Gość: Ja Re: Bilety z automatu IP: *.lodz.dialog.net.pl 18.10.05, 20:28 Możnaby z ironią pytać czemu tak późno, ale chyba należy sobie darować i powiedzieć krótko: Bardzo dobrze. Duży plus dla urzędników, że wreszcie zauważyli absurd. P.S. Hm, może rzecz w tym, że i tak będą sprzedawane w tramwajach? Już montują klapki w drzwiach kabin motorniczego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kierowca Re: Bilety z automatu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21.10.05, 02:42 MPK ma to w dupie ile biletów się sprzeda. Dla MPK liczą się tylko przejechane kilometry bo za to dostaje pieniądze od miasta (za wozokilometry). Wpływy z biletów idą do kasy miasta a nie do MPK. Chyba niektórzy o tym zapominają. Jest jeden wyjątek - linia 11 do Pabianic, która jest linią komercyjną (to znaczy że MPK nie dostaje od niej pieniędzy od miasta tylko wyłącznie wpływy z biletów). To chyba powinno niektórym rozjaśnić dlaczego w 11 można było najpierw kupić tylko bilet na pabianice a innyc nie. Co do prowizji za sprzedaż biletów to jest ona wyłącznie po to aby na przystankach nie ustawiały się kolejki do prowadzącego, bo komuś nie chciało się kupić biletu w kiosku 10 metrów od przystanku. I tym samym nie paraliżować i tak już nie najlpiej wykonywanych rozkładów jazdy. To samo tyczy się odliczonej kwoty. Wystarczy popatrzeć na takie linie w szczycie jak 57,59,78,95,96,99 gdzie opóźnienia sięgają nawet po kilkanaście minut a postoje są tylko kilkuminutowe. Rozkłady (czasy przejazdu) są tak ułożone a nie inaczej, miasto jest coraz bardziej zakorkowane, brak jakichklwiek preferencji dla komunikacji zbiorowej. ZDiT uprawia fikcję z niektórymi rozkładami, żeby ją zlikwidować trzebaby wydłużyć czasy przejazdu (mało sensowne), lub wydłużyć postoje (trochę bardziej). Obydwa rozwiązania powodują że aby utrzymać częstotliwość trzebaby skierować więcej taboru - mało realne - wracamy do punktu wyjścia czyli do fikcji. W tym przypadku sprzedaż biletów bez prowizji, bez odliczonej kwoty powodowołaby jeszcze większe opóźnienia. W dużych miastach z dużym ruchem zawsze wprowadzenie sprzedaży biletów wiązało się z problematycznym wykonywaniem rozkładu jazdy. Dochodzi do dużych opóźnień albo blokowaniu przystanków kiedy kolejne pojazdy nie mogą na niego podjechać bo poprzednik sprzedaje bilety. A pasażerowie oczekujący na przystanku przeklinają. Komunikacja zbiorowa w dużym mieście to za przeproszeniem nie jakiś pieprzony PKS czy komunikacja w jakieś wsi gdzie prowadzący bez większych problemów może sobie sprzedawać bilety. W takich warunkach jakie są w Łodzi prowadzący powienien skupiać się na prowadzeniu. I to własnie jest jeden z głównych powodów protestu przeciwko sprzedaży biletów związków zawodowych w MPK (inne to mn zapewnienie bezpieczeństwa np przeszklone zamykane kabiny). Sprzedaż w pojazdach ma się odbywać na następujących zasadach - bilety z prowizją za odliczoną kwotę - w przypadku opóźnienia powyżej 3 minut prowadzący może odmówić sprzedaży (i słusznie bo większość pasażerów jeździ z migawkami lub biletami kupionymi w kisokach i chyba może wymagać należytego funkcjonowania komunikacji a sprzedaż biletów w pojazdach napewno tego nei ułatwi). Tak więc sprzedaż biletów w pojazdach ma być sprzedażą wyłącznie awaryjną a nie podstawową (i słusznie) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pitum Re: Bilety z automatu IP: 165.244.154.* 19.10.05, 06:55 nie kumam, to nie mozna bylo zrobic tak, ze za te 5gr roznicy pomiedzy 85 a 90gr moznaby jechac no 2min wiecej ;) a tak niezle sobie marze naliczaja Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: chmiel Re: Bilety z automatu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.10.05, 07:50 tra ta ta ta wylata bilet z automata Odpowiedz Link Zgłoś
play_lodz Re: Bilety z automatu 19.10.05, 08:26 Ciekawe czy będzie działać także na innych liniach obsługiwanych przez ZET-3 ? Bo widuje się tramwaje z automatami na 5,15 ale znając pomysłowość MPK to kto wie... ;] Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lukasz Re: Bilety z automatu IP: *.toya.net.pl 19.10.05, 08:42 jeżeli automat będzie w innym wagonie to zależy tylko od motorowego czy go włączy. Jak nie pomyślą nie ma co marzyć o tym ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miśka Re: Bilety z automatu IP: *.iat.lan / 212.191.172.* 20.10.05, 11:34 No brawo dla MPK, 5 gr marży doliczane do najtańszego bilety to tylko MPK może wymyślić. Skoro automat przyjmyje monety 5-cio groszowe połaćmy tyle ile kosztuje faktycznie bilet, a może to nieśmiała zapowiedz zblizającej się podwyżki opłat za bilety komunikacji miejskiej???... Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 11:57 Ale ło so chozi. Mają prawo doliczyć sobie prowizję za sprzedaz biletu w pojeździe. Jest to zgodne z przepisami. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: szwed Re: Bilety z automatu IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.10.05, 11:58 A mnie ciekawi inny problem. Jak będą się zachowywały kanary gdy okaże się że do automatu stoi kolejka np. 5 osób chcących kupić bilety, wszakże bilet należy skasować (kupić?) natychmiast po wejsciu do wagonu. Czy ten 5ty z kolejki zapłaci mandat????? Ot taka ciekawostka!!!!!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:01 Na stronie MPK napisano: Automaty przyjmują bilon o nominałach: 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Dlaczego więc nie można kupić biletu za 85 groszy? Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:08 camelot napisał: > Na stronie MPK napisano: Automaty przyjmują bilon o nominałach: 5, 10, 20 i 50 > groszy oraz 1, 2 i 5 złotych. Dlaczego więc nie można kupić biletu za 85 groszy > ? Oficjalna wersja, to jakieś utrudnienia techniczne. W rzeczywistości - jak wyżej napisałem - niezaleznie od przyczyny mogą sobie te 5 gr doliczyć i nie masz co się bulwersować, bo jest wszystko zgodne uchwałą Rady Miasta. Prawo jest po stronie przewoźnika w tym przypadku. Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:06 Napisz do ZDiT-u, niech udzielą wiążącej odpowiedzi na piśmie. Odpowiedz Link Zgłoś
camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:14 Ale nie chodzi mi o te 5 groszy tylko o rozbieżność w informacjach. A tak nawiasem mówiąc t 5 groszy razy 1000 osob to jest już 5000 groszy. Jest takie powiedzenie o ziarnku i miarce. Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:18 > A tak > nawiasem mówiąc t 5 groszy razy 1000 osob to jest już 5000 groszy. Jest takie > powiedzenie o ziarnku i miarce. No i już wiesz dlaczego MPK chce skorzystać z możliwości wprowadzenia opłaty za sprzedaż biletu w pojeździe. :) Możecie mnie zbesztać, ale gdybym prowadził taką firmę jak MPK, to też bym skorzystał z możliwości legalnego zdobycia dodatkowych - drobnych bo drobnych, ale zawsze - przychodów. Odpowiedz Link Zgłoś
camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:25 No tak ale to jest nie fair wobec pasażerów. W Łodzi bilet ulgowy kosztuje 85 groszy a nie 90. A MPK nie ustala cen biletów tylko rada miejska. Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 12:39 > No tak ale to jest nie fair wobec pasażerów. Tym akurat mało kto ostatnio się przejmuje. > W Łodzi bilet ulgowy kosztuje 85 > groszy a nie 90. Niekoniecznie. Czytaj dalej. > A MPK nie ustala cen biletów tylko rada miejska. No właśnie. Rada Miasta. Polecam lekturę Załacznika nr 2 do uchwały nr LI/935/05 RM w Łodzi z dnia 29.06.2005 r. dotyczącego opłat za bilety. W cenniku jest wyraźny zapis, iż - cytat - "dodatkowa opłata pobierana przez przewoźnika w przypadku sprzedaży biletu w pojeździe wynosi do 0,50 zł", tj. kwoty zdecydowanie większej, niż doliczyło sobie MPK. Tak więc wszelkie pretensje nalezy kierować do władz miasta, a nie do MPK. Odpowiedz Link Zgłoś
camelot Re: Bilety z automatu 20.10.05, 15:25 No tak niby sie wszystko zgadza tylko dlaczego tę dodatkową opłatę pobierać się będzie tylko od jednego rodzaju biletów. W tym tkwi problem. I te pretensje kieruję już do MPK. Będą lepsi i lepsiejsi. Odpowiedz Link Zgłoś
michal.ch Re: Bilety z automatu 20.10.05, 15:35 Bo te bilety są najpopularniejsze = najwięcej MPK może zarobić z 5 gr od sztuki. Poza tym pozostałe bilety o ile dobrze pamiętam, mają końcówkę dziesiętną. Po prostu sobie zaokraglili te 85 gr do równej sumy i już. Zamiast marudzić, że inne są bez prowizji, ciesz się, że do każdego biletu MPK nie dowala po 50 gr od sztuki. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J.S. Re: Bilety z automatu IP: 195.69.82.* 20.10.05, 15:43 Abstrahujac od automatow Doplata "do 50 gr" ma pasazerow zniechecac do kupowania biletu w pojezdzie, bo nie od tego jest kierowca/motorniczy, zeby sprzedawal bilety. Ukroci to natomiast tlumaczenia "bo nie mialem gdzie kupic". Jest tez ona po to, zeby kierowca jechal, a nie tracil czas na wydawanie reszty. Odpowiedz Link Zgłoś