Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

fizyk medyczny

20.07.05, 12:42
    Czy znajdę tutaj fizyka medycznego? Sama nim jestem, jeszcze nie podjełam
    pracy i mam pytanie ile zarabia fizyk medyczny w szpitalu.Jestem ciekawa czy
    znajdę tutaj osobę która zdecydowała się pracowac w zawodzie.Z góry dziękuję.
    Obserwuj wątek
        • aania79 Re: fizyk medyczny 01.08.05, 21:28
          Stosuje metody fizyki w technice radiacyjnej w celach medycznych; działa lub
          doradza w dziedzinie dozymetrii i napromieniania pacjentów w chorobach
          nowotworowych, stosując złożone procedury fizyczne i techniki medyczne oraz
          wyposażenie wykorzystujące promieniowanie jonizujące; zapewnia optymalizację i
          jakość zabiegów; sprawuje kontrolę bezpiecznego stosowania promieniowania
          jonizującego dla celów medycznych w dziedzinie radioterapii onkologicznej,
          diagnostyce obrazowej oraz medycynie nuklearnej, doświadczalnej i klinicznej
          - stosowanie do radioterapii wiązek promieni X, promieni gamma, elektronów,
          neutronów i cząstek silnie jonizujących oraz promieniowania pochodzącego z
          zamkniętych źródeł radioizotopowych,
          - wykorzystywanie sprzętu służącego do wytwarzania, stosowania i pomiaru
          promieniowania jonizującego oraz kontrola jakości tego sprzętu,
          - ocena jakości obrazów i wyników stosowania tego sprzętu,- stosowanie w
          diagnostyce obrazowej wiązek promieni X, promieni gamma z źródeł zamkniętych,
          ultradźwięków, promieniowania mikrofalowego i pól magnetycznych,
          - wykorzystywanie sprzętu służącego do diagnostyki obrazowej oraz kontrola
          jakości tego sprzętu,
          - ocena i kontrola jakości obrazu diagnostycznego uzyskiwanego za pomocą tego
          sprzętu,
          - stosowanie radionuklidów (z wyłączeniem tych w źródłach zamkniętych) do
          radioterapii i diagnostyki,
          - wykorzystanie sprzętu służącego do wytwarzania, stosowania i pomiaru
          radioinuklidów oraz kontrola jakości tego sprzętu,
          - ocena i kontrola jakości obrazu diagnostycznego uzyskiwanego w wyniku
          stosowania tych radionuklidów,
          - ocena dawek i zagrożenia dla personelu i osób postronnych, wynikających ze
          stosowania źródeł promieniowania jonizującego,
          - współpraca z inspektorem ochrony radiologicznej w zakresie fizyki radiacyjnej
          w radioterapii onkologicznej, w radiodiagnostyce obrazowej, w medycynie
          nuklearnej.

Mniej wiecej tym.
        • eressea Re: fizyk medyczny 04.08.05, 12:15
          Basiu, czy mogłabyś napisać czym konkretnie zajmujesz się w szpitalu i czy
          przyjeli Cię do pracy od razu po studiach, czy już miałaś jakieś doświadczenie w
          zawodzie?
          • Gość: Baska Re: fizyk medyczny IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 04.08.05, 20:00
            Udało mi się znaleźć pracę w zawodzie zaraz po studiach, ale miałam już pewne
            doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach studenckich, które załatwiałam
            sobie na własną "rękę". Także polecam taki sposób zdobycia doświadczenia.
            A jeśli chodzi o moją pracę to jest to praca typowo zespołowa, oprócz mnie w
            zakładzie onkologicznym pracuje jeszcze 4 fizyków medycznych, a zajmujemy się
            planowaniem leczenia osób chorych na nowotwory. Polega to na tym, iż obliczamy
            dawkę promieniowania jaką należy naświetlać nowotwór, by organy zdrowe, nie
            uległy uszkodzeniu. To nie jest, aż tak bardzo skomplikowane, korzystamy ze
            specjalnych programów komputerowych. A także przeprowadzamy kalibrację urządzeń
            do diagnostyki medycznej.
            • eressea Re: fizyk medyczny 04.08.05, 21:11
              Gość portalu: Baska napisał(a):

> Udało mi się znaleźć pracę w zawodzie zaraz po studiach, ale miałam już pewne
              > doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach studenckich, które załatwiałam
              > sobie na własną "rękę". Także polecam taki sposób zdobycia doświadczenia.
              > A jeśli chodzi o moją pracę to jest to praca typowo zespołowa, oprócz mnie w
              > zakładzie onkologicznym pracuje jeszcze 4 fizyków medycznych, a zajmujemy się
              > planowaniem leczenia osób chorych na nowotwory. Polega to na tym, iż obliczamy
              > dawkę promieniowania jaką należy naświetlać nowotwór, by organy zdrowe, nie
              > uległy uszkodzeniu. To nie jest, aż tak bardzo skomplikowane, korzystamy ze
              > specjalnych programów komputerowych. A także przeprowadzamy kalibrację
              urządzeń do diagnostyki medycznej.

Dziękuję za odpowiedź :-)
                    • aania79 Re: fizyk medyczny 17.08.05, 12:39
                      meg83: tak skończyłam AGH :)
                      Słuchajcie a jak wygląda praca fizyka medycznego za granicą? Czy są jakies
                      szanse? Wyjezdzam za miesiąc do Angli popytam, jak myslicie jakie mam szanse,
                      słyszeliście o takich przypadkach?
                          • Gość: fiz Re: fizyk medyczny IP: *.chello.pl 20.08.05, 10:28
                            Gość portalu: Baska napisał(a):

> Udało mi się znaleźć pracę w zawodzie zaraz po studiach, ale miałam już pewne
                            > doświadczenie zawodowe zdobyte na praktykach studenckich, które załatwiałam
                            > sobie na własną "rękę".

tzn.? w jaki sposob je sobie zalatwilas i na czym one polegaly? byla to praca w
                            szpitalu?

> A jeśli chodzi o moją pracę to jest to praca typowo zespołowa, oprócz mnie w
                            > zakładzie onkologicznym pracuje jeszcze 4 fizyków medycznych, a zajmujemy się
                            > planowaniem leczenia osób chorych na nowotwory. Polega to na tym, iż obliczamy
                            > dawkę promieniowania jaką należy naświetlać nowotwór, by organy zdrowe, nie
                            > uległy uszkodzeniu.

a czy fizyk medyczny może zajmwac sie czyms innym niz dignostyka itp. chorob
                            nowotworowych? czy jedyne miejsce dla niego to szpital onkologiczny?
                            czy moze znalezc prace w dignostyce innych chorob, na czym to mialoby polegac i
                            czyktos to zna z doswiadczenia (niekoniecznie wlasnego)?

aha i czy praca ta jest "przyjemna" - tzn.zalujecie, moze wyczerpujaca? i jak
                            tam z godzinami pracy?

dzieki za ew.odpowiedzi
                          • erleusortok fizyk medyczny - COI Warszawa 26.08.05, 21:54
                            Aniu, w Centrum Onkologii w Warszawie może Ci nie być łatwo się załapać - naturalne zaplecze tamtejszego Zakładu Fizyki Medycznej to Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, skąd ludzie przyjmowani są do pracy już na etapie pracy magisterskiej. Ale próbować oczywiście możesz... Tu napisane czym zajumuje się Zakład:
                            www.coi.waw.pl/zdiag/zaklad6/index.htm
                            A tu namiary na Szefa Zakładu:
                            Kierownik: dr n. fiz. Wojciech Bulski
                            Sekretariat, tel/fax: 644-91-82
                            A zarobki są _zdecydowanie_ wyższe niż wymienione gdzieś powyżej 700zł...
      • erleusortok fizyk medyczny od strony prawnej 26.08.05, 22:04
        Oprócz tego, że można skończyć fizykę ze specjalizacją 'fizyka medyczna', można jeszcze faktycznie _zrobić_ specjalizację z fizyki medycznej. Jest to nowość, dopiero kilka (4?) ośrodków przeprowadza/przeprowadziło nabór na takowąż trzyletnią specjalizację (w trybie studiów podyplomowych). nabór ten chyba wszędzie jest już zamknięty, podejrzewam że jest więcej kandydatów niż miejsc. Bo miejsc chyba łącznie 48, a kandydaci - zapewne wszyscy fizycy medyczni pracujący w ośrodkach onkologicznych w Polsce... Więcej o podstawie prawnej specjalizacji:
        fiz.coi.waw.pl/sfm_pp.php
        W tym rozumieniu "fizyka medyczna" to "specjalizacja w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia". Tak samo jak specjalizacje lekarskie, fizyka medyczna jest koordynowana przez CMKP - CENTRUM MEDYCZNE KSZTAŁCENIA PODYPLOMOWEGO. Program specjalizacji jest tu:
        www.cmkp.edu.pl/spis_3.htm
        A lista ośrodków specjalizację prowadzących - tu:
        www.cmkp.edu.pl/jedn_upr_nlek.htm
        Ludzi z taką specjalizacją jeszcze nie ma, jest kilka osób z powierzonymi obowiązkami specjalisty - są to osoby działające "w branży" od dawna i mogące się wylegitymować np. doktoratem.
        Taka specjalizacja nie jest na pewno potrzebna do zatrudnienia (zwłaszca, że - jak wspomniałem - specjalistów jeszcze w ogóle nie ma), ale w przyszłości może być wymagana do niektórych rzeczy (np. w niektórych projektach rozporządzeń Ministra Zdrowia bywały takie wzmianki).
          • erleusortok Re: fizyk medyczny od strony prawnej 27.08.05, 14:25
            OK, ale to inny rodzaj specjalizacji - Ty mówisz o licencjacie/magisterium z fizyki specjalność fizyka medyczna. A ja teraz pisałem o podyplomowych studiach dla magistrów/inżynierów fizyki/informatyki, które to studia dają specjalność fizyka medycznego uznawaną przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (analogicznie do specjalności lekarskich, np. kardiologii).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka