Dodaj do ulubionych

Dragon Age na konsole

13.11.09, 23:02
Zastanawiam się nad kupnem Dragon Age na PS3. Zastanawiam się tylko dlatego bo nie
wiem jak jest ze sterowaniem na konsoli. Jakie są wasze opinie ? Jak się w tą grę na
PS3/Xbox ? Czy psuje to rozgrywkę ? A może odwrotnie, jeszcze lepiej i wygodniej się gra ?
Obserwuj wątek
    • nacho66 Re: Dragon Age na konsole 13.11.09, 23:41
      jak masz peceta, ktory pociagnie ta gre, to bezwzglednie bierz wersje PC. Wersja
      konsolowa ma znacznie obnizony poziom trudnosci (ponoc nie trzeba nawet pauzowac
      walk) i jest pozbawiona widoku z gory (bardzo przydatny w walkach). Do tego
      interfejs jest wyraznie przystosowany pod PC... pisza o tym niemal w kazdej recenzji

• j_uk_dev Re: Dragon Age na konsole 14.11.09, 05:41
        Mam obie wersje. Wersję na X'a kupiłem wcześniej bo i premiera była wcześniej,
        natomiast wersję na PC w dzień premiery PC. Spodziewałem się trochę, że wersja
        na X'a pójdzie w odstawkę, ale nic takiego się nie stało. Nadal zasiadam do DA
        na X'a i również do wersji na PC. Różnice są spore, ale nie są to takie, które
        zabierają przyjemność z gry. Ponieważ pytasz o wersję na konsolę, to skupię się
        na niej, ale nie pominę ważniejszych różnic między wersjami w sterowaniu. Nie
        jest tak jak napisał @nacho66, że gry prawie w ogóle nie trzeba pauzować -
        trzeba, robi się to dosłownie czasami co sekundę, przełącza między postaciami,
        by wydać rozkazy, które nie są uwarunkowane taktykami itp. Bez pauzowania i
        planowania już na "normal" będziesz miał problem. To czego brakuje, to nie tyle
        widoku z góry, co kamery free, czyli takiej, by można było po polu walki
        przemieszczać się w czasie pauzy swobodnie. Wadą dla mnie jest również radial
        menu, które wyłącza się zaraz wydaniu rozkazu, więc trzeba czasami ekspresowo
        naciskać trigger, żeby wydać szybko następną komendę. Szkoda, że się wyłącza, bo
        rozkazy kolejkują się, więc jak wydasz użycie healing potion, a zaraz potem np.
        electric bolt, czy coś innego, to w ten sposób postać zrobi ignorując na ten
        czas taktyki ( jeśli wrócisz z powrotem do swojej postaci ). Można się do tego
        przyzwyczaić i po jakimś czasie będzie to odruchowe. W wersji PC z kolei masz
        interfejs jak w WoW ( stąd też była moja obawa, że wersję na X'a opuszczę wink
        Kiedyś dużo grałem w WoW'a i to był jeden z moich ulubionych interfejsów ). Nie
        muszę mówić, że wygoda tego jest taka, że wydawanie rozkazów można przyspieszyć
        i jeśli kontrolujesz tylko daną postać, to właśnie mniej musisz pauzować, bo na
        liście od razu masz przypisane kokretne ruchy. W wersji konsolowej na liście
        skrótów możesz mieć jedynie 6 opcji, co wręcz wymusza pauzowanie. Widok z góry
        na PC rzeczywiście jest przydatny, aczkolwiek walki w nim rzadko prowadzę,
        używam go raczej do "rekonesansu", tego mi brakuje w wersji na X'a niestety i
        przy większych walkach nawet bardzo ( choć odkąd nauczyłem się patrzeć "oczami"
        innych bohaterów i łączyć w całość to co każdy widzi, to jest łatwiej, ale
        jednak ). Poziom trudności - przyznam, że łatwiej mi się gra na PC, jeszcze nie
        zdarzyła mi się walka, przy której musiałbym obniżyć poziom trudności, z kolei
        na X'ie kilka razy już mi się to zdarzyło. Spodziewam się, że na PC nie jest
        łatwiej z powodu AI itp., ale z powodu sterowania, które jest znacznym
        ułatwieniem. Poza tym wielu różnic nie ma. Jeśli zdecydujesz się na wersję
        konsolową ( bo o PC było chyba już wszystko na GC, to nie chcę się powtarzać ),
        to kilka spostrzeżeń:
        - Sterowanie TPP jest wygodne, ale zdarza się, że postać zacina się chodząc w
        kółko, irytujące trochę
        - Framerate - czasami tragiczny niestety na X'ie. Nie wiem czemu w recenzji
        gamespot w ogóle nie zostało to zauważone, a zostało przy PS3, które ma ten sam
        problem, ale gra wygląda lepiej
        - No właśnie, jeśli ma znaczenie większe dla ciebie wygląd gry, to najpierw PC,
        później PS3, a na koniec X. Zbliżenia tekstur na postaciach pokazują jak słabo
        to wygląda. W każdym razie, szybko się o tym zapomina w walce - więc jak
        napisałem - jak jesteś "visual quality freak", to będzie raczej tak jak
        napisałem smile Aczkolwiek i tak wizualnie, to DA nie zachwyca i na PC ratuje ją
        właśnie widok z góry, gdzie wszystko pomniejszone wygląda o wiele lepiej wink

Co do systemu walk, na GC były już filmiki z PC, to dorzucę coś od siebie do
        wersji na X'a, byś mógł wizualnie porównać jak to wygląda:

www.youtube.com/watch?v=1J0oLrOELnk
        Jak widzisz, 90% czasu to pauza ( i niestety, przy tej walce musiałem obniżyć
        poziom trudności po conajmniej 10 przegranych devil, żadna taktyka jaką
        próbowałem zastosować nie wychodziła na dobre, dodatkowo zmieniłem maga z
        Morrigan na Wynee, bo potrzebowałem healera, a Morrigan "wychowałem" raczej
        ofensywnie, po obniżeniu poziomu nie było to jednak konieczne wink ).

Jeszcze co do samego DA i obniżania poziomu trudności, to dobrze, że taka opcja
        jest z prostego powodu. Walczymy w zamkniętych lokacjach i np. w walce powyżej
        nie ma możliwości ucieczki ( to walka potrzebna do wykonania questa ), jeśli
        trafimy tak bez wystarczającego przygotowania, to można utknąć w takim miejscu
        na bardzo długo ( przychodzą z pomocą co prawda wcześniejsze stany gry, ale ja
        wolę po prostu na jeden raz obniżyć poziom i wrócić do niego po walce ).

Decyzja należy do ciebie. Gdybym miał wybrać wersję na konsolę, to bym teraz
        poszedł z PS3, po prostu kupiłem na X'a, bo chciałem mieć ją szybciej wink
        Wersję na PC kupiłem też i jestem zadowolony z obu wersji.
        • aihs Re: Dragon Age na konsole 17.11.09, 23:34
          Chętnie bym zagrał w DA na xboxie, z twojego filmiku widzę, że mordował bym się
          z początku ze sterowaniem ale to kwestia przyzwyczajenia. Być może na YT tego
          nie widać ale grafika nie różni się od tego co miałem u siebie na PC (details
          High, textures High, aa x2).

Przy okazji pytanie, zdradź mi co to za walka bo nie kojarzę. Wydawało mi się,
          że nie zrobiłem tylko 5 questów ale jak widać już jest ich 6 wink
          • j_uk_dev Re: Dragon Age na konsole 18.11.09, 17:34
            O ile mnie pamięć nie myli to był "Mercenary Hunt" z "The Trial of Crows". Banda
            w lasach pod Denerim się czaiła i przy pierwszej próbie podróży po prostu mnie
            napadli.

Ze sterowaniem z pewnością trochę mordowania się jest i temu nie przeczę, to nie
            to samo co na PC, jest inaczej, ale to kwestia poćwiczenia i szybkiego
            naciskania triggera do pauzy smile

Co do grafiki to przyznam, że różnicę widać, tyle że szybko przestaje się na nią
            zwracać uwagę, bo nie o to w tej grze chodzi. Fakt, że pewne niedociągnięcia
            zaciera dystans oka od TV, ale wersja na X'a mam nadzieje dostanie kiedyś patch,
            który ją podciągnie do poziomu choćby PS3, zawsze to przyjemniej dla oka.
            • aihs Re: Dragon Age na konsole 18.11.09, 20:31
              Aha to już wiem o co kaman, wy...ałem ten Kruczy pomiot w Denerim, "To za mojego
              Zevrana!" wink

Mam takie małe oftopowe pytanie: czy opłaca się kupować xboxa do normalnego TV?
              Zakładam, że największy problem to czytelność tekstów? Pomijam jakość grafiki
              jak na ps2...
              • j_uk_dev Re: Dragon Age na konsole 19.11.09, 10:39
                Opłacać to i pewnie się opłaci, ale za wiele nie mogę powiedzieć, bo nie
                podłączałem konsoli ( ani X360, ani PS3, ani nawet Wii, dla którego w sumie to
                nie ma znaczenia ) do innych TV niż HD. Ale będę mógł coś powiedzieć wkrótce, bo
                wybierając się do rodziców w odwiedziny w okresie świąt mam zamiar zataszczyć
                tam moją zapasową PS3 i podłączyć do zwykłego TV, wtedy będę mógł powiedzieć
                więcej na temat podłączania tych konsol do SD TV.
                (
                Na chwilę obecną mogę jedynie "zasymulować" takie rozwiązanie wymyszając SD na
                swoim TV i wygląda to średnio, ale teksty dają się czytać ( choć ciągle jest to
                LCD, ale jak podpiąłem PS2 kiedyś w ten sposób, to nawet na LCD były problemy z
                czytelnością tekstu ).
                • aihs Re: Dragon Age na konsole 19.11.09, 14:26
                  W takim razie czekam na jakąś relacje ze świąt u rodziców wink

Wydaje mi się, że obecna generacja gier korzysta już ze 100% mocy X'a więc
                  nadszedł czas na zakup. Zresztą skoro BioWare udowodniło, że da się wydać
                  oldschoolowe cRPG na konsole to czemu by nie kupić chociażby dla ich gier smile
                  • Gość: Piolongmix Re: Dragon Age na konsole IP: *.chello.pl 29.11.09, 21:38
                    Xboxa do zwykłego tv nie opłaca się kupować. na początku miałem podłaczonego do
                    zwykłego tv (starego) i tekst był nieczytelny co w niektórych grach bardzo przeszkadza.
                    Poprostu nie są przystosowane gry z xboxa do niższej rozdzielczości. natomiast hd
                    ready jest wystarczający (full hd nie wykorzystasz) a hd ready znacząco staniały big_grin

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka