Dodaj do ulubionych

Bezideowi POstkomuniści

04.11.05, 22:33
Czy jest czego żałować? Czy naprawdę szkoda, że nie ma koalicji PiS i PO? Mam
wątpliwości. Nie bardzo chce mi się wierzyć, że byłaby to udana koalicja.
Skończyłoby się trwającą rok albo dwa lata szamotaniną i wyjściem PO z rządu.
Ta koalicja miałaby sens, gdyby była konstruktywna, ale taka by nie była.
Powód? Bo między uprawiającym polityczny kapitalizm Grzegorzem Schetyną z PO,
a nie mającym żadnego majątku i nie zabiegającym o niego Jarosławem
Kaczyńskim z PiS różnica jest zbyt zasadnicza. Pierwszy wykorzystuje państwo
i samorząd do prowadzenia biznesu, drugi zamierza taki proceder ukrócić,
chronić budżet państwa i samorządów przed odsysaniem przez zaprzyjaźnionych z
politykami przedsiębiorców.

Ale kto wie, czy ważniejszym powodem, dla którego nie doszło do zawarcia
koalicji jest zamiar Kaczyńskiego skończenia z formułowanym od 16 lat
podziałem polskiej sceny politycznej na obóz postkomunistyczny i
postsolidarnościowy. Podział ten pozwala ludziom od dawna zaprzyjaźnionym z
postkomunistami na udawanie, że ich przyjaciółmi nie są. Do takich formacji,
udających, że są kimś innym niż były w istocie zaliczyć trzeba ROAD, UD, KLD,
UW i PO. Oficjalnie wykluczali oni jakąkolwiek współpracę z SdRP i SLD, a
prywatnie pili z nimi wódkę i prowadzili wspólne interesy. Przejawem tej
skrywanej, ideowej sympatii i politycznej współpracy było poparcie udzielone
Tuskowi przez Urbana, Kwaśniewskiego i Millera.

Wykluczenie Platformy z koalicji sytuuje ją w parlamencie w najwłaściwszym
dla niej miejscu - obok SLD. Przy jednoczesnej odrazie, jaką w liderach PO
budzą Samoobrona i LPR, nie mają oni innego wyjścia jak współpracować w
opozycji z postkomunistami. W ten sposób stary podział zostaje zastąpiony
nowym: na tych, co przez ostatnie lata traktowali polskie państwo jak
folwark, który - uprawiając polityczny kapitalizm - można łupić i grabić,
oraz na tych, którzy z politycznym kapitalizmem i odsysaniem społecznych
pieniędzy chcą w Polsce skończyć. To podział na obrońców starego systemu i na
tych, co zamierzają ten system zdemontować.

Platforma w tym sporze wyraźnie sytuuje się po stronie obrońców III RP, bo
nie ma dość wewnętrznej siły, by zmienić front. Dzieje się tak głównie za
sprawą mającego ogromne wpływy w tej partii i popieranego przez Tuska
biznesmena i lobbysty Schetyny. Jego ludzie mają w kierownictwie PO przewagę
nad zwolennikami konserwatywnego Rokity. Podobnie jest w parlamentarnych
ławach Platformy. Stąd nie ma się co spodziewać, że czwartkowa Rada Krajowa
PO podejmie decyzję o poparciu rządu Marcinkiewicza. A Rokita, jeśli nie chce
być prawicowym kwiatkiem do bezideowego, bo służącego jedynie zarabianiu
pieniędzy kożucha Schetyny, powinien z Platformy odejść. Tylko czy się na to
zdobędzie?

homester.blox.pl/html/1310721,262146,13.html?599735
Obserwuj wątek
    • freemason Ten artykuł powinien awansować do miana hieny 04.11.05, 22:37
      ... miesiąca. Skąd go wziąłeś?
      • t-800 Re: Ten artykuł powinien awansować do miana hieny 04.11.05, 22:38
        Z Internetu.
      • bush_w_wodzie Re: Ten artykuł powinien awansować do miana hieny 04.11.05, 22:41
        to jest streszczenie z ag.. pardon z obiektywnej analizy przeprowadzonej w
        gazecie polskiej. wychodzi na to to ze marcinkiewicz trzyma drzwi szeroko
        otwarte dla postkomunistow i aferalow i w dodatki zapowiedzi koalicji z po to
        byl pis pardon pic na wode. i kto sie w tym rozezna?
    • kaczkadziwaczka7 To nie KACZOR przy okraglym tole siedzial? 04.11.05, 22:38
      Napewno nie Tusk.
    • menea Re: Bezideowi POstkomuniści 04.11.05, 22:41
      Nic dodac nic ujac.
      Czas aby zaczac odkrywac maske PO.

      www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_051103/publicystyka/publicystyka_a_2.html

      Wierna PO grób ukladowi.
      • elfhelm nie sądzisz że KCz trochę bredzi? 04.11.05, 23:15
        "Rozpad obozu politycznego, który kontrolował Polskę od kilkunastu lat, zaczął
        się od ujawnienia afery Rywina. Walki między grupami interesu, składającymi się
        z ludzi finansów i biznesu, mass mediów, służb specjalnych, agentur
        zagranicznych i polityki, stanęły niczym nieosłonięte przed opinią publiczną."

        Do tego "obozu politycznego", który "kontrolował Polskę od kilkunastu lat" -
        śmiało można zaliczyć i Kaczyńskich (w tym Lecha - który wiedział o aferze
        Rywina prawie na początku od Michnika, a zajmował też ważne funkcje państwowe
        ministra prezydenckiego, prezesa NIK i ministra sprawiedliwości; ale też i
        Jarosława, który nic nie zajmował, tylko sobie żeruje na posłowaniu), jak też
        Rokitę (szef potężnego URMU przez rok rządu Suchockiej, poseł od 16 lat) i całą
        resztę.

        I mówienie o odnowach przez polityków rządzących (Kaczory rządziły u
        Bieleckiego i Olszewskiego - czyli ponad półtora roku; a także wcześniej w
        kancelarii) jest trochę niedorzeczne.
    • jethrox Z rozpadu PO-PiSu trzeba się cieszyć. 04.11.05, 22:45
      Fatalny jest PiS ale dopiero z antyspołeczną PO stworzyłby mieszankę wybuchową.
      Strajki, demonstracje, protesty społeczne bezrobotnych nędzarzy - coś jak
      obecnie w Paryżu.
      Ja dziękuję za taką koalicję.
      • menea Re: Z rozpadu PO-PiSu trzeba się cieszyć. 04.11.05, 22:49
        Myslisz ze chlopcom spod ciemnej gwiazdy
        takie pomysly nie chodza po glowie?
        • jethrox Jak drastycznie wzrosłoby bezrobocie i nędza 04.11.05, 22:53
          (skutek pomysłu PO "uwolnienia rynku pracy") to dopiero by się zaczęło.
    • camille_pissarro Muszę jako wyborca PO 04.11.05, 22:49
      stanowczo zaoponować przy takim uproszczonym punkcie widzenia tego
      ugrupowania.PO to nie tylko "trzej tenorzy" ( w osobach D.Tuska, JMR i
      G.Schetyny ).Jest tam np. Julia Pitera z Transparency International i szereg
      innych uczciwych osób.Też mam ambiwalentne uczucia do G.Schetyny czy do docinek
      Bronka.Ale patrząc na druga strone to mam bardziej mieszane uczucia.Jak widzę
      np. cwaniaka i chłopka roztropka P.Gosiewskiego z Kielc to az dziw bierze , że
      taki gość jest przewodniczacym klubu PiS .To juz nie ma tam bardziej
      szanowanych osób ( z widocznym np. stosowaniem kindersztuby ???)
      Dwa będę uwaznie obserwował poczynania PiS'u i wspartego przez mnie w drugiej
      turze prezydenta elekta.Jestem np. ogromnie ciekawy czy zostanie rozparcelowany
      dokładnie cały dwór z Pałacu Namiestnikowskiego , ale czy nie zostanie on
      zastapiony nowym 700 osobowym orszakiem ludzi zwiazanych z Lechem Kaczyńskim i
      PiS'em .....
      • t-800 Re: Muszę jako wyborca PO 04.11.05, 22:50
        Ze Schetyną to jest problem tego typu, że on tam praktycznie rządzi. Tusk tam
        niewiele ma do powiedzienia.
        • elfhelm Schetyna ma wpływy, ale nie tak wielkie jak piszą 04.11.05, 23:18
          gdyby rzeczywiście był wszechwładny - to obsadziłby sam listę wrocławską. A tam
          na 6 posłów może 1 lub 2 jest blisko genseka.
      • menea Re: Muszę jako wyborca PO 04.11.05, 22:55
        camille_pissarro napisał:

        > stanowczo zaoponować przy takim uproszczonym punkcie widzenia tego
        > ugrupowania.PO to nie tylko "trzej tenorzy" ( w osobach D.Tuska, JMR i
        > G.Schetyny ).Jest tam np. Julia Pitera z Transparency International i szereg
        > innych uczciwych osób.

        Ludzie jak Pitera ,Spiewak.. to kwiatki do kozucha
        • jethrox Tak to tylko dekoracja. Jak Cugowski w PiS. 04.11.05, 22:57
        • camille_pissarro Re: Muszę jako wyborca PO 04.11.05, 22:57
          A ireneusz Krzemiński , coś za duzo tych kwiatków do jednego kożucha ????
      • camille_pissarro Re: Muszę jako wyborca PO 04.11.05, 22:56
        Tak bliskjo "zarzadu" nie jestem ale daje sie zauwazyc , że jest
        aktywny.Szczytem PO , faktycznie była wiwisekcja Olejnikjowej G.Schetyny
        odnosnie spraw zwizanych z refundacja kampanii wyborczej, w której to wyszedł
        na durnia odględnie mówiąc.
        Ale ad rem, co np. z roztropnym posłem P.Gosiewskim - specjalista od SKOK'ów
        czy "wizji polityki prorodzinnej " na Wiejskiej tzn. wprowadzaniu członków
        rodziny do Parlamentu RP ) ????
      • elfhelm Pitera chyba była ostro przeciw PiSowi :)) 04.11.05, 23:17
        zwłaszcza odkąd "układ warszawski" orbituje w kierunku PiSu (patrz radni
        Warszawy i inni)...
        • hanna.gronkiewicz-waltz Re: Pitera chyba była ostro przeciw PiSowi :)) 04.11.05, 23:27
          Ale przeciwko Piskorskiemu ostro nie protestuje.
          • hanna.gronkiewicz-waltz Re: Pitera chyba była ostro przeciw PiSowi :)) 04.11.05, 23:28
            Internacjonalne transparenty, he, he, he! ;-)
    • idiotyzmy-kacze Zapomniałeś tylko na samym dole napisać 05.11.05, 00:25
      • idiotyzmy-kacze tekst sponsorowany 05.11.05, 00:25
        • loquin.phd Re: tekst sponsorowany 05.11.05, 00:27
          Naprawdę uważasz, że koalicje PO-SLD pozostaną niemożliwe na zawsze?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka