Gość: Ted® IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 31.05.02, 14:51 bez podtekstow, czysta ciekawosc: o co chodzi w tym swiecie, skad sie wzielo Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
bator1 Re: boze cialo 31.05.02, 15:44 Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w czwartek, to jedno z głównych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. Najwcześniej, bo już w 1246 roku, ustanowił je biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii. Głównym motywem ustanowienia tego święta były objawienia Francuzki, bł. Julianny Cornillon. Od 1209 roku miewała ona widzenia jasnej tarczy z ciemną plamą. Zinterpretowano je jako skutek braku wśród świąt kościelnych odrębnego dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi. W 1264 roku papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek po oktawie Trójcy Przenajświętszej. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć papieża. Do kalendarza świąt w całym Kościele Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXII. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w latach 1265-75 w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z Najświętszym Sakramentem. W Polsce obchody święta Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku biskup Nanker. O procesjach zaś wiadomo, że odbywały się już w XIV wieku w Płocku. Przyjęty został wówczas powszechnie zwyczaj odprawiania w Boże Ciało mszy świętej w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu. Pod koniec XV wieku procesje w uroczystość Bożego Ciała odprawiano już powszechnie w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce. Budowano cztery ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i rzesze wiernych. Praktyki te zakwestionowała Reformacja i wtedy procesje Bożego Ciała stały się manifestacją wiary. W Polsce doby rozbiorowej uczestnictwo wiernych w procesji łączyło się również z manifestacją uczuć narodowych. Także w ostatnich dziesięcioleciach udział w procesji oznaczał niejednokrotnie sprzeciw wobec rzeczywistości narzuconej przez komunizm. W okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała były w Warszawie celebrowane niezwykle uroczyście. Także w pierwszych latach po wojnie (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli przedstawiciele komunistycznych władz, chcąc w ten sposób zyskać uznanie społeczeństwa (m.in. Bolesław Bierut, Piotr Jaroszewicz). Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego 1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania czterech Ewangelii tematycznie związanych z Eucharystią. (PAP) Ufff, wystarczy? :-))) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: trist Re: boze cialo IP: *.lomac.net / 10.0.0.* 31.05.02, 16:08 Czesc bator1, Miast wklejac tekst, podaj linka;-) Kapitan Zbik jest pod wrazeniem druzyny Senegalu! Pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
bator1 Re: boze cialo 31.05.02, 16:17 Gość portalu: trist napisał(a): > Miast wklejac tekst, podaj linka;-) kiedy nie umiem, tak zeby zadzialal :-) a szukalem przez google > Kapitan Zbik jest pod wrazeniem druzyny Senegalu! a co zrobila? :-)) Pozdrawiam takoz ciebie jako i kapitana Odpowiedz Link Zgłoś
polynomial Re: boze cialo 31.05.02, 16:17 No i jest jeszcze inne źródło pochodzenia święta Bożego Ciała. Niejaka Papieżyca Joanna miała powić dziecię... Poynomial-C Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: trist Re: boze cialo IP: *.lomac.net / 10.0.0.* 31.05.02, 16:18 Tez podaj linka....:-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ted® Re: boze cialo IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 31.05.02, 20:09 dzieki, dzieki nic nie zrozumialem ale dzieki Odpowiedz Link Zgłoś