Dodaj do ulubionych

Rozbudowa Zakopianki

01.03.02, 08:47
Nie do końca rozumiem postawę górali. Gdy pojawiła się szansa na budowę
dwupasmówki z Nowego Targu do Zakopanego, mieszkańcy i radni Szaflar
konsekwentnie protestują przeciw planom budowy. Rozumiem, że przebieg trasy nie
musi wszystich satysfakcjonować, ale szosa jest dopiero w fazie projektu, tak
więc poprawki są możliwe. W każdym razie w tym wypadku, moim zdaniem, nie
należy protestować głośno, lecz sprawę tę omówić we własnym , małopolskim
gronie.
Głośny protest mieszkańców Szaflar może być doskonałym pretekstem do
przeniesienie pieniądzy przeznaczonych na rozbudowę Zakopianki na inwestycje w
innym regionie - " bo skoro mieszkańcy są przeciw...".
A jednym z warunków rozwoju turystyki na Podhalu jest poprawa dojazdu - zarówno
budowa szybkiej kolei, jak i drogi ekspresowej. A na wzroście liczby turystów
zyskają przecież i gazdowie z Szaflar.
Obserwuj wątek
    • kriss.forum Re: Rozbudowa Zakopianki 01.03.02, 12:50
      malopolanin napisał(a):

> Rozumiem, że przebieg trasy nie
      > musi wszystich satysfakcjonować

Chodzi o to, że aby zmodernizować (a raczej wybudować na nowo) tę drogę, trzeba
      by wyburzyć ponad 50 domów wzdłuż trasy (źródło: "Fakty" albo "Panorama", nie
      pamiętam), tak więc ten projekt jest awykonalny (nie wiem, czy to dobre słowo,
      chciałem się po prostu pochwalić jak wspaniale władam językiem polskim :))).
      Jedynym wyjściem jest ominięcie Szaflar, ale w innych miejscowościach będzie ten
      sam problem... i tu się błędne koło zamyka.

Pozdrawiam,
      Kriss.
        • Gość: Carrot Re: Rozbudowa Zakopianki IP: *.debica.sdi.tpnet.pl 01.03.02, 14:51
          Rozbudowa Zakopianki na trasie Nowy Targ - Zakopane trochę mija się z celem.
          Lepszym pomysłem byłoby wybudowanie od podstaw, równolegle do obecnej trasy,
          autostrady. Dlaczego?
          Pomijam już problem wyburzenia 50 domów, ale nie zapominajmy, że turyści nie
          nocują wyłącznie z Zakopanem, ale również w dość szeroko pojętej okolicy.
          Zamienienie głównej trasy Nowy Targ - Zakopane na betonowy TUNEL oddzieliłoby
          mieszkańców od życiodajnej trasy, a w ten sposób ci straciliby podstawowe
          źródło utrzymania - turystów szukających noclegów.
          Nasuwa mi się tutaj absurdalna propzycja (moja własna), porównywalna z omawianą
          trasą do Zakopanego. Mianowicie, aby usprawnić komunikację na najbardziej
          zatłoczonej trasie krakowskiej - Alejach Trzech Wieszczów, proponuję
          zlikwidować tam skrzyżowania generujące największe korki. Innymi słowy,
          zamienić Aleje w przelotową autostradę. Ruch zostanie usprawniony, mieszkańcy
          osiedli północnych i południowo-wschodnich będą zadowoleni, nie trzeba by
          budować dużo droższej przecież autostradowej obwodnicy. Ciekawe tylko, co na to
          powiedzieliby mieszkańcy Alei i działające tam firmy, uczelnie i muzea.
          Całkowite odcięcie od świata! A gdyby większość kamienic przy Alejach była
          pensjonatami i hotelami? Poszliby z torbami!

Podsumowując - Podhale to nie tylko Zakopane. Fakt, najwięcej ludzi jedzie
          właśnie tam, więc autostrada powinna powstać, ale NIE KOSZTEM PORONINA I
          SZAFLAR. Cały region powinien się rozwijać równomiernie, inaczej Zakopane
          zostanie zateptane, a okolice - wyludnią się...
          • malopolanin Re: Rozbudowa Zakopianki 01.03.02, 18:23
            Widzę, że nie zostałem do końca dobrze zrozumiany.
            Nie chcę , by budowa tej drogi odbywała się tak dużym kosztem dla ludzi i
            przyrody. Chodzi mi o to, by wszelkie wątpliwości, protesty były załatwiane
            nieco ciszej tak, żeby nie zabrano Małopolsce pieniędzy na budowę dróg pod
            pretekstem protestów.
            Jask wielokrotnie pisałem, jestem zwolennikiem równomiernego rozwoju
            infrastruktury kolejowe z drogową, ze wskazaniem na pociąg. Niestety w
            przyjętym przez rząd planie rozwoju infrastruktury, o budowie nowych linii
            kolejowych nie ma nic.
            • Gość: Marcin Re: Rozbudowa Zakopianki IP: *.to.krakow.pl 03.03.02, 15:32
              Ostatnio w tej sprawie pogodzono nas w Sejmie, ktory nie przyznal pieniedzy z
              budzetu na zakopianke. Sadzac po operatywnosci malopolskich poslow sytuacja nie
              zmieni sie przez nastepne cztery lata. Wszyscy moga wiec spac spokojnie -
              gorale, drogowcy, zwolennicy i przeciwnicy. Nie ma pieniedzy - nie ma problemu.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka