Dodaj do ulubionych

powyżka cen biletów

29.07.09, 11:59
Władze miasta, licząc się z kryzysem, zaplanowały już zamrożenie części
inwestycji planowanych na lata 2010 – 2012 oraz podwyżkę podatków, czynszów
i opłat. Chcą także przywrócić obowiązkową opłatę za psa oraz – jeszcze w tym
roku – podwyższyć ceny biletów o 5,2 proc. (czyli o ok. 10 groszy na bilecie
półgodzinnym normalnym).

Napisał Express. W oryginale stało "biletów MPK", ale wyciąłem bzdurę.
Obserwuj wątek
    • gothmucha Re: powyżka cen biletów 29.07.09, 13:42
      No cóż, miasto dziaduje i zdziera z babć za bileciki i podatek od pieska, a samo śni szklanych domach w nowym centrum, stadionie, kompleksie na Brusie...
      A ludzie to łykają jak młode pelikany i wierzą, wierzą, wierzą...
    • Gość: . Re: powyżka cen biletów IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 29.07.09, 21:00
      Cóż, jak miasto oferuje takie usługi, że coraz mniej ludzi jeździ komunikacją
      publiczną (spadek o połowę w ciągu 10 lat - może to być niechlubny europejski
      rekord), to zostają tylko cięcia i podwyżki. To z kolei znów zmniejsza liczbę
      kupujących bilety i kółko wygaszania popytu się zamyka. No ale nie ważne. Grunt,
      że wydamy:
      - 77 mln na zakup aquaparku
      - 500 mln na rozbudowę lotniska obsługującego jedynie kierunki na zmywak i do
      Izraela
      - 73 mln na zakup pola na Brusie.
      Warto wspomnieć też 32 mln wydane na system sterowania ruchem, który steruje
      tak, żeby tramwaj mógł jechać równie wolno, co bez systemu sterowania
      - 290 mln wydanych na budowę hali, którą można było zbudować za około 90 mln
      (tyle zapłaciła Ryga, za bardzo podobny obiekt)
      - Budowę i "remonty" kilkunastu niepotrzebnych przejść podziemnych na łączną
      kwotę ponad 20 mln
      - Wymianę dziesiątek sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach, które tego nie
      wymagały. Jako ciekawostkę dodajmy, że za część miasto zapłaciło jeszcze zanim
      zaczął się ich montaż.
      - mycie Piotrkowskiej - sprawa znana i oczywista, podobnie jak różnej maści
      "przetargi" organizowane przez wydział promocji (jak choćby ostatni na
      "Londyńczyków") oraz zlecenia organizacji imprez w ogóle bez przetargu. Tu
      przoduje Wydział Promocji, łącznie kilka mln PLN.

      Jak widać Łódź jest szalenie bogatym miastem. A wracając do wpływów z biletów -
      metoda jest prosta - przeprowadzać więcej kontroli. Obecnie zwyczajnie opłaca
      się jeździć bez biletu - mandaty wychodzą taniej.
      • Gość: Kaczus (Tomek) Re: powyżka cen biletów IP: 78.8.192.* 29.07.09, 22:26
        > Warto wspomnieć też 32 mln wydane na system sterowania ruchem, który
        steruje
        > tak, żeby tramwaj mógł jechać równie wolno, co bez systemu sterowania

        Nie doceniasz widzę tego przedsięwzięcia... Teraz tramwaj jedzie do 4
        minut dłużej niż przed remontem....
      • slavekk Re: powyżka cen biletów 30.07.09, 07:15
        Gość portalu: . napisał(a):

        > Cóż, jak miasto oferuje takie usługi, że coraz mniej ludzi
        > jeździ komunikacją publiczną (spadek o połowę w ciągu 10 lat
        > - może to być niechlubny europejski rekord),

        A masz jakieś statystyki, potwierdzajace tezę (o rekordzie)?
        Bo wg danych sprzed kilku lat, które widziałem, wszystkie duze
        miasta w Polsce odnotowywały systematyczny spadek przewozów KM.
        Jedynym wyjatkiem, gdzie spadek był mniejszy i widać było symptomy
        przyszłego wzrostu była Warszawa
        • Gość: . Re: powyżka cen biletów IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 31.07.09, 20:37
          > A masz jakieś statystyki, potwierdzajace tezę (o rekordzie)?

          Jak bym miał, to bym napisał, że to JEST rekord, a nie, że "MOŻE BYĆ".
          Jednakowoż z taką skalą odejścia pasażerów od komunikacji publicznej nie
          spotkałem się w żadnym innym mieście.
      • swiety_76 Re: powyżka cen biletów 30.07.09, 18:04
        Nie inwestują źle, inwestują też nie dobrze

        > 77 mln na zakup aquaparku
        To dużo na tą nietrafioną inwestycję ale chyba to lepsze niż
        zaoranie Fali.

        > 500 mln na rozbudowę lotniska obsługującego jedynie kierunki na
        > zmywak i do Izraela
        Co prawda 500 mln zł na marginalne lotnisko wydaje się zbyt dużo ale
        to już lepsze niż nic nie robienie i zaoranie całego Lublinka (albo
        zaoranie całej Łodzi)

        > 73 mln na zakup pola na Brusie
        Może coś z tego ciekawego wyjdzie


        > Warto wspomnieć też 32 mln wydane na system sterowania ruchem,
        > który steruje tak, żeby tramwaj mógł jechać równie wolno, co bez
        > systemu sterowania
        Jakkolwiek idea OSSR jest jak najbardziej słuszna to już wykonanie
        tego - imo sprawa do prokuratora


        > 290 mln wydanych na budowę hali, którą można było zbudować
        > za około 90 mln (tyle zapłaciła Ryga, za bardzo podobny obiekt
        290 mln na taką halę to dużo, prawdopodobnie przy budowie zrobiono
        kilka "przekrętów" ale może skończym z mitem że taką halę dałoby się
        dzisiaj wybudować za 90 mln zł. Pierwotny kosztorys na 90 mln zł był
        nierealny.
        Jak ktośby zrobił pierwotny kosztorys z dupy wzięty na 9 mln zł to
        pewnie też niektórzy skomleliby że to skandal że wydano tyle na halę
        a miała powstać za 9 mln zł.

        > Budowę i "remonty" kilkunastu niepotrzebnych przejść podziemnych
        > na łączną kwotę ponad 20 mln
        Dopóki takich przejść nie buduje się na skrzyżowaniach z
        sygnalizacją nie widzę nic złego.

        > Wymianę dziesiątek sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach,
        > które tego nie wymagały. Jako ciekawostkę dodajmy, że za część
        > miasto zapłaciło jeszcze zanim zaczął się ich montaż
        Może maczało w tym jakieś lobby producentów syngalizacji ? :D
        Tam gdzie potrzeba sygnalizacji nie buduje się, w innych miejscach
        stawia się co 20 metrów. Bo przecież mamy kasę na remont nie wiemy
        co z nią zrobić to postawmy sygnalizację co 20 metrów.
        Gdyby te sygnalizacje były jeszcze zsynchronizowane, ale nie są.
        Tak jak na Narutowicza - wszyscy autobusy trmawaje, samochody stają
        co 20 metrów, brak płynności ruchu, straty czasu i paliwa/energii.
        • slavekk Re: powyżka cen biletów 31.07.09, 12:46
          swiety_76 napisał:

          > > 500 mln na rozbudowę lotniska obsługującego jedynie kierunki na
          > > zmywak i do Izraela

          > Co prawda 500 mln zł na marginalne lotnisko wydaje się zbyt
          > dużo ale to już lepsze niż nic nie robienie i zaoranie
          > całego Lublinka (albo zaoranie całej Łodzi)

          po 1. nie wydano 500mln. Tyle jest w planie wieloletnim i już
          radni kombinują jakby obciąć
          po 2. zdaniem inwestujących trzeba najpierw mieć prawdziwe
          lotnisko (a to kosztuje) a potem będą loty inne niż na zmywak

          > 290 mln na taką halę to dużo, prawdopodobnie przy budowie zrobiono
          > kilka "przekrętów" ale może skończym z mitem że taką halę dałoby
          > się dzisiaj wybudować za 90 mln zł.
          > Pierwotny kosztorys na 90 mln zł był nierealny.

          Ale nikt nie porównuje kosztu hali z kosztorysem tylko z kosztami
          analogicznych obiektów za granicą
        • Gość: . Re: powyżka cen biletów IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 31.07.09, 21:03
          > > 77 mln na zakup aquaparku
          > To dużo na tą nietrafioną inwestycję ale chyba to lepsze niż
          > zaoranie Fali.

          Zaoranie fali to mit wymyślony przez Jugoli po to, żeby ściągnąć od razu kasę i
          zwinąć się z pieniążkami z powrotem do Słowenii.

          > Co prawda 500 mln zł na marginalne lotnisko wydaje się zbyt dużo ale
          > to już lepsze niż nic nie robienie i zaoranie całego Lublinka (albo
          > zaoranie całej Łodzi)

          No to lećmy na Księżyc, bo to lepsze niż siedzenie z założonymi rękoma. Lublinek
          nie potrzebuje bzdurnych inwestycji, tylko lepszego zarządzania.

          > > 73 mln na zakup pola na Brusie
          > Może coś z tego ciekawego wyjdzie

          Tak, pole można zaorać.

          Pierwotny kosztorys na 90 mln zł był
          > nierealny.

          To nie jest kwestia kosztorysu, tylko podobnych obiektów zbudowanych w innych
          miastach - konkretnie w Rydze.

          > Dopóki takich przejść nie buduje się na skrzyżowaniach z
          > sygnalizacją nie widzę nic złego.

          Problem w tym, że się buduje.
    • Gość: złośliwe bydlę Re: powyżka cen biletów IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.07.09, 23:17
      Bilety drożeją o 10 groszy, a Wy histeryzujecie, jakby drożały co najmniej o
      kilka złotych. Krakusy jesteście czy co?
      • Gość: profes79 Re: powyżka cen biletów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.09, 10:50
        Jezeli bilet drozeje o 10 groszy, to zakladajac ze tylko i wylacznie w dni
        powszednie kasujesz dwa bilety 30 minutowe (zalozenie o tyle malo sensowne ze w
        takiej sytuacji kupilbym migawke) to masz juz wzrost kosztow przejadu KM o 4
        zlote miesiecznie.
        Pytanie o ile podrozeja migawki - w tej chwili mamy chyba jedne z najdrozszych w
        Polsce.

        Warszawa wszystkie linie I strefa - 78 PLN
        Krakow wszystkie linie - 94 PLN
        Gdansk - 84/90 PLN
        Łódź - 88 PLN - dobijemy do cen krakowskich po podwyzce?
        • yavorius Re: powyżka cen biletów 30.07.09, 11:44
          Gość portalu: profes79 napisał(a):
          > Warszawa wszystkie linie I strefa - 78 PLN

          88
          • yavorius heh, oczywiście 78, sorry ;) 30.07.09, 11:46
            • Gość: profes79 Re: heh, oczywiście 78, sorry ;) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.07.09, 13:45
              Wiem ze 78 bo sam na takim jezdze :P Jedna z nielicznych dobrych stron
              przeprowadzki do Wawy - tanszy bilet :)
              • yavorius Re: heh, oczywiście 78, sorry ;) 30.07.09, 16:01
                Ja z kolei nie wiem, co mnie wzięło na to 88, skoro w niedzielę
                ładowałem kartę ;))
    • wichrzyciel Re: powyżka cen biletów 01.08.09, 20:01
      Moim zdaniem polityka cenowa powinna być taka:

      Bilet normalny:
      15 minutowy - 2 zł
      30 minutowy - 3 zł
      60 minutowy - 4 zł
      dobowy - 7 zł
      ulgowe oczywiście połowę tego.

      W zamian bilety okresowe powinny być tańsze, powiedzmy normalny na okaziciela około 70 zł na wszystkie linie.
      Dzięki temu miasto zachęcałoby do kupna migawek, co jak wiadomo jest dla budżetu bardziej opłacalne (opłata z góry, łatwiej szacować wpływy). A i mieszkańcom łatwiej sięgnąć do kieszeni po mniejszą kasę na bilet pozwalający bez ograniczeń korzystać z komunikacji miejskiej. Skończyłbym z biletami trasowanymi, imiennymi, itp. Za to np. wprowadziłbym bilet weekendowy kasowany ważny w soboty i niedziele za ok. 8 zł. (dla turysty czy imprezowicza jak znalazł). Kwestia filozofii oczywiście, ale sądzę że ten model opłaciłby się tak miastu jak pasażerom.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka