Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

technik elektryk czy technik elektronik

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.04.11, 22:07
    Mam pytanie do osób, które orientują się trochę, jak wygląda sytuacja na rynku pracy elektryków i elektroników. Wiem oczywiście, że w Polsce w każdej profesji ciężko o pracę, ale mimo wszystko prosiłbym o odpowiedź, czy lepiej wybrać zawód technika elektronika czy technika elektryka? W którym jest więcej plusów lub minusów? Jakie są aktualne perspektywy pracy i gdzie jest największa szansa zdobycia pracy? Którego z tych zawodów łatwiej się wyuczyć?

Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź.
    Obserwuj wątek
        • Gość: elektryk Re: Technik elektryk + uprawnienia SEP = w ch... IP: *.tvk.torun.pl 20.04.11, 00:35
          elektronik w pl nie ma zadnej przyszlości-strata czasu tu sa same hipermarkety zagraniczne i nic pozatym....
          elektryk moze dobrze zyć ALE:SA warunki:po 1 trzeba lubic taka robote(brud,niewygodne pozycje,ryzyko porażenia,śmierci itd-wiadomo jak to na budowie),po 2 trzeba być w tym dobrym -samo skończenie technikum i zdobycie uprawnien SEP nic nie daje,liczy sie praktyka-samoksztalcenie i zamilowanie w pewnym sensie do tego...Z 100 absolwentow technikum elektrycznego pracuje w zawodzie okolo 30,a kase trzepie moze z 5---wiem jak to wyglada w moim miescie--ja mam te uprawnienia i nigdy nie pracowalem w zawodzie--po roku wszystkiego zapomnialem i nawet niemysle o powrocie bo musialbym sie uczyc wszystkiego od podstaw-pozatym meczylbym sie na budowie--ja lubie czystą robote przed kompem lub w garniturku ściemniać że sie pracuje :) elektryk na budowie zapier..la jak osioł(szczegolnie w PL bo na zachodzie jak widzialem to tą sama robote co polski elektryk robi w 1 dzień to angol robi tydzień--a kasa duuuzo wieksza)
          jak masz "smykałke"i interesuje cie elektryka i wszystko co z pradem zwiazane i nie boisz sie ciężkiej harówy na budowie to probuj...Albo zatrudnij sie na 2-3miechy na budowe jako pomocnik i zobacz co to za"miód"--jak uciekniesz 1 dnia(ewentualnie w ciagu miesiaca) tzn.że sie nie nadajesz:)
      • Gość: Lab.. Re: technik elektryk czy technik elektronik IP: *.walbrzych.vectranet.pl 20.04.11, 21:38
        Bez znaczenia czy jestes elektrykiem formalnie czy elektronikiem...dziosiaj te dziedziny sie tak przenikaja, ze aby byc dobrym powiniennes rownie dobrze poradzic sobie z instalacjami elektrycznymi jak i z automatyka, elektronika,sieciami IT, programowaniem chociaz w podstawowym zakresie. Idac w specjalizacje elektroniczna masz wieksze szanse na unikanie budow i prostych prac polegajacych w 90 % na "ciagnieciu drutow". w momencie wybierania zawodu postawil bym na elektronike........dzisiaj "czystej" elektryki jest coraz mniej, za to ilosc sterownikow i modułów elektronicznych coraz wieksza. Dla elektronika zrobienie instalacji elektrycznej nie jest problemem (sep i tak robi) ale dla elektryka np: naprawa telewizora, wnikniecie w jakas automatyke moze juz wymagac szukania pomocy, ....
        • Gość: SEPowiec Re: technik elektryk czy technik elektronik IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.04.11, 13:02
          tylko technik ELEKTRYK + uprawnienia SEP
          wysilek ktory wlozysz w nauke wczesniej czy pozniej CI sie zwroci...
          w szkole przyloz sie do matematyki fizyki no i przedmiotow zawodowych(instalacje elektryczne, pomiary) ale tak zebys nie robil to na odwal...

a co do elektroniki to sam sie douczysz, na poczatek polecam książkę "Ośla Łączka" Pana Góreckiego i magazyn "Elektronika Dla Wszystkich"

i przyłóż się do wszelkiej praktyki...serio
          Pozdr

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka