Dodaj do ulubionych

Bilety z automatu

18.10.05, 20:22
No brawo, nareszcie!
Obserwuj wątek
    • Gość: Ja Re: Bilety z automatu IP: *.lodz.dialog.net.pl 18.10.05, 20:28
      Możnaby z ironią pytać czemu tak późno, ale chyba należy sobie darować i
      powiedzieć krótko: Bardzo dobrze. Duży plus dla urzędników, że wreszcie
      zauważyli absurd.
      P.S. Hm, może rzecz w tym, że i tak będą sprzedawane w tramwajach? Już montują
      klapki w drzwiach kabin motorniczego.
      • Gość: kierowca Re: Bilety z automatu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.10.05, 02:42
        MPK ma to w dupie ile biletów się sprzeda. Dla MPK liczą się tylko przejechane
        kilometry bo za to dostaje pieniądze od miasta (za wozokilometry).
        Wpływy z biletów idą do kasy miasta a nie do MPK.
        Chyba niektórzy o tym zapominają.

        Jest jeden wyjątek - linia 11 do Pabianic, która jest linią komercyjną (to
        znaczy że MPK nie dostaje od niej pieniędzy od miasta tylko wyłącznie wpływy z
        biletów). To chyba powinno niektórym rozjaśnić dlaczego w 11 można było
        najpierw kupić tylko bilet na pabianice a innyc nie.

        Co do prowizji za sprzedaż biletów to jest ona wyłącznie po to aby na
        przystankach nie ustawiały się kolejki do prowadzącego, bo komuś nie chciało
        się kupić biletu w kiosku 10 metrów od przystanku.
        I tym samym nie paraliżować i tak już nie najlpiej wykonywanych rozkładów jazdy.
        To samo tyczy się odliczonej kwoty.

        Wystarczy popatrzeć na takie linie w szczycie jak 57,59,78,95,96,99 gdzie
        opóźnienia sięgają nawet po kilkanaście minut a postoje są tylko kilkuminutowe.
        Rozkłady (czasy przejazdu) są tak ułożone a nie inaczej, miasto jest coraz
        bardziej zakorkowane, brak jakichklwiek preferencji dla komunikacji zbiorowej.
        ZDiT uprawia fikcję z niektórymi rozkładami, żeby ją zlikwidować trzebaby
        wydłużyć czasy przejazdu (mało sensowne), lub wydłużyć postoje (trochę
        bardziej). Obydwa rozwiązania powodują że aby utrzymać częstotliwość trzebaby
        skierować więcej taboru - mało realne - wracamy do punktu wyjścia czyli do
        fikcji.

        W tym przypadku sprzedaż biletów bez prowizji, bez odliczonej kwoty
        powodowołaby jeszcze większe opóźnienia. W dużych miastach z dużym ruchem
        zawsze wprowadzenie sprzedaży biletów wiązało się z problematycznym
        wykonywaniem rozkładu jazdy. Dochodzi do dużych opóźnień albo blokowaniu
        przystanków kiedy kolejne pojazdy nie mogą na niego podjechać bo poprzednik
        sprzedaje bilety. A pasażerowie oczekujący na przystanku przeklinają.

        Komunikacja zbiorowa w dużym mieście to za przeproszeniem nie jakiś pieprzony
        PKS czy komunikacja w jakieś wsi gdzie prowadzący bez większych problemów może
        sobie sprzedawać bilety. W takich warunkach jakie są w Łodzi prowadzący
        powienien skupiać się na prowadzeniu.
        I to własnie jest jeden z głównych powodów protestu przeciwko sprzedaży biletów
        związków zawodowych w MPK (inne to mn zapewnienie bezpieczeństwa np przeszklone
        zamykane kabiny).

        Sprzedaż w pojazdach ma się odbywać na następujących zasadach
        - bilety z prowizją za odliczoną kwotę
        - w przypadku opóźnienia powyżej 3 minut prowadzący może odmówić sprzedaży (i
        słusznie bo większość pasażerów jeździ z migawkami lub biletami kupionymi w
        kisokach i chyba może wymagać należytego funkcjonowania komunikacji a sprzedaż
        biletów w pojazdach napewno tego nei ułatwi).
        Tak więc sprzedaż biletów w pojazdach ma być sprzedażą wyłącznie awaryjną a nie
        podstawową (i słusznie)
    • Gość: pitum Re: Bilety z automatu IP: 165.244.154.* 19.10.05, 06:55
      nie kumam,
      to nie mozna bylo zrobic tak, ze za te 5gr roznicy pomiedzy 85 a 90gr moznaby
      jechac no 2min wiecej ;) a tak niezle sobie marze naliczaja
    • Gość: chmiel Re: Bilety z automatu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.10.05, 07:50
      tra ta ta ta wylata bilet z automata
    • play_lodz Re: Bilety z automatu 19.10.05, 08:26
      Ciekawe czy będzie działać także na innych liniach obsługiwanych przez ZET-3 ?

      Bo widuje się tramwaje z automatami na 5,15 ale znając pomysłowość MPK to kto
      wie... ;]
      • Gość: Lukasz Re: Bilety z automatu IP: *.toya.net.pl 19.10.05, 08:42
        jeżeli automat będzie w innym wagonie to zależy tylko od motorowego czy go
        włączy. Jak nie pomyślą nie ma co marzyć o tym ;)
    • Gość: Miśka Re: Bilety z automatu IP: *.iat.lan / 212.191.172.* 20.10.05, 11:34
      No brawo dla MPK, 5 gr marży doliczane do najtańszego bilety to tylko MPK może
      wymyślić. Skoro automat przyjmyje monety 5-cio groszowe połaćmy tyle ile
      kosztuje faktycznie bilet, a może to nieśmiała zapowiedz zblizającej się
      podwyżki opłat za bilety komunikacji miejskiej???...
      • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 11:57
        Ale ło so chozi. Mają prawo doliczyć sobie prowizję za sprzedaz biletu w
        pojeździe. Jest to zgodne z przepisami.
      • Gość: szwed Re: Bilety z automatu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.10.05, 11:58
        A mnie ciekawi inny problem. Jak będą się zachowywały kanary gdy okaże się że
        do automatu stoi kolejka np. 5 osób chcących kupić bilety, wszakże bilet należy
        skasować (kupić?) natychmiast po wejsciu do wagonu. Czy ten 5ty z kolejki
        zapłaci mandat????? Ot taka ciekawostka!!!!!!!!!
        • camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:01
          Na stronie MPK napisano: Automaty przyjmują bilon o nominałach: 5, 10, 20 i 50
          groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Dlaczego więc nie można kupić biletu za 85 groszy?
          • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:08
            camelot napisał:

            > Na stronie MPK napisano: Automaty przyjmują bilon o nominałach: 5, 10, 20 i 50
            > groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Dlaczego więc nie można kupić biletu za 85 groszy
            > ?

            Oficjalna wersja, to jakieś utrudnienia techniczne. W rzeczywistości - jak wyżej
            napisałem - niezaleznie od przyczyny mogą sobie te 5 gr doliczyć i nie masz co
            się bulwersować, bo jest wszystko zgodne uchwałą Rady Miasta. Prawo jest po
            stronie przewoźnika w tym przypadku.
        • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:06
          Napisz do ZDiT-u, niech udzielą wiążącej odpowiedzi na piśmie.
          • camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:14
            Ale nie chodzi mi o te 5 groszy tylko o rozbieżność w informacjach. A tak
            nawiasem mówiąc t 5 groszy razy 1000 osob to jest już 5000 groszy. Jest takie
            powiedzenie o ziarnku i miarce.
            • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:18
              > A tak
              > nawiasem mówiąc t 5 groszy razy 1000 osob to jest już 5000 groszy. Jest takie
              > powiedzenie o ziarnku i miarce.


              No i już wiesz dlaczego MPK chce skorzystać z możliwości wprowadzenia opłaty za
              sprzedaż biletu w pojeździe. :)

              Możecie mnie zbesztać, ale gdybym prowadził taką firmę jak MPK, to też bym
              skorzystał z możliwości legalnego zdobycia dodatkowych - drobnych bo drobnych,
              ale zawsze - przychodów.
              • camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:25
                No tak ale to jest nie fair wobec pasażerów. W Łodzi bilet ulgowy kosztuje 85
                groszy a nie 90. A MPK nie ustala cen biletów tylko rada miejska.
                • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:39
                  > No tak ale to jest nie fair wobec pasażerów.


                  Tym akurat mało kto ostatnio się przejmuje.


                  > W Łodzi bilet ulgowy kosztuje 85
                  > groszy a nie 90.


                  Niekoniecznie. Czytaj dalej.


                  > A MPK nie ustala cen biletów tylko rada miejska.


                  No właśnie. Rada Miasta. Polecam lekturę Załacznika nr 2 do uchwały nr LI/935/05
                  RM w Łodzi z dnia 29.06.2005 r. dotyczącego opłat za bilety. W cenniku jest
                  wyraźny zapis, iż - cytat - "dodatkowa opłata pobierana przez przewoźnika w
                  przypadku sprzedaży biletu w pojeździe wynosi do 0,50 zł", tj. kwoty
                  zdecydowanie większej, niż doliczyło sobie MPK. Tak więc wszelkie pretensje
                  nalezy kierować do władz miasta, a nie do MPK.
                  • camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 15:25
                    No tak niby sie wszystko zgadza tylko dlaczego tę dodatkową opłatę pobierać się
                    będzie tylko od jednego rodzaju biletów. W tym tkwi problem. I te pretensje
                    kieruję już do MPK. Będą lepsi i lepsiejsi.
                    • michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 15:35
                      Bo te bilety są najpopularniejsze = najwięcej MPK może zarobić z 5 gr od sztuki.
                      Poza tym pozostałe bilety o ile dobrze pamiętam, mają końcówkę dziesiętną. Po
                      prostu sobie zaokraglili te 85 gr do równej sumy i już. Zamiast marudzić, że
                      inne są bez prowizji, ciesz się, że do każdego biletu MPK nie dowala po 50 gr od
                      sztuki.
                • Gość: J.S. Re: Bilety z automatu IP: 195.69.82.* 20.10.05, 15:43
                  Abstrahujac od automatow

                  Doplata "do 50 gr" ma pasazerow zniechecac do kupowania biletu w pojezdzie, bo
                  nie od tego jest kierowca/motorniczy, zeby sprzedawal bilety. Ukroci to
                  natomiast tlumaczenia "bo nie mialem gdzie kupic". Jest tez ona po to, zeby
                  kierowca jechal, a nie tracil czas na wydawanie reszty.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka