Dodaj do ulubionych

Pakiet badań 40+

21.05.21, 15:12
Padłam. Ciśnienie krwi, waga, jakieś ochłapy typu cholesterol czy cukier, oto co proponuje ministerstwo. Myślałam że proponują badania typu USG piersi, gastroskopię czy badania genetyczne dla osób obciążonych wywiadem bez konieczności wizyty u genetyka.
Wszystko to co proponują otrzymałam od lekarza rodzinnego wraz z krzywą cukrową bez łaski i bonu 40+.
Obserwuj wątek
    • kosmos_pierzasty Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 15:27
      A ja jak na NFZ chciałam robić badania profilaktyczne, to zwykle było z łaską - co ja sobie wymyślam... Fakt, finalnie skierowanie dawali, ale, no właśnie - z łaski. To może teraz już tak nie będzie?
      • nena20 Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 15:33
        Ja dostałam bez łaski. Nawet RTG klatki piersiowej, choć wcale o to nie prosiłam. Teraz planuję poprosić o skierowanie do genetyka na badania genów brc1 i brc2 oraz USG brzucha ponieważ mam rozejście mięśni po ciąży. Żadna łaska.
        • pani07 Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 15:37
          Też dostałam w łaski, mój rodzinny kilka lat temu sam powiedział: "Po 40 warto zrobić pakiet badań" i dał mi skierowania na wszystko, na co jako rodzinny mógł dać.. ALE wiem, że to rzadkość, że to taka opowieść, w którą wielu nie chce mi wierzyć. Wiem, mam szczęście do rodzinnego.
          Koleżanka, gdy raka leczyła, miała duże problemy z rodzinną także jeśli chodzi o skierowania na niektóre badania.
          Dlatego dobrze byłoby, gdyby coś takiego nie zależało od widzimisię lekarza, a było wpisane w system.
      • nena20 Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 16:36
        Po prostu zmień lekarza. Mój nigdy nie widział problemu aby raz na jakiś czas wysłać mnie na badania. Swego czasu przy diecie bezmlecznej jako mama karmiąca piersią otrzymałam receptę na mleko , zapłaciłam jakieś grosze. Więcej nie chciałam tego mleka, było okropne w smaku.
    • aguar Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 15:56
      Badania profilaktyczne to żadna profilaktyka! Profilaktyką jest zdrowy tryb życia: nie pić, nie palić, nie obżerać się, ruszać, myć zęby itd. Badania mogą co najwyżej wcześnie wykryć chorobę, zanim da objawy. Ale mają sens tylko w przypadku chorób, które z jednej strony mogą bardzo powoli się rozwijać nie dając objawów i z drugiej leczenie po takim wczesnym wykryciu jest skuteczniejsze niż później. I jest kilka takich badań, które mają sens - u wszystkich (zależnie od płci) cytologia, samobadanie piesi, od pewnego wieku mammografia, kolonoskopia, PSA, może coś jeszcze by się znalazło, u szczególnie obciążonych jest tego więcej. A resztę ludzie i lekarze sobie sami wymyślaja, aby sobie poprawić samopoczucie.
      • pani07 Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 17:45
        egzorcystka123 napisał(a):

> a prywatnie te badania kosztują 20 zł ( ob + MORFOLOGIA) glukoza to chyab 30 zl
        > kosztuje , a kazdy ubezpieczony ma to jak pies zupę
        >

> sensem by bylo sfinansowanie markerów nowotworowych

To teraz spytaj, dlaczego rodzinnie nawet tego nie dają. Mój daje, ale wiem, że to wcale nie jest oczywistość.
        • egzorcystka123 Re: Pakiet badań 40+ 21.05.21, 17:59
          nie pytam bo nie mam tego problemu , cala moja rodzina w moim POZie dostaje skeirowania na wszystko co sie nalezy w ramach "koszyka"

Podpowiem ze mocno pomaga zaswiadczenie od specjalisty ( np endokrynologa, ginekologa) ze wskazana są takie badania co x m-cy - POZ tez musza miec czasam podkładke w papierach.
          Ale - zasady sa takei ze POZ kieruje na badania pacjenta niejako ze swojego "koszyka budżetowego) jesli mozna to tak nazwac . JAkos koszt tych badan posrednio obciaza budzet POZu. JEsli POZ ma mało zapisanych pacjentow - to moze przyoszczędzac niestety.
    • zerlinda Re: Pakiet badań 40+ 22.05.21, 08:38
      Ostatnio lekarz poz dał mi skierowanie dla starszej osoby do specjalisty, choć nie chciałam. Wiedziałam, że się nie doczekamy, więc pójdziemy prywatne. Natomiast kiedy ja chciałam skierowanie dla siebie do specjalisty, to była rozmowa po co, dlaczego? Ale dostałam. Oczywiście moje podejrzenia się potwierdziły, mam chorobę przewlekłą, leczona dopiero od kilku lat. Tak więc różnie z tymi skierowaniami. Nawet jak dadzą, to czas oczekiwania rok lub dłużej. Jak nie można czekać to się idzie prywatnie. I tak to się kręci. Kogo nie stać to ma pecha.
    • cku1 Re: Pakiet badań 40+ 24.05.21, 12:21
      Taki zestaw to dostałam w szczycie jesuennej fali od zwykłej lekarki rodzinnej jedynie na moje stwierdzenie, ze ostatnie badania mialam 1,5 roku wcześniej. Dorzuciła jeszcze usg jamy brzusznej.
      Nie mam jeszcze 40 lat.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka