Dodaj do ulubionych

SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

IP: *.wroclaw.mm.pl 05.07.05, 21:28
Częstochowa, Przemyśl, a niebawem także Płock i Białystok wprowadzają w
komunikacji miejskiej tzw. system pierwszych drzwi. Polega on na tym, że
pasażerowie wsiadają do autobusu tylko przednimi drzwiami okazując kierowcy
lub konduktorowi bilety. Dopiero później kierowca otwiera pozostałe drzwi
umożliwiając wysiadanie z pojazdu.
Okazuje się, ze system ten sprawdził się w większej od Radomia Częstochowie,
przynosząc wzrost sprzedaży biletów, a co za tym idzie dochodów komunikacji
miejskiej. Może jest to dobry pomysł takze dla Radomia, gdzie komunikacja
miejska jest bardzo niedoinwestowana brakuje nowoczesnych autobusów, nowych
linii miejskich, przyzwoitych wiat przystankowych. System ten może być
modyfikowany np. działać tylko w tzw. międzyszczyciu, kiedy autobusami
podróżuje mniej osób.
CO SĄDZICIE NA TEN TEMAT??? CZY SYSTEM TAKI MIAŁBY RACJĘ BYTU W RADOMIU???
Obserwuj wątek
    • Gość: płatnik za innych Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 05.07.05, 21:43
      jeżdząc autobusami widzę ile osób jeździ bez biletów ....
      i każda inicjatywa która ukróci choć trochę te oszustwa jest dobra....
      i ciekawe że wszyscy kontrolerzy tracą odwagę gdy mają sprawdzić dresiarza....
      a wyżywa się taki kotroler ,krzykiem i sprowadzaniem policji do spokojnych pasażerów którym się czasem zapomni i chcą uregulować należność nawet podwójnym skasowaniem biletów.....
      przy dresiarzach tracą wzrok i słuch i sprawdzają tylko pobieżnie..

      ....zgłoszony pomysł jest super...

      A tak przy okazji mam pomysł na zniszczone przystanki autobusowe (sprawdzony już w innych miastach) Kamery wysoko na słupach energetycznych przy przystankach i tylko jeden człowiek obserwujący od 15:00 przez całą noc do 8:00.
      Problem zdemolowanych przystanków zniknie...
      A straty szyb przystankowych przestaną obciązać budżet komunikacji miejskiej i ludzie będą się czuli bezpieczniej
      wieczorem i w nocy na przystankach.
      • Gość: Mendelejew Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.udn.pl 05.07.05, 21:59
        No ja nie wiem czy sie sprawdzi, skoro:
        "Dopiero później kierowca otwiera pozostałe drzwi umożliwiając wysiadanie z
        pojazdu."
        Jeśli tak, to moga wtedy wsiasc ludzie bez biletow.
        • Gość: trelemorele bec Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.tronic.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 06.07.05, 00:12
          Paranoja co to PKS ma byc czy jak
      • Gość: Zuza Re: SYSTEM \"PIERWSZYCH DRZWI\" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.serversun.com 08.07.05, 23:19
        \"płatnik za innych\" napisał:
        \"....jeżdząc autobusami widzę ile osób jeździ bez biletów ....
        i każda inicjatywa która ukróci choć trochę te oszustwa jest dobra....
        i ciekawe że wszyscy kontrolerzy tracą odwagę gdy mają sprawdzić dresiarza....
        ....zgłoszony pomysł jest super...\"

        Co ty za głupoty piszesz? Że niby co - jeżeli teraz czasem grupa kontrolerów ze
        strachu odstępuje od szarpania się z niektórymi typami to według waszego chorego
        pomysłu, po nowemu, jeden kierowca autobusu załatwi wszystkich - jednoosobowo.
        Czyś ty rozum stracił?
        Większość kierowców MPK już teraz udaje na siłę, że nic nie widzi i nie słyszy
        co się dzieje w autobusie i co - ONI MIELIBY SIĘ NAGLE STAĆ STRAŻNIKAMI TEXASU
        (RADOMIA)???

        Kolejny pomysł \"płatnika za innych\" z tymi kamerami przy przystankach:
        \"...mam pomysł na zniszczone przystanki autobusowe (sprawdzony już w innych
        miastach) Kamery wysoko na słupach energetycznych przy przystankach i tylko
        jeden człowiek obserwujący od 15:00 przez całą noc do 8:00.
        Problem zdemolowanych przystanków zniknie...\"

        Przystanki liczy się w setkach. Kamer całe nasze miasto przez wiele lat dorobiło
        się tylko kilku bo na więcej go nie stać. W żadnym polskim mieście nie ma
        kilkuset kamer na ulicach bo żadnego na to nie stać.
        Czy ty się synku czegoś nie naćpałeś???
    • Gość: brawo Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 07:35
      brawo tak powinno być.
      Tak jest juz na liniach podmiejskich.
      • Gość: Tomek Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.ats.pl / *.radom.pilickanet.pl 06.07.05, 09:45
        A czy wyobrazacie sobie ile beda autousy stac na przystankach? Wezmy na takie
        siodemce, przy dwocu, gdzie wsiada kolo nawet 50 osob i tyle samo wysiada. 50
        wsiada przednimi drzwiami, jedna polowa w dodtaku. Musie przepychac sie przez
        caly autopbus, zanim wyjmie i pokaze bilet kierowcy mija kupe czasu. Autobusami
        bedzie jezdzic sie o wiele dluzej i w wiekszym tloku. Oby nikt w Radomiu nie
        wpadl na taki pomysl.

        Policzmy - dodajmy do czasu przezjadu linii z koncowego na koncowy tyle minut,
        ile przystankow - czyli postoj dluzszy o minute na kazdym przystanku:

        Linia 1 - 52 minuty zamiast 30
        2 - 43, 24
        3 - 47, 28
        4 - 51, 29
        5 - 55, 33
        6 - 71, 44
        7 - 56, 34
        8 - 55, 32
        9 - 38, 22
        10 - 66, 39
        11 - 53, 31
        12 - 67, 38
        13 - 48, 29
        14 - 66, 38
        15 - 46, 26
        16 - 42, 25
        17 - 68, 39
        18 - 81, 50
        21 - 71, 43
        23 - 58, 34
        24 - 55, 32
        25 - 53, 31
        26 - 59, 35
        27 - 54, 32

        Wychodzi na to, ze 7 bedzie z michalowa na poludnie jechac godzine. To ja za
        godzine dojade rowerem i wroce z powrotem albo dojde na piechote. Dzieki.
      • best_seler Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS 06.07.05, 09:47

        > brawo tak powinno być.
        > Tak jest juz na liniach podmiejskich.

        ...ktorymi dzieki MPK jezdza tylko pojedyncze osoby, wiec nie zajmuje to duzo
        czasu. Kiedy na przystanku do autobusu wsiada nawet 10 osob, zajmuje to juz
        gdzies pol minuty, ajesli ktos kupuje bilet jeszcze wiecej. A ci bedzie na
        siodemce?
    • Gość: ivo Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 10:12
      wszęszie się udaje
      aby nie w Radomiu
      rozpolitykowane , biedne miasto.
      W Angli nie ma innego sposoby aby wejść do autobusu, tylko przednimi drzwiami.
      Płacą wszyscy.
      A U nas tylko strachliwi.
      Pozostali mają układy ?
      Nie tzeba podności ceny biletów , tylko dobrze kontrolować posiadanie biletu.
      Ograniczyć ulgi.
      Czy jest to możliwe w Radomiu ????????? Wszędzie aby nie w Radomiu.
      • Gość: inni Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.udn.pl 06.07.05, 10:31
        ja nie widze kompletnie zadnego problemu. wielokrotnie jezdzilam takimi
        autobusami za granica i to sie absolutnie sprawdza. i zadnym tlumaczeniem nie
        jest liczba osob wsiadajacych. malo tego - tam, gdzie jezdzilam ludzie zwykle
        wsiadali bez biletu, bo bilet kupuje sie u kierowcy, a scislej mowiac -
        wrzucalo sie banknoty lub monety do urzadzenia obok kierowcy, urzadzenie
        wydawalo bilet i szafa gra. nikt nikogo nie popedzal a i tak odbywalo sie to
        bardzo szybko. a wysiadanie? dwoje drzwi otwieranych tylko na zewnatrz. nie ma
        mozliwosci, zeby ktos wsiadl. no coz, takich jeszcze u nas nie ma, ale moze
        kiedys i do tego dojdziemy.
        a tak naprawde to do tego, zeby taki system zaczal sprawnie funkcjonowac
        potrzebna nam wszytskim jest KULTURA OSOBISTA.
        pozdrawiam
        • Gość: KR! Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 10:45
          Mnie osobisćie ten pomysł sie nie podoba takie jest moje zdanie , wchodzenie w
          ten spodób nie rozwiążę problemu!
          • Gość: sonoAndrzej Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.wroclaw.mm.pl 06.07.05, 19:53
            A może wprowadzić ten system tylko w godzinach od 8-13 i od 17-6 rano wtedy
            nawet siódemką jeździ mniej pasażerów????
            Ja uważam, że to dobry pomysł na ukrócenie cwaniactwa "po radomsku".
            • Gość: KR! Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 21:04
              Kolego sonoAndrzej co rozumiesz pod pojęciem cwanaictwa ,, po radomsku"!
              • Gość: już Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 07.07.05, 17:02
                Czekam kiedy to będzie wprowadzone!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                • Gość: TM Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.udn.pl 07.07.05, 18:56
                  Ja osobiście jestem przeciw, autobus będzie stał dłużej na przystankach. Po
                  prostu kanary mogły by zacząć funkcjonować! Nie pamiętam kiedy ostatni raz mnie
                  ktoś kontrolował, a jeżdżę autobusem codziennie.
                  pozdro
                  • wieczor89 Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS 07.07.05, 19:15
                    dobry pomysł. Skończy sie wreszcie odwieczny problem z dziurami, których nie
                    potrafi nikt załatać. Przecież nie od dziś wiadomo, że 3/4 ludzi poruszającyhc
                    sie komunikacją wogóle nie kasuje biletów. No i kochany opór przed
                    innowacyjnością i nowym sposobem rozwiązywania problemów sie pojawia. A tak jak
                    bedziemy tkwić w tym samym miejscu, nic sie nie zmieni na lepsze...
      • Gość: PEGAZ Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.tronic.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.05, 22:18
        PUKNIJ SIE heh ograniczyc ulgi. Najpierw to niech panowie z lepkimi raczkami
        opuszcza stanowiska a jak nie to mozna ich wyniesc ULGI jak masz kase to PLAC
        PLAC I PLAC jak bedziemy wszyscy solidnie zarabiac to mozemy sobie placic ile
        chca ale widze ze sie takim jak Ty poprzewracalo nie powiem gdzie bo kazdy wie
        ze w ...........
    • Gość: Marcinek Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.00a.radom.pilicka.pl 08.07.05, 10:02
      Każdy pomysł ukrócenia podróży bez biletów jest godny poparcia, a ten
      szczególnie.Najlepiej gbyby byli konduktorzy w autobusach tak jak na
      podmiejskich.Obecnie nie ma gdzie usiąść, straszny tłok na niektórych liniach, a
      wiekszość pasażerów normalnie nie płaci za przejazd.
    • Gość: uchol Na wzór Częstochowy? TU ODPOWIEDŹ! IP: *.localdomain / 67.15.54.* 08.07.05, 11:17
      Mieszkańcy Częstochowy tak oceniają wsiadanie do autobusów MPK tylko przednimi drzwiami (kopia wątku na forum Gazety w Częstochowie):

      • MPK - do autobusu tylko przednimi drzwiami IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
      Gość: gouda 08.07.2005 08:44 + odpowiedz

      Pomóżcie proszę Radomianom wyrobić sobie opinię na temat Waszego MPK-owskiego szczęścia.
      Niektórzy w Radomiu chcą, wzorem Częstochowy, wprowadzić w MPK wsiadanie tylko przednimi drzwiami.
      Dzięki temu ma nie być gapowiczów (bo kierowca wszystko sprawdzi i nie wpuści), ma być kupa kasy za bilety i pełna szczęśliwość bo tak jest w Częstochowie.
      Tłumaczenia, że autobus będzie stał zbyt długo na przystankach - no bo ile trzeba czasu aby na 1 przystanku wsiadło tylko jednymi drzwiami 20-30 ludzi a część z nich jeszcze zablokuje wchodzenie kupując bilet u kierowcy. A jak ludzie wychodzą jak pozostałe drzwi są zamknięte?
      Przepraszam, ale mnie to wygląda na zdrowy cyrk - takie zasady mogą być np. w PKS-ie gdzie na przystankach są pojedyncze osoby a nie w komunikacji miejskiej z dużą ilością pasażerów.
      Dlatego proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami z wchodzenia do autobusów tylko przednimi drzwiami, ze zniknięcia gapowiczów itp.
      Pomoże to nam ocenić czy ten nasz pomysłodawca to rozgarnięty facet czy też zwykły osioł, który chce narobić kłopotu całemu miastu.


      • Re: MPK - do autobusu tylko przednimi drzwiami
      babeczkaa 08.07.2005 08:47 + odpowiedz

      hmmm, z tego co widze to mieszkańcy przyzwyczaili sie do tej sytuacji i wszyscy grzecznie wedrują do pierwszych drzwi, ale...
      co do tych oszczędności i duzej kasy z biletow to nie wiem, bo już slyszalam ze beda podwyzki biletow od wrzesnia bodajże,
      pozdrawiam
      B.


      • Re: MPK - do autobusu tylko przednimi drzwiami IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
      Gość: X 08.07.2005 08:57 + odpowiedz

      Wsiadanie pierwszymi drzwiami to paranoja, jest tak, że autobusy jeżdżą nabite
      z przodu a z tyłu nawet da się usiąść. Jeden pan kierowca nie chciał
      niepełnosprawnemu na wóżku otworzyć środkowych drzwi, chociaż przednimi się nie
      mieścił!! Tak, czasem i do takich sytuacji dochodzi.


      • Re: MPK - do autobusu tylko przednimi drzwiami IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl
      Gość: lunch 08.07.2005 09:37 + odpowiedz

      Cóż, właściwie trudno to obiektywnie ocenić, bo nic nie wygląda tak, jak
      powinno. Owszem, z pewnością zmniejszyła się liczba gapowiczów i zmieniły się
      nieco przyzwyczajenia, ale żeby taki system miał sens, to musiałoby to wyglądać
      tak jak w PKS (co - jak słusznie twierdzisz - w komunikacji miejskiej jest
      nierealne).
      Natomiast w tej chwili większość kierowców otwiera tylko przednie drzwi (bo za
      otwieranie pozostałych grożą konsekwencje), ale w najmniejszym stopniu nie
      interesuje się biletami. Jak wsiada kulturalna młodzież, to kierowcy nie mają
      odwagi sprawdzać im biletów i wcale się im nie dziwię. Poza tym pozostałe drzwi
      i tak muszą otworzyć dla wysiadających (po wciśnięciu przycisku) i wtedy cały
      tłumek rzuca się, by wsiąść tamtymi. Cóż, na zmianę przyzwyczajeń z półwiecza
      potrzeba czasu...
      Opóźnień w zasadzie nie ma, właśnie dlatego, że system nie został wprowadzony
      całkowicie. Gdyby kierowca każdemu sprawdzał bądź sprzedawał bilet, to czas
      jazdy znacznie by się wydłużył.
      Kiedy system wprowadzono na próbę w 2003 roku, w pierwszych dniach opóźnienia
      sięgały 20 minut.


      • Re: MPK - do autobusu tylko przednimi drzwiami
      lookas.prv.pl 08.07.2005 09:40 + odpowiedz

      Ta zasada to jedna wielka parodia i wyimaginowany obraz pana prezesika.

      Działała ona może z dobry miesiąc lub dwa. Potem ludzie i kierowcy zaczęli
      racjonalnie myśleć i nie dać się poddać ogłupiającym decyzjom zarządu.

      Kanary jak łapali gapowiczów tak łapią - prosty sposób na pominięcie kontroli
      przez kierowcę - pokazaniu mu czegokolwiek (tzn. machnięcie mu przed szybką
      kawałkiem papierku) i już można za darmo jeździć na koszt MPK i pasażerów.

      Więc to wszystko było tylko pod publikę, pan prezes wpadł na pomysł, że tylko on
      jako jedyny sprawiedliwy w tym mieście podejmie nierówną walkę - jak widać mamy
      szeryfa :-)) - ale to nic, że kosztem całej reszty pasażerów - dodajmy, że
      dzięki którym on ma na pensje.

      Ta zasada praktycznie umarła śmiercią naturalną - większość kierowców otwiera
      wszystkie drzwi, gdy widzi dużo osób na przystanku. Niektórzy zatwardziali
      (pewnie z jedną półkulą mózgową) zawsze otwierają tylko 1 drzwi, bo lubią się
      pastwić nad pasażerami - ale to już naturalne wśród większości naszych "panów
      szos" :-)

      tak więc Radomianie - idźcie po rozum do głowy póki nie jest za późno i nie
      wprowadzajcie tej metody u siebie. Najlepszym wyjściem będzie jeśli jakiś
      redaktor od Was przyjedzie do Czwy i zobaczy na własne oczy, że ta metoda to
      tylko pic na wodę.
      Pozdrawiam.
      ---------------------------------
      www.lookas.prv.pl
      • Gość: KR! Re: Na wzór Częstochowy? TU ODPOWIEDŹ! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.05, 12:21
        słaby pomysł , lepiej wzmocnić kontrolę w autobusach , a nie jakieś przenied
        zrwi to sie ludziom żle kojarzy!Nie to w Radomiu nie wyjdźie!
    • Gość: taktak Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.net / 69.41.173.* 08.07.05, 14:16
      Pomysł wsiadania do autobusów miejskich tylko przednimi drzwiami można i należy podsumować krótkim, znanym powiedzeniem:
      "Paranoja albo sen wariata".
      • wieczor89 Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS 09.07.05, 10:21
        nie macie racji. Idea jest dobra. Jak byłem w Londynie sprawdzało się tam
        stuprocentowo. Tyle, że autobusy musiałyby ulec pewnym modyfikacjom. a
        Mianowicie:
        1. Muszą być szersze, bo teraz przejście z jednego końca na drugi nie jest za
        bardzo dogodne, sczególnie w tych starszych rocznikach.
        2. Modyfikacjom musiałyby ulec kabiny kierowców, tak aby jak najszczybcie i
        najlepiej obsłużyć klientów.
        3. Każdy autobus należałoby by wypiosażyć w automat do szybkiej sprzedaży
        biletów, co mogłoby zniechęcić dużymi kosztami.
        4. Punkt ostatni i najważniejszy. Działania propagandowe. Ogromna kamapania w
        mediach, rozplakatowanie przystanków, zmiana mentalności ludzi. I to jest chyba
        punkt najtrudniejszy do wykonania. Bo pienądze znajdą sie zawsze, ale
        mentalność ludzi zmienia sie powoli.

        Ale jak wszystko zostanie przekonywująco przedstawione, że wreszcie ukruci się
        jeżdżenie na gape i że w autobusuach będzie bezpieczniej, modyfikacje mogą
        osiągnąć ogromny sukces. Ja jestem oczywiście za wykonaniem pomysłu i
        powinniśmy walczyć i jego wdrożenie w życie...
        • Gość: ZL Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: 66.98.198.* 09.07.05, 14:44
          Mylić się, jest rzeczą ludzką (szczególnie jeżeli o danym temacie nie ma się zielonego pojęcia) ale trwać w bezmyślnym uporze odporny na wszelkie informacje to zwyczajna głupota.
          • Gość: abakus Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.05, 15:02
            System sprawdza się np. w Wielkiej Brytanii, to dlaczego miałby się nie
            sprawdzić w Radomiu.
            Ograniczyłby wyłudzanie przejazdów bez biletów i nie trzebaby tak dotować MPK z
            naszych pieniędzy.
            Moim zdaniem w Radomiu ekonomicznie uzasadniony byłby też system
            konduktora/ochroniarza w każdym autobusie. Zysk: likwidacja gapowiczów, brak
            dewastacji pojazdów, dobre samopoczucie ludzi w autobusach, zmniejszenie ilości
            kradzieży kieszonkowych a co za tym idzie zwiększenie liczby jeżdźących
            komunikacją, zmniejszenie indywidualnego ruchu kołowgo a więc remontów ulic,
            emisji CO2 itd.
            • Gość: łojejku Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: 70.84.247.* 09.07.05, 17:55
              <.....Zatrudnić 300 konduktorów - ochroniarzy w autobusach, którzy będą <wpuszczać tylko przednimi drzwiami, to nie trzeba byłoby tak dotować MPK .... <zmniejszą się potrzeby w zakresie remontów ulic, zmniejszy się emisja CO2,..."

              Komentarz w zasadzie napisał do tego już ktoś wyżej tylko trzeba go lekko zmodyfikować:

              "To jest paranoja i sen wariata".
              • Gość: abakus Re: SYSTEM "PIERWSZYCH DRZWI" W KOMUNIKACJI MIEJS IP: *.tkdami.net / *.tkdami.net 10.07.05, 09:21
                Gratuluję osobnikowi "łojejku" rzeczowej dyskusji.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka