Dodaj do ulubionych

kanwa a mulina

10.07.06, 12:24
Od Was sie dowiedziałam że, są różne rodzaje kanw (14, 16, 18) - dotychczas wyszywałam na takiej jaką miałam i nie zastanawiałam sie nad tym wink
Czy mogłbyście opisać swoje doświadczenia z doborem "grubości" muliny do kanwy...? Jakie powinno być pasmo (całe czy dzielone - i na ile) dla każdej z kanw? Chodzi mi o haft krzyżykowy i gobelinowy (półkrzyżykowy).
Oczywiście pytam się o wyszywanie obrazków smile

Obserwuj wątek
      • ajlii Re: kanwa a mulina 10.07.06, 15:00
        ostatni link nie działa sad

Ale dzieki dwóm pierwszym znalazłam coś takiego:
        hafciki.pl/tiki-index.php?page=NiciAkanwa
        Teraz mam pytanie, bo kiepsko widzę na tym zdjęciu: nitka to pojedyńcza "nitka" z pasma muliny? Czy "nitka" to całe pasmo 8 pojedynczyk nitek...?

Pytam, bo prawdę mówiąc na płótnie lnianym to ja wyszywałam 4 nitkami z 8 wyciągnietych z pasma...
        • weisefrau Re: kanwa a mulina 10.07.06, 18:20
          Pasmo muliny ma 6 nitek. Zwykle na kanwach normalnej grubości haftuje się 2 lub
          trzema nitkami. Więcej nitek powoduje, że haftować jest niewygodnie, krzyżyki
          wyglądają jak koraliki itp. Jeśli haftujesz na płótnie czterema nitkami, to
          pewnie krzyżyk jest większy niż 2 x 2 nitki. Jeżeli ładnie to wygląda, to się
          nie przejmuj i haftuj jak chcesz.
          Wszystko zależy od Twoich zamiarów. Czasem chcesz dokładnie przykryć tło lub
          nitki płótna są grubsze i bierzesz więcej nitek muliny. Czasem prześwitywanie
          tkaniny jest zamierzone i bierzesz ich mniej. Ważne, że4by z pasemka muliny
          wyciągać nitki pojedyńczo i potem razem złożone wkładać w igłę. Układają się
          lepiej na tkaninie i lepiej ją kryją. Ładniej także wyglądają ściegi: są równiejsze.
          Jeśli masz wątpliwości zawsze możesz wypróbować haft przy uzyciu różnel liczby
          nitek.
          Motek muliny starcza na więcej krzyżyków, gdy używasz 2 nitek.smile)
          • ajlii Re: kanwa a mulina 10.07.06, 21:09
            Skąd mi się wzieło 8 nitek w paśmie - to ja nie wiem wink
            Na płótnie haftuję wzór bożonarodzeniowy - tylko odcienie czerwieni i złota. We
            wzorze są prześwity, a mi zależało by wzór był gęsty.
            Na kanwie wyszywałam gobelinowym, wiec całym pasmem. A teraz chcę właśnie xxx.
            Kilka obrazków i obrazów wyszyłam wełną. Dobierałam ją z normalnych motków - to
            dopiero była zabawa!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka