Dodaj do ulubionych

boze cialo

IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 31.05.02, 14:51
bez podtekstow, czysta ciekawosc:

o co chodzi w tym swiecie, skad sie wzielo
Obserwuj wątek
    • bator1 Re: boze cialo 31.05.02, 15:44
      Uroczystość Bożego Ciała, która przypada w czwartek, to jedno z głównych świąt
      obchodzonych przez Kościół katolicki. Najwcześniej, bo już w 1246 roku,
      ustanowił je biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii. Głównym motywem
      ustanowienia tego święta były objawienia Francuzki, bł. Julianny Cornillon. Od
      1209 roku miewała ona widzenia jasnej tarczy z ciemną plamą. Zinterpretowano je
      jako skutek braku wśród świąt kościelnych odrębnego dnia poświęconego
      Najświętszemu Sakramentowi.

      W 1264 roku papież Urban IV bullą "Transiturus" ustanowił święto
      Bożego Ciała dla całego Kościoła. Na termin obchodów wyznaczył czwartek po
      oktawie Trójcy Przenajświętszej. W ogłoszeniu bulli przeszkodziła jednak śmierć
      papieża. Do kalendarza świąt w całym Kościele Boże Ciało wprowadził dopiero
      papież Jan XXII. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbywały się w
      latach 1265-75 w Kolonii w Niemczech. Niesiono w nich krzyż z
      Najświętszym Sakramentem.

      W Polsce obchody święta Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej
      w 1320 roku biskup Nanker. O procesjach zaś wiadomo, że odbywały się już w XIV
      wieku w Płocku. Przyjęty został wówczas powszechnie zwyczaj odprawiania w Boże
      Ciało mszy świętej w obecności wystawionego Najświętszego Sakramentu. Pod
      koniec XV wieku procesje w uroczystość Bożego Ciała odprawiano już powszechnie
      w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce. Budowano cztery
      ołtarze jako stacje procesyjne. W uroczystym pochodzie ze śpiewem uczestniczyło
      duchowieństwo, cechy rzemieślnicze, bractwa kościelne, szkoły i
      rzesze wiernych.

      Praktyki te zakwestionowała Reformacja i wtedy procesje Bożego
      Ciała stały się manifestacją wiary. W Polsce doby rozbiorowej uczestnictwo
      wiernych w procesji łączyło się również z manifestacją uczuć narodowych. Także
      w ostatnich dziesięcioleciach udział w procesji oznaczał niejednokrotnie
      sprzeciw wobec rzeczywistości narzuconej przez
      komunizm. W okresie II Rzeczypospolitej procesje Bożego Ciała były w Warszawie
      celebrowane niezwykle uroczyście. Także w pierwszych
      latach po wojnie (1945-48) w warszawskiej procesji prymasowi towarzyszyli
      przedstawiciele komunistycznych władz, chcąc w ten sposób zyskać uznanie
      społeczeństwa (m.in. Bolesław Bierut, Piotr
      Jaroszewicz). Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zmodyfikowała 17 lutego
      1967 r. obrzędy procesji Bożego Ciała, wprowadzając w całej Polsce
      nowe modlitwy przy każdym z czterech ołtarzy oraz czytania czterech Ewangelii
      tematycznie związanych z Eucharystią.
      (PAP)

      Ufff, wystarczy? :-)))
      • Gość: trist Re: boze cialo IP: *.lomac.net / 10.0.0.* 31.05.02, 16:08
        Czesc bator1,

        Miast wklejac tekst, podaj linka;-)

        Kapitan Zbik jest pod wrazeniem druzyny Senegalu!
        Pozdrawiam
        • bator1 Re: boze cialo 31.05.02, 16:17
          Gość portalu: trist napisał(a):


          > Miast wklejac tekst, podaj linka;-)

          kiedy nie umiem, tak zeby zadzialal :-)
          a szukalem przez google


          > Kapitan Zbik jest pod wrazeniem druzyny Senegalu!

          a co zrobila? :-))

          Pozdrawiam takoz ciebie jako i kapitana

    • polynomial Re: boze cialo 31.05.02, 16:17
      No i jest jeszcze inne źródło pochodzenia święta Bożego Ciała. Niejaka
      Papieżyca Joanna miała powić dziecię...

      Poynomial-C
      • Gość: trist Re: boze cialo IP: *.lomac.net / 10.0.0.* 31.05.02, 16:18
        Tez podaj linka....:-)
    • Gość: Ted® Re: boze cialo IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 31.05.02, 20:09
      dzieki, dzieki

      nic nie zrozumialem ale dzieki
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka