Dodaj do ulubionych

Formalnosci w Kosciele krok po kroku..

15.06.08, 19:13
Witam.Jak dokladnie wyglada krok po kroku zalatwianie formalnosci w
kosciele.Jestesmy juz po naukachp rzedmalzenskich, slub jest we
wrzesniu no i bedzie to slub konkordatowy. Z uwagi iz przebywamy za
granica musze to jakas wszystko wczesniej ogarnac...Dzieki z gory
Obserwuj wątek
    • marina111 Re: Formalnosci w Kosciele krok po kroku.. 15.06.08, 19:19
      Byłaś w kościele i ksiądz Ci nie powiedział? Jego zapytaj bo on wie
      najlepiej, z tego co sie orientuje to wszystko załatwia isę nei
      wczesniej niz 3 mies. przed slubem bo wazność niektórych dokumentów
      jest tylko 3 mies.
    • bystra_26 właściwa parafia 15.06.08, 20:27
      Formalności przedslubne załatwia się w parafii obecnego zamieszkania narzeczonej
      lub narzeczonego - więc to jest dla was teraz parafia za granicą!

      Parafia slubu to będzie tzw. parafia trzecia!

      Na razie to wybrałabym się do najbliżej położonej katolickiej parafii i tam
      dopytała, jak wyglądają formalności, bo.... sposób przygotowania do sakramentu
      małżeństwa okresla episkopat danego kraju - w Irlandii np. poradnia nie jest
      obowiązkowa.

      Na pewno ktoś w Polsce musi pobrać aktu chrztu z adnotacją o bierzmowaniu w
      parafiach, gdzie was chrzczono i wsyłać wam pocztą. W parafii obecnej (za
      garnicą) spiszecie protokół, wystawią wam zapowiedzi (w Polsce może ktoś z
      rodziny je zanieść (najpóźniej 4 tyg. przed ślubem) i odebrać przed ślubem), i
      dadzą licencję, na podstawie której w Polsce, w parafii trzeciej (musicie dodać
      papiery z USC i zaświadczenie o spowiedzi) weźmiecie ślub.

      Jak to ma być konkordat, to dodatkowo do parafii ślubu musicie zanieść dokumenty
      z USC - można je pobrać najwczesniej 3 miesiące przed ślubem, bo tylko tyle są
      ważne. Nie wiem, czy wystawiają od ręki - jeśli tak, to możecie to zrobić w
      tygodniu przed ślubem - musicie być oboje osobiście w USC (jak to nie jest dla
      kogos z was USC, w któ¶ym was rodzice zarejestrowali, to dochodzi wczesniej
      wyciagnięcie odpisów aktów urodzenia z właściwych USC).
      • mash_k Re: właściwa parafia 18.06.08, 13:36
        jestesmy po swiezej wizycie u przyjaciela ksiedza, ktory mial sie
        naszymi licencjami, dyspensami etc zajac.
        Po spotkaniu w weekend ksiadz poradzil bysmy jednak porozmawiali w
        parafii gdzie mieszkamy ( maz zagraniczniak, mieszkamy za granica)
        - planujemy jutro w tutejszj parafii spotkac se z ksiedzem.

        Wystawienie licencji na slub powinno byc mniejszym klopotem dla
        tutejszego ksiedza - ze wzgledu ze teoretycznie wlasnie do jego
        parafii nalezymy.
        licencja wystawiona ( po lacinie) ma obowiazywac takze w polsce w
        kazdym kosciele.
        Do parafii gdzie bedziemy sie pobierac mamy przyniesc po pierwsze -
        osobna dzialka - dokumenty z USC i w./w licencje , z aktami chrztu
        (?), papierkiem z nauk przedmalzenskich (?) nie wiem bo z ksiedzem w
        parafii gdzie bedziemy sie pobierac rozmawialam dawno krotko i malo
        konkretnie.

        suma sumarum naprawde najlepiej wybrac sie do ksiedza w twojej
        parafii gdzie chodzisz do kosciola
      • mash_k bystra - 18.06.08, 13:46
        Tzn zapowiedzi maja byc w parafii obecnej czy w parafii trzeciej,
        gdzie bedziemy sie pobierac?


        >Polsce może ktoś z
        >rodziny je zanieść (najpóźniej 4 tyg. przed ślubem) i odebrać przed
        >ślubem), i
        >dadzą licencję, na podstawie której w Polsce, w parafii trzeciej >
        (musicie dodać
        >papiery z USC i zaświadczenie o spowiedzi) weźmiecie ślub.
        • awisnien Re: bystra - 18.06.08, 20:52
          Porozmawiaj z księdzem w parafii, w której będziesz brała ślub, bo
          m.in.:
          1. istnieją rozbieżności interpretacyjne pomiędzy księżmi
          np. bystra pisze, o rozmowie w parafii zamieszkania, a "nasz" ksiądz
          odsyłał nas do parafii zameldowania (też bierzemy ślub w
          tzw. "trzeciej parafii"). u mnie bez problemów wszytsko zostało
          załatwione, natomiast ksiądz z parafii N twierdził, że jednak się
          załatwia w parafii zamieszkania. ostatecznie wszystko poszło z
          parafii zameldowania. misz-masz totalny, a prawda leży po srodku.
          2. my spisywaliśmy protokół w parafii, gdzie sie bierze slub, a nie
          w jednej z naszych "oryginalnych"
          3. zapowiedzi również w parafiach "oryginalnych" - wniosek o ich
          ogłoszenie pochodzi i jest potem zwracany do "trzeciej"
          4. ratunku - co to licencja - bo ja czegoś takiego nie miałam. czy
          chodzi o pozwolenie jednej z naszych parafii na ślub w trzeciej?

          I jeszcze:
          1. dokumenty do ślubu konkordatowego w USC wydają od ręki - ważność
          3 m-ce. i chyba bez tego nie ma spisywania protokołu, ale nie jestem
          pewna.
          2. Pozostałe dokumenty - odpisy aktów urodzenia, chrztu,
          bierzmowania mogą zorganizować rodzice. Dok. "kościelne" ważne są 6
          mcy przed datą ślubu. Akt urodzenia nie ma tak rygorystycznego
          okresu ważności, ale ma być świeży (nasze miały lekko ponad 3
          miesiace przed datą slubu, ale ok. 3 tyg. w chwili wyciągania
          pozwolenia z USC)

          Koniecznie dopytaj bezpośrednio księdza. Jedni chcą mieć wszystko od
          razu, inni pozawalają na donoszenie jakiś dokumentów itp. To
          wszystko, co tu piszemy może mieć miejsce, ale niekonicznie w Twoim
          przypadku i troche szkoda "przesycenia" może niepotrzebną wiedzą.
          • bystra_26 Re: bystra - 18.06.08, 22:18
            > Porozmawiaj z księdzem w parafii, w której będziesz brała ślub, bo
            > m.in.:
            > 1. istnieją rozbieżności interpretacyjne pomiędzy księżmi
            > np. bystra pisze, o rozmowie w parafii zamieszkania, a "nasz" >ksiądz odsyłał
            nas do parafii zameldowania (też bierzemy ślub w
            > tzw. "trzeciej parafii").

            To się nazywa mierny ze znajomości kodeksu prawa kanonicznego. Tam jak byk stoi
            o obecnym miejscu ZAMIESZKANIA jako podstawie przynalezności do parafii.


            > 2. my spisywaliśmy protokół w parafii, gdzie sie bierze slub, a nie
            > w jednej z naszych "oryginalnych"

            Czyli albo parafia spisywania potraktowała was jako swoich parafian (bo jescze 3
            lata temu tam z rodziacami mieszkaliście), albo dostaliście ze swojej ZEZWOLENIE
            na ślub w 3 parafii, czyli SUBSTYTUCJĘ, która i formalności przenosi.


            > 3. zapowiedzi również w parafiach "oryginalnych" - wniosek o ich
            > ogłoszenie pochodzi i jest potem zwracany do "trzeciej"

            O zapowiedziach powyżej - kartki pozapowiedziowe wracają tam, gdzie jest protokół.


            > 4. ratunku - co to licencja - bo ja czegoś takiego nie miałam. czy
            > chodzi o pozwolenie jednej z naszych parafii na ślub w trzeciej?

            Licencja to przeniesienie samego ślubu do parafii trzeciej, wtedy formalności
            załatwia się w obecnej.



            > 1. dokumenty do ślubu konkordatowego w USC wydają od ręki - ważność
            > 3 m-ce. i chyba bez tego nie ma spisywania protokołu, ale nie >jestem pewna.

            Protokół można spisać i pół roku przed ślubem, więc papierek z USC można donieść
            później, byleby przed ślubem.
            • awisnien Re: bystra - 18.06.08, 23:07
              dzięki za wyjaśnienia, ale to tylko podkresla, że trzeba rozmawiać w
              konkretnej parafii, gdzie bierze się ślub, bo zdolności
              interpretacyjne są nieskończone, a i ludzkie historie bardzo różne.
              opisałam po krótce swój przypadek i jak widać, inny ksiądz mógłby z
              nami inaczej postąpić.
              ogólnie nasza 3-cia parafia jest nam całkiem obca, parafii w miejscu
              zamieszkania od 16 roku miałam co najmniej 10, a nasz ksiądz kazał
              nam przyjść do spisania protokołu z zaświadczeniem do USC (może nie
              chciał wracać do tej samej sprawy?)
              olaboga smile
        • bystra_26 zapowiedzi 18.06.08, 22:12
          Zapowiedzi mają na celu znalezienie ewentualnych przeszkód do ślubu, więc
          wystawia się je tylko do prafii, w których mieszkało się od 16 roku życia (jak
          traficie na księdza zaprzyjaźnionego z kodeksem, to wam N sztuka wystawi - do
          rodziców, do obu miejsc zamieszkania w czasie studiów, i tych 2 po też)!!! Jak
          nigdy nie mieszkaliście na terenie parafii "trzeciej", to tam wasze zapowiedzi
          nie będę głoszone, bo to nie ma sensu.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka