Dodaj do ulubionych

Wilgotne ściany w domu

20.10.14, 21:49
Mieszkamy od 3 latw około stuletnim, nieocieplonym domu, na parterze. Co jesieni pojawiały się w jednym rogu pojawiały się nam mokre plamki. Dotychczas starczało odsunięcie mebli od ścian, porządne wietrzenie i grzanie.
W tym roku plamy pojawiły się na wszystkich ścianach a ich liczba rosła w oczach. Mąż wyszorował ściany preparaten ma grzyby i wilgoć
Nasza stacja pogody pokazała wilgotność 80%. Kupiliśmy osuszacz powietrza. Osuszacz pokazał, wilgotność 55, po dwóch godzinach pokazał 45%.
Jeśli osuszacz pokazuje właściwą wartość to skąd mokre ściany?
Czy nasze ściany są zawilgocone i wilgoć wychodzi nam przez nie?
Co możemy z tym zrobić? Ocieplenie budynku na razie nie wchodzi w grę (zadłużona wspólnota mieszkaniowa)
Myśleliśmy o nawiewnikach w oknach ale teraz już nie wiemy czy warto?
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
Obserwuj wątek
   • spirit1982 Re: Wilgotne ściany w domu 24.11.14, 14:25
    Mamy non stop rozszczrlnione okno. Poza tym 2 razy dziennie otwieram okno szeroko.
    myslelismy o nawiewnikach na okna. Pomoga?
    Kupilismy osuszacz elektryczny i codziennie staram sie wlaczac w kazdym z pokoi.
    • jarecki_2 Re: Wilgotne ściany w domu 24.11.14, 14:39
     Co się zmieniło między sytuacją gdzie pokazywały się plamki w jednym rogu a sytuacją obecną, co się wydarzyło, wymiana drzwi, okien, jakaś przebudowa, jak tak to jaka? Czy coś się działo innego w budynku, jakiś remont, modernizacja? Było pytanie o wentylację i nie było odpowiedzi, czy wentylacja, wyłączając rozszczelnione okno, działa? Czy jest dostarczane świeże powietrze i czy działają przewody wentylacyjne? Czy był przegląd kominiarski?
     • spirit1982 Re: Wilgotne ściany w domu 24.11.14, 14:49
      Nic sie nie zmienilo, zadnych remontow, przebudowy nie bylo.
      jest to pokoj wiec typowej wentylacji nie ma.
      w pomjeszczeniu obok jest kuchnia z kratka wenttlacyjna. Ponoc ciag powietrza jest slaby, ale nic sie z tym zrobic nie da ze wzgledu na konstrukcje domu.
      • jarecki_2 Re: Wilgotne ściany w domu 24.11.14, 16:46
       "Nic się nie zmieniło" aż nie prawdopodobne, taka różnica nie dzieje się znikąd, coś się musiało wydarzyć. Tak czy inaczej problem, zawsze, jest po stronie wentylacji (oczywiście wykluczając wilgoć wchodzącą z zewnątrz, na przykład cieknący dach, uszkodzona obróbka itp.) Każde wspomaganie wentylacji, dodatkowe nawietrzaki w oknach o których wspominasz, są jak najbardziej wskazane. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wentylacji to takie nawietrzaki w oknach są jak najbardziej wskazane. Dobrze było by zadbać o dostarczenie powietrza do mieszkania. Kiedyś, teraz nadal jeszcze spotykane w starszych budynkach, były wloty powietrza najczęściej w kuchni co moim zdaniem było doskonałym rozwiązaniem. Na pewno żeby była wymiana powietrza musi być ono dostarczone żeby mogło być odprowadzone. Obecnie mamy szczelne drzwi, szczelne okna a stare budynki nie były na to przygotowane ponieważ technologia wtedy nie przewidywała takiej szczelności i projektowanie wyglądało nieco inaczej. Dziwi mnie cały czas, że nic się nie działo w budynku/mieszkaniu a różnica w pojawianiu się wilgoci jest tak kolosalna, to aż nieprawdopodobne i przychodzi mi do głowy tylko jakaś zmiana w wentylacji, zapchany czy przytkany pion wentylacyjny lub coś w tym rodzaju a może gdzieś woda po prostu wchodzi w mur i na razie nikt nie zauważył, że coś się popsuło, nie szczelny dach, jakaś obróbka do wymiany, co u innych sąsiadów, czy również coś się dzieje podobnego?
       • p.negator Re: Wilgotne ściany w domu 05.12.14, 12:06
        Sama praca osuszacza(zależy od wydajności) powinna usunąć zjawisko kondensacji. Jeśli występują mokre ściany bardzo prawdopodobne że jest to wilgoć z zewnątrz ( problem z izolacją, przeciekami).
  • erzecznikknauftherm Re: Wilgotne ściany w domu 28.11.14, 14:10
   Problem wilgoci może mieć przyczynę w braku prawidłowej wentylacji ale także w źle wykonanej (lub braku) izolacji przeciwwilgociowej i termicznej ściany fundamentowej (np. podciąganie kapilarne wilgoci z ziemi). Jeżeli to wilgoć z gruntu, to niestety czeka Panią specjalistyczna naprawa (np. wstrzykiwanie w nawiercone otwory środków tworzących warstwę izolacji wodnej). Jeżeli problem tkwi w braku izolacji cieplnej i zbyt szybkim przemarzaniu ścian, to można go usunąć stosując ocieplenie ściany (od zewnątrz!!!). Opis postępowania jest dostępny na stronie knauf-industris.pl - Styropiany Knauf Therm dział najczęściej zadawane pytania.
   e-rzecznik knauf Therm
  • anna3mak Re: Wilgotne ściany w domu 23.04.15, 12:32
   Hmm... A nie lepiej zainwestować w Rekuperatory Wrocław? Dzięki nim powietrze w domu będzie świeże, nie będziemy mieli zaparowanych okien i szyb, a poza tym możemy nawet na tym sporo zaoszczędzić.
  • bartek.985 Re: Wilgotne ściany w domu 05.05.15, 00:16

   Uważam,że takimi sprawami powinna zajmować się profesjonalna firma bo nie wiadomo czy samemu sami pozbędziemy się wilgoci. U mnie dwa lata temu pękła rura w łazience i zalało cały dół. Korzystałem z usług firmy Belfor i z czystym sumieniem mogę polecić innym. Całe osuszanie zostało przeprowadzone szybko i sprawnie i do tej pory nic się nie pojawiło. Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć na temat tej firmy to wszystko jest opisane tutaj
   www.belfor.com/pl/Poland.aspx
  • erzecznikknauftherm Re: Wilgotne ściany w domu 31.05.15, 02:51
   Nie szukajmy przyczyn zawilgocenia samodzielnie, lecz wynajmijmy w tym celu profesjonalistę, który sprawnie zdiagnozuje problem (np. z NOT-u). Najczęściej jest on jednak spowodowany złą izolacją od wód gruntowych, brakiem izolacji ścian zewnętrznych lub nieprawidłową (niesprawną) wentylacja budynku.
   • an_ja_35 Re: Wilgotne ściany w domu 18.02.16, 11:05
    Witam. Również uważam, że najlepiej oddać to w ręce specjalistów. Ja korzystałam z usług firmy Belfor (belfor.com.pl ). Sytuacja była dość podobna, początkowo próbowaliśmy sami usunąć problem powracającej wilgoci i grzyba w mieszkaniu. Niestety, kolejne próby i kolejne niepowodzenia. Znajomi polecili nam tę firmę, umówiliśmy się na wizytę. Szybka, fachowa i skuteczna pomoc. Zlokalizowano przyczynę, osuszono mieszkanie i wszystko teraz jest tak jak powinno być.
  • karollo00 Re: Wilgotne ściany w domu 18.02.16, 13:26
   Przyczyny są dwie - zła wentylacja i brak izolacji wokół domu. Dobrze byłoby odkopać ściany budynku aby trochę obeschły - latem i na jakies 70 cm włożyć folię kubełkową. Warto też wziac kogoś, zeby zdjął podłogę i zobaczył jak wygląda pod nią wentylacja. My mieliśmy problem z wilgocia na ścianach. Po zdjęciu starej podłogi okazało się, że fachura kilka lat wczesniej połozył na piasek folię, nat steropian, a między steropianem oi deskami podłogowymi kilkadziesiąt centymetrów przerwy i rurki wentylacyjne w tą przestrzeń.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka