Dodaj do ulubionych

Woda mineralna

12.02.21, 21:29
Dziewczyny, ja w nietypowej sprawie, ale ponieważ Wy wiecie wszystko, to mam pytanie. Gdzie mogę kupić wodę mineralną niegazowaną w 5 litrowych butelkach? Ale konkretnie chodzi mi o mineralną, nie źródlaną, która powszechnie występuje w Biedronce, Lidlu, Auchan czy Aldi. Jedyną wodą mineralną jaką znalazłam w tej pojemności, jest woda Bystra z okolic Lublina, niestety dostawa do mnie, do centralnej Polski jest bardzo droga. Znacie jakąś ogólnopolską firmę, która ma szeroką sieć sprzedażową i dostarcza taką wodę?
Obserwuj wątek
  • evolventa Re: Woda mineralna 12.02.21, 21:34
   A może jest jakaś inna alternatywa dla zaopatrywania się w wodę? mój syn dużo ćwiczy i pije bardzo dużo wody, w tej chwili kupujemy zgrzewki 1,5 litrowe, ale płakać mi się chce jak widzę te ogromne ilości butelek plastikowych jakie przy tej okazji produkujemy.... wody z kranu nie lubimy, źródlanej też nie bardzo, bo nie ma zupełnie smaku. Jak Wy rozwiązujecie tą sprawę?
     • bistian Re: Woda mineralna 13.02.21, 08:30
      mamtrzykotyidwa napisała:

      > Woda z kranu nie ma żadnej wartości, więc po co ją lubić?
      > Dla zdrowia potrzebna jest woda mineralna.

      Woda w kranie jest bardzo różna, w niektórych miejscowościach mają w kranie wodę mineralną, dużo lepszą od tej wody faktycznie mineralnej w sklepie. Wodociągi starają się, żeby nie było m.in. za dużo związków wapnia, żeby nie zapychały się rury, ale również, żeby ludzie nie narzekali, że muszą odkamieniać czajniki czy bardzo długo myć wszystko od zacieków.

      Woda źródlana, to pusta nazwa, faktycznie, w życiu, woda źródlana może mieć za dużo różnych zanieczyszczeń i często nie nadaje się do picia.
      W sklepie, woda źródlana to woda bez minerałów, bo to bardzo źle wygląda w butelkach, gdy tam jest mętna woda albo osad, a przecież woda musi postać w sklepie i zaczekać na klienta. Dlatego, ta woda nie powinna być pita w dużej ilości, szczególnie latem, gdy łatwo pozbywamy się minerałów. Niestety, pije się jej najwięcej.

      A co szkodliwości, to trudno mówić o szkodliwości, czy nadmiarze, gdy się nie mówi o konkretnej wodzie i konkretnym składzie.
      Ja u siebie mam w kranie wodę mocno zmineralizowaną, jest też za dużo żelaza. Woda jest przepuszczana przez filtry węglowe, jak wszędzie, ale i tak jest za dużo związków wapnia. Przez kilkadziesiąt lat, nikt z rodziny, nie miał problemów z tego powodu.

      Mam też źródło w okolicy, tam jest faktycznie woda źródlana, ale bardzo dobrej jakości. Można ją pić bez przegotowania. Zresztą, jak świat światem, zawsze się takie rzeczy wiedziało. To rodzice mówili: tej wody nie pij, a tamtą wodę możesz pić.
       • bistian Re: Woda mineralna 13.02.21, 09:16
        memphis90 napisała:

        > >W sklepie, woda źródlana to woda >bez minerałów
        > Ale jesteś pewien tegp, co napisałeś..? Woda źródlana to dla Ciebie to samo, co
        > destylowana, tak...?

        Aż tak nie pisałem smile
        Ale tak jest, że woda w sklepach tzw. źródlana jest prawie pusta. Woda ma swoją pojemność, może rozpuścić jakąś część minerałów bez wytrącania i o to chodzi producentowi.
        Zresztą, te mineralne, to też faktycznie stały obok prawdziwych mineralnych. Wystarczy dodać składniki, żeby zobaczyć, jak małą część stanowią. Tu pewno też chodzi o efekt estetyczny, ludzie nie chcą wody z dodatkami, ma być przezroczysta a zmineralizowana. Jeśli ktoś pił wodę mineralną ze źródła, widzi, jaka jest to różnica.
     • leosia-wspaniala Re: Woda mineralna 13.02.21, 10:09
      >Woda z kranu nie ma żadnej wartości, więc po co ją lubić?

      Żeby się nawodnić.

      >Dla zdrowia potrzebna jest woda mineralna.

      Nie jest potrzebna, wieki ludzie pili wodę ze studni/rzeki i nie umierali z powodu braku mineralnej. Przeciwnie, zbyt dużo wody mineralnej prędzej wam zaszkodzi. Ja dużo ćwiczę, a mineralną piję tylko w upały po długich wybieganiach.
      • bistian Re: Woda mineralna 13.02.21, 10:19
       leosia-wspaniala napisał(a):

       > >Dla zdrowia potrzebna jest woda mineralna.
       >
       > Nie jest potrzebna, wieki ludzie pili wodę ze studni/rzeki i nie umierali z pow
       > odu braku mineralnej. Przeciwnie, zbyt dużo wody mineralnej prędzej wam zaszkod
       > zi. Ja dużo ćwiczę, a mineralną piję tylko w upały po długich wybieganiach.

       Woda studzienna, często też jest mineralna. W każdym razie, daleko jej do wody z butelek w sklepie.
       Akwaryści mają problem z za dużą zawartością minerałów w wodzie, nawet tej w kranie, a szczególnie z za wysokim pH, a to też świadczy o dużej zawartości minerałów
      • joanna05 Re: Woda mineralna 13.02.21, 16:43
       mama303 napisała:

       > mamtrzykotyidwa napisała:
       >
       > > Woda z kranu nie ma żadnej wartości, więc po co ją lubić?
       > ma taka wartośc jak H2O. Czego tu wiecej chcieć
       No dokładnie. Woda to woda, musi być czysta i już. Minerały można sobie raz dziennie łyknąć w suplemencie, jeśli komuś naprawdę bardzo brak. Po treningu to ja piję np. izotonik, jeśli ma nawodnić i zregenerować siły bardziej niż woda. Nie ma żadnego sensu w kupowania wody butelkowanej obecnie, jeśli kranówka dobra. Nabieracie się na marketing producenta i tyle.
   • akn82 Re: Woda mineralna 12.02.21, 21:40
    My od lat pijemy kranówkę. Ale jeśli Wam wasza nie smakuje to może spróbujcie filtrów typu Brita albo dadawaj kilka kropel cytryny/ pomarańczy/ listków mięty do kranówki.
   • joanna05 Re: Woda mineralna 12.02.21, 21:48
    Pijemy od wielu lat kranówę. Smak identyczny (czyli bez smaku). Jak ktoś lubi, to gazowaną (sami robimy, domowym saturatorem) lub z dobrym syropem. Po co kupować butelkowaną, to ja zupełnie nie rozumiem. Szkoda kasy, no i te tony plastiku.
   • stwory_z_mchu Re: Woda mineralna 12.02.21, 22:01
    Ja też nie lubiłam z kranu - jak mieszkałam we Wrocławiu to woda miała mega nieprzyjemny smak i zapach. Wtedy piłam przegotowaną i ostudzoną (jak się zagotowywało wodę w czajniku to obok miałam dzbanek na przegotowaną wodę i tam trafiała nadwyżka). Przegotowana mi smakowała smile
    Może tak spróbujcie?
    Obliczyłam, ze przez 3-4 (mniej więcej tyle już nie kupujemy wody butelkowanej) lata nie dostarczyliśmy środowisku ponad tysiąca butelek plastikowych. Lubiłam wodę gazowaną lub perlage, udało mi się od niej odzwyczaić smile
   • mamtrzykotyidwa Re: Woda mineralna 13.02.21, 00:07
    Butelki idą do segregacji, korki osobno.
    Nie widziałam nigdy żadnej dobrej wody mineralnej w dużych butlach, zawsze tylko źródlana, a tego badziewia nie ma co kupować, bo niczym nie różni się od kranówy.
    • memphis90 Re: Woda mineralna 13.02.21, 09:11
     >Butelki idą do segregacji, korki osobno.
     I plastik magicznie znika...

     > tego badziewia nie ma co kupować,
     No proszę, nowe pojęcie "syfu" na ematce - woda niebędąca w plastikowej butli!
   • evolventa Re: Woda mineralna 13.02.21, 09:32
    Oglądałam jakiś program z Bosacką i dokładnie to wyjaśniła, w każdym razie podzieliła wody na źródlane, mineralne niskozmineralizowane, średnizmineralizowane i wysokozmineralizowane. One różnią się od siebie ilością pierwiastków w litrze. Niskomineralizowane mają do 500 mg/l, średniomineralizowane (501–1500 mg/l) i wysokomineralizowane (powyżej 1500 mg/l). Aha, mówiła, że naturalne wody mineralne wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l) nie nadają się do stałego spożycia w większych ilościach. Nam najbardziej smakują wody średniozmineralizowane, a właśnie w tych większych 5 litrowych butelkach jest tylko sama źródlana, która tak naprawdę jest porównywalna z kranówką. No więc mam problem, bo chciałabym, żebyśmy pili wodę średniozmineralizowaną, a niestety nie mogę jej nigdzie kupić. O ile ja jeszcze piję inne rzeczy, takie jak kawa czy herbata, o tylke mój młody praktycznie tylko wodę, sporadycznie soki. Jak na razie nie znalazłam sensownej alternatywy dla wody mineralnej w 1,5l butelkach...... a co do kranówki mam mieszane uczucia. Czy w ogóle można gdzieś sprawdzić jaki mamy skład wody w kranach?
    • bistian Re: Woda mineralna 13.02.21, 10:13
     evolventa napisała:

     > Czy w ogóle można gdzieś sprawdzić jaki mamy skład wody w kranach?

     W większości większych ujęć, jest podany skład wody.
     W małych miejscowościach tego się nie robi, ale badania składu jest robione systematycznie.

     Przykładowo:
     Wrocław (najechać myszką na mapę!)
     mpwik.wroc.pl/uslugi/uslugi-laboratoryjne/mapa-jakosci-wody/
     Warszawa (cały zestaw wyników)
     www.mpwik.com.pl/view/jakosc-wody
     Gdańsk i Sopot
     www.sng.com.pl/Portals/2/dok/jakosc_wody/komunikat-jakosc_wody.pdf
     W sumie to jestem zawiedziony. Myślałem, że się jakoś to uporządkuje i w każdym miejscu będą podawane wyniki w ten sam sposób, a tu, każdy podaje po swojemu i tak jest od lat i zmian nie widać
    • taki-sobie-nick Re: Woda mineralna 13.02.21, 21:54
     A. Podzieliła. A wyjaśniła, jak rozpoznać w sklepie? Bo jak mam wodę M...nianka średniozmineralizowaną, to ona ma na etykiecie napisane "średniozmineralizowana". A jeśli mam wodę Żyw...c? Też ma objaśnienie na etykiecie?
   • martas83 Re: Woda mineralna 13.02.21, 09:51
    Ustronianka w butelce 5 l to woda źródlana z otworu "Ola".
    Ustronianka w mniejszych butelkach to woda mineralna z otworu "Basia".
    To chyba nie jest prawo, a zalecenie PZH by wody mineralne nie były sprzedawane w butelkach większych niż 2L. I raczej nie są.
     • bistian Re: Woda mineralna 13.02.21, 10:43
      evolventa napisała:

      > a z czego to wynika? wiadomo?

      Duża zawartość minerałów, to wysokie pH. Wystarczy popatrzeć wokół, że w wielu miejscach jest woda wysoko zmineralizowana, choćby patrząc na rośliny, które rosną w tej wodzie. Rdestnice lubią wodę z dużą zawartością związków wapnia, w czystszych wodach, są ramienice, które też lubią takie środowisko. Dziwiłbym się, gdyby tam pH było poniżej 8.2.
     • martas83 Re: Woda mineralna 13.02.21, 16:22
      O ile pamiętam chodziło o to, żeby woda mineralna była wypijana w miarę szybko po otwarciu.
      5 litrowe butelki są przeznaczone na wodę, z której można sobie w domu robić herbatę. Mineralna (średnio i wysokozmineralizowana, bo nisko to dla mnie pewien wynalazek) raczej do tego nie służy, a to zalecenie powstało w czasach gdy nikomu nie przyszło do głowy, że butelkę 5 l można wypić w dzień czy dwa.
      Teraz ten podział opakowań to już chyba zaszłość, której producentom nie chce się ruszać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka