Dodaj do ulubionych

Krzysztof Rybiński: Polska jest na ścieżce Grecji

10.07.15, 20:41
Krzysztof Rybiński: Polska jest na ścieżce Grecji, dług szybko rośnie, a rząd stosuje sztuczki księgowe
- Na razie Polsce nie grozi scenariusz grecki, ale gdyby obecna ekipa rządziła jeszcze dekadę w podobnym stylu, to mielibyśmy taki sam kryzys jak obecnie Grecy - mówi w rozmowie z Money.pl prof. Krzysztof Rybiński, który obecnie jest rektorem jednej z uczelni wyższych w Kazachstanie. Na pytanie, czy szykuje powrót do Polski i objęcie jednej z ważnych funkcji publicznych, odpowiada wymijająco.

Jacek Bereźnicki, Money.pl: Z dużym opóźnieniem, ale jednak, realizuje się jeden z głównych scenariuszy funduszu Eurogeddon - bankructwo Grecji i jej wyjście ze strefy euro. Czy odczuwa pan satysfakcję, że wygląda na to, że jednak to pan miał rację w tej kwestii?

Prof. Krzysztof Rybiński: Odczuwam żal. Po prostu żal mi Greków, których banksterzy przeczołgali przez sześcioletnią ścieżkę recesji i bezrobocia. W 2009 roku wzywałem publicznie do oddłużenia Grecji i do wyjścia tego kraju ze strefy euro. Gdyby tak postąpiono, to dzisiaj nie byłoby tego całego zamieszania, a Grecy mieliby się znacznie lepiej. Ale wygrały interesy banksterów, którzy mają polityków Brabancji w kieszeni.

Czy uważa pan, że bankructwo Grecji oznacza już nieuchronne wyjście tego kraju ze
strefy euro? Czy wystąpienie reakcji łańcuchowej i powtórka z kryzysu z 2009 r. jest już tylko kwestią czasu?

Grecja nie ma dobrej przyszłości w strefie euro, procesy polityczne prędzej czy później doprowadzą albo do wyjścia Grecji ze strefy euro albo do rozpadu strefy. Niemcy, obawiając się tego drugiego, pozwolą na to pierwsze. Oczywiście na tym się nie skończy, w kolejce są pozostałe świnki (PIGS).

GIEŁDA NA ŻYWO
20:30 Prywatyzacja PKP Energetyka. PiS sprzeciwia się sprzedaży spółki
18:01 Zamknięcie DAX - Niemcy: 11315.63 pkt+2,90%
17:53 WIG20 znów otworzy tydzień luką?
Czy obecna strategia Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego wobec Grecji jest właściwa?

Komisja Europejska i MFW realizowali absurdalną strategię, która już kiedyś zbankrutowała przy okazji walki z kryzysem w Azji w latach 1997-98. W skrócie: jak masz za duży dług, to dramatycznie obetnij wydatki publiczne i podnieś podatki, ale wtedy następuje krach inwestycji i konsumpcji, krach PKB i silny wzrost relacji długu do PKB. Najwyższy czas rozwiązać MFW, nie pełni żadnej pożytecznej roli. To darmozjady i szkodniki. A urzędasy z Brabancji są w kieszeni u banksterów. Jak pacynki banksterów i szkodniki mogą razem wymyślić coś pożytecznego?

Wyobraźmy sobie, że na czele greckiego rządu staje premier, który niezależnie od podejmowanych przez siebie decyzji może liczyć na takie poparcie społeczne jak Władimir Putin. Jakie decyzje powinien podjąć, aby wyprowadzić ten kraj z kryzysu?

Zamrożenie przepływów kapitałowych, wyjście ze strefy euro, wprowadzenie nowej drachmy, dewaluacja o 50 procent - tak, żeby koszt wycieczki w Grecji spadł w połowę, trzeba by zwolnić połowę urzędników, a potem jeszcze połowę. Będzie rok recesji, ale potem dekada silnego wzrostu.

Grecja przez niemal całą poprzednią dekadę, do wybuchu kryzysu, notowała bardzo szybki jak na UE wzrost PKB, co jednak nie uchroniło tego kraju przed gospodarczą katastrofą z powodu wzrostu zadłużenia. Czy można znaleźć tu analogie z obecną sytuacją Polski?

Tusk i minister Sami Wiecie Który zadłużyli Polskę bardziej niż Gierek. Polska jest na ścieżce Grecji, gwałtownie rośnie dług publiczny, szczególnie ten ukryty, czego na razie nie widać dzięki sztuczkom księgowym. Tak było w Grecji. Na razie Polsce nie grozi scenariusz grecki, ale gdyby obecna ekipa rządziła jeszcze dekadę w podobnym stylu, to mielibyśmy taki sam kryzys jak obecnie Grecy.

Choć podczas ostatniej konwencji PiS Beata Szydło nie ogłosiła swojej drużyny ekspertów, w której według niektórych mediów miał pan się znaleźć, często jest pan typowany jako kandydat do objęcia jednej z kluczowych funkcji publicznych po jesiennych wyborach.

Jedyna drużyna jakiej byłem członkiem w życiu, to harcerska drużyna czarnych 20-tek na warszawskiej Pradze. W Kazachstanie mam ważną misję do spełnienia. Moja obecna uczelnia (Kazachstański Uniwersytet Ekonomiczny - przyp. Money.pl) wyznacza narodowe standardy na pięciu kierunkach studiów. wdrażamy najlepsze standardy światowe na uczelni, dzięki czemu będziemy mieli silny wpływ na cały tutejszy sektor szkolnictwa wyższego.

www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/krzysztof-rybinski-polska-jest-na-sciezce,54,0,1853238.html
Obserwuj wątek
    • snajper55 Polskii dług publiczny 10.07.15, 20:52
      Dług publiczny w %PKB:

      Estonia 9,90
      Rosja 13,40
      Mołdawia 18,90
      Białoruś 22,30
      Bułgaria 22,9
      Norwegia 29,60
      Macedonia 34,00
      Szwajcaria 34,7
      Łotwa 36,50
      Litwa 38,70
      Rumunia 39,40
      Szwecja 40,20
      Czechy 43,50
      Dania 44,30
      Bośnia/Hercegowina 45,50
      Polska 45,60
      Słowacja 58,50
      Finlandia 59,60
      Słowenia 59,80
      Serbia 65,00
      Holandia 69,40
      Chorwacja 70,30
      USA 71,20
      Niemcy 74,70
      Węgry 78,20
      Austria 80,20
      Wlk.Brytania 86,60
      Kanada 92,60
      Islandia 94,00
      Francja 95,50
      Hiszpania 97,60
      Belgia 101,90
      Irlandia 118,9
      Cypr 119,40
      Portugalia 131,00
      Włochy 134,10
      Grecja 174,50
      Japonia 227,7

      S.
      • danillko Re: Polski dług publiczny 10.07.15, 21:00
        snajper55 napisał:

        -----------
        A liczyłeś to, co Rostowski poukrywał w spółkach Skarbu Państwa?
        www.forbes.pl/ile-tak-naprawde-wynosi-polski-dlug-250-proc-pkb,artykuly,162706,1,1.html
        Jeśli jest prawdą to, co mówi Balcerowicz, to jesteśmy poza stawką.
        • snajper55 Re: Polski dług publiczny 11.07.15, 00:27
          danillko napisał(a):

          > snajper55 napisał:
          >
          > -----------
          > A liczyłeś to, co Rostowski poukrywał w spółkach Skarbu Państwa?
          > www.forbes.pl/ile-tak-naprawde-wynosi-polski-dlug-250-proc-pkb,artykuly,162706,1,1.html
          > Jeśli jest prawdą to, co mówi Balcerowicz, to jesteśmy poza stawką.

          To nie ja liczyłem. To liczyła CIA.

          Polecam: www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/

          A takich Balcerowiczów, którzy podważają wszelkie wyliczenia jest w każdym państwie pełno. Albo więc używany do dyskusji powszechnie uznanych danych, albo bierzemy dowolne dane z sufitu, tylko wtedy nie da się dyskutować.

          S.
    • sclavus Re: Krzysztof Rybiński: Polska jest na ścieżce Gr 10.07.15, 21:07
      ... nie należy się podniecać zwykłym penderoleniem...
      • niegracz Rybiński, Balcerowicz musza odejśc 11.07.15, 09:34

        cała ta stara wataha głupkowatych , zadufanych, oderwanych od rzeczywistosci

        szkodzących Polsce


        - dobry ekonomista tego typu to taki
        - kto potrafi przygotowac precyzyjna prognoze wydarzeń
        -a gdy wydarzenia przyjma inny obrót
        -potrafi precyzjnie wyjasnic dlaczego tak się stało

        na aut z nimi
    • x2468 Re: Krzysztof Rybiński: Polska jest na ścieżce Gr 10.07.15, 21:15
      Nie wysilaj się.Według tego pisiego ekonoma Polski nie ma przynajmniej od 6 lat. Czy ktokolwiek potrafi pokazać przynajmniej jedną prognozę tego geniusza która by się sprawdziła?
      • volupte Re: Krzysztof Rybiński: Polska jest na ścieżce Gr 10.07.15, 21:29
        Geniusz i oszust giełdowy.
    • piq danek, fundusz Rybińskiego minus 50%,... 10.07.15, 22:55
      ...od kwietnia 2009, to jest człowiek skompromitowany, przesrrał połowę pieniędzy ludzi, którzy mu zawierzyli. Cud że go nikt za to nie dopadł. Ja w moim funduszu zrobiłem przez ten czas około plus 75% (dynamiczny aviva) inwestując bardzo agresywnie, bo nie uwierzyłem Rybińskiemu mu ani na chwilę.

      Powoływanie się na Rybińskiego jest jak powoływanie się na "gazetę" "polską" w sprawie smoleńska albo na wyborczą w sprawach pederastii. Wygłupiłeś się, dziecko.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka