Dodaj do ulubionych

Koszt opieki nad seniorem

15.02.20, 19:13
Pytanie do osób w temacie - ile płacicie za prywatna opiekę nad osoba starszą?
W miejscu zamieszkania , na 5/6 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu. Chodzi o wszelka pomoc związana z samodzielnym mieszkaniem (od zakupów i posiłków po sprzątnięcie i pójście razem do lekarza). Senior ma problemy z poruszaniem (balkonik) , ale póki co sam się obsługuje jeśli chodzi o mycie i toaletę .
Obserwuj wątek
    • lwica_24 Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 20:01
      Myślę, że zależy od miasta.
      Za opiekę nad moim Ojcem ( chodzi bez balkonika, opiekunka nie chodzi z nim do lekarza, jest w pełni samodzielny jeśli chodzi o mycie, ubieranie się itd) płacę: 2500 zł+ ZUS+podatek+ mieszkanie+ wyżywienie.
      Opiekunka ma samodzielny pokój ok 18m2, dwa razy w tygodniu - sobota lub niedziela i jeden dzień ma wolne - od rana do kolacji. Opiekunka ma miesiąc płatnego urlopu i miesiąc bezpłatnego, ale ja płacę ZUS i podatek w trakcie jej nieobecności.
      Do jej obowiązków należy:
      - zrobienie codziennych zakupów ( cięższe robię ja)
      - sprzątanie ( toalety codziennie, kuchnia codziennie w pozostałych pomieszczeniach ma być czysto)
      - ugotowanie obiadu
      - podanie posiłków ( jedzą wspólnie), zmycie po nich ( zmywarka)
      - pranie , prasowanie
      - wyjście z Tatą na spacer
      • tymianek21 Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 20:50
        7 dni w tygodniu???????? Czy ty szukasz niewolnika????? Rozumiem że ty też pracujesz bez dni wolnych? Osoba która pracuje non stop po kilku dniach oszaleje co z pewnością przełoży się na jakość jej pracy!
        • asiairma Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 20:56
          cytuje: "... dwa razy w tygodniu - sobota lub niedziela i jeden dzień ma wolne - od rana do kolacji. Opiekunka ma miesiąc płatnego urlopu i miesiąc bezpłatnego, ale ja płacę ZUS i podatek w trakcie jej nieobecności..."
          • tymianek21 Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 21:13
            Asiairma ty cytujesz lwicę 24 , która opisuje warunki jakie dała osobie którą zatrudnia ona. Ja odnoszę się do dziewczyny, która założyła wątek i szuka osoby na 5/6 godzin dziennie na 7 dni w tygodniu. Co z tego że pracuje tylko 5/6 godzin dziennie skoro założycielka nie chce jej dać żadnego dni wolnego! Skandal i zgroza! To tak jakbyś powiedziała nauczycielom "hola skoro w klasie spędzacie tylko po 5 h dziennie nie należy wam się żaden dzień wolny bo to tylko 5 h dziennie"!
            • esperantza Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 21:21
              Nikomu nie planuje przystawić pistoletu do głowy. A opiekę muszę faktycznie zapewnić codziennie . Jeśli nie znajdę jednej osoby będę szukać dwóch . I tyle w temacie.
              Co do podanych kwot to widzę ze koszty z zamieszkaniem niższe ale i wymiar opieki zdecydowanie większy niż wspomniane 5/6 godzin.
            • przepio Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 11:10
              tymianek21 napisała:

> odnoszę się do dziewczyny, która założyła wątek i szuka osoby
              > na 5/6 godzin dziennie na 7 dni w tygodniu.

Ale wiesz, że wiele kobiet wyjeżdżając np do opieki do Niemiec woli pracować non-stop i mieć z tego dodatkowe pieniądze? Nie jest im potrzebny dzień wolny.
              Moja koleżanka ma firmę, która organizuje takie wyjazdy i często o tym wspomina.
        • lwica_24 Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 21:00
          Gdzie (?????) napisałam, że 7 dni w tygodniu? Tak, zdarzało mi się, że pracowałam bez wolnych dni.
          Realnej pracy opiekunka nie ma wiele. Ma sporo wolnego - więcej niż niejeden etatowy pracownik. Nie 26 a 30-31 dni PŁATNEGO urlopu, tylez samo bezpłatnego ze świadczeniami typu ZUS i podatek.
        • frey.a86 Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 21:06
          tymianek21 napisała:

> 7 dni w tygodniu???????? Czy ty szukasz niewolnika????? Rozumiem że ty też prac
          > ujesz bez dni wolnych? Osoba która pracuje non stop po kilku dniach oszaleje co
          > z pewnością przełoży się na jakość jej pracy!

Jak senior potrzebuje pomocy codziennie, to się szuka opieki na 7 dni w tygodniu, niby jak inaczej? Nikt nie napisał, że to musi być ta sama osoba, pytanie brzmiało "jaki jest koszt opieki", a nie "ile płacicie opiekunce za pracę 7 dni w tygodniu".
          • ichi51e Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 09:42
            no wlasnie przeciez to moga byc dwie osoby - jedna tydzien, potem tydzien wolnego w tym czasie druga osoba.

--
            wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
    • ga-ti Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 20:58
      Niedawno czytałam ogłoszenie, opieka z zamieszkaniem, wyżywieniem 2200 zł, została skrytykowana za zbyt niską.
      Zależy od miejsca zamieszkania. Na znanej mi wsi 20 zł za godzinę, chętni są do chodzących staruszków, do leżących chętnych brak.
      • wolveryana Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 21:58
        Moja znajoma opiekuje się seniorami więc ją spytałam.
        Opieka z zamieszkaniem - około 2500 złotych. Do tego wyżywienie, samodzielny pokój i wolne dni uzgodnione przed podjęciem pracy.
        Tego ostatniego bardzo pilnuje bo zdarzyło się, że nie uzgodniła i usłyszała "wolne? jakie wolne?".
        W razie potrzeby mogę ją spytać o jeszcze jakieś szczegóły.

--
        Czyli powinien zarabiać tyle razy więcej ode mnie ile wody zużywał. /by ad.a6/
          • wolveryana Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 22:28
            Nie wiem czy stan podopiecznego wpływa na cenę.
            Dziś już się nie dowiem, jutro mogę spytać. A co do opieki na godziny to podobno jest strona "opiekaseniora" z podziałem na miasta. Tam się ogłaszają potrzebujący opieki i opiekunki.
            No i jest też na olx jakaś kategoria dla szukających opieki.
            Tyle się dowiedziałam, jak coś to jutro dopytam smile

--
            Czyli powinien zarabiać tyle razy więcej ode mnie ile wody zużywał. /by ad.a6/
    • stephanie.plum Re: Koszt opieki nad seniorem 15.02.20, 23:13
      u nas jest pani 24/7.

opiekuje się babcią. rano i wieczorem myje ją i przebiera, w dzień robi za "damę do towarzystwa", w nocy, jeśli trzeba, wstaje, żeby pomóc babci udać się za potrzebą.

kąpiel babci z myciem głowy i "wszystkimi szykanami" - ogarniamy we dwie, co parę dni.

pani też sprząta, jeśli czuje taką potrzebę, nie przeszkadzam jej w tym, choć do jej obowiązków to nie należy (oprócz utrzymywania w czystości toalety, z której korzystają dziadek, babcia i ona - to już musi robić).

zakupy, gotowanie, sprzątanie, pranie, lekarzy, rozwiązywanie sytuacji kryzysowych za pomocą gromkich wrzasków - to ogarniam ja, mieszkamy razem.

jej praca jest nudna, żmudna i wyczerpująca (bo gdy babcia ma gorszą noc, ona do niej musi wstawać, więc słabo śpi, a przez większość dnia musi przy niej siedzieć, (wtedy często obydwie sobie drzemią).

na "wychodnym" niespecjalnie jej zależy, może dlatego, że bujne życie towarzyskie prowadzi za pomocą internetu.

zarabia ponad trzy tysiące na rękę, a ja dziękuję Bogu, że mój ojciec hojnie sypie kasą. mnie nie byłoby stać.

--
      idę tam, gdzie idę
    • zwyczajnamatka Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 06:56
      Mieliśmy jedna opiekunkę z MOPS (na 3 godziny) za jakieś grosze, bo senior miał niską emeryturę, a drugą panią wynajęliśmy sami. Płaciliśmy jej około 1200-1500 zł miesięcznie. Przychodziła codziennie na około 2 godziny. Opieka tych dwóch pań dawała nam już konkretne wsparcie. Bywały dni, kiedy nawet raz dziennie nie zaglądaliśmy do seniora.
        • esperantza Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 08:19
          Już doczytałam i jeśli dobrze rozumiem to odpłatność za usługi jest jeśli emerytura przekracza 150% ustalonego limitu (701 zł) i jest wyrażona w % od kwoty cennikowej ( u seniora 17.53 zł/h). Nie wiem czy dobrze myślę ale wychodzi mi ze jeśli emerytura przekracza dwukrotność tych 150% to obowiązuje pełna odpłatność? Bo jeśli tak to różnica od kwoty rynkowej jest naprawdę niewielka.
            • esperantza Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 09:00
              To musiała być jakaś mega bogata gmina . Ja pisze o stawce warszawskiej . 150% od 701 zł to odrobine ponad 1000 zł. Zadzwonię jutro ale wyglada ze nie będzie podejścia pod żadne obniżone stawki bo emerytura ponad 2 tys.
              • zwyczajnamatka Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 17:15
                Rozmawiałam teraz z niemężem o tym jak to było z tymi paniami z mopsu. Powiedział mi, że płacił niecałe 9 zł za godzinę pracy pani z mopsu. Tylko ona nie przychodziła codziennie, ale trzy razy w tygodniu. Dlatego potrzebne było zatrudnienie dodatkowej pani prywatnie.
        • slonko1335 Re: Koszt opieki nad seniorem 16.02.20, 09:31
          Mnie sie nie opłacało z opieką z gminy przy niewysokiej emeryturze. Taniej było znaleźć kogoś prywatnie. Fakt to było ładnych kilka lat temu więc może cos się zmieniło w tym względzie.

--
          Sygnaturka się zgubiła....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka