Dodaj do ulubionych

Komp stacjonarny - problem z wentylatorem

IP: *.icpnet.pl 28.03.11, 21:01
Komp do niedawna chodził bez zarzutu, ale ostatnio zaczął się nagle sam wyłączać.

Odkryłem (za pomocą programu SpeedFan), że przekraczane są bezpieczne temperatury pracy podzespołów. Najpierw myślałem, że wysiadł główny (i jedyny - w moim kompie wentylator zasilacza chłodzi też radiator procka), ale sprawdziłem - nie, chodzi normalnie.
To jedna sprawa dziwna (sama w sobie)

Druga związana jest z wentylatorkiem, który (dodatkowo) spróbowałem podłączyć, by wiał na procesor. Znalazłem stosowne gniazdko, przymocowałem do radiatora - i nic.
Przy bliższych oględzinach, po odwróceniu, widzę rzecz następującą - przy podłączaniu kabla sieciowego do komputera wiatraczek zaczyna się kręcić, ale zaraz potem przestaje; na późniejsze włączenie kompa już w ogóle nie reaguje...
Ja tam jestem techniczny lajkonik, ale wydawało mi się, że jesli silnik elektryczny (w tym wiatraczku) byłby skopany, to chyba nie powinien uruchamiać się wcale; teraz nie wiem - próbować z jakimś następnym, czy to może coś na płycie, w jakichś ustawieniach?

Póki co zdjąłem obudowę i dmucham na kompa dużym wiatrakiem pokojowym ;)
Obserwuj wątek
      • Gość: HAL Re: Temperatura CZEGO konkretnie jest zbyt wysoka? IP: *.icpnet.pl 28.03.11, 22:00
        Napisałem ogólnie podzespoły właśnie dlatego, że SpeedFan pokazywał przegrzewanie się różnych rzeczy - na zmianę, w różnym tempie i kolejności

> Odkurzyłeś bebechy?

Z tego co widzialem to nie ma specjalnie czego odkurzać (a widywałem w życiu NAPRAWDĘ zakurzone kompy ;), zresztą, szczerze mówiąc, nawet nie myślałem o tym - skoro zauważyłem, że wiatrak (ten podstawowy) się kręci (a nie czuję się na tyle pewnie żeby np. rozbierać sam zasilacz ;) - a myślałem początkowo, że to właśnie on nawalił (tu SpeedFan wprowadza w błąd - pokazując "Fan1: 0 RPM" - czyli, jak rozumiem, 0 obrotów?)

> Ile lat ma zestaw?

Dokładnie nie wiem - ale to w przybliżeniu widać chyba po klasie sprzętu?
        Firmowy Fujitsu-Siemens Scenic P 300, Pentium 4 3 GHz, płyta D 1561, BIOS ma z lat 2004/5
      • Gość: HAL Re: Procesor chodził na chłodzeniu pasywnym ? IP: *.icpnet.pl 28.03.11, 21:46
        Owszem (czasem nawet kilka dób bez przerwy ;) - radiator jest potężny, i - jak pisałem - skierowany na niego jest wywiew z wentylatora zasilacza.

> Jaki to model, że dawał radę ?

Fujitsu-Siemens Scenic P 300

Taki jak ten:

allegro.pl/fujitsu-siemens-p320-pentium-4-3000-1gb-40-dvd-tw-i1515863360.html

> Czy komputer po zakręceniu się wentylatora od procesora w ogóle się uruchamia ?

Uruchamiać to się uruchamia (i uruchamiał przez cały czas), ale (bez dodatkowego chłodzenia) wysiada później (zresztą różnie - czasem po kilku-kilkunastu minutach, czasem dopiero po kilku godzinach)

A ten wentylatorek do proca (ściągnięty z innego kompa) reaguje - tak jak opisałem - tylko na fizyczne włożenie kabla sieciowego do gniazdka; na późniejsze uruchomienie kompa (przez klawisz "power") już nie.

> Przeczyściłeś radiator procesora z kurzu ?

Nie, ale praktycznie - z tego co oglądałem przy demontażu - to nie ma z czego.

> Podaj model i markę zasilacza (nie moc!) oraz model procesora i karty graficznej

Nie bardzo wiem gdzie miałbym znaleźć te dane zasilacza; procek to Pentium 4 3.0 GHz, grafika GeForce 6200 (z pasywnym chlodzeniem)

• Gość: xwro Re: Procesor chodził na chłodzeniu pasywnym ? IP: *.ssp.dialog.net.pl 01.04.11, 13:37
          1) Pentium "grzałka" 4 chłodzony tylko radiatorem to lekka pomyłka....
          2) albo masz źle ustawiony zasilacz albo nie wiesz jak funkcjonuje (prawidłowy) obieg powietrza w obudowie. Wentylator w zasilaczu wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz, czyli wentylator nie "dmucha" na procesor.
          3) czy wentylator po podłączeniu do innego złącza FAN również nie pracuje poprawnie ?
          4) zasilacz sprawdzisz oczywiście po zdjęciu boku obudowy (no chyba, że nie ma żadnej nazwy i tabliczki znamionowej, wówczas jest to tak zwany zasilacz no-name)
          5) ewidentnie masz zakłócony obieg powietrza w środku. Pasywny procesor, pasywna grafika - to za dużo ciepła, które nie ma gdzie uciekać. Zakup wentylatora na tył obudowy wydmuchujący powietrze byłby wskazany.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka