Dodaj do ulubionych

Paraliż pediatrii

23.10.21, 19:15
W Zamościu od lipca nie działa szpital pediatryczny. W kilku innych miastach podobne problemy.
Mamy za mało pediatrów W Polsce. A będzie gorzej, bo 3/4 pediatrów ma ponad 50 lat.
O co chodzi? Czy w tym kraju ktoś panuje nad tym, co się dzieje w ochronie zdrowia?
Obserwuj wątek
  • geez_louise Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:21
   Oczywiście, że się panuje. Utrzymuje się na tyle niskie pensje, że ludzie pracują na 2 etatach. A w ramach każdego etatu robi się po łebkach pracę 2 osób. Jakby dorwał się do rządzenia ktoś głupi, zapłaciłby lepiej, wprowadziłby jakiekolwiek normy zatrudnienia i jakości, to nagle zabrakłoby 3/4 i tak mizernych kadr i trzeba by było na tym burdelu zatknąć kartkę „zamknięte”
   • bistian Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:57
    geez_louise napisała:

    > Oczywiście, że się panuje. Utrzymuje się na tyle niskie pensje, że ludzie pracu
    > ją na 2 etatach. A w ramach każdego etatu robi się po łebkach pracę 2 osób. Jak
    > by dorwał się do rządzenia ktoś głupi, zapłaciłby lepiej, wprowadziłby jakiekol
    > wiek normy zatrudnienia i jakości, to nagle zabrakłoby 3/4 i tak mizernych kadr
    > i trzeba by było na tym burdelu zatknąć kartkę „zamknięte”

    Trafne podsumowanie.
    Rozmawiałem ostatnio z kolegą o tej sytuacji i powiedziałem, że rozwiązaniem jest 4 krotna stawka zdrowotna i lepsze zarządzanie pieniędzmi lokalnie, jak przy kasach chorych. Wtedy będą lekarze pracować w ramach normalnego etatu. Skrzywił się, że tak dużo.
    Wszyscy dokładnie wiedzą, że nie ma takich pieniędzy, a dodatkowo, PiS skłóca wszystkich i podejmuje bardzo nietrafione decyzje, oprócz dziwnych interesów. Nie mają kadr, więc się zachowują, jak głupki.

    Przy tym, muszę kolejny raz przypomnieć, że tak państwo nie może funkcjonować, jeżeli tylko co drugi pracuje, a tak jest w wielu grupach wiekowych. Tylko manna z nieba może nas uratować wink
    • runny.babbit Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 20:39
     bistian napisał:

     >
     > Wszyscy dokładnie wiedzą, że nie ma takich pieniędzy,
     Nie k*, nie ma pieniędzy, tylko wszystko idzie na Ostrołęki, przekopy, nieistniejące lotniska, matki obajtka, TVP, kościół i cholera wie na co jeszcze.
     • buldog2 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 20:56
      Nie ma pieniędzy.
      Najwięcej systemowo kradną KK z PISowcami w spółkach SP, reszta (Ostrołęka, przekop kaczy, lotnisko którego nie ma, TVP itd.) to pomniejsze akcydensy. Razem kilkanaście miliardow rocznie, kwota b. duża, ale niewystarczająca.

      W związku z powyższym na porządku dnia staje rozstrzygnięcie, ile średnich pensji nauczyciela, inżyniera, kierowcy, sprzedawcy, urzędnika państwowego, samorządowego itd. powinien zarabiać w Polsce lekarz.

      [sonda=5]
      [*]7 średnich nauczyciela
      [*]10 średnich nauczyciela
      [*]więcej niż 10 średnich nauczyciela
      [/sonda]
  • zerlinda Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:36
   Nie działa i działać nie będzie. Chyba że znajdą się pediatrzy. Ale może być trudno. Pediatrzy wola prace w poz przez kilka godzin. Tam są lepsze zarobki niż w szpitalu. Wolne popołudnia, weekendy, święta. No i przespane spokojnie noce we własnym łóżku.
  • alicia033 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:40
   gaskama napisała:

   > Czy w tym kraju ktoś panuje nad tym, co się dzieje w ochronie zdrowia?

   Oczywiście. Od XI 2015 trwa tu bardzo planowe i konsekwentnie realizowane wygaszanie sfery usług publicznych.
   Nie rozumiem, skąd zdziwienie TERAZ.
  • hiacynta.bukiet123 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:41
   Lepiej nie będzie. Ja dziękuję losowi, że mam znajomą pediatrę, która w razie czego zawsze mi osłucha dziecko, ale ona jest już w wieku emerytalnym. Przed chwilą sprawdziłam, że w medicover, gdzie mamy pakiet, najbliższy wolny termin to 2 listopada. Na fb w grupach parentingowych burza, bo ludzie są z chorymi dziećmi odsyłani z sorów, bo nie ma miejsc. Dramat to mało powiedziane. sad
  • mia_mia Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:43
   Już pomijając, że to Zamość, to w całej Polsce jest mało miejsc na medycynie, mało na specjalizacjach, a jak ktoś wpakuje ćwierć czy pół miliona w swoją edukację to nie po to, żeby zajmować się sraczkami niemowlaków na SORze w Zamościu.
  • lwica_24 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 19:53
   Nie tylko pediatrii. Dramatycznie brakuje anestezjologów, ortopedów, endokrynologów, kardiologów, patomorfologów, radiologów.
   3/4 pediatrów ma ponad 50 lat . A z tych 3/4 połowa jest w wieku wczesno lub nie tak wczesno emerytalnym.
   Jest dramatycznie mało kardiologów dziecięcych.
   O psychiatrii dziecięcej nie wspominam.
     • beataj1 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 20:29
      To chyba prawnicy tłumaczyli ze jak ich będzie mało to nie będzie konkurencji i dzięki temu jakość usług będzie super wysoka.
      No i uczelnie medyczne w trosce o jakość lekarzy posłuchały.
      Im mniej tym lepiej.
      • buldog2 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 21:04
       A nieprawda.
       Jest wielu lekarzy z Ukrainy chętnych pracować w Polsce. Chcą zapłacić za kursy języka i uzupełniające ich programy studiów do naszych standardów, chcą w czasie takich kursów (rocznych, dwuletnich) pracować na niższych stanowiskach i samodzielnie zarobić na to pieniądze.

       Ale nie. Lekarze polscy robią wszystko, by tamci nie przyjechali. To oficjalne stanowisko władz lekarskich, uzasadniane m. in. tym, że tamci są niedouczeni i że nie chcemy żeby tacy nas leczyli.
    • alicia033 Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 21:00
     gaskama napisała:

     > Czemu nie kształcimy więcej lekarzy?

     ile by tu nie kształcić przy tych warunkach, jakie to upadłe państwo oferuje oni i tak tu nie zostaną.
     Btw. wąskim gardłem nie są studia tylko specjalizacje z dwoma problemami: po pierwsze w ogóle z liczbą miejsc ograniczaną przez ministerstwo "zdrowia", po drugie: celowym imo brakiem systemu zachęcającego do wybierania najbardziej potrzebnych społeczeństwu specjalizacji. W USA dość niedawno się ogarnęli, że chirurgów plastycznych mają dość, za to właśnie m.in. pediatrów im brakuje, bo zarabia się w niej mniej, niż na medycynie estetycznej.
  • 71tosia Re: Paraliż pediatrii 23.10.21, 21:39
   Najgorzej ze tu się nic z dnia na dzień nie da poprawić, bo brakuje lekarzy praktycznie wszystkich specjalności a ich ksztalcenie trwa. Jedynie otwarcie rynku medycznego na lekarzy z zagranicy poprawiłoby sytuacje, ale na to tez nie ma zgody. Lekarze i pielęgniarki z Ukrainy, Białorusi czy Azji musza przechodzić ciagle skomplikowane procedury by pracować w Polsce. Efekt taki ze wykfalifikowana pielęgniarka z Ukrainy sprzata u mnie zamiast pracować w szpitalu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka