Dodaj do ulubionych

Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospodark...

IP: *.blast.pl / *.devs.futuro.pl 17.11.04, 10:26
nie zgadzamy się na spalarnie smieci w Nowej Hucie. MAMY JUZ DOŚĆ WPYCHANIA
DO NOWEJ HUTY WSZYSTKIEGO CO NAJGORSZE DLA NAS MIESZKANCÓW.Moze my chcemy
miec tu pola golfowe,parki.Radni ktorzy nie lubią Nowej Huty niech wybuduja
spalarnie kolo swoich domów.
Obserwuj wątek
    • Gość: nowohucianin Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.blast.pl / *.devs.futuro.pl 17.11.04, 12:09
      Chcemy w naszym miescie teatrów, opery, szkół muzycznych.
      • Gość: nowohucianka Czas zwiewać z Nowej Huty... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.11.04, 13:13
        Ręce mi już opadają: huta Ispat, Philip Morris, spalarnia odpadów medycznych w
        Pleszowie, oczyszczalnia ścieków w Kujawach, pomysł na spopielarnię zwłok przy
        szpitalu Żeromskiego i jeszcze spalarnia śmieci. Tego już za wiele. Może
        jeszcze składowisko odpadów (np. na Łąkach Nowohuckich)?... Moje prawie 2-
        letnie dziecko nie będzie dorastać w takim otoczeniu!
        • gostek1984 Re: Czas zwiewać z Nowej Huty... 09.01.05, 13:13
          Proponuje by postawic spalarnie odpadow gdzies na woli justowskiej lub na
          kurdwanowie. Niech wreszcie dostana troche dziegdziu, bo ciagle im miod daja!
      • Gość: rety Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.01.05, 22:05
        To Wam zaraz spalą. Szkoda robić takie eksperymenty.
      • Gość: AK Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: 62.29.136.* 08.02.05, 18:45
        Opery, teatry, szkoly??? Toz to program prosto z PRLu. Teraz nowe nastalo.
        Chcemy wiecej supermarketow, autostrad przechodzacych przez nasze osiedla tak
        abysmy mogli prosto z garazu wyjechac na glowna droge do Zakopanego
    • Gość: nowohucianka Jeszcze jeden i jeszcze raz... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.11.04, 19:01
      Chciałabym jeszcze dodać, że prezydent miasta, pan Jacek Majchrowski, został
      nim głównie dzięki głosom Nowej Huty, więc teraz nadszedł czas, aby się swojemu
      elektoratowi odwdzięczył i zablokował pomysł uruchomienia spalarni śmieci na
      terenie kombinatu. A poza tym jak to się będzie miało do faktu pobierania przez
      miasto opłaty klimatycznej od nocujących w Krakowie turystów? Czyżby krakowskie
      powietrze miało tak cudowne parametry, że trzeba je trochę pogorszyć otwierając
      spalarnię?
    • Gość: MIMI Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.11.04, 20:17
      Ekolodzy krytykują wszystkie mądre pomysły. Robiłam kiedyś badania koło
      składowiska w Baryczy, rzeczka która tam przepływa to jeden ściek, nie mówiąc
      już o glebach. Barycz usytuowano w miejscu, gdzie "wyciskana" jest
      solanka /dawne wyrobiska solne/ co dodatkowo powoduje wzrost zanieczyszczeń w
      glebie i w wodzie. Kolejne składowisko? I co dalej wkrótce gród Kraka bedzie
      otoczony niezliczoną ilością składowisk. Trochę rozsądku krakowianie, w
      centyrum Wiednia też jest spalarnia i nikt nie protestuje!!!
      • Gość: kremófkazwadowic Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.11.04, 22:43
        Tak, w centrum Wiednia jest spalarnia bo Austriacy potrafią zastosować nowe
        ekologiczne rozwiązania, które mogą funkcjonować w mieście. Do tego ta
        spalarnia jest i ładna jako budowla i ciekawie pomalowana. W Polsce to jest
        niemożliwe, bo Polacy potrafią się tylko modlić i chlać gorzałę, potrafią też
        strajkować, ale zbudowanie czegoś nowoczesnego i potrzebnego, oprócz oczywiście
        kościołów, jako budowle najpotrzebniejsze to już ponad siły i możliwości tego
        sfanatyzowanego, ciemnego i nawiedzonego społeczeństwa. Na cholerę im
        spalarnia, lepiej wybudować następony kościół a smieci jak do tej pory do
        lasu,na łączkę, trochę jak nikt nie widzi do Wisły, resztę na jakieś dzikie
        wysypiska i już. Przecież do tej pory było dobrze, więc skąd takie wydumane
        problemy?.
    • Gość: nowohucianka Do Mimi: IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.11.04, 15:47
      Aleś Ty światowa!A co mnie obchodzi Wiedeń (bliższy memu sercu jest Kraków)?
      • Gość: jakub Re: Do Mimi: IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.11.04, 07:33
        Odpowiedzcie sobie szczerze - ilu z was jest ekspertami w tej dziedzinie? A
        dopiero później dyskutujcie na temat spalarni i odpadów :)
        • Gość: m-nocny Re: Do Mimi: IP: *.icpnet.pl 28.11.04, 04:07
          Jakubie - nie trzeba być super ekspertem (ty nim na pewno jesteś) żeby widzieć
          absurdy. Takie jak dla przykladu budowa w mieście idiotycznie zaprojektowanej
          kompostowni kontenerowej, kiedy na oczyszczlani działa dużo sensowniejsza ale
          niedociążona z braku odpadów. Pewnie Ci sami eksperci, ktorzy teraz promują
          spalarnię projektowali i zatwierdzali te inwestycje
          • Gość: Maruti Re: Do Mimi: IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.05, 18:31
            Krytyke plan gospodarki odpadami skrytykowali dwaj najwiekszy specjalisci w zakresie zarzadzania odpadami w Polsce, czyli m.in. Pawel Gluszynski (ekspert w tej sprawie przy ONZ) czy Piotr Rymarowicz.

            Nie sa ani demagogami ani osoabmi niekompetentnymi. O czym swiadczy, ze wszyscy do nich sie zglaszaja po konsultacje w Malopolsce, a nie odwrotnie.

            Jesli chcecie poznac argumentacje patrzcie:
            www.otzo.most.org.pl/spalarNIE!/index.html
    • Gość: Jerzy Szydlowski Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.dip.t-dialin.net 26.11.04, 11:10
      > Nie trzeba uciekac z Nowej Huty, nie trzeba chwalic Wiednia bo znam
      > jego slabe strony, ktore przerastaja mozliwosci wiedenczykow.

      > Obejrzyjcie strone www.sortownia-kompostownia.prv.pl
      > Tam jest odpowiedz co robic z odpadami komunalnymi i sciekami,
      > jak przeczytasz odpowiedz mailem.

      > Pozdrawiam
      • Gość: m-nocny Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 28.11.04, 03:56
        Mistrzu, ta technologia to może dla Psiej Wolki ale nie dla Krakowa. A tak
        nawiasem czy ie starczyło zapału (wiedzy), żeby te fascynujace schematy
        przetłumaczyć na język polski.
    • Gość: Śmieć Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.siedlce.sdi.tpnet.pl 26.11.04, 16:02
      Ekolodzy jak zwykle nie mają racji. Kryykują plan za to co jest jego silną
      stroną, a nie zauważają jego rzeczywistych słabych stron. Słabą strona planu
      jest na mój nos jego całkowity ekonomiczy (nie ekologiczny) surrealizm. Po
      zbudowaniu spalarni koszty utylizacji wzrosną 4-5 razy. Ekologicznie spalarnia
      naprawdę nie szkodzi, standardy obecne są bardzo wyżyłowane. Z tym, że za
      funkcjonowanie spalarni i jej budowę zapłaci budżet miasta (chocby i były
      środki z UE). A żądanie ekologów aby selektywna zbiórka była dofinansowana
      (skąd) to socjalistyczne mrzonki. Każde działanie w odpadach to ceny do góry,
      może i nie ma innego wyjścia aby tak było (spalarnie), ale trzeba mówić o
      faktach a nie spiewać o dioksynach itp rzeczy bo tak naprawdę to najmniejszy
      problem (ciekawe jakie jest bezrobocie w Nowej Hucie). A co do problemów
      ekologicznych i ekonomicznych spalarni warto się wybrać do Warszawy, a nie
      klepać bez sensu ozorem.
      • Gość: Antyglobalista Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 28.11.04, 16:59
        Tak, nikomu nie chce się interesowac takimi drobiazagami jak np. koszty
        selektywnej zbiórki.
        Chwilowo ceny surowców są wysokie ale już niedlugo zaczną się piski i krzyki
        jak ceny poleca w doł bo będa musiały.

        Ale tak a'propos to cała unia się załatwiła ograniczając ilośc składowanych
        odpadów biodegradowalnych. Koszty pojdą ostro do góry a dominować będa
        idiotyczne rozwiązania gdzie odpady organiczne będzie się wysortowywac w
        sortowni i udawać że się je wykorzystuje. Trzeba było pogłówkować jakim zwodem
        można matołów unijnych wyprowadzić co nieco w pole. Można było nieco korygować
        wskaźniki itp. itd, ale na takie dzialania to trzeba niestety bardziej
        finezyjnych planistów niż autorzy sztampowych planów.
    • Gość: waldi Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 29.11.04, 21:07
      Z programu wynika oczywiście, ze był robiony pod spalarnię. Ekolodzy, ktorzy
      protestują. czy jesteście w stanie zaproponować realne rozwiazanie, ktore
      spelni wymagania dyrektyw UE, czy też zakładacie ze z Unii wychodzimy???
    • m-nocny Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda 29.11.04, 21:20
      Dlaczego do tego wątku nie mozna wejść ze strony forum Krakow "Opinie i
      komentarze"????
    • Gość: Thin_Air Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 02.01.05, 00:11
      W tym roku wchodzą nowe przepisy i wygląda na to że będziecie mogli w Krakowie
      (sorry w Hucie) jako pierwsi w Polsce przetestować ten system ze spalarnią.
      Ciekawy jestem jak wyglądają analizy finansowe w studiu wykonalności ;-).
      • Gość: Meritum Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.01.05, 14:08
        Ano wyglądają.Z analiz które robili ekolodzy / ale specjaliści a nie populiści/
        wynika ,że Kraków bez spalarni będzie miał taką ilość śmieci ,że ani
        dotychczasowe tereny na Baryczy ,ani inne gdzieś w Olkuszu czy w innych
        miejscach nie wystarczą.I nie wystarczy segregacja odpadów ani recykling . Tego
        będzie bardzo dużo,nawet w przy ostrożnych szacunkach .Spalarnia z tego powodu
        powinna być . Strumień odpadów z samego Krakowa wystarczy na średniej wielkości
        spalarnię.Ale może trzeba podejść szerzej i zaproponować spalarnię
        regionalną,nie tylko dla Krakowa ale i dla regionu a może i dla części
        Śląska .I wtedy lokalizacja gdzieś na hałdach jaworzna ,libiążą czy chrzanowa
        to było by coś !. Co Wy na to ???
        • Gość: Thin_Air Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 05.01.05, 21:46
          Sorry, tylko tak się nieśmialo zapytałem o te analizy, bo o ile wiem to nasi
          Krakowscy Specjaliści Odpadowi zaplanowali wybudowanie idiotycznej kompostowni
          kontenerowej, wg technologii, ktora nigdzie w Polsce się nie sprawdziła (vide
          Bialystok, Gdańsk, Zabrze, Inowroclaw). Chyba tylko w jednym mieście
          eksploatator twierdzi, ze technologia jest OK, ale boleje nad tym że na razie
          nie uruchomiona (bo całą automatykę złodzieje ukradli).
          A u nas tak się składa, że przy oczyszczalni w Płaszowie mamy nowoczesną
          kompostownię, ktora chodzi na pół gwizdka bo brakuje dla niej odpadów.
          Technologia nowoczesna i sensowna (niedroga w eksploatacji), cala Polska
          przyjeżdża ją ogladać. I naprawdę prawdziwi fachowcy się dziwują po co nam ta
          nowa kontenerowa i kto ją wymyślił. Stąd to moje pytanie oanalizy dla
          spalarni, ale skoro ekolodzy robli analizy...., widocznie Ci od kompostowni to
          byli inni ekolodzy ;-)

          Co do spalarni uważam że to dobry pomysł. Mamy u nas na szczęście kogoś kto zna
          się na spalaniu (dr Pająk). Byle tylko starczyło rozsądku, zeby słuchać jego
          rad. I pojechać sobie obejrzeć wnikliwie spalarnię do Warszawy, zeby nie
          zbudować tak beznadziejnego rozwiązania jak tam. Uważam też że do spalania
          powinny byc kierowane odpady o wyzszej wartości opalowej (po wydzieleniu u
          źródła odpadów zielonych, innych organicznych, opakowań itd itp. ale chyba tak
          przewiduje projekt.

    • Gość: a.sztolz Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 08.01.05, 23:02
      zorientujcie sięjak to w Wiedniu np. wygląda. Moglibyscie na budowie spalarni
      sporo wygrac, ale komuś musialo by się chcieć tego przypilnować, zeby zamiast
      kolejnego cudu nie wcisnęli wam bubla jak to zwykle w Polsce bywa (np.
      spalarnia w warszawie lub ta opadow medycznych w N.Hucie żeby daleko nie szukać
    • Gość: eeeee Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.server.ntli.net 09.01.05, 16:40
      Gość portalu: nowohucianin napisał(a):

      > nie zgadzamy się na spalarnie smieci w Nowej Hucie. MAMY JUZ DOŚĆ WPYCHANIA
      > DO NOWEJ HUTY WSZYSTKIEGO CO NAJGORSZE DLA NAS MIESZKANCÓW.Moze my chcemy
      > miec tu pola golfowe,parki.Radni ktorzy nie lubią Nowej Huty niech wybuduja
      > spalarnie kolo swoich domów.



      nie ciesz sie juz tak z tej spalarni, bo Ci sie siekiera stępi




      ---
      a w Nowej Hucie powstanie spalarnia, tralalala
    • Gość: a.sztolc Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.icpnet.pl 08.02.05, 00:46
      Nie będzie spalarni? buuuuu............. A może tę kretyńską kompostownię też
      ktoś zablokuje (lub zmieni)? Teraz czas na recykling obłędaśny - kolejna droga
      do nikąd ale za to poprawna politycznie.

      A my śmieciarze róbmy swoje - i jak najdalej od oszołomów. Moim zdaniem trzeba
      czekać spokojnie i nie dawać się UE wpuszczać w idiotyczne inwestycje.
    • Gość: Maruti Re: Ekolodzy skrytykowali krakowski "Plan gospoda IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.05, 18:42
      Tak dorwalem to forum... i widze jak jezdzicie po najlepszych w Krakowie specjalistach do spraw segregacji odpadow (mozecie po uczelniach pochodzic popytac jak nie wierzycie).

      Ja troche sie na spalaraniach znam i nigdy nic nie mialem przeciwko nim. Ale slepo zaufam Piotrowi Rymarowiczowi i Pawlowi Gluszynskiemu. Jesli oni twierdza ze inwestycja je 'beee' to wierze im na slowo.

      Ci sami ludzie moga wam przedstawic kompleksowa strategie zarzadzania odpadami, ktory wiem ze bedzie lepszy niz ten zrobiony przez UM.

      Swoja droga w Austrii i w calej Europie jest ostra debata dot. ekonomii odpadowej wokol spalarni, ktora toczy sie na poziomie uczelni. Wiec nie tworzcie takiego czarno-bialego obrazu...
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka