Dodaj do ulubionych

Wizerunek Górnego Śląska

08.05.05, 22:27
Jaki jest wizerunek Górnego Śląska w Polsce i Europie?
W Polsce pewnie kiepski - może najgorszy spośród wszystkich regionów
(stereotyp- zatrute powietrze, każdy to górnik, a górnikpowi żyje się
swietnie, bo cały kraj do niego dopłaca).
W Europie jest już pewnie lepiej. O tyle lepiej, że Górny Śląska należy do
najlepiej kojarzonych regionów RP - mało kto słyszał natomiast o Mazowszu czy
Małopolsce.

Jakmożna kształtowac wizerunek naszego regionu na zewnątrz? Na co położyć
nacisk?
Obserwuj wątek
        • torn_ash Re: Wizerunek Górnego Śląska 08.05.05, 23:08
          slezan napisał:

> Pewnie masz rację. Żeby jednak wypromowac region trzeba obmyślec jakąś
          > strategię, parę haseł, które zaintrygują ludzi niezbyt chętnych do czytania
          > długich elaboratów.

Slenzanie ogłoście się 13 zaginionym plemieniem Izraelskim, odbudujcie synagogę w Katowicach, a wtedy zaczną o was pisać w żydowskich światowych mediach, jako o ofiarach polskiego antysemityzmu.
          Na bank wtedy w Strasburgu uznają waszą narodowść;^))))))
          • slezan Re: Wizerunek Górnego Śląska 08.05.05, 23:12
            Przeciwko odbudowie synagogi w Katowicach nic nie mam. Zawsze odbudowa to
            lepsza promocja niż burzenie. Synagogę zburzyli niemieccy naziści, willę
            Grundmanna polscy komuniści. Gdyby wolni od totalitarnych ideologii współcześni
            Ślązacy odbudowali jedno i drugie, byłoby to znakiem nowych czasów.
            • hierowski Re: Wizerunek Górnego Śląska 14.05.05, 23:11
              Panie slezanie, Willa Grundmanna nie była obiektem zbyt wartościowym. W skali
              jednej ulicy może tak. Był to dośc typowy, banalny przykład typowej willi
              miejskiej jakich dziesiątki były w tym czasie budowanych w całych Prusach. Tym
              bardziej pisanie o odbudowie nie ma sensu gdy na jej miejscu trwa właśnie
              budowa. Takie jest moje zdanie.

Synagoga to co innego. Była jednym ze składników ciekawego zespołu budynków
              przy Mickiewicza. Jednorodnych stylistycznie . W dodatku poprzez swoją wielkosc
              była ważnym punktem Katowic. Dlatego jej strata dla Katowic jest istotna w
              przeciwieństwie do Willi Grundmanna.

Poza tym czy zburzenie willi Grundmanna było podyktowane jakąś ideologią?
              Wątpię żeby decydenci wiedzieli czyją była własnoscią. Poza tym nawet gdyby
              wiedzieli to przecież to nie miałoby żadnego znaczenia. Czy to było miejsce
              kultu lub pielgrzymek?
      • Gość: pompka to do roboty nie narzekac IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.05.05, 23:11
        stefan_ems napisał:

> slezan napisał:
        >
        > > Jakmożna kształtowac wizerunek naszego regionu na zewnątrz? Na co położyć
        >
        > > nacisk?
        >
        > Stanowczo zbyt mało pisze się o Górnym Śląsku w języku angielskim!!! ;-)

Zadanie to stoi otworem przed samymi zainteresowanymi, tj. Polakami i Slazakami
        na Slasku mieszkającymi - poza tym nie tylko malo jest anglojezycznych tekstow
        o Slasku ale i malo jest o Polsce w ogole (jako panstwie), zwlaszcza w swiecie,
        USA, Kanadzie:)

Przecietny Amerykanin w Europie kojarzy Germany, Holland,
        Sweden, Norway i France. (...) Taki to system edukacji... ;-(((

Sami musimy te teksty pisac, oni za nas tego nie zrobia;-)))))
    • braid Re: Wizerunek Górnego Śląska 09.05.05, 09:31
      Jak robia to przykladowo Szwedzi...

Szwecja jest krajem widokow jezior i lasow.Maja tego nawet do przesytu...
      i praktycznie nie zdaja sobie sprawy z tego klejnotu jakim jest przyroda.
      Dlatego tez bardzo ciezko jest kupic w Szwecji ladna pocztowke z jeziorem
      bo to dla Szweda nic niesamowitego. Skoro co drugi Szwed ma swoj domek nad
      jeziorem albo w lesie ...

Ale ..wlasnie dlatego chwala sie wszystkim innym..to znaczy w kazdej miescinie
      w kazdej wsi jest jakis stary mlyn , stara fabryka czy cos technicznego z
      zamierzchlych czasow.Odrestaurowane i wypichcone ...a obok kafejka .
      Poniewaz struktura kraju jest nieprzejrzysta (lasy i wielkie odleglosci)
      Wszystkie te male prywatne muzea sa zorganizowane i skatalogizowane w
      reklamowkach regionalnych ( region na poziomie gminy)
      W KAZDEJ gminnej miejscowosci jest dobrze oznakowane biuro informacji
      turystycznej... a tam mapki regionu ze sciezkami rowerowymi okolicy,
      opisy zabytkow ,flora i fauna okolicy, godziny otwarcia tych prywatnych muzeow .
      To wszystko przeplecione reklamami rzemieslnikow z tej okolicy ..gdzie mozna cos
      kupic praktycznie od majstra osobiscie ..albo zobaczyc mu przez ramie jak
      pracuje.
      Nie wszytkie te biura sa obsadzone ...Jest to tylko dobrze oznaczony punkt
      Infoturystyczny a w nim wielka mapa regionu i wlasnie te wszystkie materialy
      info. Najczesciej jest to przy wjazdych do miejscowosci ...wraz z ladnym
      parkingiem i miejscem do wypoczynku dla przejezdnych. Wiec czyta sie juz z
      nudow ...a przy okazji mozna sie czyms zainteresowac co sie w okolicy chce
      zobaczyc. Slask ma wielkie tradycje przemyslowe. Co druga wies ma jakies stare
      fabryczki , warsztaty, ....sa miejsca gdzie kiedys wydobywano rude i widac
      pieczary po pradawnych piecach ... to wszystko jest historia tego regionu i
      wlasnie gminy powinny sie takim czyms zainteresowac ..zeby z przejezdnego
      zrobic weekendowego turyste ..ktory sie zatrzyma w miejscowym hoteliku..
      albo nawet w kwaterze prywatnej ..ktorej adres znalazl wlasnie w takiej info
      broszurze przy wjezdzie do wsi.

Tu naprawde malo dadza opisy internetowe i wirtualne mapy.
      Przyjezdny wysiada i bierze (darmowa!!!) mape i czyta odpoczywajac na parkingu.
      W tej mapie wlasnie powinny byc opisy wszystkich atrakcji najblizszej okolicy.
      z malymi zdjeciami i godzinami otwarcia.

Zabytkow, kosciolow, fabryczek, kapliczek, scierzek rowerowych i spacerowych,
      muzeow, wyrobow rekodziela, wystawy starych maszyn rolniczych , poprostu
      wszystkiego !!!

I tak co gmina ...co miasto !
      Oczywiscie wszystko w 3-4 jezykach.
    • piast1025 Re: Wizerunek Górnego Śląska 09.05.05, 11:24
      Slezan, przecież na tym forum dałeś już receptę na promocję regionu!!!
      Mianowicie, jak już uzyska on (he,he,he) autonomię, to zalegalizujcie - jak
      zaproponowałeś - kur...two i reklamujcie Śląsk jako Zagłębie (bez urazy ;-)
      prostytucji... ;-D To ci będzie promocja - "walić" będa do nas ze Wschodu i
      Zachodu tabuny "turystów" (ze swoimi chorobami ;-) Masz jeszcze jakies
      inne "gienia-lne" pomysły?!!!
    • slezan Trasy rowerowe 09.05.05, 11:27
      Niby coś się dzieje, ale to w dużym stopniu działania pozorowane. Można
      wytyczyć iropropagowc znacznie bardziej aktrakcyjne szlaki niz wokół domu
      prezydenta Uszoka.
    • slezan Uczynić atut z balastu 09.05.05, 11:46
      Skoro już mowa o przemyśle. Gdyby tak na Górnym Śłasku zrobić poligon dla
      młodych architektów, którzy mogliby wykazać się twórczym przeobrażeniem
      obiektów poprzemysłowych? To byłoby trendy.
    • myster.i Re: Wizerunek Górnego Śląska 09.05.05, 21:05
      slezan napisał:

> Jaki jest wizerunek Górnego Śląska w Polsce i Europie?
      > W Polsce pewnie kiepski - może najgorszy spośród wszystkich regionów
      > (stereotyp- zatrute powietrze, każdy to górnik, a górnikpowi żyje się
      > swietnie, bo cały kraj do niego dopłaca).

Zdecydowanie brak Ci optymizmu;) Na to zdanie odpowiem zdaniem mojego
      ćwiczeniowca z WuDeeSu. On często wspomina, z niekłamaną sympatią, Śląsk i
      ludzi tam żyjących. A Śląsk nie kojarzy mu się nie z górnictwem ale z
      mniejszością śląską i niemiecką(jego socjologiczny konik) oraz sprzętem AGD(po
      który specjalnie jeździł tu z Wawy bo za komuny to w stolicy nie można go było
      zdobyć;P). Nie wiem skąd wzięło ci się to górnictwie, że niby z tego powodu
      Ślązacy są źle oceniani, z tego co wiem to zawód górnika od dawien dawna
      plasyfikuje się w czołówce zawodów obdarzanych szczególnym szacunkiem przez
      Polaków(bijąc się rokrocznie o pierwsze miejsce z profesorami i lekarzami).

Wybacz za uwagę ad persona, ale wydaje mi się, że w na Twojej konstrukcji
      polskiego stereotypu o Śląsku zaważył Twój stereotyp na temat Polski.

> Jakmożna kształtowac wizerunek naszego regionu na zewnątrz? Na co położyć
      > nacisk?

to nie jest moja działka, ale w pierwszym skojarzeniu nasuwa mi się:
      1. Nie bluźniąc i wyzywając innych na forach internetowych- przepraszam nie
      mogłem się opanować ;P
      2. Promując sztukę, kulturę- ogólnik, ale zawsze
      • myster.i Re: Wizerunek Górnego Śląska 09.05.05, 21:24
        A ze mnie gapa. Zapomniałem napisać o moim Koszęcinie i innych podobnych
        miejscowosciach. Mojej ukochanej mieścinie(nie ma praw miejskich, ale to sie
        wytnie) znajduje się kilka naprawdę pięknych zabytków, otaczją ją wspaniałe
        lasy- w tym rezerwat przyrody Jelonek-Mikuliny. Tak można streścić całą moją
        okolicę zabytki i nieskarzona przyroda.

W swoim czasie mój nauczyciel historii z liceum, dr. Janik, wydał świetny
        przewodnik dla rowerzystów, w drugiej klasie razem ze znajomymi pomagałem mu w
        tworzeniu wystawy "Lubliniec w starej fotografii". Koledzy z klasy
        skonstruowali przed maturą słowniczek śląsko-polski. Na moim forum internetowym
        zamieszczam zdjęcia koszęcińskich lasów.

Takie przywatne przedsięwzięcia są na wagę złota. Nie potrzebne są ku temu
        oszałamiające ilości kapitału i większość dobrze pomyślanych projektów może być
        finansowana przez budżety samorządów bez większego, dla nich, uszczerbku.
      • slezan Re: Wizerunek Górnego Śląska 09.05.05, 21:33
        myster.i napisał:

> slezan napisał:
        >
        > > Jaki jest wizerunek Górnego Śląska w Polsce i Europie?
        > > W Polsce pewnie kiepski - może najgorszy spośród wszystkich regionów
        > > (stereotyp- zatrute powietrze, każdy to górnik, a górnikpowi żyje się
        > > swietnie, bo cały kraj do niego dopłaca).
        >
        >
        > Zdecydowanie brak Ci optymizmu;) Na to zdanie odpowiem zdaniem mojego
        > ćwiczeniowca z WuDeeSu. On często wspomina, z niekłamaną sympatią, Śląsk i
        > ludzi tam żyjących. A Śląsk nie kojarzy mu się nie z górnictwem ale z
        > mniejszością śląską i niemiecką(jego socjologiczny konik) oraz sprzętem AGD
        (po
        >
        > który specjalnie jeździł tu z Wawy bo za komuny to w stolicy nie można go
        było
        > zdobyć;P). Nie wiem skąd wzięło ci się to górnictwie, że niby z tego powodu
        > Ślązacy są źle oceniani, z tego co wiem to zawód górnika od dawien dawna
        > plasyfikuje się w czołówce zawodów obdarzanych szczególnym szacunkiem przez
        > Polaków(bijąc się rokrocznie o pierwsze miejsce z profesorami i lekarzami).
        >
        > Wybacz za uwagę ad persona, ale wydaje mi się, że w na Twojej konstrukcji
        > polskiego stereotypu o Śląsku zaważył Twój stereotyp na temat Polski.

Przeprowadziłerm takie prywatne badania na dość sporej grupie osób spoza śląska
        (bez zawodowych koników) i niemal we wszystkich przypadkach pojawiły się wątek
        dopłacania do regionu z winy nastawionych roszczeniowo górników. Nie sądzę, by
        moja ocena wizerunku Górnego Śląska w Polsce była błędna.

>
        > > Jakmożna kształtowac wizerunek naszego regionu na zewnątrz? Na co położyć
        >
        > > nacisk?
        >
        > to nie jest moja działka, ale w pierwszym skojarzeniu nasuwa mi się:
        > 1. Nie bluźniąc i wyzywając innych na forach internetowych- przepraszam nie
        > mogłem się opanować ;P

Przepraszam, czy to do mnie?

> 2. Promując sztukę, kulturę- ogólnik, ale zawsze

Na pewno.
    • marcin841 Re: Wizerunek Górnego Śląska 12.05.05, 01:20
      A jak nas widza obcokrajowcy. Raport z sierpnia 2004 nie chce mi sie przepisywac
      calego, wiec troszke skróce

Guido z Boloni:
      1.na Śląsku jadł pizze, kebaby, ruskie pierogi, a typowych slaskich dań nie
      znalazł,
      2."Kiedy jechałem autobusem z Pyrzowic do Katowic tak mnie podrzucało, ze aż
      wywalało z siedzenia. Natomiast system komunikacji jest bardzo dobry: autobusy i
      pociagi jeżdźą często i punktualnie"
      3."Krajobraz. Jak z obrazk namalowanego przez dziecka. Na przemiań góry i
      doliny, miasta, ceglane budynki. Byłem oszołomiony specyfika regionu. Tu jest
      naprawde pięknie. Te atuty beda waszą siłą, gdy wypromujecie region za granicą."

Nicola polka, żona Norwega, obecnie mieszka w Norwegii:
      Ciesza ją niskie ceny na Śląsku
      Chwali służbe zdrowia, szczególnie stomatologów.
      Narzeka na bezpieczeństwo"Ostrzegano mnie przed wyjazdem, że na Śląsku kradną,
      bo mnóstwo tu biednych ludzi. I to sie sprawdzilo"

Generalnie podzielam opinie tych obcokrajowców. Faktycznie lokale oferujące
      śląskie dania zdecydowanie gina w natłoku tych zagranicznych, jakie sa drogi
      wszyscy wiemy. Zaskoczyla mnie jedynie ocena krajobrazu. Co prawda np. familoki,
      szczególnie osiedla robotnicze typu Nikisz robia na mnie bardzo dobre wrażenie,
      ale nie sądziłem, że moga one podobac sie obcokrajowcom.
    • slezan Kolejny popis Paźniewskiego 12.05.05, 13:25
      Osobiście uważam, że prowokacyjne teksty Paźniewskiego, choć wyłażą z nich
      kompleksy autora, spełniają pożyteczną funkcję. Nie oznacza to jednak
      pozytywnej oceny ich merytorycznej strony.
      W ostatnim miesięczniku "Raport" Paźniewski stwierdza, że historia Górnego
      Śląska nie ma w sobie nic wyjątkowego, że to samo co u nas dokonywało się np. w
      Wielkopolsce. I tu wystarczy zadać jedno pytanie, by obnażyć miałkość wywodów
      redaktora - jaki Wielkopolanin deklaruje inną narodowość niż polska? Wyobrażam
      sobie Niemca, który mówi o sobie, że jest Wielkopolaninem ("Ich bin
      Grosspole"). Efekt byłby komiczny. Tak więc mamy do czynienia z zyupełnie innym
      przebiegiem procesów narodotwórczych - a to jeden z najważniejszych aspektów
      historii najnowszej.
    • slezan Interesujące muzea 12.05.05, 14:19
      Mogłyby zmieniać wizerunek regionu. Ostatni pomysł z wykorzystaniem zabytkowych
      obiektów w HMN Szopienice wydaje się być krokiem we właściwym kierunku.
    • farys_stop Re: Wizerunek Górnego Śląska 12.05.05, 14:59
      A co z Festiwalem Piosenki w Opolu? Obecnie to:
      42 Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej Opole 2005, jednak chyba coś niezbyt
      dobrze sie mu wiedzie. Jedynym trafionym pomysłem było moim zdaniem stworzenie
      konkursupiosenki HIP-HOPowej "przy: festiwalu. Wciaż wierzę w rozwój festiwalu,
      który dla wielu Polaków jest jedynym identyfikatorem Opola.
    • hierowski Re: Wizerunek Górnego Śląska 14.05.05, 23:15
      Jakoś nie zaobserwowałem żeby Górny Śląsk był w Europie bardziej kojarzony niż
      Mazowsze. Są tak samo kojarzone czyli absolutnie niekojkarzone.

Natomiast w Polsce znacznie gorszy niż do Ślązaków jest stosunek do ludzi z
      tzw "Ściany Wschodniej". Są lekceważeni i wyśmiewani a w stosunku do Ślązaków
      właściwie stosunek jest obojętny.
      • slezan Re: Wizerunek Górnego Śląska 15.05.05, 11:17
        hierowski napisał:

> Jakoś nie zaobserwowałem żeby Górny Śląsk był w Europie bardziej kojarzony
        niż
        > Mazowsze.

A ja zauważyłem.

> Są tak samo kojarzone czyli absolutnie niekojkarzone.

Widocznie bywasz w nieodpowiednich kręgach.

> Natomiast w Polsce znacznie gorszy niż do Ślązaków jest stosunek do ludzi z
        > tzw "Ściany Wschodniej". Są lekceważeni i wyśmiewani a w stosunku do Ślązaków
        > właściwie stosunek jest obojętny.

Pobożne życzenia.
        • rejtan1 Re: Wizerunek Górnego Śląska 15.05.05, 14:10
          slezan napisał:

> hierowski napisał:
          >
          > > Jakoś nie zaobserwowałem żeby Górny Śląsk był w Europie bardziej kojarzon
          > y
          > niż
          > > Mazowsze.
          >
          > A ja zauważyłem.

Znowu byłeś w swoich ukochanych Niemczech?

>
          > > Są tak samo kojarzone czyli absolutnie niekojkarzone.
          >
          >
          > Widocznie bywasz w nieodpowiednich kręgach.
          >
          > > Natomiast w Polsce znacznie gorszy niż do Ślązaków jest stosunek do ludzi
          > z
          > > tzw "Ściany Wschodniej". Są lekceważeni i wyśmiewani a w stosunku do Śląz
          > aków
          > > właściwie stosunek jest obojętny.
          >
          > Pobożne życzenia.
    • farys_stop Silesaurus I 09.06.05, 17:47
      Nazawa mowi sama przez siebie - jest to pamiatka historii regionu.
      Pozdrawiam naukowcow ktorzy nazwę nadali :).
      Chodzi oczywiscie o epokowe odkrycie archeologiczne w Krasiejowie.
      serwisy.gazeta.pl/metroon/1,0,1272121.html
    • eichendorff Promocja województwa w Parlamencie Europejskim 23.06.05, 13:17
      Pod patronatem Poseł do PE prof. Genowefy Grabowskiej oraz Marszałka
      Województwa Śląskiego Michała Czarskiego w gmachu Parlamentu Europejskiego w
      Brukseli otwarto wystawę „Województwo Śląskie w Europie”

Ekspozycja zbiega się z sesją plenarną PE i pokazuje, odbiegający od
      tradycyjnych stereotypów obraz naszego regionu. Na wernisaż wystawy przybyli
      eurodeputowani z wielu krajów Unii Europejskiej. Prof. Genowefa Grabowska
      stwierdziła, że akcesja Polski do Unii Europejskiej tworzy szereg nowych
      możliwości dla promocji Polski i jej regionów. Jedną z nich jest aktywność
      polskich posłów do PE. Deputowani ze Śląska stanowią wśród nich najliczniejszą
      i bardzo dynamiczną grupę. Ta jedna z pierwszych polskich prezentacji w
      Parlamencie Europejskim to dobry początkiek tworzenia nowoczesnego wizerunku
      naszego kraju i Śląska w Europie.
      „Czy można wyobrazić sobie lepsze, bardziej prestiżowe miejsce dla takiego
      wydarzenia? Siedziba Parlamentu Europejskiego, carrefour de l’Europe, miejsce,
      gdzie wybrani w demokratycznych wyborach przedstawiciele objętych wspólnotą
      państw tworzą podstawy naszego europejskiego losu” - mówiła profesor Grabowska.
      W imieniu śląskich członków PE pani profesor zapewniła, że nie jest to ostatnie
      takie wydarzenie z województwem śląskim w roli głównej. Planowane są następne
      przedsięwzięcia promujące gospodarcze, kulturalne i turystyczne walory naszego
      regionu.
      „Województwo Śląskie wraz ze swoją historią, dziedzictwem kulturowym i
      położeniem geograficznym oddaje niezwykłą złożoność losów Europy i jej
      mieszkańców. Jest też dobrym przykładem, jak na małej przestrzeni różne narody,
      różne kultury i religie potrafiły wspólnie egzystować, pracować i żyć we
      wzajemnym szacunku” - mówił wicemarszałek Sergiusz Karpiński w czasie otwarcia
      wystawy.
      Odchodząc od wizerunku Śląska jako regionu zdominowanego przez węgiel kamienny
      i hutnictwo, obecnie akcentuje się potrzebę wykorzystania potencjału naszej
      nauki, edukacji, myśli technicznej oraz kultury i turystyki.W naszym regionie
      tworzyła i tworzy cała plejada znakomitych polskich artystów.
      Organizatorzy wystawy pragnęliby przedstawić cały dorobek artystyczny i
      kulturalny twórców ze Śląska - wszystkie ich dzieła teatralne, filmowe,
      muzyczne czy plastyczne. Z oczywistych względów nie jest to możliwe, toteż na
      tę szczególną okazję wybrano dwie formuły, które obrazują istotną część
      bogactwa kulturalnego regionu śląskiego wraz z jego różnorodnością i
      uniwersalizmem.
      Pierwszą z nich jest skondensowana, fotograficzna wizja regionu przedstawiona w
      pracach znakomitego fotografika pochodzącego ze Śląska. Autor fotografii „Niebo-
      Śląsk-Niebo” Sławomir Rumiak, absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk
      Pięknych w Krakowie, widzi Śląsk w wymiarze wykraczającym ponad kopalnie, huty
      oraz zanieczyszczone środowisko. Śląsk Rumiaka to region szukający swojego
      własnego miejsca drogi w zjednoczonej lecz różnorodnej Europie. Śląsk to
      dynamiczny region ludzi młodych - taki jak na zdjęciach tego artysty.
      Drugie, artystyczne wcielenie naszego regionu na tej wystawie to prezentacja
      śląskiego plakatu. Od wielu lat istnieje i aktywnie działa „Śląska Szkoła
      Plakatu”, związana początkowo z katowicką filią Akademii Sztuk Pięknych w
      Krakowie, a dzisiaj jedna z głównych artystycznych wizytówek Akademii Sztuk
      Pięknych w Katowicach. Przedstawiciele tej Szkoły anonsowali i promowali swoimi
      posterami najważniejsze wydarzenia w Europie, Polsce i na Śląsku. Prezentowane
      na tej wystawie plakaty stanowią skondensowany wybór dzieł śląskich
      plakacistów. Wspólnym mianownikiem tych prac jest charakterystyczna witalność,
      intrygująca komunikatywność oraz silnie zakorzeniona w ich estetyce śląska
      tradycja historyczna i kulturowa. Te plakaty zachęcają do odkrywania Polski,
      odzwierciedlają przy tym całą jej złożoność i kulturalne zróżnicowanie.
      Autorami prezentowanych prac są m.in.: Tomasz Bierkowski, Roman Kalarus, Monika
      Starowicz i Anna Machwic.
      Wystawa w gmachu PE będzie prezentowana przez najbliższy tydzień, potem
      ekspozycja zostanie przeniesiona do siedziby Komitetu Regionów a następnie do
      Strasburga, gdzie będzie ją można obejrzeć w budynku Rady Generalnej
      Departamentu Dolnego Renu - jednego z francuskich partnerów województwa
      śląskiego.
      Wystawa będzie tez pokazana podczas Dni Otwartych organizowanych wspólnie przez
      Komisję Europejską, Komitet Regionów i Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w
      Brukseli.
    • eichendorff Stereotypy w kabarecie a sprawa śląska 21.07.05, 10:39
      Jaki jest wizerunek Śląska pokazał zielonogórkis kabaret Ciach.
      serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,2830812.html
      "W jednym ze skeczy klient biura podróży wybiera się na wakacje. Ma jednak
      problem, bo już wszędzie był. Sam zaproponował, że pojedzie do Bytomia. -
      Bytom? Ale przecież tam jest brud, smród i żeby nie powiedzieć ubóstwo to
      powiem... huty - usłyszał w odpowiedzi. (...)
      Janusz Rewers, menedżer i członek kabaretu Ciach, mówi, że kabaret to sztuka,
      która opiera się na stereotypach. - Niestety, stereotyp Śląska jest taki, a nie
      inny. Nie mamy nic przeciwko mieszkańcom Bytomia. Pozdrawiam ich - mówi Rewers.
      (...)
      To nie pierwszy problem Ciachu ze Śląskiem. W oryginalnej wersji skeczu z biura
      podróży występuje nie Bytom, ale Gliwice. - Zmieniliśmy miasto, bo nasi znajomi
      ze Śląska powiedzieli nam, że Gliwice są najładniejszym miastem regionu.
      Doradzili nam za to Bytom, gdzie pod względem turystycznym pięknie nie jest -
      wyjaśnia Rewers."

Więc nie tylko Bytom jest postrzegany jako miejsce "gdzie diabeł mówi
      dobranoc", ale nawet Gliwice, które wyrastają powoli na perełkę
      architektoniczną. Uważam, że to skandal, ale - niestety - dopóki sami nie
      zmienimy wizerunku Śląska i nie pokażemy go światu, dalej będą się z
      nas "nabijać"...
      • reden6 Re: Stereotypy w kabarecie a sprawa śląska 21.07.05, 11:01
        Ale tako była mentalność repatriantów od poczontku. Na pytanie po jakiymu nowy
        gospodorz chałpy niy remontuje odpowiadoł: "Przecie to nie moje tylko
        niemieckie..." I czekoł pewnikiym na generała na biołym koniu z nadziejom że
        wróci z familjom nazod na kresy.
        • eichendorff Re: Stereotypy w kabarecie a sprawa śląska 21.07.05, 11:09
          reden6 napisał:

> Ale tako była mentalność repatriantów od poczontku. Na pytanie po jakiymu
          > nowy gospodorz chałpy niy remontuje odpowiadoł: "Przecie to nie moje tylko
          > niemieckie..." I czekoł pewnikiym na generała na biołym koniu z nadziejom że
          > wróci z familjom nazod na kresy.

Szkoda, że się nie doczekoł...
      • rico-chorzow Re: Stereotypy w kabarecie a sprawa śląska 21.07.05, 11:02
        Dobrze,że wiedzą,że mówili o " Bytoniu" ,Bytoń zostanie Bytoniym,jak poprawnie w
        języku śląskim,można podziękować za częściowe krzewienie kultury górnośląskiej.

Z artykułu:

"Postanowiliśmy znaleźć w Bytoniu miejsca dla turysty, czyste, zielone i pięknie
        pachnące. Lewdo wjechaliśmy do miasta natknęliśmy się na mokradła w Bytomiu
        Krabiu. Na zdjęciu pan Gerarg z Bytomia Bobrka zbiera worki foliowe. W skupie
        dostaje za kilogram 20 gr"
Inne wątki na temat: