoro sami żołnierze (uzgadnianie zeznań!) ani ich przełożeni
          > (Szczygło) honoru nie szanują, to czemu ja miałbym?

          Coz to jest honor w tym kontekscie?

          • maruda.r Re: Poszanowanie czego? 27.04.08, 20:31
            kamyk39 napisał:

            > pkrehbiel napisał:
            >
            > > Skoro sami żołnierze (uzgadnianie zeznań!) ani ich przełożeni
            > > (Szczygło) honoru nie szanują, to czemu ja miałbym?
            >
            > Coz to jest honor w tym kontekscie?

            *******************************

            Racja wyższej konieczności usprawiedliwiająca przekręty. W pełnym brzmieniu:
            "honor polskiego munduru".

            • stefan4 Re: Poszanowanie czego? 27.04.08, 20:54
              maruda.r:
              > W pełnym brzmieniu: "honor polskiego munduru".

              To jakaś bujda na kółkach i oksymoron. Jak ubranie może mieć ,,honor''? Jak
              nosiciel ubrania może mieć honor, skoro jest wojskowym i upiera się, że nie
              ponosi odpowiedzialności za zbrodnie popełnione na rozkaz?

              - Stefan

              www.ipipan.gda.pl/~stefan/oswiadczenie_antylustracyjne.html
              • piotr228 Skutki polityki PiSu w pełnej okazałości !!!! 27.04.08, 23:32
                Kaczyńscy przy pomocy Macierewicza zlikwidowali wywiad wojskowy po
                to aby zlikwidować (docelowo) armię. Wszystko szło zgodnie z planem.
                Bez wywiadu armia jest ślepa i słaba. Ale wywiad amerykański
                pomagał, a dodatkowo PiS przegrał wybory. Więc na odchodnym
                postanowił dobić armię uderzeniem precyzyjnym dywersyjnym. Na razie
                PiS i interesy Kremla są górą. Mam nadzieję, że Klich podejmie walkę
                i z niej nie zrezygnuje. Walkę podjął. Zdobył materiały mówiące, że
                o żadnej zbrodni mowy nie ma. Zaraz pojawiły się groźby, że Klich ma
                zostać odwołany.... Odwagi Pani Ministrze. Da Pan radę.
                • shithead Re: Skutki polityki PiSu w pełnej okazałości !!!! 28.04.08, 00:29
                  Wedlug jednych trzeba bylo wogole nie posylac.
                  Wedlug drugich trzeba bylo poslac ale tylko w gaciach albo i nie.
                  Wedlug mnie jak juz ich poslano to maja strzelac.
                  • maruda.r Re: Skutki polityki PiSu w pełnej okazałości !!!! 28.04.08, 08:09
                    shithead napisał:

                    > Wedlug mnie jak juz ich poslano to maja strzelac.

                    *********************************

                    Do cywili?

                    • wojtekviki Re: Skutki polityki PiSu w pełnej okazałości !!!! 28.04.08, 13:14
                      Afgańczycy,mężczyzni chodzą tak samo ubrani jak talibowie,odróżnia
                      ich tylko zarost na twarzy, żołnierze gdy dostają rozkaz,nie
                      ma"zmiłuj się",z dużej odległości,a wywiad zapewne miał dane,że w
                      wiosce talibowie maja swoją bazę,trudno odróżnić,kto swój a kto
                      wróg.Rozumiem polskich żołnierzy,sam jestem rezerwistą,i taki rozkaz
                      wykonał bym bez wachania.
                      • pkrehbiel Jesteś żałosny! 29.04.08, 12:53
                        Jeśli wykonałbyś taki rozkaz, to byś gnił w więzieniu. I dobrze!

                        Skandalem jest sam fakt tego, że tych najemników sądzi się w Polsce.
                        Popełnili zbrodnię w Afganistanie - powinni być sądzeni tam i według
                        tamtejszego prawa. Z tego co mi wiadomo, zwyczajowo stosowana tam
                        jest w takich sytuacjach kastracja a następnie zakopanie w ziemi po
                        szyję.
      • stefan4 Re: Wesprzyj Naszych Żołnierzy. 27.04.08, 20:58
        pokolenie89:
        > Wesprzyj Naszych Żołnierzy.

        Dlaczego Polacy mieliby wspierać Waszych żołnierzy (kimkolwiek jesteście), skoro
        ci żołnierze przynoszą im wstyd? Raczej powinniśmy się zastanowić, jak zrobić,
        żeby nasze podatkowe pieniądze NIE SZŁY na wspieranie żołnierzy.

        pokolenie89:
        > Poprzyj apel o poszanowanie honoru Polskiego Żołnierza

        HONORU ŻOŁNIERZA??!! Zebrało Ci się, koleś, na niewyszkane żarty...

        - Stefan

        www.ipipan.gda.pl/~stefan/oswiadczenie_antylustracyjne.html
        • em_obywatel Masz nierówno pod czaszką 27.04.08, 22:30
          Masz nierówno pod czaszką. Afganistanem rządzili Talibowie, zaatakowali USA,
          więc NATO podjęło działania. Taka jest filozofia NATO - jeden za wszystkich,
          wszyscy za jednego. Wejście do NATO wzmocniło polską armię i pozycję Polski na
          arenie międzynarodowej. Pomaganie innym członkom NATO jest istotą sojuszu. Misja
          w Afganistanie jest misją NATO. Okupacja Iraku misją NATO już nie jest. Polska
          może wysyłać żołnierzy do Afganistanu, co do Iraku jest to kwestia wysoce
          dyskusyjna.
          • olpc Kolejne dziecko propagandy. 27.04.08, 22:36
            Ty widze jeszcze podatkow nie placisz, bo cale dni mozesz spedzac przed
            telewizorem. Najpierw dowiedz się, ile te okupacyjne wojny nas kosztują, a
            dopiero potem wypisuj głupoty o tym, że ktoś wzmacnia naszą pozycję. Jest
            dokładnie odwrót. Płacimy za tę swoją pozycję jak za przysłowiowe zboże.
            • em_obywatel Afganistan to nie Irak! 27.04.08, 22:38
              Afganistan to nie Irak! Wojna w Iraku to prywatna wojna USA. Wojna w
              Afganistanie to misja NATO. To dwie różne rzeczy. Śmiejecie się z głupoty
              Amerykanów a sami nie jesteście lepsi.
              • olpc Re: Afganistan to nie Irak! 27.04.08, 22:41
                Jeśli chodzi o azjatyckie zakątki świata, słowo _misja_ kojarzy mi się wyłącznie
                z Matką Terasą z Kalkuty.
                • olpc Re: Afganistan to nie Irak! 27.04.08, 22:42
                  Matką Teresą, rzecz jasna.
                  • shithead Re: Afganistan to nie Irak! 28.04.08, 00:40
                    Ja tam wole Himalaje.
            • piotr228 Zacznij wreszcie myśleć do cholery!!!! 28.04.08, 00:04
              Wszystko jedno czy wojna jest słuszna czy nie. Polska potrzebuje
              sprawnej armii, a Kaczyńscy robią wszystko aby ją zniszczyć. Od
              początku afery z NK mówię i piszę na tym forum, że to był atak na
              polskie misje zagraniczne. Hipoteza moja jest taka, że Kremlowi nie
              podoba się że Polska sobie dobrze radzi. Zatem zaatakowano na dwóch
              frontach. Najpierw likwidacja wywiadu (Macierewicz zrobił Putinowi
              prezent życia) teraz nastąpiło uderzenie w morale żołnierzy. Dobrze
              wiadomo, że komandosów z NK wrobiono. Jest tona materiałów mówiących
              że żołnierze nie działali w złej wierze. Wiadomo, że siedzą w
              więzieniu po to aby polski żołnierz się źle spisywał na misji
              zagranicznej. Ci co są w Afganistanie, Iraku i Bóg wie gdzie
              jeszcze, mają się bać. Mają po każdym patrolu nie spać w nocy i
              myśleć czy nie zostaną aresztowani po powrocie do kraju. Na tym
              zależało Kaczyńskim, Szczygle, Ziobrze i .... Putinowi.




              olpc napisał:

              > Ty widze jeszcze podatkow nie placisz, bo cale dni mozesz spedzac
              przed
              > telewizorem. Najpierw dowiedz się, ile te okupacyjne wojny nas
              kosztują, a
              > dopiero potem wypisuj głupoty o tym, że ktoś wzmacnia naszą
              pozycję. Jest
              > dokładnie odwrót. Płacimy za tę swoją pozycję jak za przysłowiowe
              zboże.
              • olpc Re: Zacznij wreszcie myśleć do cholery!!!! 28.04.08, 00:35
                Kaczyński rządził 2 lata, słownie dwa, a tych lat od 1989 r. minęło już bardzo
                wiele. Teraz rządzi inny rząd. Wiem, że w prasie i w mediach jeszcze mało kto to
                zauważa, ale uwierz mi, PiS w ubiegłym roku ogłosił wcześniejsze wybory i je
                przegrał. Niedługo od tej przegranej minie 2/5 całego czasu, który PiS rządził.
                Pobudka, żyjesz już z innym rządem od wielu miesięcy.
                • shithead Re: Zacznij wreszcie myśleć do cholery!!!! 28.04.08, 01:01
                  No to trzeba przypie..c z mozdzierza moze sie obudzi.
          • waldemar591 Re: Masz nierówno pod czaszką 27.04.08, 23:53
            em_obywatel napisał:

            ....Afganistanem rządzili Talibowie, zaatakowali USA,
            > więc NATO podjęło działania.....

            Talibowie (gnoje, fakt) zaatakowali USA???
            Historii najnowszej Szanowny Pan zapewnie uczy sie z FOX Network TV?
            • kola Re: Masz nierówno pod czaszką 28.04.08, 22:53
              też czytam te bzdury i nie wiem śmiać się czy raczej płakać..
      • piotr228 Żołnierzom należy się bezwarunkowe wsparcie!!! 27.04.08, 23:43
        Żołnierze wykonują bardzo ciężką pracę. Wiąże się z ryzykiem
        osobistym, rozłąką, problemami po powrocie z misji itp. Jeśli ci
        ludzie nie dostaną wsparcia od społeczeństwa któremu służą, to jest
        po nich. Za mało zrobiliśmy (jako społeczeństwo) aby komandosów z NK
        ochronić przed wywrotową akcją sfingowanego przez PiS procesu. Nie
        znaleziono wciąż mocodawców tych którzy polską armię postanowili
        zniszczyć wszelkimi sposobami. Wg mnie PiS czerpie inspirację (może
        coś więcej) z Kremla, gdyż wszystkie posunięcia braci K są zawsze w
        interesie Rosji a nie Polski.


        pokolenie89 napisał:

        > Poprzyj apel o poszanowanie honoru Polskiego Żołnierza:
        > WWW.WSPIERAMZOLNIERZY.PL
      • jkmjkm nie dajcie się zwodzić szpiegom 28.04.08, 07:55
        Na tym forum pełno jest antypaństwowych wypowiedzi, których autorami są: albo
        ruscy szpiedzy albo idioci.
        Ruskim bardzo zależy na podkopaniu autorytetu naszej armii, która to armia
        ostatnimi czasy rozwija się jak nigdy - również dzięki zagranicznym misjom,
        gdzie nasi chłopcy zyskują więcej niż przez 100 lat treningu na poligonie.
    • sznicel4 żeby z żałości się nie pos"ł"ali 27.04.08, 19:26
      mięsko armatnie przejrzało na oczy czy wyszło po co chcą tam jechać? watażkowie
      o twarzach mułów bagiennych będą mogli wreszcie zająć się swoimi babami bo sądzę
      że innym się to już znudziło, a i dzieci poczęte od częstej korespondencji trza
      wychować.
      • janma46 Re: żeby z żałości się nie pos"ł"ali 27.04.08, 19:57
        sznicel4 napisał:
        > mięsko armatnie przejrzało na oczy czy wyszło po co chcą tam
        jechać? watażkowie
        > o twarzach mułów bagiennych będą mogli wreszcie zająć się swoimi
        babami bo sądz
        > ę
        > że innym się to już znudziło, a i dzieci poczęte od częstej
        korespondencji trza
        > wychować.
        ....................................................................
        Bardziej głupiego i idiotycznego postu nie można było stworzyć.
        Świadczy to tylko o niskim poziomie rozwoju umysłowego i
        intelektualnego.
        • sznicel4 Re: żeby z żałości się nie pos"ł"ali 27.04.08, 20:01
          janma46 napisał:

          > sznicel4 napisał:
          > > mięsko armatnie przejrzało na oczy czy wyszło po co chcą tam
          > jechać? watażkowie
          > > o twarzach mułów bagiennych będą mogli wreszcie zająć się swoimi
          > babami bo sądz
          > > ę
          > > że innym się to już znudziło, a i dzieci poczęte od częstej
          > korespondencji trza
          > > wychować.
          > ....................................................................
          > Bardziej głupiego i idiotycznego postu nie można było stworzyć.
          > Świadczy to tylko o niskim poziomie rozwoju umysłowego i
          > intelektualnego.

          widzisz, ja w odróżnieniu od tuska potrafię poprawnie napisać swoje imię.
          hehehe
          normalnie uderz w stół
          hehehe
          • janma46 Re: żeby z żałości się nie pos"ł"ali 27.04.08, 21:03
            sznicel4 napisał:

            > janma46 napisał:
            >
            > > sznicel4 napisał:
            > > > mięsko armatnie przejrzało na oczy czy wyszło po co chcą tam
            > > jechać? watażkowie
            > > > o twarzach mułów bagiennych będą mogli wreszcie zająć się
            swoimi
            > > babami bo sądz
            > > > ę
            > > > że innym się to już znudziło, a i dzieci poczęte od częstej
            > > korespondencji trza
            > > > wychować.
            >
            > ...................................................................
            .
            > > Bardziej głupiego i idiotycznego postu nie można było stworzyć.
            > > Świadczy to tylko o niskim poziomie rozwoju umysłowego i
            > > intelektualnego.
            >
            > widzisz, ja w odróżnieniu od tuska potrafię poprawnie napisać
            swoje imię.
            > hehehe
            > normalnie uderz w stół
            > hehehe
            .....................................................................
            Pisać to ty potrafisz i ciesz się z tego,ale ze zrozumienie tekstu
            to już chyba gorzej.Poprostu piszesz nie na temat i tu już nie ma z
            czego się cieszyć,raczej ubolewać nad ubożuchnym umysłem.
            • em_obywatel Afganistan to nie Irak 27.04.08, 22:36
              Afganistan to nie Irak. Wojna w Iraku to wojna amerykańska. Wojna w Afganistanie
              to wojna NATO i na operacje w Afganistanie ONZ dało zielone światło. Ludziska,
              nie mylcie Afganistanu z Irakiem. Śmiejecie się a Amerykanów a jesteście takimi
              samymi jełopami.
    • omcrew podziekujmy ministrowi szczyglo 27.04.08, 19:28
      za to ze jak prawdziwy minister obrony stal murem za tymi zolnierzami i zrobil
      wszystko zeby zapewnic im pomoc
      • swistak336 Re: podziekujmy ministrowi szczyglo 27.04.08, 20:03
        omcrew napisał:

        > za to ze jak prawdziwy minister obrony stal murem za tymi zolnierzami i zrobil
        > wszystko zeby zapewnic im pomoc
        >

        Tak, Szczygło dał "straszne" wsparcie polskim żołnierzom. Hańba panie Szczygło!
    • edi54 Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 19:29

      Wojna w Iraku i Afganistanie w swietle prawa miedzynarodowego jest
      agresja.Amerykanie kpia w sobie w zywe oczy z Konwencji Haskich
      i Genewskich o prawie wojennym (prawie humanitarnym).My ,Polacy
      w tych zbrodniczych agresjach niestety uczestniczymy.Pokazcie mi
      choc jednego purpurata ,ktory by mial odwage powiedziec : Non
      possumus.Nie wolno nam w takich wojnach uczestniczyc.Mlodzi Polacy
      nie moga byc tanim "miesem armatnim" dla Amerykanow.To nie jest
      polska wojna.Purpuraci nie staneli w obronie darmo przelewanej
      polskiej krwi. Zachowuja sie jak tchorze! Jednozcesnie zadreczaja
      nasz Narod dyrdymalami o plemnikach,zarodkach etc. Jakze okrutna
      jest obluda Kosciola Katolickiego w Polsce.Ide jednak o zaklad,
      ze gdyby zolnierz polski walczyl w Afganistanie pod stronie
      agresora radzieckiego to w polskich kosciolach, w tamtych latach
      padalyby z ambon gromy.Rzad bylby odsadzany od wszelkiej czci.
      Boze, czy tacy pasterze maja moralne prawo uwazac siebie
      za przewodnikow duchowych , za ludzi wiary ? Toz to ich szaty
      zbryzgane sa niewinnie przelana krwia ofiar tych agresji
      (zarowno ludnosci miejscowej,jak tez i polskich zolnierzy).
      Jesli Bog jest , to trudno sobie wyobrazic ,by mogl tym
      purpuratom okazac Milosierdzie.Warto przy tym zauwazyc,ze
      ksieza wyjezdzajacy do Afganistanu i Iraku w mysl prawa wojennego
      nie sa uznawani za czlonkow sil zbrojnych ( w razie ujecia
      podlegaja ochronie jak osoby cywilne; nie biorac udzialu
      w karnych ekspedycjach przeciwko rodzimym bojownikom o wlasna
      suwerennosc panstwowa stopien ich narazania sie jest znikomy).
    • janusz990 Wojskowy prokurator potrzebowal 8 miesiecy 27.04.08, 19:30
      by sprawdzic mozdzierz. Bal sie o swoja dupe w Awganistanie.

      A przy tym uzywaja takich slow jak "ludobojstwo" itp.
      Polaczkowo.

      Zolnierze trzymajcie sie !
    • kapitan21 Świetnie, niech jadą politycy 27.04.08, 19:38
      Wreszcie dotarło do "zakutych łbów wojskowych", że to nie jest wyjazd
      turystyczny po kilka dolarów, lecz na wojne, gdzie strzelają. A Panowie
      Generałowie juz dawno powinni zrzucic mundury, jeżeli chodzi o sprawy honoru.
      Jak narazie to są dobrzy tylko we włażeniu w tyłek kościołowi i kapelanom. Jaki
      interes ma Polska w Afganistanie? Co tam ma do szukania wojsko polskie? Niech
      Kaczyński jedzie ze swoją świtą i kościółkowi politycy z PO, ci co popierają
      wojnę w Afganistanie. Jeszcze trochę a więcej żołnierzy zmądrzeje i wypnie się
      na wojny prowadzone przez Polskę.
      • ned_pap Re: Świetnie, niech jadą politycy 27.04.08, 21:23
        Jaki
        > interes ma Polska w Afganistanie? Co tam ma do szukania wojsko polskie?

        Kiedyś mawiano: "Po co nam umierać za Gdańsk?"
        • olpc Re: Świetnie, niech jadą politycy 27.04.08, 22:39
          To w Gdańsku była wojna domowa? Rozumiem, że teraz historie od nowa piszą, ale
          moim zdaniem za wcześnie, bo żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają, jak było.
    • le5iu A może po prostu nie brać do armii idiotów? 27.04.08, 19:50
      Wojny pod okiem kamer udowadniaję że niekompetencji i głupoty, na wojnie prowadzonej przez demokratyczne państwo, nie da się dziś ukryć. Bez myślenia ani rusz, nawet w okopach! I to nie tylko wśród oficerów, bo oficer też człowiek i pop... mu się może w głowie tak samo jak szeregowemu. Być może jaśniejsze procedury (przejmowanie dowództwa?) i doszkalanie żołnierzy w ich wykonywaniu mogłoby coś zmienić, ale skoro sami dowódcy tanio cenią życie ludzkie (vide - historia z nieopancerzonymi Humvee's na patrolach, ostrzelanie wioski) i stroją sobie żarty - coż, może faktycznie czas rozwiązać armię i wprowadzić 'outsourcing' bezpieczeństwa narodowego przez jakąś miłą korporację?
    • rmiechowicz Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 19:54
      Żołnierz w walce powinien bezwzględnie wykonywać rozkazy przełożonych. Jeżeli
      nie - to nie mamy armii. Nie ma nas kto bronić. Nikt nie będzie nas chciał bronić.
      inna sprawa, to czego szukamy w Afganistanie i Iraku? Paru polityczków
      (polityczek - polityk bardzo małego formatu) chciało się dowartościować. Może by
      z tym skończyć?
      • fruchtzwerg Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 19:58
        Takie misje sa potrzebne, Swiatowy konflikt z islamem juz niedaleko
        • athel_von_loren polska armia sie boi ..... 27.04.08, 20:03
          Polscy żołnierze boją się jechać na misje ....

          Gratuluje takiej armi.
          • 1europejczyk Amerykanom mozesz gratulowac masowej dezercji 27.04.08, 21:29
            i emigracji poborowych miedzy innymi do Kanady.
            Ginac w imie takiej czy innej decyzji politycznej, ktora nie ma bezposredniego
            zwiazku z obrona wlasnej ojczyzny, a tylko z powiekszona przez ta decyzje
            szansa nieszczesliwego zbiegu okolicznosci w okupowanym kraju zmienia calkowicie
            motywacje dzialania zawodowych zolnierzy (nie pisze o tych co ida do sluzby
            zawodowej z wygody a takich jest rowniez niemalo).
            Swiadomi takiej sytuacji politycy uczestnicza w tym "przewartosciowaniu"
            wynagradzajac specjalnie korpusy ekspedycyjne.

            Nie jest to zadna szczegolna polska "specyfika".

            Re: polska armia sie boi .....
          • em_obywatel polska armia sie boi .... polskiej prokuratury 27.04.08, 22:31
            polska armia sie boi .... polskiej prokuratury a nie wroga.
        • pkrehbiel a nawet... 27.04.08, 20:06
          ...z każdą misją coraz bliżej!

          Tylko po co nam ten konflikt?

          Nasze wojsko się samo wybije (vide: lotnicy w najnowocześniejszej
          CASA-ie), wojen religijnych nam nie potrzeba.
        • kamyk39 Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:17
          fruchtzwerg napisał:

          > Takie misje sa potrzebne, Swiatowy konflikt z islamem juz niedaleko

          Bez przesady.
          Konflikt jest o wszystko: wode, rope i zywnosc.
          Kwestja sie organki nastroi.
        • stefan4 Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 21:23
          fruchtzwerg:
          > CETERUM CENSEO ISLAMINEM ESSE DELENDAM

          Skad Ty wytrzanąłeś taki rzeczownik łaciński? To jest ,,islamica religio'' albo
          ,,mahometana religio'' a nie żadna ,,islamo''.

          Widzę, że ten idiota Marcus Porcius Cato ma nie tylko naśladowców, ale nawet
          rozwijają go twórczo.

          - Stefan

          www.ipipan.gda.pl/~stefan/oswiadczenie_antylustracyjne.html
      • cimoszewicz Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:04
        rmiechowicz napisał:

        > Żołnierz w walce powinien bezwzględnie wykonywać rozkazy przełożonych.

        W okupowanej Polsce w latach 1939-1945 zolnierze niemieccy "bezwzglednie"
        wykonywali rozkazy przelozonych.

        • kamyk39 Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:13
          cimoszewicz napisał:

          > rmiechowicz napisał:
          >
          > > Żołnierz w walce powinien bezwzględnie wykonywać rozkazy
          przełożonych.
          >
          > W okupowanej Polsce w latach 1939-1945 zolnierze
          niemieccy "bezwzglednie"
          > wykonywali rozkazy przelozonych.


          Byl taki Austryjak co odmowil, i slusznie.

          Nie jest prawda, ze jak Ci kaza zabic (system), to masz to zrobic
          i jestes niewinny.
          Moralnie ejdynie wojan obronna.
          Reszta, co duzo gadac, anni w Iraku, anni w Afganisatnie
          ludzie nie chca tych "misji pokojowych".

    • cimoszewicz Boja sie - bo nie moga bezkarnie mordowac 27.04.08, 20:01
      I dobrze, ze sie boja.
      • kamyk39 Re: Boja sie - bo nie moga bezkarnie mordowac 27.04.08, 20:10
        cimoszewicz napisał:

        > I dobrze, ze sie boja.

        Afganistan jest daleko od Polski.
        Mielismy z nimi uklad,
        i stalo w nim, ze but polskiego zolniezra nie stanie na ich ziemi.

        I my to zlamalismy.

        Rozni uzywaja roznych argumentow,
        i dobieraja slowa jak im pasuja:
        "raz mowi misja raz wojna"

        Juz tu jest oszustow i duzy problem, w tym moralny.

        Afgansiatn kiedys wystawi rachunek za uzywanie go jako poligona na
        "zywca " przez tyle lat.

        Talibowie maja dziwna wlasnosc- mnoza sie na potege i sa wszedzie.
        - moze sa z Ksiezyca, a nie z Afganistanu?
      • turtlezzz To nie jest misja policyjna, a wojskowa... 28.04.08, 00:36
        Są w strefie wojny. Tu chodzi o czas reakcji. Żołnierzy nie stać na takie patyczkowanie się, oddawanie strzałów ostrzegawczych itd., bo prawdopodobieństwo ataku jest nieporównanie wyższe. Właśnie dlatego to oni tam są, a nie policjanci. I do tego byli szkoleni. Żeby zabić, by nie dać się zabić. Kolego sprawiedliwy.
        • turtlezzz PS. A jak się będą bali... 28.04.08, 00:42
          Spróbuj choć na chwilę wejść w wyobraźni w ich skórę. Oceń poziom towarzyszącego Ci strachu. I pomyśl co by się stało, gdyby ten strach przekroczył poziom krytyczny. Czy byłbyś mniejszym zagrożeniem dla otaczających Cię cywilów ? Żołnierz kiedy się boi, człowiek kiedy się boi, wkracza na płaszczyznę irracjonalną. I robi rzeczy głupie, czasem bardzo głupie i bardzo złe. Żołnierz musi być odważny.
        • cimoszewicz Re: To nie jest misja policyjna, a wojskowa... 28.04.08, 21:36
          turtlezzz napisał:

          > Są w strefie wojny.

          "Wojna"... To co tam ma miejsce ma tyle wspolnego z "wojna" co wycieczka
          rowerowa z Tour de France. "Wojna" byla na frontach europejskich w latach 39-45.

          > Tu chodzi o czas reakcji. Żołnierzy nie stać na takie patyc
          > zkowanie się, oddawanie strzałów ostrzegawczych itd., bo
          > prawdopodobieństwo ataku jest nieporównanie wyższe.

          Jasne. Dlatego musza walic ze wszystkich rur we wszystko, co sie porusza. Bo
          jest "wojna".

          > I do tego byli szkoleni. Żeby zabić, by nie dać się zabić.

          No wiec wlasnie. Jesli jedzie sie z zamiarem zabijania, to nalezy sie liczyc z
          tym, ze zostanie sie samemu zabitym. I tego wlasnie te "gieroje" sie boja.

          Glupia sprawa, ze miejscowi tez chca zabijac tych gieroji?

      • mikelondon Re: Boja sie - bo nie moga bezkarnie mordowac 28.04.08, 02:21
        jezeli durny cwoku nie masz nic madrego do powiedzenia to nie otwieraj paszczeki. Dbaj o swierzosc powietrza
    • irini Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:07
      :-)
    • darkraj Zolnierz na polu walki nie ma kilku sekund 27.04.08, 20:21
      ==================================== aby sprawdzic / wziac poprawke
      na rozrzut mozdzierza. Prokurator potrzebowal na to KILKA MIESIECY.
      Kto pamieta "atak" na polska ambasade w Iraku sprzed kilku dni, ten
      zapewne zwrocil uwage na bardzo znamiennye wytlumaczenie uderzenia
      jednego pocisku mozdzierzowego w ta placowke.
      Otoz w wytlumaczeniu tego pomylkowego uderzenia (?) okazalo sie, ze
      rozrzut moze dochodzic do kilkuset metrow!!!
      Naprawde, nie wiem, za co ci zolnierze jeszcze siedza w wiezieniu???
      • stefan4 Re: Zolnierz na polu walki nie ma kilku sekund 27.04.08, 21:06
        darkraj:
        > Naprawde, nie wiem, za co ci zolnierze jeszcze siedza w
        > wiezieniu???

        Siedzą w areszcie (nie w więzieniu), bo są podejrzani o morderstwo z matactwem
        (umówionymi kłamliwymi zeznaniami). Wszystko wskazuje na to, że są winni. A
        czy zostaną skazani
    • zaoceanu Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:24
      Hanba jest to ze kraj ktory poslal tych chlopakow do Afganistanu trzyma ich w
      areszcie. A inni, ale troche bogatsi panowie odpowiadaja z wolnej stopy. Czy ci
      ludzie zrobili cos kryminalnego w swojej przeszlosci poza tym, ze pojechali do
      tego dzikiego kraju w imie politycznych interesow?
      Nie widze ani jednego polityka w Polsc , ktory by narazil swoje zycie lub
      majatek w imie wyzszych interesow.

      Powinnismy pozwolic tym zolnierzom odpowiadac z wolnej stopy.
    • maruda.r Syndrom durnych generałów 27.04.08, 20:28

      "- Zarzuty prokuratorskie dla szeregowych podważają sens istnienia armii, w
      której wydaje się rozkaz i nie ma dyskusji - mówi Gazecie Wyborczej dowódca 6
      Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie gen. Jerzy Wójcik. - Bo jeśli szeregowy
      otrzymuje rozkaz, to nie ma czasu na dyskusję. Więc dzisiaj nie widzę sensu
      istnienia armii w Polsce. Może trzeba ją rozwiązać?"

      **********************************

      A może trzeba przeprowadzać testy na inteligencję przed zbyt pochopnym
      mianowaniem oficerów?

      Regulaminy wojskowe zostały podporządkowane ustaleniom kolejnych Konwencji
      Genewskich. Jasne jest więc, że żołnierz musi się zastanawiać. Nawiązują do tego
      regulaminy wojskowe przewidujące sytuacje, w których rozkaz może zostać
      zakwestionowany. Bo, choć trudno to sobie wyobrazić, to w ślepym posłuszeństwie
      kryje się niebezpieczeństwo, że pan generał po trawce czy flaszce raczy rozkazać
      podkomendnym, by zaczęli do siebie strzelać lub skakali z samolotu bez
      spadochronów.

      Jeżeli żołnierze mają nie ponosić odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, to ktoś
      musi. Czy w takim razie jego ekscelencja pan generał Jerzy Wójcik zechce za nich
      pójść do paki na kilkanaście lat lub na dożywocie?

      • kawa_i dobry komentarz... 27.04.08, 21:04
        mr generał powinien go przeczytać i nauczyć się na pamięć.
      • eva15 Dobry komentarz 27.04.08, 21:51
        To rzeczywiście rozsądny komentarz. Niesamowite jest, że decydenci,
        ci przeróżni Wójcikowie, pojęcia o tych, zupełnie podstawowych
        sprawach nie mają.
        • turtlezzz Re: Dobry komentarz 28.04.08, 00:55
          No tak, Ty z pewnością masz znacznie lepsze pojęcie o tych sprawach. Bo ci idioci przecie w życiu nie słyszeli o Konwencjach Genewskich itp. Sęk w tym, że nie wszystko jest tak łatwo zastosować w wojennej praktyce i po to są przełożeni i wojskowa dyscyplina, żeby żołnierz nie musiał tracić stale czasu na refleksję. Bo gdyby tak miało być to istotnie armia by nie istniała i poziom światowego bezpieczeństwa sięgnąłby zera.

          Do sądu należy rozstrzygnięcie czy w danym wypadku żołnierz mógł się czuć dość bezpieczny, by przeznaczyć określony czas na weryfikację rozkazu, na ile był świadomy zbrodniczego charakteru czynu itp., przy założeniu że wyższy stopniem ponosi znacznie wyższą odpowiedzialność. Było nie było, w państwowej armii uczy się, że posłuszeństwo jest podstawową cnotą podwładnego, więc państwowy sąd powinien to respektować.
          • maruda.r Re: Dobry komentarz 28.04.08, 09:08
            turtlezzz napisał:

            > No tak, Ty z pewnością masz znacznie lepsze pojęcie o tych sprawach. Bo ci idio
            > ci przecie w życiu nie słyszeli o Konwencjach Genewskich itp. Sęk w tym, że nie
            > wszystko jest tak łatwo zastosować w wojennej praktyce i po to są przełożeni i
            > wojskowa dyscyplina, żeby żołnierz nie musiał tracić stale czasu na refleksję.
            > Bo gdyby tak miało być to istotnie armia by nie istniała i poziom światowego b
            > ezpieczeństwa sięgnąłby zera.
            >
            > Do sądu należy rozstrzygnięcie czy w danym wypadku żołnierz mógł się czuć dość
            > bezpieczny, by przeznaczyć określony czas na weryfikację rozkazu, na ile był św
            > iadomy zbrodniczego charakteru czynu itp., przy założeniu że wyższy stopniem po
            > nosi znacznie wyższą odpowiedzialność. Było nie było, w państwowej armii uczy s
            > ię, że posłuszeństwo jest podstawową cnotą podwładnego, więc państwowy sąd powi
            > nien to respektować.


            ***************************************

            Sądzę, że sąd to uwzględni. Na ile jednak będzie to okoliczność łagodząca,
            trudno dziś odpowiedzieć. Nie da się jednak nie zauważyć, że ów oddział posiadał
            autonomię w określeniu celu i podjęciu decyzji o otwarciu ognia. Był świadom
            zagrożenia dla ludności cywilnej i nie strzelał przypadkowo, broniąc się przed
            atakiem nieprzyjaciela.

            Był więc czas na refleksję, co zresztą potwierdza list jednego z żołnierzy,
            które zdawał sobie sprawę z konsekwencji swoich działań. Ponadto, stopnie
            wskazują na żołnierzy zawodowych, służących za żołd, a nie wyłącznie z obowiązku.

            Jeżeli osoby cywilne nie są zwalniane z odpowiedzialności w wypadku, gdy
            popełnią przestępstwo na polecenie przełożonego, to dlaczego wojskowi mieliby być?

    • neiden Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:29
      to jest skandal! politycy wysylaja zolnierzy na wojne ale zabraniaja
      szczelac.nikt logicznie myslacy nie powinien myslec o karjerze
      wojskowej.patologia do potegi.
      • maruda.r Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:34
        neiden napisał:

        > to jest skandal! politycy wysylaja zolnierzy na wojne ale zabraniaja
        > szczelac.

        ****************************

        Przeczytaj wyraźnie i na głos ostatnie słowo, które zacytowałem. Jak
        przeczytałeś, to kiwnij głową, że przeczytałeś. Teraz głośno i wyraźnie
        przeczytaj: "strzelać".



      • olpc Tylko wojna obronna jest honorowa i sprawiedliwa. 27.04.08, 22:08
        Jak w cytacie poniżej. Honorowa i sprawiedliwa jest wyłącznie wojna obronna.
        Każda inna hańbi żołnierzy i naród, który ich finansuje.

        Nam strzelać nie kazano. - Wstąpiłem na działo
        I spójrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.
        Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi,
        Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi;
        I widziałem ich wodza: przybiegł, mieczem skinął
        I jak ptak jedno skrzydło wojska swego zwinął;
        Wylewa się spod skrzydła ściśniona piechota
        Długą czarną kolumną, jako lawa błota,
        Nasypana iskrami bagnetów. Jak sępy
        Czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy.


        Przeciw nim sterczy biała, wąska, zaostrzona,
        Jak głaz bodzący morze, reduta Ordona.
        Sześć tylko miała armat; wciąż dymią i świecą;
        I nie tyle prędkich słów gniewne usta miecą,
        Nie tyle przejdzie uczuć przez duszę w rozpaczy,
        Ile z tych dział leciało bomb, kul i kartaczy.
        Patrz, tam granat w sam środek kolumny się nurza,
        Jak w fale bryła lawy, pułk dymem zachmurza;
        Pęka śród dymu granat, szyk pod niebo leci
        I ogromna łysina śród kolumny świeci.


        Tam kula, lecąc, z dala grozi, szumi, wyje.
        Ryczy jak byk przed bitwą, miota się, grunt ryje; -
        Już dopadła; jak boa śród kolumn się zwija,
        Pali piersią, rwie zębem, oddechem zabija.
        Najstraszniejszej nie widać, lecz słychać po dźwięku,
        Po waleniu się trupów, po ranionych jęku:
        Gdy kolumnę od końca do końca przewierci,
        Jak gdyby środkiem wojska przeszedł anioł śmierci.


        Gdzież jest król, co na rzezie tłumy te wyprawia?
        Czy dzieli ich odwagę, czy pierś sam nadstawia?
        Nie, on siedzi o pięćset mil na swej stolicy,
        Król wielki, samowładnik świata połowicy;
        Zmarszczył brwi, - i tysiące kibitek wnet leci;
        Podpisał, - tysiąc matek opłakuje dzieci;
        Skinął, - padają knuty od Niemna do Chiwy.
        Mocarzu, jak Bóg silny, jak szatan złośliwy,
        Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
        Gdy poselstwo paryskie twoje stopy liże, -
        Warszawa jedna twojej mocy się urąga,
        Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,
        Koronę Kazimierzów, Chrobrych z twojej głowy,
        Boś ją ukradł i skrwawił, synu Wasilowy!


        Car dziwi się - ze strachu. drzą Petersburczany,
        Car gniewa się - ze strachu mrą jego dworzany;
        Ale sypią się wojska, których Bóg i wiara
        Jest Car. - Car gniewny: umrzem, rozweselim Cara.
        Posłany wódz kaukaski z siłami pół-świata,
        Wierny, czynny i sprawny - jak knut w ręku kata.


        Ura! ura! Patrz, blisko reduty, już w rowy
        Walą się, na faszynę kładąc swe tułowy;
        Już czernią się na białych palisadach wałów.
        Jeszcze reduta w środku, jasna od wystrzałów,
        Czerwieni się nad czernią: jak w środek mrowiaka
        Wrzucony motyl błyska, - mrowie go naciska, -
        Zgasł - tak zgasła reduta. Czyż ostatnie działo
        Strącone z łoża w piasku paszczę zagrzebało?
        Czy zapał krwią ostatni bombardyjer zalał?
        Zgasnął ogień. - Już Moskal rogatki wywalał.


        Gdzież ręczna broń? - Ach, dzisiaj pracowała więcej
        Niż na wszystkich przeglądach za władzy książęcej;
        Zgadłem, dlaczego milczy, - bo nieraz widziałem
        Garstkę naszych walczącą z Moskali nawałem.
        Gdy godzinę wołano dwa słowa: pal, nabij;
        Gdy oddechy dym tłumi, trud ramiona słabi;
        A wciąż grzmi rozkaz wodzów, wre żołnierza czynność;
        Na koniec bez rozkazu pełnią swą powinność,
        Na koniec bez rozwagi, bez czucia, pamięci,
        Żołnierz jako młyn palny nabija - grzmi - kręci
        Broń od oka do nogi, od nogi na oko:
        Aż ręka w ładownicy długo i głęboko
        Szukała, nie znalazła - i żołnierz pobladnął,
        Nie znalazłszy ładunku, już bronią nie władnął;
        I uczuł, że go pali strzelba rozogniona;
        Upuścił ją i upadł; - nim dobiją, skona.
        Takem myślił, - a w szaniec nieprzyjaciół kupa
        Już łazła, jak robactwo na świeżego trupa.


        Pociemniało mi w oczach - a gdym łzy ocierał,
        Słyszałem, że coś do mnie mówił mój Jenerał.
        On przez lunetę wspartą na moim ramieniu
        Długo na szturm i szaniec poglądał w milczeniu.
        Na koniec rzekł; "Stracona". - Spod lunety jego
        Wymknęło się łez kilka, - rzekł do mnie: "Kolego,
        Wzrok młody od szkieł lepszy; patrzaj, tam na wale,
        Znasz Ordona, czy widzisz, gdzie jest?" - "Jenerale,
        Czy go znam? - Tam stał zawsze, to działo kierował.
        Nie widzę - znajdę - dojrzę! - śród dymu się schował:
        Lecz śród najgęstszych kłębów dymu ileż razy
        Widziałem rękę jego, dającą rozkazy. -
        Widzę go znowu, - widzę rękę - błyskawicę,
        Wywija, grozi wrogom, trzyma palną świécę,
        Biorą go - zginął - o nie, - skoczył w dół, - do lochów"!
        "Dobrze - rzecze Jenerał - nie odda im prochów".


        Tu blask - dym - chwila cicho - i huk jak stu gromów.
        Zaćmiło się powietrze od ziemi wylomów,
        Harmaty podskoczyły i jak wystrzelone
        Toczyły się na kołach - lonty zapalone
        Nie trafiły do swoich panew. I dym wionął
        Prosto ku nam; i w gęstej chmurze nas ochłonął.
        I nie było nic widać prócz granatów blasku,
        I powoli dym rzedniał, opadał deszcz piasku.
        Spojrzałem na redutę; - wały, palisady,
        Działa i naszych garstka, i wrogów gromady;
        Wszystko jako sen znikło. - Tylko czarna bryła
        Ziemi niekształtnej leży - rozjemcza mogiła.
        Tam i ci, co bronili, -i ci, co się wdarli,
        Pierwszy raz pokój szczery i wieczny zawarli.
        Choćby cesarz Moskalom kazał wstać, już dusza
        Moskiewska. tam raz pierwszy, cesarza nie słusza.
        Tam zagrzebane tylu set ciała, imiona:
        Dusze gdzie? nie wiem; lecz wiem, gdzie dusza Ordona.
        On będzie Patron szańców! - Bo dzieło zniszczenia
        W dobrej sprawie jest święte, Jak dzieło tworzenia;
        Bóg wyrzekł słowo stań się, Bóg i zgiń wyrzecze.
        Kiedy od ludzi wiara i wolność uciecze,
        Kiedy ziemię despotyzm i duma szalona
        Obleją, jak Moskale redutę Ordona -
        Karząc plemię zwyciężców zbrodniami zatrute,
        Bóg wysadzi tę ziemię, jak on swą redutę.
        • zigzaur Re: Tylko wojna obronna jest honorowa i sprawiedl 28.04.08, 23:50
          Tylko, że wojna obronna baardzo drogo kosztuje.

          Znacznie drożej niż zaczepna.

          A zwłaszcza ludność cywilną.

          I dlatego wojnę obronną należy toczyć na nieprzyjacielskim lub zależnym terytorium.
    • 33qq Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:29
      Biedne dzieciaki przestraszyły się, że trzeba jednak wziąć czasem
      odpowiedzialność za swoje czyny, hłe hłe. Nie od dziś wiadomo, że armia
      przyciąga niedojrzałych emocjonalnie chłopaków którym świetnie pasuje
      "wykonywanie tylko rozkazów"
    • zaoceanu Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:32
      Chcialbym zobaczyc Busha, Blaira, Kwasniewskiego na polu walki, bez ochrony.
      Chcialbym zobaczyc kim okazaliby sie ci Panowie. Wierzycie w to ze to bohaterzy?
      Macie pewnosc, ze to ludzie honoru? Ja bardzo watpie. Politycy to zgnylizna.
      • kwilkk Re: Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 20:41
        Jestem emerytowanym żołnierzem i uważam że Pan gen. Wójcik mówiąc o bezwzględnym
        wykonywaniu rozkazu był w jakimś szoku.Mnie uczono że rozkaz należy wykonywać
        ale przed wykonanie przeprowadzić analizę jego. Gdy zagraża zdrowiu lub życiu
        należy poprosić na piśmie.Na podstawie wiadomości medialnych za sytuację w
        Afganistanie powinni być pociągnięci do odpowiedzialności osoby od ministra do
        strzelającego szeregowca bez niepotrzebnych dochodzeń.
    • 1europejczyk Tym syndromem jest bardziej fakt, ze WP jest 27.04.08, 20:34
      calkowicie nieprzygotowane do wojskowych misji poza granicami kraju ktore nie
      maja nic wspolnego z jego historyczna rola obrony naszej granic i niezawislosci
      ojczyzny.
      Swiadcza o tym rowniez cytowane wypowiedzi najwyzszych dowodcow: dowodcy 6
      Brygady Desantowo Szturmowej w Krakowie: gen Jerzego Wojcika i dowodcy wojsk
      ladowych gen Waldemara Skrzypczaka.
      To co jest dopuszczalne w wojnie obronnej na pewno nie jest w wojskowej misji
      okupacji innego kraju nawet jesli jest zalegalizowana przez ONZ.


      Afgański syndrom w polskiej armii
    • ache1432 Wysyłać na misje patriotów 27.04.08, 20:37
      z partii PiS i jej przybudówek, tudzież bojówek (w tym
      internetowych), a także członków Ligi Republikańskiej, Młodzieży
      Wszechpolskiej oraz tym podobnych organizacji. Ludziom tym
      słowo "patriota" nie schodzi z ust, wycierają je swoją gębą
      codziennie, a barwy narodowe tym bardziej cenią, im więcej kufli
      piwa w siebie wpompują. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na synów
      tychże, jakże zasłużonych dla państwa polskiego, członków
      kierownictwa partii PiS i sprawdzić, czy odbyli oni obowiązkową
      służbę wojskową, co winno być patriotycznym obowiązkiem w wojnej
      Polsce. Jeśli nie, to można zbadać, dlaczego "uniknęli" lub unikaja
      jego spełnienia. Wdzięczne pole dla dziennikarzy, w tym także
      tych "prawicowych", którzy jakże często podejmują okrzyki
      patriotyczne dla uciechy gawiedzi.
      • kawa_i Re: Wysyłać na misje patriotów 27.04.08, 20:54
        święta racja. 12m-cy po studiach człowiek czeka na zaszczytne wezwanie do WKU i
        wbicie rezerwy w książeczce a przez ten czas jedzie na umowach-zlecenie albo w
        ogóle. oto Polska, patriotyczna polityka - dobry temat na reportaż.
      • olpc Brat dziadka taki, to trzeba się było odegrać. 27.04.08, 21:11
        Brat dziadka w Wehrmacht służył, to trzeba się było na Serbach odegrać. Brawo.
        Takich ludzi człowieku popierasz.
    • emelem1 do Nabati 27.04.08, 20:44
      jedź tam i sie zainteresuj
      • nabati Nikogo nie zabijam... 28.04.08, 09:23
        Jak jezdze to nikogo nie zabijam, nie ograbiam z tego co nie moje i nie okupuje.
        Jezdze bez broni i staram sie zrozumiec lokalna kulture i tradycje. Podrozuje w
        pokoju - hashish.blox.pl
    • olpc Syndrom jakiś jest na pewno. 27.04.08, 20:45
      Faktycznie jest to jakiś syndrom z okupacją przez polskie siły zbrojne innych
      państw.
      1. Afganistan - ci ludzie tam są w każdym wymiarze życia tak odlegli, że nawet
      dziwne by było, gdyby nas w Polsce atakowali, ale Polska ich zaatakowała.
      2. Serbia - ci ludzie są już nam bliżsi, w porównaniu z ludnością Afganistanu
      nawet bardzo bliscy, ale także to państwo musimy okupować.
      3. Irak - od czasu znalezienia francuskiej bronii chemicznej niczego nie możemy
      tam znaleźć. To czego my tam jeszcze szukamy? I znowu polski okupant na obcej ziemi.
      Ktoś z dowódców powinien się przejść po jakimś wojskowym cmentarzu w Polsce, nie
      wiem, może porozmawiać jakoś metafizycznie ze starym pokoleniem, które tam leży,
      bo jest rzeczą chorą, jak agresywne do neutralnych nam narodów jest teraz Wojsko
      Polskie.
      Polski? rząd wydał haniebną decyzję uderzającą w naszą historię,
      zarówno w postaci symboliczne, jak Pan Wołodyjowski, czy Kmicic, jak też w
      postaci historyczne, jak T. Kościuszko, J. Głowacki, Zośka, Alek, Rudy i
      niezliczona ilość Polaków poległych w walce z okupantami naszego kraju.

      Serbowie, poniżej lista tych Polaków?, którzy zgodzili się na oderwanie
      Kosowa od Serbii. Prosimy, pamiętajcie, że za tym czynem nie stoi polski Naród,
      lecz konkretni ludzie.

      Czy tablice przy wjeździe do serbskiego Kosowa już stoją?

      "Achtung! Deutsche Basatzungszone in Serbien"
      "Uwaga! Polska strefa okupacyjna w Serbii"
      "Warning! US occupied zone in Serbia"

      Albańczycy, poniżej lista waszych nowych przyjaciół. Nie zapomnijcie ich
      nagrodzić honorowym obywatelstwem Kosowa:

      _Donald_ _Tusk_
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=575&path=10325
      _Radosław_ _Sikorski_
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=594
      Waldemar Pawlak
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=578
      Grzegorz Schetyna
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=579
      Elżbieta Bieńkowska
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=580
      Zbigniew Ćwiąkalski
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=581
      Zbigniew Derdziuk
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=582
      Mirosław Drzewiecki
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=583
      Jolanta Fedak
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=584
      Cezary Grabarczyk
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=585
      Aleksander Grad
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=586
      Katarzyna Hall
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=587
      Bogdan Klich
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=588
      Barbara Kudrycka
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=589
      Ewa Kopacz
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=590
      Maciej Nowicki
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=591
      Jan Vincent-Rostowski
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=592
      Marek Sawicki
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=593
      Bogdan Zdrojewski
      www.kprm.gov.pl/s.php?bio=595
    • kawa_i żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 20:47
      ci wyżsi rangą sami to powiedzieli. a skoro tak to Panowie generałowie niech się
      za to zabiorą zamiast politykować w stylu: "myślę, że trzebaby rozwiązać armię".
      rozkaz do wyjazdu, no to papa - bez gadania.

      oczywiście kończąc ironizować napiszę, że tak to jest jak twardogłowy wpada w
      swoją własną pułapkę.

      co do Nagar Khel to ten kto wydał rozkaz powinien za to beknąć.
      • olpc Re: żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 20:53
        Przede wszystkim przed wyborami obiektywne? gazety powinny publikować dane o
        kosztach okupacji różnych państw przez nasz kraj. Wtedy niejedna osoba płacąca
        podatki dokładniej zastanowiłaby się nad tym, czy wybierać agresywnych i
        kosztownych, czy może szukać łagodniejszych i mniej kosztownych.
        • kawa_i Re: żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 20:57
          masz rację z tym, że aby obiektywnie i całościowo ocenić sytuację trzeba, poza
          kosztami okupacji, poznać również sytuację międzynarodową czyli zasadność tej
          okupacji. co jest trudne dla polityków nie mówiąc już o zwykłym człowieku.

          ja sam jestem przeciwko wojnie aczkolwiek za demokracją i edukacją - szczególnie
          w państwach obecnie okupowanych.
          • olpc Re: żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 21:03
            Jeśli już chcemy pozbyć się tych miliardów, wydajmy je wysyłając żywność,
            lekarstwa, czy odzież. Wbrew powszechnej w Polsce propagandzie, Afgańczykom lub
            innym Irakijczykom nie będzie tak łatwo rozkraść produktów za kilka miliardów
            złotych w taki sposób, żeby nie trafiły do głodnych, chorych, zmarzniętych itp.
            • kawa_i Re: żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 21:24
              w tym przypadku byłoby to pewnie działanie najlepsze z możliwych. chociaż to nie
              rozwiązałoby bezpośrednio problemu łamania praw człowieka w Iraku to może
              wzmocniłoby pozycję dyplomatyczną niektórych krajów.

              myślę podobnie jak Ty ale w tym momencie co zrobić np. w przypadku
              Chin(przypuśćmy, że nie są potęgą gospodarczą)? nakarmić i wyleczyć Chińczyków
              żeby komunistyczny rząd przestał łamać prawa człowieka?... uruchomić propagandę
              żeby wywołać wojnę domową?... wymusić na Chinach wymianę edukacyjną żeby
              Chińczycy mogli wyjeżdżać na zachód, edukować się i z nową mentalnością wracać
              do swojego kraju?...

              każde z tych rozwiązań jest bardzo długoterminowe i trzeba dużo wcześniej zacząć
              podobne działania żeby nie pozwolić na rozwój władzy autorytarnej... innymi
              słowy możesz leczyć grypę ale o wiele lepiej się zaszczepić.
              • kawa_i Re: żołnierze są od wykonywania rozkazów... 27.04.08, 21:28
                miałem jeszcze dopisać, że długoterminowość tych działań kłóci się z
                funkcjonowaniem demokratycznych rządów, których horyzonty myślowe pokrywają się
                często z końcem kadencji - nie licząc kilku wybitnych polityków.
                • olpc Za pieniądze zdowajmy przyjaciół. 27.04.08, 21:38
                  Może i się kłóci, tylko co to obchodzi padatnika? Za pieniądze powinniśmy
                  zdobywać przyjaciół, a nie powiększać ilość wrogów.
                  Gdy zamiast polskich sił zbrojnych wymienione produkty z logo "Teraz Polska"
                  rozleją się po wspomnianych krajach, będziemy żyli z tamtymi narodami w
                  przyjaźni nawet wówczas, gdyby były one wewnętrznie skłócone. W dodatku żaden
                  Islam, który ma nas niby zalać, nie będzie nas straszyć. Mam 100% pewności, że
                  tak by było.
                  • kawa_i Re: Za pieniądze zdowajmy przyjaciół. 27.04.08, 21:41
                    na prawdę chciałbym, żebyśmy dożyli sytuacji, o której piszesz.

                    pozdr.
    • emelem1 Gazeta też ma w tym swój udział 27.04.08, 20:47
      Była nagonka na zołnierzy
      • tw.zenek Gdyby w czasie II wojny oskarżano... 27.04.08, 20:56
        ...o każdą omyłkowo ostrzelaną wioskę, lub grupę cywilów, gdyby nie naloty na
        Drezno, Hamburg, czy Berlin - to byście do dziś PO NIEMIECKU GADALI!!!

        Mądrzy sprzed telewizora się znaleźli...
        • kawa_i Re: Gdyby w czasie II wojny oskarżano... 27.04.08, 21:01
          a gdyby w średniowieczu skazywaliby za palenie czarownic to tyle niewinnych
          kobiet by nie zginęło. ludzkość się rozwija, zaczyna zwracać uwagę na prawa
          człowieka, ewoluuje a Ty niczym bujający się w fotelu dziadek krytykujesz to, co
          pozytywne i nieuniknione.
          • emelem1 Re: Gdyby w czasie II wojny oskarżano... 27.04.08, 21:14
            zlikwidujmy wojsko, a takie sprawy rozwiązujmy wirtualnie
            • olpc Re: Gdyby w czasie II wojny oskarżano... 27.04.08, 21:21
              Jakie sprawy? Podaj daty napaści Serbii, Iraku i Afganistanu na Polskę, bo
              możliwe, że na tej lekcji historii plakaty jakieś bibuły roznosiłem i mi coś z
              materiału obowiązkowego umknęło.
              • tw.zenek Owszem - umknęlo Ci coś z historii 28.04.08, 01:01
                M.in to, że już kiedyż ktoś nie chciał "umierać z Gdańsk" i źle to się dla niego
                skończyło.
                • olpc Re: Owszem - umknęlo Ci coś z historii 28.04.08, 18:36
                  Historycznie to jest tak, że jak my kiedyś, tak teraz Rosja jest przedmurzem i
                  to ona chcąc niechcąc przejęła zadanie powstrzymywania tego, co nazywamy Islamem.
                  W krajach, o ktorych mowa jest wojna domowa. Walcza ze soba plemiona, klany,
                  rodziny, czy jak ich tam zwal. Przykro czytac, ze uczono cie jakoby w 1939 r. w
                  Gdańsku toczyła się wojna domowa. Swoją drogą wyczynia się teraz niezłe numery z
                  fałszowaniem historii. Tylko nie wierz tak bezkrytycznie we wszystko, co do
                  ciebie mowia z telewizora.
                  • zigzaur Re: Owszem - umknęlo Ci coś z historii 28.04.08, 23:53
                    Rosja nie jest wcale przedmurzem broniącym Europy przed islamskim fanatyzmem. To
                    raczej świecka Turcja pełni taką rolę.

                    Rosja od dawna podjudza islamskich fanatyków przeciwko Zachodowi. Ale sparzy się
                    na tym.
              • edek47 Na kazdej wojnie... 28.04.08, 11:21
                bywa sie raz obronca,a raz agresorem.Tego nie zmieni banda
                politycznie poprawnych cymbalow.
              • edek47 Na kazdej wojnie... 28.04.08, 11:21
                bywa sie raz obronca,a raz agresorem.Tego nie zmieni banda
                politycznie poprawnych cymbalow.
      • piotr228 Nareszcie GW idzie po rozum do głowy!!! 27.04.08, 23:44
        Nareszcie GW idzie po rozum do głowy! Oby nie było za późno.
    • stefan4 Afgański syndrom w polskiej armii 27.04.08, 21:14
      ,,To jest syndrom Nangar Khel. Polscy żołnierze boją się jechać na misje''

      Nareszcie! Jak się boją, to niech nie jadą. Świat będzie piękniejszy bez
      mundurowych zbirów mordujących spokojnych ludzi na rozkaz jakiejś oficiury. A
      polski podatnik zaoszczędzi kasę.

      ,,- Chyba trzeba rozwiązać armię - mówi dowódca komandosów gen. Jerzy Wójcik.''

      I dobrze mówi. Chyba po raz pierwzy w życiu zgadzam się z jakimś szwejem. To z
      armii, co się nadaje, przerobić na służby ratownicze, a resztę przekwalifikować
      na jakiś uczciwy zawód, możliwie odległy od tego, co oni już umieją.

      - Stefan

      www.ipipan.gda.pl/~stefan/oswiadczenie_antylustracyjne.html
      • les1 Re: Polowicznie, Stefanie....polowicznie 28.04.08, 07:27
        Armia byc powinna i....koniec. :-) tak uwazam (osobiscie)
        Bez niej, majac tylko sluzby "ratownicze" , mogliby n.p. slowacy,
        goraco zapragnac dostepu do morza...:-) i co wtedy?....pompka
        rowerowa bys ich przegonil ?
        To by se ne udalo...;-)
        Pozdrawiam
        les1
      • cloclo80 WP oddaje nieocenione usługi mafii. 28.04.08, 13:32
        Dostarczając jej "żołnierzy". Nie będą musieli burzyć wioski, wystarczy , że
        dadzą komuś po pysku jeśli nie zapłaci haraczu.
      • zigzaur Rozwiązać armię? Zgoda! Ale zacznijmy 28.04.08, 23:58
        od rosyjskiej.
    • 1minerwa te okupacyjna armię trzeba rozwiązać 27.04.08, 21:41
      to wstyd i hańba, a tragedia dla żołnierzy, ktorym każą zabijać, a
      potem ich karzą za to.
      • em_obywatel Głupia jesteś 27.04.08, 22:34
        Głupia jesteś. Misja w Afganistanie ma pełny mandat ONZ i jest misją NATO. Misja
        w Iraku nie ma ani mandatu ONZ ani wsparcia NATO. Afganistan != Irak
        • olpc Re: Głupia jesteś 27.04.08, 22:48
          Już ci pisałem. Jeśli chodzi o Azję _misją_ można nazwać działania Matki Teresy
          z Kalkuty, a nie działania wojenne NATO.
          • edek47 Matka Teresa... 28.04.08, 11:29
            nie pracowala wsrod zdrowych Talibow-bandziorow,ale wsrod chorych,
            biednych i opuszczonych Hindusow.
            • olpc Re: Matka Teresa... 28.04.08, 18:44
              Przede wszystkim nie wychodziła do ludzi z karabinem.
        • guru133 Re: Głupia jesteś 27.04.08, 23:41
          Czy mandat ONZ i NATO oznacza że jest to sprawiedliwa wojna? Mam co do tego
          poważne wątpliwości. Kto "zaprosił" do Afganistanu obce wojska? Bo zapewne nie
          Afgańczycy.
          • turtlezzz >>> A kto to są Afgańczycy ? 28.04.08, 01:12
            Pasztuni ? Tadżycy ? Chazarowie ? Uzbecy ? Ismailici ? A kto zaprosił Talibów do władzy ? Może ludność Kabulu ? Chłopie, Afganistan jest większą mozaiką politycznych, niezdolnych do kompromisu sił niż cała nasza północnoatlantycka cywilizacja. Łączy ich jedno - pragnienie wolności. Tylko że bez "armii okupacyjnej", dość silnej by utrzymywać w kupie całość (nie to co szesnaście równolegle istniejących rządów mudżahedinów kilkanaście lat temu) to zawze będzie wolność jednych nad drugimi ;) Massud próbował stworzyć rząd całościowy, z Hekmatiarem i innymi ambitnymi obsrańcami, a skończyło się rekordowym chaosem. Tylko dlatego Talibowie utrzymywali się przy władzy, bo oni zdołali wprowadzić porządek. Tylko że był to porządek ich, bynajmniej nie pasujący bardziej światowej ludności stolicy, czy choćby Tadżykom z Pandższiru. Porządek średniowieczny (oparty na nonsensownej praktyce dosłownej realizacji wszystkiego co w Koranie, łącznie z kamienowaniem i przymusowym noszeniem brody, zakazem słuchania muzyki, oglądania telewizji, a nawet puszczania latawców) plus gospodarka średniowieczna, bo niestety Koran nie uczy podstaw ekonomii.

            Teraz nasza cywilizacja zacznie się domagać wolności dla Afgańczyków, rozumianej jako wolność od naszych wpływów. A skończy się jak zawsze, tzn. my będziemy wolni, a oni będą zapomniani.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka