Dodaj do ulubionych

Bugaj: Grozi nam recesja

05.02.09, 10:44

"Złotówka ma swoje zalety, jeżeli kurs naszej waluty pada, polscy producenci
mogą zaoferować swoje wyroby po niższej cenie - konstatuje profesor."

**********************************

Oferować sobie mogą. Sęk w tym, że kryzys jest globalny i zagranica wcale się
nie spieszy, by kupować. Poza tym importowane komponenty do produkcji tak
drożeją, że szybciej rosną koszty produkcji, niż zyski z eksportu.

Obserwuj wątek
    • juanrm Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 10:46
      RB to pseudoekonomista, który nigdy nie załapał o co chodzi w
      gospodarce wolnorynkowej. Kryzysy są potrzebne, dzięki nim
      gospodarka się oczyszcza. Interwencjonizm państwa zaburza ten proces
      i przynosi pozytywne efekty tylko w krótkim terminie. Długoterminowe
      efekty są zdecydowanie negatywne (patrz: kryzys azjatycki w drugiej
      połowie lat '90). Tyle w tym temacie.
      • samozwaniec1 Bugaj nie jest profesorem.I nie jest ekspertem. 05.02.09, 11:00
        To zwykly doktor,ktorych mamy juz w Polsce pol miliona.Jego rady sa
        nic nie warte.Najtezsze umysly swiata nie wiedza,co zrobic,a ON
        WIE...
        • rooboy wiec moze on jest profesor samozwaniec??? 05.02.09, 11:11
          samozwaniec1 napisał:

          > To zwykly doktor,ktorych mamy juz w Polsce pol miliona.Jego rady
          sa
          > nic nie warte.Najtezsze umysly swiata nie wiedza,co zrobic,a ON
          > WIE...
        • wrojoz Bugaj ty sie wstydz! 05.02.09, 11:21
          samozwaniec1 napisał:

          > To zwykly doktor,ktorych mamy juz w Polsce pol miliona.Jego rady
          sa
          > nic nie warte.Najtezsze umysly swiata nie wiedza,co zrobic,a ON
          > WIE...
          • amanasunta Wiedzą wiedzą i robią ..poza Polską i Litwą 05.02.09, 11:35
            Nasypy ,,św trójcy'' :kapitalizmu XIX
            w+Keynsizmu+Freedmanizmu....bez fundamntu na bagienku :)))
      • kali23 W głowie się nie mieści, że ktoś można wierzyć 05.02.09, 11:49
        w "niewidzialną rękę rynku".
        Po ostatnich wydarzeniach w świecie finansów i gospodarki trzeba
        być nieuleczalnym, tępym neoliberałem aby wierzyć w "RYNEK".
        Tzw. "rynek" to nic innego jak wypadkowa partykularnych interesów.
        W przypadku np. polskich finansów "rynek" top mała grupa
        międzynarodowych spekulantów bawiących się PLN. Za taki "rynek"
        serdecznie dziękuję.
        Neoliberalizm wyśmiany przez m.in. Stiglitza czy też Harveya ma
        na nieszczęście wielu zwolenników w Polsce,"pozostałości" po
        balcerowiczach.
        Te "ekonomysty" nigdy nieczego nie pojmą tak jak ich guru.

      • feliks.edmuntowicz Re: Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 12:44
        Bugaj mówi, to co wszyscy na świecie już wiedzą. Ideologia
        wolnorynkowa się skompromitowała. Interwencja państwa jest
        konieczna, i jest jedyną sprawdzoną skuteczną metodą wyjścia z
        globalnego kryzysu.
    • tadek-1 Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 11:23
      O tym ze grozi nam recesja juz wiedza wszyscy, a nawet wie caly swiat.Z
      drugiej strony Pan Profesor Bugaj przedstawiajac, idee ze Euro niepotrzebne,
      zlotowka sobie poradzi, zwiekszenie deficytu. Gierek tez nabral kredytow,
      ktore tez trzeba splacic. Krytykowanie polityki rzadowej za oszczedzanie,
      probe wyjscia z kryzysu bez zadluzen. Jak zbiezne sa pomysly Pana Proresora z
      pomyslami Jaroslawa Kaczynskiego. Proponowalbym aby ci Panowie pozwolili
      rzadowi rzadzic, a madrzejszym doradzac.Jak na razie caly swiat jeszcze nie
      znalazl lekarstwa. wiec tych dwoch na pewno nie znajdzie.
      • rooboy taaaak??? to tusk tez juz wie??? 05.02.09, 11:30
        tadek-1 napisał:

        > O tym ze grozi nam recesja juz wiedza wszyscy, a nawet wie caly
        swiat.Z
        > drugiej strony Pan Profesor Bugaj przedstawiajac, idee ze Euro
        niepotrzebne,
        > zlotowka sobie poradzi, zwiekszenie deficytu. Gierek tez nabral
        kredytow,
        > ktore tez trzeba splacic. Krytykowanie polityki rzadowej za
        oszczedzanie,
        > probe wyjscia z kryzysu bez zadluzen. Jak zbiezne sa pomysly Pana
        Proresora z
        > pomyslami Jaroslawa Kaczynskiego. Proponowalbym aby ci Panowie
        pozwolili
        > rzadowi rzadzic, a madrzejszym doradzac.Jak na razie caly swiat
        jeszcze nie
        > znalazl lekarstwa. wiec tych dwoch na pewno nie znajdzie.
    • andrzej26 My to już przerabialiśmy 05.02.09, 11:34
      Moim zdaniem my jesteśmy od Zachodu bogatsi o doświadczenia z
      deficytem budżetowym. Nie jest tak jak mówi Bugaj, że jak się
      zwiększa deficyt, to sią napędza koniunkturę. Deficyt jest
      finansowany z obligacji, a te wykupują banki. I to bardzo chętnie,
      bo z tego mają duże zyski przy zerowym ryzyku. Czyli jest to lepsze
      rozwiązanie niż udzielanie kredytów. A to niskooprocentowane
      kredyty, zwłaszcza na cele inwestycyjne, napędzają gospodarkę.
    • aa_6 Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 11:46
      Sądzę, że gdybyśmy w ciągu tych dwudziestu lat stosowali się do
      postulatów R. Bugaja wszyscy bylibyśmy żebrakami. Tragedią tego
      kraju jest, że ten pseudoekonimista, ideolog XIX-wiecznego
      socjalizmu, jest doradcą niekompetentnego szefe NBP, zależnego
      politycznie od skrajnie populistycznego PiSu. Słowem, wszyscy oni
      mają doskonały przepis na katastrofę gospodarczą Polski.
    • zigzaur Co za pierdoła! 05.02.09, 13:13
      On by zawsze tylko podnosił podatki i zwiększał socjał. O krzywej Laffera (nie
      mylić z Lepperem) zapewne w ogóle nie słyszał.
      • bodziuvv1 Re: Co za pierdoła! 05.02.09, 15:57
        Gospodarowanie państwem nie jest przeciez tylko czysta matematyką.
        Oczywiście , że pańtwo musi wspierać obywateli, którzy traca pracę i
        przez organizowanie innych miejsc pracy i przez zasiłki, czyli w
        ciężkich czasach trzeba zwiększac wydatki w niektórych dziedzinach
        tak jak w cięzką zimę więcej wydajemy na ogrzewanie, odsnieżanie
        dróg czy dokarmianie siebie i innych zwierząt. Teraz jest moda na
        życie w dobrze zaopatrzonym batyskafie, tyle, że im dłużej w nim
        żyjemy tym trudniejsze będzie obcowanie z innymi załogami po jego
        opuszczeniu , a być może okaże się już całkiem niemożliwe.
    • washner Bugaj jest już w recesji. Komunistyczna ekonomia. 05.02.09, 16:07
      Jakich mamy pisowskich profesorów każdy widzi. Żyją w nierealnym oderwanym od
      rzeczywistości świecie ułudy. Bugaj zawsze chciał żyć jak w komunie, dlatego
      wziął go Kaczyński (też profesor). Krąży krąży złoty pieniądz ludzi gubiąc
      ludzi mieniąc. Profesor Kaczyński zatrudnił dwóch kolesi z podwórka.
    • herr7 niech Polska wydaje środki z Unii... 05.02.09, 16:33
      a to jest wcale niezła kasa. Te 10 mld euro inwestycji rocznie może być wcale
      miękką poduszką, ułatwiającą miękkie lądowanie.
      Co do opinii Ryszarda Bugaja to Polska może mogłaby się zadłużać, ale czy
      naprawdę istnieje taka potrzeba, jeżeli wykorzystujemy nieznaczną część pomocy
      unijnej?
    • areabis Ten chłopek z gawłowa ma zmącone w głowie! 05.02.09, 18:38
      Od komuny dostał punkty za pochodzenie i indeks . Odwdzięczył się ,
      głosząc wiele lat lewactwo . Za manre jakieś pseudozaszczyty od
      kaczorów stał się prawicowcem . A słoma z butów wyłazi że aż hej ! A
      gdzie twoja lewicowa partia , rolniku ? Natomiast od ekonomii - z
      daleka . to jest dziedzina , na której to buractwo w ogóle , ale w
      ogóle się nie zna . Siedź u kaczora cicho i wydawaj pieniądze -
      srebrne 30 miesięcznie .
    • przyjacielameryki Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 19:00
      Fundusze unijne faktycznie mogą ułatwić walkę z kryzysem ale potrzebne są
      kolejne szybkie zmiany w całej procedurze przygotowywania wniosków aplikacyjnych
      , ich oceny i realizacji konkretnych już projektów. Wszystko rozbija się o
      procedury w tym głównie Prawo Zamówień Publicznych. Również bardzo niewydolnie
      działają instytucje powołane do wdrażania projektów unijnych jak np. Mazowiecka
      Jednostka Wdrażania Programów Unijnych. Marszałek Struzik(Woj. Mazowieckie)
      kompletnie sobie nie radzi i PSL a także PO powinny coś z tym zrobić. Nie wiem
      jak jest w innych województwach ale w mazowieckim jest bardzo żle i to z powodu
      niekompetencji ludzi.
      • wobo1704 Re: Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 19:22
        Czy RB jest profesorem?
    • mamab_pl Bugaj: Grozi nam recesja 05.02.09, 22:07
      Jaki prezydent tacy doradcy
    • misiogoqo a z bugaja męrdrek jak z koziej 4litery trąba 05.02.09, 23:38

    • xs550 Balcerowicz wroc!!! 06.02.09, 04:17
      Teraz dopiero widac jak bardzo brakuje Polskiej ekonomii Balcerowicza... Kiedy byl kryzys jakos nam nie grozil...
      • xs550 Re: Balcerowicz wroc!!! 06.02.09, 04:19
        xs550 napisał:

        > Kiedy byl, kryzys jakos nam nie grozil...

        Poprawka. Zabraklo przecinka. Chodzi oczywiscie o to, ze za czasow Balcerowicza jakos nie bylo grozby kryzysu, recesji czy wrecz depresji. Po prostu ludziom zylo sie lepiej...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka