Dodaj do ulubionych

Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera

23.02.09, 11:56
Pytanie do dziewczyn orientujących się w tym temacie. Czy jest to
rzeczywiście metoda przynosząca jakies efekty? Jestem
zainteresowana uczestnictwem w takich zajęciach. Znacie może kogoś,
kto wziął w nich udział? Mogłybyście się podzielić opiniami na
temat owej metody? Będę bardzo wdzięczna.
Obserwuj wątek
    • tabakierka2 Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 12:00
      www.ustawieniarodzin.pl/www/dokument.php?id=2,9,18
      www.goldenline.pl/forum/forum-dla-sympatykow-terapii-berta-hellingera/153027/?hl=Bert%20Hellinger
      • croyance Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 12:05
        Nie mam dobrego zdania o B. Hellingerze - IMHO showman. Kiedys juz
        byla zadyma, bodajze w Wawie, wiele mowilo sie o tym, ze kupil - o
        ile dobrze pamietam - byly dom Hitlera i ma podejrzana przeszlosc.

        Jesli chodzi o kwestie psychoterapeutyczne, polecalabym raczej
        zwyczajna terapie systemowa, ktora nie jest tak spektakularna, ale
        opiera sie na tych samych zalozeniach i jest bardzo skuteczna.
        • malila Croyance 23.02.09, 13:13
          Czym się różni zwyczajna terapia systemowa od ustawień systemowych
          wg Hellingera?

          W ustawieniach systemowych brałam udział. Pierwszy raz jakieś sześć,
          siedem lat temu - jako obserwator. I rzeczywiście zakończenie, które
          polegało na zmuszeniu do wykonania ukłonu przed rodzicem, który
          skrzywdził, bardzo mi się nie podobało. Kilka lat później brałam
          już udział w innych ustawieniach prowadzonych przez poleconą mi
          osobę i wyglądało to jednak inaczej. Ustawienie kończy się
          znalezieniem najkorzystniejszej sytuacji, jaka w danym momencie jest
          możliwa. Nie ma przymuszania do zrobienia czegoś, czego ktoś nie
          chce zrobić. Ten opór jest wręcz niezwykle istotny.
          • croyance Re: Croyance 23.02.09, 14:38
            Terapia systemowa nie jest - wedlug mojej opini - droga na skroty.
            Osobiscie jestem zdania, ze Hellinger to taki showman, ktory probuje
            sprzedac terapie w wersji fast-food. Na tych, ktorzy nigdy sie nie
            zetkneli z psychologia systemowa, moze robic to niesamowite
            wrazenie, ale IMHO za duzo w tym show i spektaklu, za malo
            refleksji.
    • a.nancy Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 12:35
      forumhumanitas.ipbhost.com/index.php?showtopic=357
      facet jest niebezpieczny, nie lekceważcie tego.
      • phantomka Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 14:31
        Dotychczas mialam tylko wiedze pobiezna z artykulow, ksiazek. Juz
        ona nie powodowala przychylnosci do tej metody, bo odnosze ciagle
        wrazenie, ze sednem problemow w kazdej rodzinie jest kobieta. Moje
        wrazenia potwierdzily sie (choc to zaden wyznacznik) kiedy ostatnio
        szwagier (psycholog zreszta) uczestniczyl w Warszawie w takowych
        ustawieniach. No i okazalo sie, ze cala odpowiedzialnosc za jego
        losy, samopoczucie, obraz wlasnej osoby w rodzinie, ponosi matka.
        Nt. ojca uslyszal, ze musi z nim zyc w zgodzi i milosci. A poniewaz
        historie rodziny znam doskonale, to wiem ze matka byla tylko ofiara
        pewnych decyzji swojego meza i jego rodziny. Ot po prostu
        marionetka, ktora w ustawieniach okazala sie glownym sprawca.
    • pati9.78 Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 14:34
      Dzięki dziewczyny z linki. Do tej pory nie miałam czasu, żeby
      poszukac czegoś więcej na temat tej metody, ale po tym, co
      przeczytałam, to stanowczo "pachnie" jakimś szarlataństwem i
      naciąganiem a facet chyba nie jest normalny. Jestem w szoku, bo w
      ostatnim "Twoim Stylu" reporterka pisała trochę na temat tej metody,
      ale pominęła istotne sprawy.
      • malila Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 16:00
        Pati, nie spiesz się tak z oceną. Nie widziałam nigdy Hellingera. O
        tym, jak on pracuje, nie wiem nic, prócz tego, co przeczytalam w
        różnych źródłach. Jeśli jednak chodzi o metodę ustawień systemowych,
        to niewiele jest tu szarlataństwa, chociaż moje zdanie opiera się na
        kilku ustawieniach, w ktorych brałam udział i rozmow z kilkoma
        zaprzyjaźnionymi psychoterapeutami. To rzeczywiście niemal
        niewiarygodne, co dzieje się z ludźmi, kiedy "wchodzą w rolę". Ale
        ustawienia systemowe dobrze prowadzone dość szybko pokazują, co się
        dzieje w rodzinie. Dobrze prowadzone - czyli bez zmuszania, bez
        wmawiania bezsensów. Nie idzie się do byle kogo, tak jak nie idzie
        się do byle terapeuty, bo można z takiego spotkania wyjść jeszcze
        bardziej pokaleczonym.
    • bri Re: Metoda Ustawień rodzinnych Berta Hellingera 23.02.09, 16:22
      Bardzo polecam przeczytać jakąś jego książkę np. "Porządki miłości".
      Już sama lektura może IMHO przynieść ciekawe wglądy. Natomiast jeśli
      chciałabyś skorzystać z ustawień to tylko u kogoś bardzo
      doświadczonego w prowadzeniu ustawień. W Polsce chyba zbyt wielu
      takich specjalistów nie ma.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka