Dodaj do ulubionych

SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.11.04, 19:30
Porozumienie ws. budowy szybkiej kolei na trasie Wrocław-Łódź.

- Udało się wreszcie uzyskać porozumienie w sprawie szybkiego połączenia
kolejowego między Wrocławiem a Łodzią - poinformował wiceprezydent Wrocławia
Sławomir Najnigier. Najnigier spotkał się w środę w tej sprawie z
przedstawicielami ministerstwa infrastruktury w Warszawie. Jak powiedział
Polskiemu Radiu Wrocław, o konieczności inwestycji jest przekonane zarówno
ministerstwo jak i PKP. - W ciągu miesiąca powinniśmy wiedzieć, czy
inwestycja powstanie za pieniądze z budżetu centralnego, czy może nawiążemy
jakąś umowę z firmami prywatnymi - mówi wiceprezydent Najnigier. Wciąż nie
wiadomo kiedy ruszy takie połączenie a także jak miałby wyglądać przebieg
trasy, którą trzeba zbudować od podstaw. Co prawda w strategii państwa
dotyczącej transportu do roku 2015 o takiej inwestycji nie ma mowy, Sławomir
Najnigier twierdzi jednak, że przygotowywany jest nowy dokument, w którym
powinna się ona znaleźć. Jeżeli jednak trasa powstanie droga z Wrocławia do
Łodzi zajmie ok. półtorej godziny. Do Warszawy dotrzemy zaś w ciągu ok. 3
godzin.

Obserwuj wątek
    • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 25.11.04, 07:38
      Erni,

      jak na razie, według umowy AGC jest projekt linii E-26 Wrocław - Kępno -
      Bełchatów - ... - Warszawa, według MI ma być to linia 200 - 250 km/h. Ale jak
      widać niektórzy kuszą się o zmianę sieci AGC/AGTC :-)
      • Gość: Mezopot Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA IP: *.hutmen.pl 25.11.04, 08:56
        Linia przez Łódź będzie generować większy ruch niż przzez Bełchatów więc jest
        to lepsza lokalizacja dla inwestora. Dla podróżujących również bo za jednym
        zamachem uzyska on szybkie połączenie jadąc do Łodzi i do Warszawy.
        Tak samo jak droga eskpresowa S8 przez Łódź.
        • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 25.11.04, 09:07
          Mezopot,

          sieć linii kolejowych AGC/AGTC to sieć o zasięgu europejskim, ustalana przez
          wszystkich ministrów transportu, obejmująca swoim zasiegiem nie tylko obszar,
          przez który bezpośrednio przechodzi. E-26 w niczym nie przeszkadza, by
          zmodernizować linię 143-281/355-14 do Łodzi, do prędkości co najmniej 160
          km/h :-)
          • Gość: łażej Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 25.11.04, 15:04
            A jakie poza dawno opracowanymi planami (których sensowność można kwestionować)
            istnieją argumenty przeciw wytrasowaniu tej linii kolejowej przez Łódź (ja
            widzę jeden - konieczność przebicia się tunelem pod Łodzią pomiędzy Fabrycznym
            i Kaliskim - ale to powinno być z nadwyżką zbilansowane przez umożliwienie
            korzystania z linii ponad milionowi mieszkańców aglomeracji łódzkiej).
            • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 25.11.04, 15:25
              Łażej,

              wyobraź sobie, że międzynarodowe umowy AGC/AGTC są jak najbardziej sensowne :-)
              Trasa E-26 - trasa E-26, a połączenie Wrocław-Łódź i tak należy zmodernizować :-
              )
              • Gość: łażej Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 26.11.04, 09:12
                smi napisał:

                > Łażej,
                >
                > wyobraź sobie, że międzynarodowe umowy AGC/AGTC są jak najbardziej sensowne :-
                )
                > Trasa E-26 - trasa E-26, a połączenie Wrocław-Łódź i tak należy zmodernizować

                Tylko, że w przypadku budowy linii przez Bełchatów pieniądze na modernizację
                kolei wiodącej przez Sieradz i Kalisz znajdą się może gdzieś tak za
                pięćdziesiąt lat. Przy ograniczonej ilości środków, gdy nie stać nas na
                wszystko, należy wybierać rozwiązania, które zaspokoją jak najwięcej potrzeb.
                Zwłaszcza, gdy takie rozwiązanie polega na tym by nie omijać drugiego co do
                wielkości miata w Polsce, leżącego idealnie w linii prostej pomiędzy Wrocławiem
                a Warszawą.
                • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 26.11.04, 09:47
                  Łażej,

                  wszyscy europejscy ministrowie infrastruktury/transportu określili
                  najkorzystniejsze połączenie na osi Drezno/Praga - Wroćław - Warszawa -
                  kierunek wschód, poprzez m.in. linię E-26, która nota bene ma być jedną z dwóch
                  linii w Polsce o prędkości ... 200-250 km/h :-)
                  Ponadto E-26 leży w europejskiej sieci TEN-T, którą tworzyła takze ... Polska.
                  Trasa przez Łódź, ma zatem, według ustaleń, charakter co najwyżej krajowy,
                  zatem nie zalicza się do szlaków międzynarodowych - tak sami sobie (Polska) to
                  wymyśliliśmy i teraz musimy tego przestrzegać :-)
                  Co nie oznacza, że nie należy modernizować tej linii, ale nalezy samodzielnie
                  zorganizować sobie finansowanie tej inwestycji - tak to mniej więcej wygląda.
          • Gość: wojtek Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA IP: *.mat.univie.ac.at 25.11.04, 17:05
            przeszkadza w tym sensie ze walczy o te same pieniadze (ktorych i tak nie ma)
            • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 26.11.04, 07:13
              A to jest już zupełnie inna sprawa, że środki przeznaczone na drogi, czy koleje
              i tak prtzechodzą w inne sfery ...
              I raczej nie jest to do końca kwestia samych środków finansowych, lecz także
              inne rzeczy - jak na przykład wykup gruntów itp. :-)
    • Gość: łażej Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 27.11.04, 09:48
      www.lodz.naszemiasto.pl/wydarzenia/424024.html
      "Stacja Łódź Podziemna - kolejowy tunel pod miastem

      Sobota, 27 listopada 2004r.

      Podziemna kolej dla Łodzi wydaje się dziś bliższa realizacji niż kiedykolwiek
      wcześniej. Nie będzie to jednak metro, ale biegnąca pod powierzchnią ziemi
      normalna linia kolejowa łącząca dworce Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską. W ten
      nieoczekiwany sposób mogą się ziścić pomysły na metro dla Łodzi pochodzące
      jeszcze z lat 70.



      Pomysł może być zrealizowany tylko jako część większej całości, mianowicie
      szybkiej linii kolejowej łączącej Warszawę i Wrocław przez Łódź. Koncepcja jest
      lansowana przede wszystkim przez samorządy Łodzi i Wrocławia oraz marszałków i
      wojewodów obydwu województw. Realną postać przybrała latem tego roku, kiedy w
      Ministerstwie Infrastruktury pojawili się przedstawiciele niemieckiej firmy
      Dornier Consulting z projektem takiego połączenia. Miesiąc temu prezentację
      przedstawiono władzom Łodzi.

      - Budowa takiego połączenia kolejowego jest dużo tańsza niż autostrada i myślę,
      że jest do zrobienia w ciągu dwóch, trzech lat – mówi dr Wojciech Michalski,
      dyrektor wydziału strategii i analiz w Urzędzie Miasta Łodzi.

      Pociągiem z Warszawy do Wrocławia jechałoby się taką linią nie dłużej niż 2,5
      godziny (teraz 6 godzin) z maksymalną prędkością dochodzącą do 200 kilometrów
      na godzinę. Wymagałoby to jednak nie tylko modernizacji istniejącej linii
      kolejowej, ale i budowy zupełnie nowych odcinków, m.in. "ścięcia" zakrętu koło
      Rogowa.

      Tunelem czy na powierzchni?

      Oprócz tunelu pod miastem Niemcy zaproponowali dwa inne, naziemne rozwiązania
      przejazdu pociągu przez Łódź. Jedna trasa wiodłaby przez Chojny, Widzew i
      Andrzejów, a druga przez Chojny, Olechów i dalej do Koluszek. Cechą wspólną
      obydwu tych rozwiązań jest jednak brak połączenia z Łodzią Fabryczną. - Tunel
      jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, choć najbardziej kosztownym - mówi
      Wojciech Michalski.

      Według projektu Dorniera, tunel miałby długość około 4,5 kilometra. Wjazd od
      strony Dworca Fabrycznego znajdowałby się gdzieś między ulicami Targową a
      Kopcińskiego. Dworzec Fabryczny zostałby przeniesiony całkowicie pod ziemię, co
      pozwoliłoby na likwidację torowiska i inne zagospodarowanie cennych terenów w
      centrum miasta. Z dzisiejszych obiektów na powierzchni pozostałby tylko budynek
      dworca, który mógłby spełniać inną funkcję. Dalej podziemna linia kolejowa
      pobiegłaby pod ulicami Traugutta i 6 Sierpnia, pod stadionem Orła i po
      przecięciu alei Włókniarzy wyjrzałaby ponownie na powierzchnię tuż przed Łodzią
      Kaliską.

      Lokalizacja pod ulicami ma jedną bardzo poważną zaletę. Pozwala na budowę
      tunelu nie metodą drążenia, ale prostszym i tańszym sposobem odkrywkowym.
      Oznaczałoby to oczywiście wyłączenie ciągu wspomnianych ulic z ruchu i to na
      dłuższy czas. Więcej problemów rodzi końcówka tunelu. Po pierwsze
      problematyczne jest rozkopywanie stadionu Orła, a po drugie "podniesienie" alei
      Włókniarzy (wiadukt) w miejscu, gdzie tunel zbliża się do powierzchni ziemi.

      Tunel ma jeszcze inną zaletę. Likwidacja torowiska przy Łodzi Fabrycznej
      umożliwiłaby połączenie ulic Uniwersyteckiej i Targowej, co znacznie ułatwiłoby
      ruch w śródmieściu.

      Kiedy i za ile?

      Zgodnie z wyliczeniami Dorniera, projektowanie całej linii Warszawa-Łódź-
      Wrocław trwałoby 4 lata, a budowa następne 6. Koszt jest ogromny - około 6,6
      miliarda złotych. Z tego budowa tunelu pochłonęłaby ok. 600 mln zł, a
      podziemnej stacji niecałe 1,3 mld zł. Dla porównania budżet Łodzi to 1,6 mld zł.

      Takie obciążenie finansowe może ponieść tylko państwo. Czy zechce? Jest szansa,
      że projekt dofinansuje Unia Europejska."

      Jak widać sensowność budowy lini kolejowej Warszawa-Wrocław przez Łódź widzi
      nie tylko strona Polska, lecz również firma niemiecka. Ciekawe dlaczego? Czyżby
      oni opierali się na analizach ekonomicznych??
      • smi Re: SZYBKA KOLEJ WROCLAW - LODZ - WARSZAWA 29.11.04, 07:29
        Takie połączenie, tak, czy inaczej, jest także niezbędne, jeśli chodzi o
        połączenie Wrocław - Łódź - Warszawa, co i tak nie przekreśla E-26 :-)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka