yarro
21.05.03, 21:53
Katedra będzie jak nowa!
Środa, 21 maja 2003r.
Wczoraj rozpoczął się remont łódzkiej katedry. Pracownicy firmy zajmującej
się montażem dźwigów budowlanych montowali specjalną windę, którą mają być
przewożone na górę materiały budowlane.
– Winda wjedzie na wysokość 55 metrów. Montaż dźwigu potrwa do czwartku –
zapowiedział Jerzy Trela, pracownik firmy. – Potem na górę zostaną zwiezione
wszystkie potrzebne do renowacji materiały.
O remoncie bazyliki mówiono już dawno. Jeszcze zimą władze kościelne
wystawiły w nawie bocznej tablicę ze zdjęciami obrazującymi ogrom zniszczeń
wieży katedralnej.
Jednocześnie rozpoczęto zbieranie funduszy na renowację.
– Ubytki muru w budynku świątyni są ogromne. Przyczynił się do nich m.in.
pożar dachu, który wybuchł w maju 1971 roku – przyznaje ksiądz Ireneusz
Kulesza, proboszcz katedry. – Wysoka temperatura spowodowała przegrzanie
elementów żelbetowych. Do tego dołączyły się niekorzystne warunki
atmosferyczne (deszcz, mróz), które sukcesywnie uszkadzały wieżę na
przestrzeni wielu lat.
Latem ubiegłego roku inżynierowie-alpiniści przeprowadzili ekspertyzę
budynku. Stwierdzili m.in., że uszkodzona jest wieża na wysokości od 49.
metra do krzyża (90 m). Fatalny jest przede wszystkim stan żelbetowych
elementów, które są silnie skorodowane. Mocno zniszczone są też stalowe
łączniki słupów z konstrukcją nośną wieży. Niektóre fragmenty trzeba było
zdemontować, gdyż zagrażały bezpieczeństwu ludzi!
W sumie ustalono, że remontu wymaga kilkanaście części składowych budowli. Na
koniec planowane jest odnowienie ołtarzy. To jednak nastąpi najwcześniej w
przyszłym roku. Łódzka katedra powstała w 1927 roku. W czerwcu ubiegłego roku
zakończył się w niej remont organów małych, które także były w fatalnym
stanie.
*****
W kościele można nabyć druczek z informacją, gdzie wpłacać pieniądze, które
zostaną przeznaczone na renowację wieży katedralnej.
Magdalena Grochowalska - Express Ilustrowany
lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/271605.html
--
Nareszcie się zaczęło!
Ciekawe swoją drogą, czy udostępnią taras widokowy na wieży?
Pozdrawiam!