Dodaj do ulubionych

Katedra będzie jak nowa! - nareszcie

21.05.03, 21:53
Katedra będzie jak nowa!

Środa, 21 maja 2003r.

Wczoraj rozpoczął się remont łódzkiej katedry. Pracownicy firmy zajmującej
się montażem dźwigów budowlanych montowali specjalną windę, którą mają być
przewożone na górę materiały budowlane.

– Winda wjedzie na wysokość 55 metrów. Montaż dźwigu potrwa do czwartku –
zapowiedział Jerzy Trela, pracownik firmy. – Potem na górę zostaną zwiezione
wszystkie potrzebne do renowacji materiały.

O remoncie bazyliki mówiono już dawno. Jeszcze zimą władze kościelne
wystawiły w nawie bocznej tablicę ze zdjęciami obrazującymi ogrom zniszczeń
wieży katedralnej.

Jednocześnie rozpoczęto zbieranie funduszy na renowację.

– Ubytki muru w budynku świątyni są ogromne. Przyczynił się do nich m.in.
pożar dachu, który wybuchł w maju 1971 roku – przyznaje ksiądz Ireneusz
Kulesza, proboszcz katedry. – Wysoka temperatura spowodowała przegrzanie
elementów żelbetowych. Do tego dołączyły się niekorzystne warunki
atmosferyczne (deszcz, mróz), które sukcesywnie uszkadzały wieżę na
przestrzeni wielu lat.

Latem ubiegłego roku inżynierowie-alpiniści przeprowadzili ekspertyzę
budynku. Stwierdzili m.in., że uszkodzona jest wieża na wysokości od 49.
metra do krzyża (90 m). Fatalny jest przede wszystkim stan żelbetowych
elementów, które są silnie skorodowane. Mocno zniszczone są też stalowe
łączniki słupów z konstrukcją nośną wieży. Niektóre fragmenty trzeba było
zdemontować, gdyż zagrażały bezpieczeństwu ludzi!

W sumie ustalono, że remontu wymaga kilkanaście części składowych budowli. Na
koniec planowane jest odnowienie ołtarzy. To jednak nastąpi najwcześniej w
przyszłym roku. Łódzka katedra powstała w 1927 roku. W czerwcu ubiegłego roku
zakończył się w niej remont organów małych, które także były w fatalnym
stanie.
*****
W kościele można nabyć druczek z informacją, gdzie wpłacać pieniądze, które
zostaną przeznaczone na renowację wieży katedralnej.

Magdalena Grochowalska - Express Ilustrowany

lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/271605.html

--

Nareszcie się zaczęło!

Ciekawe swoją drogą, czy udostępnią taras widokowy na wieży?

Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 21.05.03, 22:48
      Nareszcie!
      Szkoda, że Kościół woli budować następne nowe bunkry, a na tak okazałe i
      znaczące budynki brak jemu pieniądzy :-(

      Czy wszystkie pieniądze pochodzą z datków?
    • jasam Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 25.07.03, 22:10
      Proponuję wycieczke aby spojrzeć jak wieza wygląda w reklamach Atlasa.

      pozdr.
    • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 23.01.04, 19:29
      Jak to teraz wyglada?
      • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 24.01.04, 00:15
        Ładnie :P

        Przyjedź i zobacz - biskup z okna nie strzela :P
    • hubar Drzwi do katedry jak nowe 02.09.04, 09:32
      Drzwi wejściowe do łódzkiej katedry są już odnowione. Ich renowacja została
      przeprowadzona w porozumieniu z konserwatorem zabytków. Dzięki temu wyglądają
      dokładnie tak samo, jak kilkadziesiąt lat temu.



      Zawiasy zostały wyczyszczone sodą kaustyczną, a wszelkie ubytki połatane
      drewnem dębowym, wyszlifowane i pokryte woskiem dla zabezpieczenia koloru oraz
      w celu impregnacji.

      Łódzką katedrę wybudowano w 1912 r. Z tego też okresu pochodzą jej drzwi.

      (mgr) - Express Ilustrowany
      lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/397881.html
    • krzykowal Gdzie to jest? :) (nt) 02.09.04, 10:32
      • hubar Re: Gdzie to jest? :) (nt) 02.09.04, 10:40
        Co niby nie wiesz gdzie jest, katedra?
    • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 07:50
      lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/444951.html

      "Katedra pięknieje nocą"

      Czwartek, 3 lutego 2005r.

      W bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki rozpoczął się generalny
      remont prezbiterium. Po zakończeniu prac ołtarz główny będzie wyglądał tak, jak
      przed pożarem w maju 1971 roku. Dębowy tron biskupi, stalle kanoników, tron
      celebransa, ławki ministrantów będą wiernymi rekonstrukcjami tych, które stanęły
      przy ołtarzu w 1912 roku. Wykona je po 93 latach ta sama firma z włoskiego Tyrolu.

      W tej firmie zachowała się nawet dokumentacja zamówienia z Łodzi sprzed I wojny
      światowej, w tym ręczne zapiski ks. Wincentego Tymienieckiego zanim jeszcze
      został biskupem – mówi ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz katedry. – Wykonawców
      odnaleźliśmy dzięki metalowym firmowym tabliczkom przymocowanym na ołtarzu,
      ambonie i rzeźbach.

      Dębowe meble będą gotowe w maju. Przed Wielkanocą zostanie odsłonięte odnowione
      prezbiterium. Będzie większe, a jego powierzchnię pokryje włoski marmur. Na czas
      remontu ołtarz główny został zasłonięty gigantyczną folią, a w części nawy
      głównej wybudowano drewnianą konstrukcję nakrytą czarną folią – wszystko dla
      ochrony przed kurzem. Dotychczasowe prace były prowadzone głownie nocą, by nie
      przeszkadzać wiernym w modlitwie.

      – Latem chcemy zająć się portalami prowadzącymi do wnętrza świątyni. Spękane są
      również kolumny przy wejściu. Odnowionych i zabezpieczonych przed wybiciem
      zostanie pięć witraży – wylicza ks. Kulesza.

      Gotowy jest ramowy plan remontu całej świątyni. W ciągu najbliższych lat
      odnowimy wszystkie witraże, wymienimy oświetlenie, pomalujemy wnętrze kościoła i
      odnowimy cegły na ścianach zewnętrznych najważniejszej łódzkiej świątyni.

      (mal) - Express Ilustrowany

      --

      Jestem naprawdę pod wrażeniem! Szczególnie tego fragmentu o wystropju
      przebiterium - nie ma to jak ciągłość i tradycja :)
      • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 10:14
        yarro napisał:
        > Jestem naprawdę pod wrażeniem!
        ##
        Ja też.
        Zwłaszcza kosztami jakie ponosi Miasto dotując tę biedną instytucję :-(


        Reszta - bardzo miło, że remont cały czas trwa.
        • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 17:17
          Hubar, gdzie miasto dołozyło dotację do remontu katedry? NO GDZIE?!
          Jest o tym może w artykule? Nie ma.

          Udowodnij zarzut, bo wg mnie miasto sie nie dokłada.

          Dlaczego musisz czukać dziury w całym?
          • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 17:55
            yarro napisał:
            > Hubar, gdzie miasto dołozyło dotację do remontu katedry? NO GDZIE?!
            > Jest o tym może w artykule? Nie ma.
            ##
            Jak nie ma w tekście, znaczy że nie ma?

            > Udowodnij zarzut, bo wg mnie miasto sie nie dokłada.
            ##
            Jak mam udowodnić, kwitów na to ja nie posiadam.

            > Dlaczego musisz czukać dziury w całym?
            ##
            Dlaczego musisz zawsze bronić Kościoła bez opamiętania?
            • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 18:08
              Nie bronię bez opamiętania.

              Za to ty właśnie bez opamiętania atakujesz.

              Gdyby miasto się dokładało, to by było o tym napisane.

              Dlaczego od razu insynujesz?
              • hubar Yarro CZEKAM! 04.02.05, 18:15
                UCHWAŁA Nr XXXIV/569/04
                RADY MIEJSKIEJ w ŁODZI
                z dnia 14 lipca 2004 r.

                § 1. Przyznaje się dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i
                roboty budowlane dla obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nie
                stanowiących własności miasta Łodzi.

                8 Rzymsko - katolicka parafia św. Stanisława Kostki
                Prace konserwatorskie i remont dachu nawy bocznej 250.000
                • yarro Re: Yarro CZEKAM! 04.02.05, 23:51
                  Dziękuję. Przyjmuję do wiadomości.

                  Nie można było tak od razu?
                  • jasam Re: Yarro 05.02.05, 00:09
                    Dlaczego wszystkich posądzasz o bezmyślną złośliwość.
                    Wiecej tolerancji i wiary w człowieka - więcej miłości dla bliźniego !!!

                    pozdr.
                    • yarro Re: Yarro 05.02.05, 01:17
                      Hubar lubi wjechać na kościół :)

                      Ale tym razem zwracam mu honor, co nie oznacza że się zgadzam ze sprzeciwem.
                    • hubar Re: Yarro 05.02.05, 13:16
                      jasam napisał:
                      > Dlaczego wszystkich posądzasz o bezmyślną złośliwość.
                      > Wiecej tolerancji i wiary w człowieka - więcej miłości dla bliźniego !!!
                      ##
                      Wiecęj miłosierdzia...
            • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 18:10
              A jak nie ma w tekście a Hubar wymyśli to znaczy że tak jest?

              Zarzut trzeba udowodnić, więc do roboty, panie dziennikarzu :)

              Przyznam rację gdy mi ją udowodnisz.
              • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 04.02.05, 09:29
                UCHWAŁA Nr XXXIV/569/04
                RADY MIEJSKIEJ w ŁODZI
                z dnia 14 lipca 2004 r.
                § 4. Dokonuje się zmiany w informacji opisowej "Wydatki bieżące. Zadania
                własne" .......
                .....
                1/ w zadaniu "2037141 - Remonty kościołów i konserwacja nagrobków" w miejsce
                kwoty 1.757.460 zł wpisuje się kwotę 1.718.000 zł
                • Gość: łażej Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie IP: *.retsat1.com.pl 04.02.05, 10:49
                  Co prawda nie o katedrze, ale niedawno był w Gazecie artykuł o remoncie kościoła
                  Jezuitów, gdzie podano informację, że "rozliczono się co do złotówki z 500 tys.
                  dotacji z kasy miejskiej przyznanej na 2004 r. i w tym roku oczekuje się dotacji
                  podobnej". Przy corocznych takich wydatkach na Kaplicę Scheiblera (która sama
                  niestety nie jest w stanie się sfinansować) ów zabytek byłby w nieporównanie
                  lepszym stanie niż obecnie. Też mnie dziwi, że buduje się nowe kościoły a już
                  istniejąc remontuje się z kasy miejskiej.
                  • Gość: lekarz Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie IP: *.toya.net.pl 04.02.05, 14:23
                    A mnie to nie dziwi w końcu mamy kościelnego prezydenta, który nie tylko daje z
                    kasy miejskiej forsę, ale też bruk, oddaje miejskie tereny parafią, no i
                    finansuje ze ZWiKu kościelne instytucje. To wszystko fakty, wszystko opisały media.
                    • jasam Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 05.02.05, 00:04
                      Gość portalu: lekarz napisał(a):

                      > A mnie to nie dziwi w końcu mamy kościelnego prezydenta,

                      Ale koscielny zbiera na tace a nasz prezydent na tacy przekazuje forsę z kasy
                      miasta.

                      > który nie tylko daje z kasy miejskiej forsę, ale też bruk, oddaje miejskie
                      > tereny parafiom, no i finansuje ze ZWiKu kościelne instytucje.

                      pozdr.
                  • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 04.02.05, 23:52
                    Hm, nowe koścoiły budują parafie.

                    SKoro parafii w zabytkowych kościołan nie stać na remont, to proszą o dotacje od
                    miasta. Poza tym, są jeszcze dotacje z tzw. funduszu kościelnego.
                  • yarro Co do Scheilblera... 04.02.05, 23:54
                    Może miasto by dało na Scheiblera, tylko nikt nie prosił... Nie wiem, to tylko
                    przypuszczenie.
                    • jasam Re: Co do Scheilblera... Fundacja tez wnioskowała 05.02.05, 00:22
                      Tez poszukałem tych informacji.
                      Co do Scheilblera... Fundacja tez wnioskowała, ale 80% kwoty zostało
                      przeznaczone dla kościołów. Fundacja dostała tylko 5000 zł a wnioskowała
                      znacznie więcej.

                      Załącznik Nr 1
                      do uchwały Nr XXXIV/569/04
                      Rady Miejskiej w Łodzi
                      z dnia 14 lipca 2004 r.

                      Remonty kościołów i konserwacja nagrobków

                      1 Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense Cmentarz żydowski, ul. Bracka
                      Porządkowanie pola gettowego, prace inwentaryzacyjne i rekonstrukcyjne 70.000
                      2 Fundacja na Rzecz Ratowania Kaplicy K. W. Scheiblera Kaplica K.W. Scheiblera –
                      Cmentarz Ewangelicki, ul. Ogrodowa Aktualizacja fotogrametrii 5.000
                      3 Katedralna Parafia Prawosławna św. Aleksandra Newskiego Archikatedra św. A.
                      Newskiego, ul. Kilińskiego 54 Kontynuacja prac konserwatorskich przy elewacjach
                      i dachach, prace izolacyjne 450.000
                      4 Katedralna Parafia Prawosławna św. Aleksandra Newskiego Cerkiew św. Olgi, ul.
                      Piramowicza 12 Rekonstrukcja dwóch dębowych drzwi wejściowych (refundacja) 13.000
                      5 Parafia Ewangelicko - Augsburska św. Mateusza Kościół św. Mateusza, ul.
                      Piotrkowska 283 Kontynuacja remontu więźby dachowej i wieży oraz renowacji
                      elewacji 200.000
                      6 Parafia Ewangelicko - Augsburska św. Mateusza Grobowiec Zofii Biederman –
                      Cmentarz Ewangelicki, ul. Ogrodowa Prace konserwatorskie przy grobowcu – I etap
                      70.000
                      7 Parafia Najświętszego Imienia Jezus (oo. Jezuici) Kościół p.w. Najświętszego
                      Serca Jezusa, ul. Sienkiewicza 60 Kontynuacja prac przy wieży głównej,
                      konserwacja sklepienia nawy głównej 500.000
                      8 Rzymsko - katolicka parafia św. Stanisława Kostki Rzymskokatolicka Bazylika
                      Archikatedralna p.w. św. Stanisława Kostki, ul. Piotrkowska 265 Prace
                      konserwatorskie i remont dachu nawy bocznej 250.000
                      9 Rzymsko - katolicka parafia p.w. Wniebowzięcia NMP Kościół parafialny p.w.
                      Wniebowzięcia NMP, ul. Kościelna 8/10 Prace budowlano - konserwatorskie 100.000
                      10 Rzymsko - katolicka parafia św. Wojciecha Kościół parafialny p.w. św.
                      Wojciecha, ul. Rzgowska 242 Remont dachu i wymiana pokrycia 60.000
                      RAZEM 1.718.000

                      Renowacje i prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych

                      11 Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK Pałac Teschemachera, ul. Wigury 12a
                      Naprawa tarasu 36.000
                      12 Łódzkie Towarzystwo Naukowe Willa Oskara Zieglera,
                      ul. M. Skłodowskiej – Curie 11 Kontynuacja prac budowlano –
                      konserwatorskich we wnętrzach 300.000
                      13 Rzymsko - katolicka parafia św. Kazimierza Kościół parafialny p.w. św.
                      Kazimierza, ul. Niciarniana 7 Wykonanie rzeźb na fasadzie kościoła 150.000
                      14 Rzymsko - katolicka parafia Zesłania Ducha Świętego Kościół parafialny p.w.
                      Zesłania Ducha Świętego, ul. Piotrkowska 2 Krycie kopuły głównej i prace
                      konserwatorskie przy organach 140.000
                      15 Tomasz Adamkiewicz Wagon tramwajowy typu „Sanok” z 1928 r. Kontynuacja prac
                      remontowo - konserwatorskich 10.460
                      16 Wspólnota mieszkaniowa - Piotrkowska 143 Kamienica Spółki Krusche Ender,
                      ul. Piotrkowska 143 Wymiana okna na klatce schodowej w budynku
                      frontowym 3.000
                      RAZEM 639.460


                      pozdr.
                    • hubar Re: Co do Scheilblera... 05.02.05, 13:28
                      yarro napisał:
                      > Może miasto by dało na Scheiblera, tylko nikt nie prosił...
                      ##
                      Nie bądź śmieszny.

                      > Nie wiem, to tylko przypuszczenie.
                      ##
                      Nawet jeśli.
                • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 04.02.05, 23:55
                  Powiem tak - gdyby miasto nie dawało na remonty zabytków jakimi są także
                  kościoły to byście krzyczeli że nie daje i że źle...
                  • hubar Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 05.02.05, 13:25
                    Gdyby Miasto nie dawało wcale na remonty to bym krzyczał że źle, a jak daje, to
                    niech daje choć tym, którzy na takie remonty nie mają.
                    Przepraszam, ale jak kogoś stać na budowanie bunkru co przecznicę, to dali Bóg
                    na zabytkowe posiadłości powinno go też stać!! A jak nie stać go na remont
                    zabytków, które już posiada... cóż, może przestać budować kolejne szkaradztwa, a
                    zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć cel ratowania zabytków?
                    • yarro Uprawiasz demagogię, że szkoda słów... 05.02.05, 19:07

                      • hubar Re: Uprawiasz demagogię, że szkoda słów... 05.02.05, 19:37
                        Szkoda słów?
                        Chyba brak argumentów.
                        A to nie demagogia, tylko stwierdzenie faktów.
                        Ja rozumiem, że jak się komuś chce zabrać przywileje to będzie krzyczał.
                        Podobnie jest z Kościołem.
                  • jasam Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 06.02.05, 18:17
                    yarro napisał:

                    > Powiem tak - gdyby miasto nie dawało na remonty zabytków jakimi są także
                    > kościoły to byście krzyczeli że nie daje i że źle...

                    Bardzo mi zależy na ratowaniu zabytków. I staram się podchodzic do tego rozumnie.

                    Przekazywanie zdecydowanej większości wsparcia finansowego z UMŁ na ochrone
                    zabytków (nie tylko z tej wymienionej wyżej akcji dotacyjnej, ale i z innych
                    pozycji budżetu miasta) - dla obiektów koscielnych - budzi sprzeciw. "Tamci
                    paskudni komuniści nie dawali na remonty kosciołów to teraz niech się wszystko
                    wali a my będziemy ratować kościoły". Czym się różnimy od tamtych paskudnych
                    komunistów ?

                    Podobno teraz powinno byc lepiej niz dawniej.
                    Wiec nie uprawiaj taniej propagandy że ludziom zawsze źle.
                    Sam wypisujesz jak to wala się fabtyki, pałace i szkoda ci wielu obiektów. Czy
                    brak zainteresowania nimi ze strony funduszy UMŁ jest usprawiedliowione tym, że
                    przeciez ratuja zabytkowe kościoły ?
                    Wiadomo że pieniędzy jest zawsze za mało - dlatego tym bardziej potrzeba rozumu
                    przy ich rozdzielaniu. A prywatne sympatie religijne niech Pan Prezydent
                    zostawia przed drzwiami gabinetu, bo przesłania mu to obraz potrzeb miasta.

                    pozdr.
                    PS 1.Właśnie są rozpatrywane wnioski, które wpłynęły we wrześniu. Ciekawe jakie
                    teraz będą proporcje.
                    2. Szkoda że nie znamy wnioskowanych kwot w porównaniu do przyznanych dotacji.
      • xk Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 11:34
        W porównaniu z pseudorenowacją Manufaktury szykuje się nam prawdziwa, porządnie
        zrobiona robota konserwatorska - tylko wypada się cieszyć!

        A tak nawiasem mówiąc, to Hubar niestety ma wiele racji....

        pozdr
        • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 03.02.05, 17:18
          Gdzie ma racje? Tam, gdzie insynuuje? Niech zatem udowodni...
          • jasam Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 05.02.05, 00:25
            yarro napisał:
            > Gdzie ma racje? Tam, gdzie insynuuje? Niech zatem udowodni...

            A co ty insynuujesz ? HuBar udowodnił że było jak mówił.
            Po co tak nerwowo atakujesz ?

            pozdr.
            • yarro Re: Katedra będzie jak nowa! - nareszcie 05.02.05, 01:15
              Najpierw insynuował, dopiero potem udowodnił i oddałem mu honor.

              Jasamie, zobacz na daty wpisów.

              Pozdrawiam.
              • jasam Do Yarro 06.02.05, 17:58
                Ale ty straszliwie napadasz na piszących. Jeśli piszą coś nie po Twojej mysli to
                masz taki napastliwy ton, że odechciewa się dalej czytać. Mozna prosic o
                szczegóły czy informacje albo kłócic sie że ktos wmawia kłamstwa. Ty wybierasz
                to dugie.
                Po co później przepraszać ?
                Więcej tolerancji wobec bliźniego - skoro opowiadzasz sie za taką postawą to ją
                też realizuj.
                :-)
                pozdr.
    • belyall Re: Św. Wojciech 03.02.05, 12:24
      Kościół niedawno oświetlono, jedak albo instalacja działa, jak chce, albo nie
      jest włączana. W każdym razie dziwne.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka