Dodaj do ulubionych

Poznańskie targi w rękach Arabów?

26.01.10, 10:26
Czarna robota w rekach poznaniakow.
Obserwuj wątek
    • Gość: zenek A ja jestem za sprywatyzowaniem części państwowej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 10:33
      Miasto to nie firma, zamiast dbać o kondycje finansową targów będzie upychało
      tam pociotków i niekompetentnych urzędasów, a jak się targom nóżka powinie -
      dołoży z miejskiej kasy.
      A w warunkach przetargu i umowie sprzedaży zapisać dożywotni profil i
      przeznaczenie budynków i gruntów, wraz z zakazem ich sprzedaży.
      Proste?
      Skoro Węgrzy się przejechali, to my uczmy się na ich błędach.
      • Gość: zenek p.s. Poznań nie ma know-how IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 10:39
        Wbrew temu co próbuje się nam wmówić, Poznań nie ma know-how jeśli chodzi o targi.
        Ta wiedza która jest, spowodowała odpływ imprez targowych do innych miast - był
        olbrzymi potencjał w 1989 ale został zmarnowany - te targi i tak zarządzane to
        pomysł na działalność za komuny.
        Ale co się dziwić, jak coś jest niczyje* to czy się stoi czy się leży.

        * Struktura udziałowców jednoznacznie premiuje klucz polityczno-towarzyski, a
        odpowiedzialność przez skarbem państwa czy miastem... no nie bądźmy śmieszni...
        kruk krukowi oka nie wykole.
        • wlodekzpoznania Re: p.s. Poznań nie ma know-how 26.01.10, 17:25
          Ale prywatyzacja bez zapewnienia funkcjonowania targów także nie jest
          rozwiązaniem. A takim zapewnieniem nie jest prywatyzacja. Ten grunt jest wart
          tyle, że warto kupić, skiepścić jak się tylko da zniechęcając wystawców, po czym
          ogłosić bankructwo z możliwością zawarcia układu, a jako rozwiązanie podsunąć
          budowę na tych gruntach tego na co akurat będzie popyt. Jest skandalem pomysł
          prywatyzacji targów ulokowanych w centrum miasta. Zacząć trzeba od odłożonej 10
          lat temu rozbudowy targów na przedmieściu, od zorganizowania połączenia
          kolejowego Koleją Miejską do Gądek, gdzie byłyby nowe grunty i sprzedać tereny w
          centrum po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania. Targi mają z tego co
          pamiętam grunt pod miastem i założę się, że znajdzie się bank, który taką
          operację by sfinansował. Tylko kto miałby w takim czystym przedsięwzięciu
          interes...?
          • Gość: zenek Re: p.s. Poznań nie ma know-how IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 18:00
            "A w warunkach przetargu i umowie sprzedaży zapisać dożywotni profil i
            przeznaczenie budynków i gruntów, wraz z zakazem ich sprzedaży.
            Proste?"

            Miasto nadal będzie miało 40% udziałów, więc i kontrolę nad "skiepszczeniem się".
            A targi w Gądkach, kolej miejska itp. to olbrzymie inwestycje.
            Kto ma je ponieść?
            Miasto, czyli my podatnicy, czy państwo, czyli my podatnicy?
            • wlodekzpoznania Re: p.s. Poznań nie ma know-how 26.01.10, 18:30
              Miasto, czyli właściciel imprezy targowej, która zarabia na siebie. A
              sfinansować z kredytu pod przyszłe zyski z urządzenia na terenach targów...i tu
              zostawiam już odpowiedź planistom, czy biur, czy mieszkań, a pewnie jednego i
              drugiego oraz hoteli w parkowej niemal aurze terenu zielonego. Czy jest jeszcze
              w Europie miasto z targami w centrum? Mnie przychodzą do głowy dwa (a trochę ich
              znam), Frankfurt nad Menem i Kolonia. Oba wielkie centra targowe, ale oba o
              zupełnie innej specyfice.

              We Frankfurcie targi są nieco na uboczu, położone dwa razy dalej od centrum
              jeśli za punkt odniesienia w Poznaniu przyjąć Stary Rynek, a jeśli Kaponierę, to
              bez porównania, są przyklejone do torów kolejowych jak okolica ul. Góreckiej
              (czy to jeszcze jest Górczyn?), do tego po wybudowaniu tamtejszego odpowiednika
              III ramy w latach 60-tych (po czym Frankfurt już w końcu lat 70-tych stał się
              najbardziej rozlaną aglomeracją Niemiec) wprowadzono dojazd autostradowy wprost
              pod parkingi targowe, ale przede wszystkim PRZEZ teren targów przebiega linia
              kolejki miejskiej S-Bahn i na samym terenie targów są trzy jej stacje.

              maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=messe&sll=50.112378,8.640919&sspn=0.100396,0.220757&ie=UTF8&radius=4.9&rq=1&ev=zo&hq=messe&hnear=&ll=50.112378,8.640919&spn=0.100396,0.220757&z=12
              W Kolonii targi zajmują tereny poprzemysłowe, również podstawowym środkiem
              komunikacji jest S-Bahn oraz posiada bezpośrednie dojazdy do autostrad, których
              w Poznaniu powielać bym nie chciał.
              http://maps.google.pl/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=messe&sll=50.956986,6.968254&sspn=0.098615,0.220757&ie=UTF8&radius=4.81&rq=1&ev=zi&hq=messe&hnear=&ll=50.973778,6.968422&spn=0.098579,0.220757&z=12

              W Genewie leżą one ok. 5 km od centrum, czyli tak jak poznańska przyszła III
              rama, ale Genewa jest miastem trzykrotnie mniejszym, a do tego pod targami
              leżącymi tuż przy granicy z Francją przebiega autostrada łącząca Genewę z resztą
              Szwajcarii oraz będąca korytarzem łączącym południe Francji z Niemcami. A zaraz
              za autostradą jest jeszcze międzynarodowe lotnisko.

              Dlaczego ich jeszcze z tych miast nie wyprowadzono? Co do Genewy to można
              przypuszczać, że nie ma albo potrzeby (realnie jest to skraj aglomeracji) albo
              nie ma dokąd. A pozostałe nie wiem. Jednak jak Europa szeroka nie przypominam
              sobie podobnej sytuacji. Z dużych imprez europejskich poza miastem są już od lat
              targi w Hanowerze, Birmingham, Amsterdamie, Brukseli, Paryżu, Weronie i od paru
              lat w Mediolanie.
              • Gość: zenek Miasto, czyli właściciel imprezy targowej, która IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 20:14
                zarabia na siebie.
                Czy miasto to jakiś trzygłowy potwór leżący na worku _własnych_ pieniędzy?
                Miasto (w sensie organizacyjnym a nie urbanistycznym) jest wyłącznie formą
                organizacyjną obywateli, która jest potrzebna tylko tam, gdzie obywatele nie
                mogą zrobić czegoś sami.
                Nie ma wiec potrzeby by miasto zajmowało się biznesem, prowadzeniem firm itp. -
                od tego są osoby prywatne i firmy.
                Miasto nie może konkurować z prywatnymi firmami, bo jego interesy strategiczne
                są inne (ma dbać o interesy obywateli), a jeśli jakaś firma nie konkuruje
                (kosztami, wydajnością, umiejętnością zdobywania rynku, innowacyjnością) to w
                końcu upada.
                Czy miasto, jako instytucja organizacji życia swoich obywateli, ma konkurować z
                firmami, przedkładając interes zarządzanej przez siebie firmy nad interes
                mieszkańców?
                Takie postępowanie nazywa się właśnie grobelizmem...

                A to co napisałeś o przenoszeniu targów poza miasto i rozwiązaniach stosowanych
                gdzie indziej.
                Zacytują artykuł: "Zatrudnia pół tysiąca ludzi. I przynosi duże pieniądze: w
                2009 firma miała ok. 6 mln zł zysku netto."
                Przeniesienie tego za miasto, zbudowanie pełnej infrastruktury z dojazdami itp.
                to kwota myślę że o 3 zera większa.

                Czyli co, miasto (czyli my) ma sie zadłużyć na 6 mld PLN, wyburzyć targi w
                centrum i sprzedać te grunty deweloperom?
                Po co?
                Kto zagwarantuje, że będzie z tego jakikolwiek zysk?
                Poza bankami, bo one ten zysk sobie zapewnią jako jedyne pewny na 100%.

                Udział 40% miasta jest OK, mają wpływ na kształt i wizerunek targów, ale
                przedsiębiorstwo MTP niech prowadzi większościowy udziałowiec biznesowy, a nie
                krewni i znajomi królika.
                • wlodekzpoznania Re: Miasto, czyli właściciel imprezy targowej, kt 26.01.10, 20:36
                  Przepraszam, ale to błąd logiczny w Twoim wywodzie.

                  Albo targi w Poznaniu to biznes opłacalny, albo nie. Zacząłeś od prywatyzacji,
                  gdyż inwestor lepiej rozwinie biznes, a skończyłeś, na tym, że to w sumie
                  kiepski interes na przyszłość i nie warto inwestować. Sprzeczność.

                  Jeśli targi mają przyszłość, to podstawową kwestią jest zapewnienie jego
                  przyszłości. A to można uzyskać budując trwale konkurencyjną infrastrukturę. A
                  miejsce na nią jest poza miastem. Własny, dobrze zlokalizowany grunt już jest.
                  Środki na inwestycje, to środki z prywatyzacji przy rozpoczętym procesie
                  decyzyjnym dotyczącym inwestycji oraz wartość gruntów. Samo oszacowanie bardzo
                  zgrubne pozwala określić wartość gruntów w mieście na 300-500 mln PLN. A prócz
                  terenów ekspozycyjnych Targi posiadają znacznie więcej terenów.
                  • Gość: zenek Nic takiego nie napisałem IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 22:26
                    O opłacalności napisałem w tonie wątpliwy, w kontekście inwestycji moim zdaniem
                    przekraczającej 1000-krotnie roczny zysk netto targów.
                    To raz.

                    Dwa, pojęcia "biznes opłacalny" jest nieprecyzyjne (nie użyłem tego zwrotu).
                    To dwa.

                    Prywatny inwestor może swoje pieniądze nawet w piecu spalić - to jego pieniądze.
                    Ale jak miasto, czyli instytucja stworzona do zarządzania w najmniejszym
                    możliwym stopniu naszym życiem za NASZE pieniądze, zrobi to samo, to już moja
                    sprawa.
                    To trzy.

                    I taki był i jest sens mojej wypowiedzi.

                    Ale masz rację, uważam że targi w Poznaniu już wielkiej furory nie zrobią -
                    daliśmy się wyprzedzić i wyprzeć z rynku kilku innym miastom (Warszawa, Łódź,
                    Trójmiasto).
                    Dlatego nie uważam za sensowne przenosić targów za miasto, bo olbrzymie koszta
                    mogą się nigdy nie zwrócić.

                    Rozwiązaniem jest prywatyzacja części państwowej w sposób kontrolowany (zakaz
                    zmiany branży, przeznaczenia, sprzedaży budynków i gruntów) poprzez sprzedaż
                    firmie z kapitałem i know how.
                    Ta firma, a nie urzędasy z miasta czy ze stolicy, ma szanse przynajmniej
                    częściowo przywrócić targom należne im miejsce.
                    Ale na pewno nie kosztem wielomiliardowych inwestycji.

                    A tak zupełnie na boku - targi w tej konwencji stają się powoli anachronizmem.
                    Postęp technologiczny liczy się już nie w latach ale w kwartałach, internet
                    pozwala na szybką komunikację i zapoznanie się z nowinkami.
                    Wymrze w końcu pokolenie managerów, którzy koniecznie muszą zobaczyć hostessy u
                    konkurencji a wieczorem w Adrii wypić z kontrahentem kieliszek Igriskoje
                    Szampanskie...
    • l.george.l Wszystkie sracze do remontu 26.01.10, 14:10
      Kompas - najważniejsze narzędzie instalatora kibli i pisuarów w przypadku
      inwestora stamtąd.
    • gleen Poznańskie targi w rękach Arabów? 26.01.10, 14:49
      Sprzedać i tyle targi w centrum miasta to chory pomysł i czas z tym skończyć.
      Kupić ziemie pod Poznaniem i tam organizować targi.
      • Gość: gerry Re: Poznańskie targi w rękach Arabów? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 16:49
        HCP teraz MTP
        Poznań staje się prowincją na maxa
        ale pyrole kiedyś przyzwyczajone do pruskiego bata będa miały teraz
        bat arabski albo wiedeński - albo nic nie będa miały
        • Gość: Zenit Re: Poznańskie targi w rękach Arabów? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 17:19
          Problem ze zrozumieniem tekstu? MTP są nadal największą targową
          spółką w tej części Europy.
        • Gość: MTPowiec Sprywatyzować MTP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 26.01.10, 17:21
          Jeżeli MTP pozostaną w rękach Miasta to tak naprawdę będzie to tylko
          przechowalnia dla różnej maści znajomych (np. syna rektora, żony członka zarządu
          itp., itd). Oczywiście można zaklinać rzeczywistość i twierdzić, że są to
          najlepsi fachowcy ale tak naprawdę to sitwa i nepotyzm.
          Targi potrzebują prywatnego właściciela i wtedy okaże się, że zatrudniają nie
          500 a 200 osób i przynoszą o wiele większe zyski niż dotychczas.
          • wlodekzpoznania Re: Sprywatyzować MTP 26.01.10, 17:27
            Albo skończą swą chlubną wieloletnią historię jako grunt budowlany...
            • wlodekzpoznania Re: Sprywatyzować MTP 26.01.10, 17:28
              Żeby było jasne, nie bronię prywatyzacji. Wręcz przeciwnie, zachęcam do niej.
              Ale nie na tym etapie, nie w sytuacji, gdy targi są warte tyle ile iloczyn
              powierzchni ich gruntu i wartości takiej powierzchni jako grunt budowlany.
              • Gość: Zenit Re: Sprywatyzować MTP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 18:00
                A widziałeś plan zagospodarowania dla MTP? Jeśli nie to proponuję na
                niego zerknąć okiem. Żaden inwestor nie sprzeda tego terenu pod
                inwestycje. Na pewno nie bez zgody władz miasta:-)
                • wlodekzpoznania Re: Sprywatyzować MTP 26.01.10, 18:32
                  Gość portalu: Zenit napisał(a):

                  > A widziałeś plan zagospodarowania dla MTP? Jeśli nie to proponuję na
                  > niego zerknąć okiem. Żaden inwestor nie sprzeda tego terenu pod
                  > inwestycje. Na pewno nie bez zgody władz miasta:-)

                  Chcesz powiedzieć, że jest w Poznaniu mpzp na obszar targów? Jestem zdumiony!
                  Toż to ewenement. A co w nim zobaczę?
            • Gość: Poznaniak Re: Sprywatyzować MTP IP: *.icpnet.pl 26.01.10, 23:00
              No cóz ,Grobelny jeżdził na wyprawy byznesowe do Arabów. Widocznie
              już podpisał pewne umowy dotyczące wspólprawcy inwestycyjnej.
              Przecież /podobno/ na Grobelnego głosowaliśmy i daliśmy mu wszelkie
              uprawnienia. Nie dziwmy się tylko akceptujmy "w ciemno".
              Włodku jeżeli przystąpiłeś do Poznaniaków napewno byłeś na
              dzisiejszym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w sprawie Parku Rataje.
              Jeżeli nie to pamietaj, w środę powtórka z rozrywki czyli Komisja
              Polityki Przestrzennej w tej samej sprawie. Przyjdż i zdaj
              OBYWATELOM relację. Będzie się działo!!!Zapraszamy wszystkich,
              którzy chcą sie dowiedzieć jak nabyć teren Skarbu Państwa
              przeznaczony pod Park za 200 tys.zł a następnie dzięki uprzejmości
              Pana Prezydenta żądac przekształcenia na budowlany lub odszkodowania
              100 mln. zł!!
          • Gość: J.J-P. Re: Sprywatyzować MTP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 17:41
            Tak prywatnego, ale polskiego i wielkopolskiego.
            Najlepiej jak stowarzyszenia pracodawców wielkopolskich,
            (cukierników, restauratorów, producentów, hurtowników) czy
            Miłośników miasta Poznania, lub cechów nabędą te państwowe 60%
            odpłatnie i bedzie ok.
            Kapitał zagraniczny jako właściciel jest niewskazany. Nie bedzie się
            identyfikował z interesem regionu.
            Sam kapitał dla rozwoju spółki można pozyskać z rynku
            międzynarodowego.
            • Gość: zenek Re: Sprywatyzować MTP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.01.10, 18:07
              Jasne, najlepszy będzie rozdrobniony akcjonariat, bez know how i bez kapitału.
              I to koniecznie firmy i ludzie z Poznania... cukiernicy dostarczą pączków na
              Zarząd a hurtownicy rajstop dla pań z księgowości...

              Znasz taką formę prawną, która pozwala stosować kryterium etniczne przy zakupie
              akcji w ofercie publicznej?
      • Gość: jc Re: Poznańskie targi w rękach Arabów? IP: *.147.239.83.nat.umts.dynamic.eranet.pl 26.01.10, 18:59
        W centrum wszyscy mają do nich swobodny dostęp,a inwestować nich
        zaczną między dworcami, tam jest masa terenu.Niech organizują
        więcej imprez rozrywkowych to idealne miejsce.
    • qwardian Poznańskie targi w rękach Arabów? 26.01.10, 21:10

      To właśnie atut Poznania. Posiadamy centra wystawiennicze w centrum
      miasta, dogodne dla zwiedzających i wystawiających. Jesteśmy w
      centrum Europy i na styku z byłymi republikami ZSRR. Poznań ma wiele
      terenów do zagospodarowania, więc od Targów Poznańskich wara. Co
      innego tam powinno być? Nie wiem co się kotłuje w Georgowej głowie,
      oczyszczalnia ścieków, a może wiatraki. Niech ktoś mi da rozsądną
      odpowiedź...
    • strethon Bo Poznań nieciekawy i paskudny jest. 27.01.10, 13:03
      Kolejny raz Poznań poległ. Wina Grobelnego? Możliwe. Ale to nie jedyna przegrana Poznania. Warto tu wymienić pozostałe inwestycje, na które Poznań nie zasłużył a Wrocław cieszy się nimi już od wielu lat:
      1.Jedyne w tej części EuropyCentrum Informatycze Google.
      2.Dział Innowacyjnych Technologi IBM.
      3.Jedyny w PolsceHotel Hilton.
      4.Jedno z największych na świecie Centrum Doradcze McKinsey&Company.
      5.Wrocławski Park Wodny. Obecnie największy i najnowocześniejszy w Polsce. Wrocławianie cieszą się nim od kilku lat. Poznaniacy może będą mieli. Za kilka lat.
      6.Euro 2012. Potężna inwestycja, miasto w mieście. A co ma Poznań? Modernizuje stary, komunistyczny obiekt. Żenujące.
      7.Sky Tower - najwyższy apartamentowiec w Polsce. Poznań ma dwa klocki na Półwiejskiej.
      8.Wrocławskie Centrum Badan EIT Plus.

      I tak dalej...

      Wrocław już od wielu lat inwestuje w nowe technologie, branże IT, centra informatyczne i badawcze.

      W co inwestuje Poznań? W kołchozy i fabryki gdzie za 700 zł miesięcznie zatrudnia się nisko wykwalifikowaną siłę roboczą.
      Żenujące. I miasto i inwestycje.
      • Gość: poranek Re: Bo Poznań nieciekawy i paskudny jest. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.01.10, 11:33
        Poznań i Targi jeszcze nie poległy
        to własnie będzie sprawdzian sprawności poznańskich elit i nas
        szarych mieszkańców
        Grobelny przerżnął Targwi ...czy od czasu podania komunikatu MSP o
        prywatyzacji , a było to parę lat temu - nie mógł odłożyć pieniedzy
        na 11 % akcji ?
        Czy nie mógł rozpocząć działań wcześniej ?
        Kieleckie Targi są własnością miasta i rozwijają się wspaniale - czy
        gospodarny Poznań ze swym Gospodarzem nie mógł tego zrobić ?
    • kingusia711 Re: Poznańskie targi w rękach Arabów? 28.01.10, 11:47
      Myślicie,że arabi to przejmą?
      • Gość: gerard Re: Poznańskie targi w rękach Arabów? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.01.10, 23:03
        no nie
        przejmie to Kulczyk, targi niemieckie, włoskie, itd
        na pewno nie Poznan
        • Gość: Poranek Dlaczego należy sprywatyzować MTP IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.01.10, 10:25
          Jedno jest pewne, gdyby inwestorem była osoba pokroju pana Kulczyka, czy też
          pani Kulczykowej nagle okazałoby się, iż to przedsiębiorstwo przynosi dużo
          większe zyski, jest efektywne, dokonuje przejęć innych spółek, sensownych
          inwestycji, słowem znakomicie się rozwija.
          Ale na pewno nie zarządzaliby nim menedżerowie, o których co chwilę czytamy
          również na łamach GW (lewe transakcje w Żernikach, niewyjaśnione sprawy z CBA,
          dziwnie bardzo wysokie koszty inwestycji, czy też po prostu zwykły nepotyzm itd.).
          Prywatnego inwestora nie stać by było na takie rzeczy.
          Państwowy czy komunalny udziałowiec a i owszem pozwala na bardzo wiele. I
          jeszcze rządzący miastem wstawią swoich ludzi do spółki, sami pobierają niemałe
          diety.
          A że wystawcy narzekają..........

          • Gość: poranek Re: Dlaczego należy sprywatyzować MTP IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.01.10, 14:17
            a któż sie to podszywa pod nick poranek ?
    • Gość: muslim A choćby i Arabów... IP: *.icpnet.pl 02.02.10, 00:01
      .
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka