Dodaj do ulubionych

studia doktoranckie a praca

IP: *.e-wro.net.pl 30.07.12, 21:04
czy idąc na doktorat można pracowac na etat-czy jest na to czas? czy doktoranci maja 3 miesięczną przerwe na uczelni jak studenci?
Obserwuj wątek
    • Gość: Tawananna* Re: studia doktoranckie a praca IP: *.adsl.inetia.pl 30.07.12, 21:23
      Wszystko zależy od uczelni i dziedziny.

Sporo doktorantów może spokojnie pracować na pół etatu - etat, ale są takie dziedziny i wydziały, gdzie od poniedziałku do piątku siedzisz w laboratorium do godz. 16-17, i tego już z pracą na etat nie da się połączyć.

Z przerwą też różnie bywa - możesz mieć dłuuugie wakacje (lipiec i sierpień, i często też znaczną część czerwca i września), ale możesz też spędzić ten czas np. na badaniach / zaliczeniach poprawkowych / przeprowadzeniu rekrutacji / najróżniejszych zadaniach administracyjnych (cały czas piszę o dziennych studiach doktoranckich). Nie ma reguły.
      • Gość: ginko Re: studia doktoranckie a praca IP: 87.246.216.* 30.07.12, 23:04
        Tak jak pisze Tawananna - bardzo różnie z tym bywa, nawet w obrębie uczelni/wydziału.

U mnie wygląda to tak mniej-więcej, że jestem doktorantem w dziedzinie nauk medycznych, studiuję dziennie inny kierunek (indywidualna organizacja) i pracuję na 0,33 etatu od kilku miesięcy. Z tym że ta część etatu jest w tym samym szpitalu (i tej samej pracowni), gdzie jestem na doktoracie, więc problemów z pogodzeniem tego nie mam żadnych. Co więcej, nie zmieniły mi się praktycznie obowiązki, bo jak byłem tylko na samym doktoracie i tak musiałem zajmować się pacjentami, jedyną różnicą jest fakt, że mam z tego dodatkowe pieniądze. Chociaż jeśli chodzi o urlop, mam go dużo mniej niż jako doktorant. Ze 2 tygodnie na wakacjach będę miał, bez etatu miałbym ze 2-3 razy więcej myślę. Ale na tej samej uczelni każdy znajomy ma zupełnie inaczej, dodatkowo zależy czy jednostka jest kliniczna, czy czysto dydaktyczna. W klinicznej sami proponują zwykle jakieś urywek etatu (szpitalny, nie akademicki), w teoretycznej nie słyszałem o czymś takim. Podejrzewam jednak, że w medycynie jest najłatwiej połączyć pracę i studia doktoranckie - zwykle doktoraty mają mocny związek z praktyką kliniczną, co jest prawdopodobnie nieosiągalne w innych dziedzinach.
          • Gość: ginko Re: studia doktoranckie a praca IP: 87.246.216.* 31.07.12, 17:26
            Gość portalu: blooomed napisał(a):

> Jak ktoś nie może sobie pozwolić na jałmużnę na stacjonarnych to najlepiej "wol
            > na stopa"

Nie przesadzajmy... jak jesteś dobry to łatwo dostać grant i mieć niezłe finansowanie siebie m.in. Stypendia dla doktorantów organizują urzędy marszałkowskie często, w lubelskiem jest to 3650 zł przez kolejne 18 miesięcy, dostać nieszczególnie trudno (można łączyć z innymi stypendiami oczywiście). Zresztą do tej jałmużny można dorobić, oczywiście zależy od jednostki gdzie się robi doktorat. Niektórzy odpracowują pańszczyznę od rana do nocy, nie dostając nawet stypendium, warto poznać finansowanie na danej uczelni/jednostce zanim pomyśli się o składaniu tam papierów :)
        • Gość: ginko Re: studia doktoranckie a praca IP: 87.246.216.* 31.07.12, 17:20
          Gość portalu: Tawananna* napisał(a):

> Różnica jest w kosztach takich studiów...

Po pierwsze koszty. U mnie każdy doktorant stacjonarny dostaje 1500-1900 zł stypendium doktoranckiego i nie ponosi żadnych kosztów przewodu doktorskiego.

Po drugie, nie wyobrażam sobie doktoratu niestacjonarnego czy z wolnej stopy w niektórych dziedzinach - jak zrobić badania wtedy, uczestniczyć w projektach badawczych, wyjeżdżać na stypendia i staże naukowe? Zwłaszcza jak się pracuje na ludziach/materiale ludzkim z konkretną jednostką chorobową i w niektórych przypadkach nie sposób przewidzieć kiedy taki pacjent będzie w klinice.

Niestacjonarne doktoraty i z wolnej stopy są jednak najłatwiejszą drogą dla ludzi, którzy chcą zamienić 3 literki przed nazwiskiem na 2 - wtedy, owszem, lepszego wyjścia nie ma :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka