Dodaj do ulubionych

bron laserowa na polu walki-standard za 10/15 lat?

18.06.03, 10:05
kwestia dotyczy zstosowania na polu walki najnowoczesniejszych technik
laserowych - czy za kilkanascie lat obraz konfliktow wejdzie w zupelnie nowa
faze??? Np obecne wsparcie lotnicze zostanie jeszcze uzupelnione przez
system satelitarny ktory bedzie wiazka laserowa mogl np zniszczyc pojedyncze
wybrane cele?? Oczywiscie taki system beda mogly posiasc tylko kraje o
ogromnym budzecie obronnym - czyli w istocie tylko USA.


*****************************************************************************

-ostatnio zas pojawily sie informacje ze na granicy korei zolnierze USA
otrzymali specjalne okulary ochronne poniewaz czujniki (takze na pokladach
smiglowcow) wykryly ze pln koreanczycy uzywaja "dzialek laserowych"-zbyt
slabej mocy aby zniszczyc pojazd powietrzny ale o mocy dostatecznej aby
oslepic trwale zolnierza.

-analitycy kongresu USA od dluzszego czasu pracuja nad strategia polegajaca
na wykorzystaniu przestrzeni okoloziemskiej do aktywnego udzialu przy
konfliktach zbrojnych (np prace Johna Collinsa na zamowienie Kongresu USA),a
nawet ustalone zostaly punkty w przestrzeni okoloziemskiej gdzie nalezaloby
umiescic bazy wyposazone w bron laserowa(oczywiscie kwestia samej
konstrukcji takich baz to juz wizja co najmniej 20 lat)

-system obrony Phalnax na lotniskowcach USA ma zastapic system
wykorzystujacy juz obrone laserowa

-niemcy prowadzily np(prowadza???) prace nad laserowym mobilnym zestawem p-
lot na podwoziu leoparda-2 (zestaw mial wejsc do uzbrojenia w 1998 - nie
znam mowiac szczerze wynikow tych prac i jak to sie skonczylo)

to tylko niektore fakty zwiazane z rozwojem technologii laserowych.

*****************************************************************************

problem jest ciekawy bo np przy rozwoju technologii laserowych wydaje sie ze
zupelnie zmieniony zostanie obraz pola walki.
Obserwuj wątek
    • Gość: grogreg Re: bron laserowa na polu walki-standard za 10/15 IP: 212.160.165.* 18.06.03, 15:07
      > kwestia dotyczy zstosowania na polu walki najnowoczesniejszych technik
      > laserowych - czy za kilkanascie lat obraz konfliktow wejdzie w zupelnie nowa
      > faze??? Np obecne wsparcie lotnicze zostanie jeszcze uzupelnione przez
      > system satelitarny ktory bedzie wiazka laserowa mogl np zniszczyc pojedyncze
      > wybrane cele?? Oczywiscie taki system beda mogly posiasc tylko kraje o
      > ogromnym budzecie obronnym - czyli w istocie tylko USA.

      Tylko jak duze powinny bys takie satelitarne dziala? Moz takiego lazera
      musialaby byc ogromna. Przeciez wiazka musialaby przejsc przez cala atmosfere.


      > -ostatnio zas pojawily sie informacje ze na granicy korei zolnierze USA
      > otrzymali specjalne okulary ochronne poniewaz czujniki (takze na pokladach
      > smiglowcow) wykryly ze pln koreanczycy uzywaja "dzialek laserowych"-zbyt
      > slabej mocy aby zniszczyc pojazd powietrzny ale o mocy dostatecznej aby
      > oslepic trwale zolnierza.

      Zadna nowosc. Chinczycy montuja takie rzutniki lasera na pojazdach
      zmechanizowanych i pancernych niektorych jednostek. Bron ta jest prymitywna acz
      skuteczna. Jest rowniez zakazana przez ONZ.


      > -analitycy kongresu USA od dluzszego czasu pracuja nad strategia polegajaca
      > na wykorzystaniu przestrzeni okoloziemskiej do aktywnego udzialu przy
      > konfliktach zbrojnych (np prace Johna Collinsa na zamowienie Kongresu USA),a
      > nawet ustalone zostaly punkty w przestrzeni okoloziemskiej gdzie nalezaloby
      > umiescic bazy wyposazone w bron laserowa(oczywiscie kwestia samej
      > konstrukcji takich baz to juz wizja co najmniej 20 lat)

      Dziala satelitarne umiszczone na orbicie i razace pociski balistyczne w
      nadatmosferycznej fazie lotu to jak najbardziej rozsadne i osiagalne
      rozwiazanie. I to w znacznie blizszej perspektywie niz 20 lat.


      > -system obrony Phalnax na lotniskowcach USA ma zastapic system
      > wykorzystujacy juz obrone laserowa

      Okrety daja wystarczajaco przestrzeni aby umiescic na nich generatory
      odpowiedniej mocy. A pociski powietrze woda sa wystarczajaco delikate, aby ulec
      wiazce o stosunkowo nieduzej mocy.

      > -niemcy prowadzily np(prowadza???) prace nad laserowym mobilnym zestawem p-
      > lot na podwoziu leoparda-2 (zestaw mial wejsc do uzbrojenia w 1998 - nie
      > znam mowiac szczerze wynikow tych prac i jak to sie skonczylo)

      Mysle ze byloby to malo realne. Podwozie czolgowe to jednak niewielka laweta.


      > problem jest ciekawy bo np przy rozwoju technologii laserowych wydaje sie ze
      > zupelnie zmieniony zostanie obraz pola walki.

      Lser jest istotnym elementem pola walki. Systemy celownicze, naprowadzania i
      niektore systemy lacznosci. Ale jako bron bezposreniego razenia bylby
      klopotliwy i nie zawsze skuteczny. Laser duzej mocy wymaga odpowiedniego
      zasilania. Wiaze sie to z wielkoscia takich instalacji. Watpie czy w
      najblizszym czasie udalo sie je umobilnic.
      Laser nadawalby sie jedynie do walki przy wzrokowej widzialnosci przeciwnika,
      lub gdy miedzy strzelajacym a celem nie znajduje sie nic. Obecnie ciezko o
      osiagniecie takiej pozycje strzeleckiej, szczegolnie na ladowym polu walki.
      Laser ma ogranioczenia zwiazane z wlasciwosciami naszej planety. Sama atmosfe
      juz ogranicza jego mozliwosci. Utrudnieniem beda tez
      naturalne "nieprzejzystosci" np. mgla, deszcz, sniezyca, buza pylowa, jak i
      sztuczne zaslony dymne.

      Mysle ze laser jescze dlugo bedzie bardziej klopotliwy niz przydatny i nie
      wyprze kinetycznych/masowych srodkow razenia.
      • marcus_crassus niemiecki p-lot zestaw rakietowy 18.06.03, 15:30
        nie mam niestety czasu go teraz opisac,ale wyglada dosc kosmicznie:))) byl
        oparty na wykorzystaniu lasera miracl/slbd
        i naprawde planowano wykorzystanie podwozia leoparda 2.moc lasera miala
        wynosic 10 kW

        wlasnie wrzucilem to na wyszukiwarke(nazwy miracl) i wyskoczyla mi masa
        stron...

        podaje link do pierwszej jaka mi sie trafila...

        www.fas.org/spp/military/index.html

        bedzie trzeba poczytac:))))

        pozdro


        pozdro
      • marcus_crassus "laserowy" oczywiscie a nie "rakietowy":) 18.06.03, 15:30
        • joseph.007 Re: 'laserowy' oczywiscie a nie 'rakietowy':) 18.06.03, 15:35
          Jeszcze w latach sześćdziesiątych pp. Amerykanie zbudowali laserowy karabin dla
          piechoty, ale była to zgroza pomieszana z tragedią - kilkanaście kilo żywej
          wagi plus akumulatory na plecach starczające na bodajże trzy strzały o jakiejś
          śmiesznej mocy. No, może teraz byłoby lepiej... Ale ogólnie zastrzeżenia jak u
          kol. Przedmówcy: do użytku praktycznie tylko w dobrą pogodę i przy
          bezpośredniej widoczności celu.
          Pzdr
          • Gość: Speedy Re: 'laserowy' oczywiscie a nie 'rakietowy':) IP: *.3w.pl 18.06.03, 23:47
            Hej
            W latach 60-tych to sie dzialy różne dziwne rzeczy (np. ja sie urodzilem :)) )
            wtedy tez wynaleziono np. laserową gumke do mazania. Ale bron radiacyjna byla
            wtedy poza zasiegiem technologii. Zabijanie krolików laserem uznano w koncu za
            nieekonomiczne a czlowieka to mogl co najwyzej oslepic czego wkrótce zresztą
            zakazano jakimis konwencjami.
            Ale juz od pewnego czasu sie to zmienia. Co prawda nadal są to urządzenia
            ogromne raczej i do karabinu jeszcze baaardzo daleko. Ale dzieki zastosowaniu
            bardzo awangardowych laserów chemicznych i optyki adaptacyjnej zaczyna jednak
            cos z sensem wychodzic. Nikt jeszcze w tym wątku nie napisał o ABL a to jest
            bron laserowa juz w zasadzie gotowa i czekająca na ostatni etap czyli
            wdrozenie do uzytku. Jest to system przeznaczony do zwalczania w fazie startu
            rakiet balistycznych klasy SCUDa albo niewiele wiekszych z odleglosci do 450
            km, potęzny laser chemiczny tlenowo-fluorowy czy jodowo-F, zabudowany na
            samolocie Boeing 747. Proby sa juz ukonczone i do 2010 ma ich byc juz cale
            stadko.
            • Gość: kardamon Re: 'laserowy' oczywiscie a nie 'rakietowy':) IP: *.gen.twtelecom.net 19.06.03, 00:09
              jak ktos pisal, laser taktyczny wymaga olbrzymiej mocy,
              czyli dostepu do elektrowni. Zmniejszenie zuzycia
              energii mozna osiagnac przez nadprzewodnictwo lub przez
              ujawnienie plagiaryzmu Einsteina ktore sie powtarza od
              lat na calym swiecie. Poza tym, byly juz wojny gwiezdne
              i rozsypaly sie w proch. Wg mnie 20 lat na bronie tego
              typu to za malo, raczej 50. Obcegi do wyrywania paznokci
              sa bardzie niezawodne i prostsze w obsludze.
              Nie tak dawno oslepiono amerykanskich pilotow z pokladu
              rosyjskiego statku 'badawczego, wlasnie takim malym
              laser. Oslepienie trwale moze np nastapic po wpatrywaniu
              sie w slonce lub mocna zarowke.
    • marcus_crassus ogolnie 19.06.03, 12:20
      a)"zanieczyszczenie" - tam w poscie georgega zostal po raz pierwszy poruszony
      ten temat-no to jest rzeczywiscie problem - dymy,chmury etc moga bardzo
      skomplikowac uzycie takiej broni - nie ma tez zbyt ciekawych metod zaradczych -
      to po prostu prawa fizyki.


      b)hehe...te karabinki laserowe to rzeczywiscie byla porazka...pamietam ze mase
      podobnych ciekawych projektow nad ktorymi pracowano opisano jeszcze w latach
      80 tych w jednej z ksiazeczek z serii "skrzydlata Polska":)))

      c)o laserze abl jest info na tej stronce do ktorej rzucilem linka - sa nawet
      fajne rysunki jak to mogloby wygladac:)))...w ogole ta strona jest naprawde
      niezla i chyba sobie pare dni w wolnym czasie ja poczytam bo jest masa
      ciekawych informacji i to "na biezaco"

      bezposrednio na abl (bo wtedy rzucilem linka na miracl-a) to bedzie

      www.fas.org/spp/starwars/program/abl.htm
      d)co do zrodla energii-otoz to wlasnie jest najdziwniejszy problem z jakim sie
      zetknalem - widzialem mianowicie koncepcje zeby ZRODLO ENERGII W OGOLE NIE
      BYLO NA DANYM OBIEKCIE(!!!) - to mialoby wiec zastosowanie glownie do systemow
      satelitarnych - bo jak widac niemcy rozwiazali problem zasilania chocby
      patrzac na ten projekt laserowego zestawu p-lot

      nie mam pojecia o co chodzi mowiac szczerze z tym zrodlem energii "poza" danym
      systemem - ogladalem o tym film,ale dosc dawno temu i chyba jakos musialem sie
      gapic przy okazji na cos innego;)))bo niewiele zrozumialem - w kazdym razie
      chodzilo o to ze zrodlo energii bylo na ziemi a uzywajac jakiejs technologii
      bezprzewodowo trafilo na maly samolocik latajacy ponad glowami naukowcow
      robiacych eksperyment - nie mam mowiac szczerze zielonego pojecia na jakiej
      zasadzie by to dzialalo i jak to jest mozliwe - ale w szkole sredniej z fizyki
      mialem 4 - wiec nie nalezy wymagac ode mnie jakis einsteinowskich
      rozwiazan;))) - jak ktos wie o co to chodzi to niech napisze...

      ja na razie poczytam sobie o tych laserach na tym www.fas.org

      calkiem fajna rzecz:)
    • marcus_crassus US Space Command???? 23.06.03, 11:18
      sporo fajnych ciekawostek...

      www.sundayherald.com/34768
      XXI wiek za pasem..:)))

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka