IP: 62.244.145.* 03.12.01, 15:38
Mój cissus rombolistny ostatnio (ok. 2 m-ce) strasznie zmarniał. Pojawiły się
brunatne plamy na liściach, potem całe liście zaczęły robić się jak z papieru i
opadać. Zostały same łodyżki. Nie wiem czy go przelałam? a może przesuszyłam i
czy odbije na wiosnę czy mogę się z nim pożeganać
Pozdrawiam
Alicja
Obserwuj wątek
    • jerzy.wozniak Re: Cissus 03.12.01, 21:01
      Witam na forum Gazety!
      Takie objawy występują gdy liście są poparzone przez słońce co zdarza się
      jesienią (wrzesień) gdy słonce krąży nisko i często zagląda dalej w głąb
      mieszkania. Jednak najczęściej opadanie liści i brązowe plamy są objawami
      chorób grzybowych atakujących rośliny rosnące w zbyt wilgotnym podłożu. Jeśli
      do tego dodamy szok wywołany włączeniem ogrzewania – efekt widać na stronach
      forum 70% pytań dotyczy tego tematu. Niestety dla roślin taka zmiana
      wilgotności powietrza z dnia na dzień prowadzi do katastrofy, szczególnie u
      tych nadmiernie podlewanych. Jednym z bardzo często popełnianych błędów jest
      zalewanie roślin. Cissusy podlewamy umiarkowanie i regularnie, latem 2 razy w
      tygodniu (w czasie upałów częściej), tak aby ziemia była zawsze lekko wilgotna.
      W okresie zimowego spoczynku podlewamy cissusy, gdy ziemia nieco przeschnie,
      średnio, co 7-10 dni, zależy to oczywiście od temperatury i wilgotności
      powietrza. U większości roślin uprawianych w mieszkaniu zbyt wilgotne podłoże i
      woda stojąca na podstawce przyczyniają się do powstawania brunatnych plam na
      liściach oraz do ich zasychania i opadania. Profilaktycznie należy opryskać
      roślinę preparatem Bravo. Jednak, gdy ziemia jest mokra, a mieszkaniu sucho
      radzę tylko przesadzić roślinę do nowej ziemi i przez pewien czas postawić w
      nieco chłodniejszym miejscu.
      Pozdrowienia,
      Jerzy Woźniak





Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka