Dodaj do ulubionych

Pytanie...

04.02.05, 19:03
Probuje rozszyfrowac karte informacyjna leczenia szpitalnego. Rozpoznanie,
czyli "Residua post abortum" przetlumaczylem z pomoca internetu jako "Resztki
po poronieniu". Zastosowane leczenie jest wpisane strasznymi kulfonami, ktore
odczytuje jako "Excodlectra cum utem" - co to znaczy?

Sa takze podane wartosci:
Hb - 14,7
E - 4,3
L - 9,8
Czy na ich podstawie mozna powiedziec cokolwiek o fazie ciazy, w ktorej
nastapilo poronienie?

Dziekuje za pomoc

Klapacz
Obserwuj wątek
    • asieczek.a1 Re: Pytanie... 04.02.05, 21:38
      Domyslam się że chodziło ci o excochleatio cavi uteri. Też tak miałam na karcie.
      Chodzi o wyłyżeczkowanie płodu, zarodka.
      • klapacz Re: Pytanie... 04.02.05, 22:21
        Dziękuję, rzeczywiście tekst łaciński jest taki, jak napisałaś. smile

        Czy na podstawie tych informacji możesz mi zasugerować, w której fazie ciąży
        nastąpiło poronienie? Zdarzyło się to wiele lat temu i poza tym jednym
        dokumentem nie mam innych źródeł wiedzy.

        Kłapacz
        • asieczek.a1 Re: Pytanie... 05.02.05, 08:26
          Niestety nie można stwierdzić kiedy nastąpiło poronienie. Czasem na USG widac na
          którym tygodniu ciąża się zatrzymała ale na podstawie Twoich wyników się nie da.
          Nieraz organizm do 2-3 tygodni nie zauważa że ciąża się nie rozwija i się "nie
          broni".
    • danade Re: Pytanie... 04.02.05, 22:25
      Hb- hemoglobina, E-erytrocyty L- leukocyty - wszystko w normie. Nie można na ich
      podstawie określić fazy ciąży. A ta łacina, to tak jak napisała Asia,
      wyłyżeczkowanie jamy macicy.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka