Dodaj do ulubionych

Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich

16.05.07, 20:23
"Barbara Komeczko: - Mieszkam w okolicy i po prostu korzystam z tej zieleni. W
sam raz nadaje się na spacery z psem."

Po prostu gratuluję, nie życzę żeby po śmierci tej Pani ktoś łaził z psem po
jej grobie.
Obserwuj wątek
    • Gość: statom Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.05.07, 20:38
      A ja dzisiaj idac kladka nad fosa zobaczylem ze do budowy uzyto chyba nagrobka
      albo jakas plyte kamienna z napisem, nie przygladalem sie za bardzo ale jedno
      wygladalo jak data. Po drugiej stronie brzegu, po prawej stronie idac od opery
      zaarz przy kladce.
      Niestety zdjec nie mam. Moze to kogos zainteresuje, no chyba ze to juz bylo
      poruszane.
      Jakas afera chyba byla niedawno w jakims zoo
    • anwb Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich 16.05.07, 21:13
      Koniecznie potrzebny jest zapis o wartosciach katolickich w Konstytucji. Inaczej
      psy beda sraly na groby. No i koniecznie tez kolejni ksieza powinni dostac
      medale Komisji Edukacji Narodowej za wychowanie spoleczenstwa.
    • mniammniam3 Prymitywna hołota 16.05.07, 21:33
      Najpierw komunistyczna władza niszczyła cmentarze poniemieckie. Teraz
      prymitywna hołota niszczy rosyjskie cmentarze wojenne, wyprowadza psy na
      groby, maluje grafitti na nagrobkach i przewraca pomniki. Takie kompromitujące
      nas informacje idą w świat i rozchodzą się w postępie geometrycznym wyrabiając
      nam opinię nieokrzesanych prymitywów. Katolicki naród psia krew!
      • Gość: nocoments Re: Prymitywna hołota IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.07, 22:35
        Brawo,w pełni sie zgadzam!Naród prymitywnieje,mimo,ze na codzień lud pełen
        religijnej ekstazy i frazesów powtarzanych jak mantrę...Wraz ze swymi
        przywódcami z PIS-ów,LPR-ów ,Grzybów Niejadalnych Toruńskich itd itp.Ta
        paniusia od psa pewnie co niedzielę do kościółka lata a i na groby swoich
        bliskich z miotełką,a psu sr.. na tym cmentarzu pozwala, bo tam przecież tylko
        Ruskie leżą...
        • Gość: duzY Skorzystajcie z przykładu. IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 15:46
          W zeszłym tygodniu 9.V.(podobnie jak przed 1 listopada 2006) uporządkowałem
          jedną kwaterę. Groby wypieliłem, trawę skosiłem. Weźcie przykład zamiast
          pomstować. Tylko tak maluczkim możemy pokazać co znaczy zachowywac się
          przyzwoicie.
          PS. Kwatera przy wejści po (nomen omen) lewej stronie.
          • Gość: Jonek Re: Skorzystajcie z przykładu. IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 16:25
            Nic maluczkim nie pokażesz. Bo taki baran pomyśli a co mi tam, nie se piesek
            osra jakis frajer i ta to za mnie posprzata. Nie łudx się, że kogos w ten sposób
            nauczysz kultury. Ale pochwalam Twoja postawę. Chocby dla własnej satysfakcji
            powinienies tak robić.
            • Gość: duzY Re: Skorzystajcie z przykładu. IP: 212.2.100.* 17.05.07, 22:52
              I robie to dla własnej satysfakcji. Przynajmniej przy goleniu mogę się
              usmiechać (i nie jest to grymas). Jakby co to zapraszam najpóźniej pod koniec
              października (bo wierzę w Dutka i Dr. Oetkera, że się nie dogadają jak na
              chrześcijan przystało).
              Pozdr.
    • sothis666 och, co za tragedia 16.05.07, 22:37
      a czemuż to obok nie ma cmentarza oficerów Waffen SS?
      wszak walczyli i polegli we Wrocławiu.
      czyzby była jakas różnica???
      czemu to nie ma funduszy z budżetu na polerowanie błyskawic, swastyki, sierpa i młota na pomniczku? Ein Reich, ein Folk, za Rodinu.

      zamiast gloryfikować okupantów, może zająć się Polakami w Kazachstanie, oni umierają ze starości i czekają na gest naszego rządu. I sa jeszcze żywi, szanowna władzo!








      • kontonaspam Re: och, co za tragedia 16.05.07, 23:39
        Nie wiem czemu nie ma cmentarza niemców, ale być powinien.
        I Rosjanie i Niemcy i Polacy ginęli na tej wojnie na ogół
        wbrew swej woli, szczególnie pod koniec wojny gdy ochotnicy
        byli już wystrzelani. Zarówno młody Sasza, Jurgen i Henryk
        mieli ciekawsze pomysły na życie, niż umieranie za pomysły
        jakiegoś Stalina i Hitlera. Wodzowie się kłócili, a ludzie
        ginęli. Nie chcę stawiania pomników ideom, faszyzmowi,
        komunizmowi czy czemukolwiek innemu, ale zwykłym ludziom,
        ofiarom wojny, z każdej strony frontu.
        • tbernard Re: och, co za tragedia 17.05.07, 09:16
          Odnośnie Niemców. Skoro pod koniec wojny ochotnicy byli
          wystrzelani, to kto zmuszał tych nie ochotników? Czyżby
          jakiś wewnętrzny przymus wypełnienia obowiązku?

          Tym niemniej groby należy uszanować czyje by nie były.
          • Gość: statom Re: och, co za tragedia IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 09:29
            Nad tymi nieochotnikami zawsze stal jakis hans z pistoletem. Poczytaj sobie o
            obronie berlina.
            Co za analfabeta historyczny.
            • tbernard Re: och, co za tragedia 17.05.07, 12:13
              No cóż, może i analfabetą historycznym jestem.
              Jednak mało prawdopodobne jest aby jeden Hans z pistoletem
              mógł do czegokolwiek zmusić stu Helmutów z karabinami maszynowymi
              którzy nie mają zamiaru jego rozkazów wypełniać. Rozsądek po prostu
              nakazuje nie wierzyć, że tylko Hitler i jakaś garstka jego najbliższych
              to byli źli, a reszta Niemców została zmuszona do wykonywania rozkazów,
              chociaż byli z nich dobrzy ludzie.
              • kontonaspam Re: och, co za tragedia 17.05.07, 13:59
                Skrajny przypadek: zobacz jak niewielu zabiło jak wielu w Oświęcimiu.

                Niemcy albo szli na front i mieli szczątkową szansę na przeżycie,
                albo od tyłu naparzało do nich gestapo itp. Ruscy mieli na tyłach
                frontu NKWD.

                Dodatkowo propaganda robiła swoje. Nie zapominaj jak ograniczone i starannie
                wyselekcjonowane/spreparowane informacje trafiały do zwykłego Hansa.
                Oni tak wierzyli w słuszność wojny, jak np 3 lata temu moherowe berety
                w to, że Unia Europejska to zabór polski, że po wejściu do Unii wszystkim
                kobietom w ciąży będzie się robić aborcje, a starym ludziom eutanazję.
                W XXI wieku takie bzdury udało się ludziom w mózgi natłuc, a co dopiero
                w I połowie XX, gdzie przepływ informacji łatwo było kontrolować.

                Wielu żołnierzy walczyło z przekonaniem o słuszności idei, której
                bronili, wielu jednocześnie padło ofiarą manipulacji. Najnormalniej
                w świecie zostali oszukani. Robili złe rzeczy, bo wojna jest zła.

                Siedząc sobie dzisiaj przed komputerem, w kapciach, popijając świerzą
                kawkę łatwo ci jednoznacznie oceniać postawy ludzi na wojnie,
                nie wnikając zupełnie w kontekst, ówczesną rzeczywistość.
          • Gość: gosc Re: och, co za tragedia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.05.07, 00:45
            proponuje zaorac cmentarz na monte cassino, w bredzie, w arnhem pod narwikiem i
            w paru innych miejscach, bo tam leza goscie co komunizm szerzyli juz po smierci
            w latach 50-tych i 60-tych ludzie opamietajcie sie ... poleglym nalezy sie po
            smierci szacunek ! i cmentarz kazdy - i polski i niemiecki i radziecki to
            miejsce swiete - polak katolik , ale spychaczem by po cmentarzu jezdzil jesli
            cmentarz niepoprawny politycznie zygac sie chce od hipokryzji !!!!
      • Gość: Stanko Re: och, co za tragedia IP: *.kalisz.mm.pl 17.05.07, 08:51
        Los polskich rodzin w Kazachstanie nie ma nic wspólnego z poległymi.
        Międzynarodowe konwencje chronią wszystkie cmentarze wojenne, a ich utrzymanie
        we właściwym stanie jest obowiązkiem państwa. Gdyby istniał we Wrocławiu
        cmentarz poległych Niemców podlegałby takiej samej ochronie. Kto tego nie
        rozumie, jest zwyczajnym kołtunem.
        • mniammniam3 Re: och, co za tragedia 17.05.07, 12:21
          Pamietam, jak za studenckich czasów (lata 60.) byłem na wycieczce w Belgii. Na
          zachód od Ostendy w miejscowości Newport, na terenach gdzie w czasie I wojny
          światowej toczyły się ciężkie walki zobaczyłem olbrzymi pomnik w kształcie
          rotundy z napisem: "ku czci wszystkich poległych zołnierzy belgijskich,
          francuskich, brytyjskich i niemieckich". Powiem szczerze, że przeżyłem wtedy
          szok. Jako młody chłopak wychowany w Polsce Ludowej, w której w ówczesnym
          systemie edukacyjnym niemiecki żołnierz (obojetnie z jakiej wojny) traktowany
          był jako najgorszy zbrodniarz, po raz pierwszy uświadomiłem sobie na czym tak
          naprawdę polega cywilizacja europejska wywodząca się z korzeni
          chrześcijańskich. Wspólna historia i doświadczenia, chociażby najgorsze i
          najbardziej tragiczne nie upoważniają do mszczenia się na zmarłych, chociażby
          ci zmarli byli kiedyś naszymi śmiertelnymi wrogami. Zamiast więc walczyć o
          wpisanie do preambuły Konstytucji UE zapisu o korzeniach chrześcijańskich
          bierzmy przykład z tamtych narodów, które również dużo wycierpiały od
          niemieckiego agresora, ale potrafiły zachować dystans do historii i uczcić
          pamięć wszystkich ofiar wplątanych w hekatombę wojenną. W tym także
          bezimiennych niemieckich żołnierzy. To jest postawa chrześcijańska i do tego
          nie potrzeba żadnych zapisów w Konstytucji UE.
          • Gość: satyron Re: och, co za tragedia IP: *.w86-206.abo.wanadoo.fr 17.05.07, 12:47
            ..w koncu jakies humanitarne podejscie do sprawy .Dziekuje za wsparcie (moj
            artykul "..my Polacy"
            • Gość: satyron Zigzaur IP: *.w86-206.abo.wanadoo.fr 17.05.07, 13:21
              osobista odpowiedz do ciebie .Co do polonistycznych poprawek do mojego tekstu ,
              to sie zgadzam ze zostalo napisane blednie , co nie znaczy ze jestem pod
              wplywem rzekomego "rusycyzmu" , ktorego to z koleji tobie nie brakuje (widze ,
              ze posiadasz duza wiedze na temat tego jezyka , co uwazam za sprawe pozytywna)
              Szkoda , ze brakuje tobie bardziej grzecznego tonu w dyskusjii z osobami
              wypowiadajacymi sie na tutejszym forum. Gdybym mial podobne podejscie do sparwy
              jak ty , powiedzialbym ze masz typowo sowieckie podejscie do wolnych wypowiedzi
              osob ,polegajace na bluznierstwie i checi ponizania innych ..szkoda , ze nie
              podchodzisz do dyskusji w sposob godny osoby znajacej sie na rzeczy (a do
              takich ciebie jednak zaliczam , po twoich wypowiedziach)
        • Gość: Jonek Re: och, co za tragedia IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 15:16
          Na Osobowicach są dwa duże pola żołnierzy niemieckich, wprawdzie jeszcze z
          pierwszej wojny światowej ale jednak niemieckich. I są utrzymane w należytym
          porządku licującym z cywilizowanym narodem jakim ponoć są Polacy.
      • zigzaur [...] 17.05.07, 11:26
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • 1410_tenrok błąd!!! Ziggy, wyraźny błąd!! 17.05.07, 14:50
          Cmentarz jest, a i oczywiście. Znajduje się jednak pod Wrocławiem. Został
          założony jakies 10 lat temu. Spoczywają na nim i cywili i obrońcy miasta
          Breslau oraz członkowie niemieckich sił zbrojnych, których szczątki się
          znajduje w okolicach.
          • zigzaur Re: błąd!!! Ziggy, wyraźny błąd!! 18.05.07, 07:23
            Usprawiedliwię się tym, że do Wrocławia jeżdżę średnio raz na rok a nie zawsze
            wysiadam z samochodu (no chyba że trzeba zatankować, zjeść albo zrobić coś
            zbliżonego).

            Odtwarzanie niemieckich cmentarzy wojennych to sprawa dopiero ostatnich lat.
            • 1410_tenrok W czym innym jestes wielki, wiec OK 18.05.07, 14:42
              :)
          • Gość: Heraldek [...] IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.07, 09:44
            Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • Gość: Jonek Pomyśl IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 11:55
        Ten cmentarz to cmentarz typowych żołnierzy frontowych, którzy nie walczyli w
        mie polityki, której nawet nie rozumieli. Tam nie leżą nkwudziści, którzy
        zniewolili Polskę tylko zwykli żołnierze, którzy naprawdę wierzyli w walkę z
        faszystami i przyjaźń z polakami.
      • 1410_tenrok jestes jednak troche głupi sothis 17.05.07, 14:48
        ale tak to jest z nawiedzonymi.
    • Gość: Einherjer Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.22.54.194.sta.emit.pl 16.05.07, 22:56
      Niby czemu Polacy maja placic za groby kacapobolszewikow? Niech ruskie placi za
      groby swoich zolnierzy! Niby z jakiej okazji mamy placic? Moze za 44 lat
      okupacji!? Niech bolszewicy-najezdzcy zjezdzaja i sami sobie utrzymuja groby --
      ich interes.
    • Gość: Heraldek Te groby oficerow ZSRR na Karkonowskiej to atrapy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.07, 23:00
      ...tam nikt w nich nie lezy.....one powstaly duzo pozniej dla celow
      propagandy, ze Ruscy tez sa cywilizowani.....
      Ciala wszystkich Ruskich zostaly wrzucone do jednego dolu
      o wymiarach okolo 8m x 8m, ktory sie znajduje niedaleko miejsca
      tego pomnika-mauzoleum w srodku cmentarza.....
      Nie bylo zadnego honorowego pochowku....tylko ciala wrzucano
      do dolu i polewano jakims lizolem czy czyms podobnym.....
      ....Wiekszosc cial bylo bez mundurow, tylko w przescieradle,
      prosto ze szpitala polowego, chowani w mundurach byli tylko
      ci, ktorych mundur nie danawal sie ponownego uzytku.......
      Jeszcze w latach 90-tych rozmawialem ze swiadkiem tych wydarzen......
      Wiele miesiecy od pochowku ziemia drzala od wydobywajacych
      sie gazow i ponoc smierdzialo okropnie w calej okolicy...
      • Gość: Gość Re: Te groby oficerow ZSRR na Karkonowskiej to at IP: *.chello.pl 17.05.07, 08:35
        Nawet jeśli tak wyglądał pochówek radzieckich żołnierzy, co w warunkach
        strasznych działań wojennych można usprawiedliwić, to miejsce należy uczcić,
        Kiedyś utrzymywaniem porządku w takich miejscach zajmowała się młodzież szkolna
        i można byłoby tę tradycję kontynuować, nie oglądając się na oszołoma
        dekomunizacji - wojewodę Grzelczyka.
        • Gość: Heraldek Pochowanych w masowym grobie mozna latwo......... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 09:31
          .....ekshumowac i przewiezc w inne miejsce.....
          a nie zajmowac kilka hektarow w centrum Wroclawia...........
          • zigzaur Przeciwnie! Zachować i konserwować! 17.05.07, 11:09
            Pokazywać dobitnie, że dla Rosji człowiek to tylko jednorazowe narzędzie państwa.
          • Gość: Jonek Nie przesadzaj IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 11:52
            Tam nawet jednego hektara nie ma. Ale nie zależnie ile ten cmentarz zajmuje
            miejsca to nie należy tak wszystkiego usuwać i zabudowywać. Chciałbyś aby
            Wrocław wyglądał jak Manhatan? Betonowo-szklana dżungla. Potrzebne są właśnie
            takie miejsca skłaniające choćby do odrobiny refleksji. Dlatego ten cmentarz
            podobnie jak cmentarz żydowski przy Sztabowej powinny być utrzymywane w
            należytym porządku. To nas rożni od zwierząt że potrafimy pamiętać i minionych
            pokoleniach, nawet jeśli nie byli nasi osobiści przodkowie. Oczywiście nie każdy
            jest taką hołota jak pani wyprowadzająca pieska na cmentarz aby sobie kloca
            postawił.
          • wesoly_siewca_pesymizmu Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... 17.05.07, 14:51
            @Heraldek? Jakie centrum?? Przecież to już peryferia, ~500m jest tablica koniec
            Wrocławia
            • heraldek Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... 17.05.07, 16:41
              ....za te kilka ha jakis dealer samochodowy napewno dalby ze 100 mln PLN....
              na Krakowskiej czy Niskaich Lakach nie dalby nawet czesci tej sumy ...a to
              blisko centrum....
              • wesoly_siewca_pesymizmu Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... 17.05.07, 17:25
                W sumie racja, a pomyśl ile można by zgarnąć za cmentarz żydowski czy park
                południowy.
                W sumie po co nam Ostrów, można by tam postawić niezły supermarket
                ;)
                • Gość: Jonek Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 18:40
                  Święta racja. Pomyślcie jaki fajny biurowiec można by wybudować po wyburzeniu
                  Katedry albo Hali Ludowej. Ile kasy by to dało miastu.
                  • Gość: Heraldek Ty nie burz Katedry i Hali Ludowej, bo jako Polak IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 23:09
                    ...ich juz nie odbudujesz.....nie o wysokiej kulturze Polakow one swiadcza....
                    • Gość: Jonek Re: Ty nie burz Katedry i Hali Ludowej, bo jako P IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 09:51
                      A oranie cmentarzy świadczy o wysokiej kulturze?
                      • Gość: Heraldek Na calym swiecie praktykowane jest przenoszenie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.07, 14:47
                        ...cmentarzy...zmarli poytrzebuja "swietego spokoju" a nie kontrowersji.....
                        A swiat jest dla zywych i nalezy urzadac go w sposob racjonalny....
                        Dlaczego Niemcy leza w Nadolicach, choc moze powinni na wroclawskim rynku
                        bo tam mogli zginac....
                        Czas Ruskich "na swieczniku" sie skonczyl......
                        • Gość: Jonek Re: Na calym swiecie praktykowane jest przenoszen IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 14:52
                          Niemcy leżą tam gdzie zginęli. Sam sobie przeczysz najpierw piszesz że zmarli
                          potrzebują spokoju a zaraz potem że czas ruskich się skończył i że trzeba świat
                          użądzać dla żywych. Czyli nawołujesz do zaorania tego cmentarza bo tam leżą
                          ruscy. Tak brzmią twoje słowa.
                          • Gość: Heraldek Re: Na calym swiecie praktykowane jest przenoszen IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 02:39
                            Cmentarz niemiecki w Nadolicach powstal z funduszy Fundacji
                            Pamiec i Pojednanie okolo 10 lat temu....tam sie zwozi
                            wszystkich Niemcow ekshumowanych z wojewodztw zachodnich....
                            ....glownie z likwidowanych grobow Niemcow na likwidowanych
                            cmentarzach.....
                            Czas to samo zrobic z Ruskimi.............
                            • Gość: Jonek Re: Na calym swiecie praktykowane jest przenoszen IP: *.e-wro.net.pl 19.05.07, 09:11
                              A po co? Przenieś swoją rodzinę gdzieś indziej. Daj spokój zmarłym i zajmij
                              swoim życiem póki jeszcze je masz. Ten cmentarz nie przeszkadza, wręcz
                              przeciwnie zmusza co niektórych (tych z ludzkimi uczuciami) do chwili refleksji.
                              Ten cmentarz jest jak pomnik przypominający o okropieństwach wojny i ludzkich
                              tragediach.
                              • Gość: Heraldek Re: Na calym swiecie praktykowane jest przenoszen IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 10:44
                                Dzis ten cmentarz moze przeniesiony w sposob cywilizowany.....
                                Ale czasy sie zmieniaja i moze zostac zaorany.....
                                tak jak Ruscy robili.........
              • jasiek.pl Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... 17.05.07, 18:57
                heraldek napisał:
                > ....za te kilka ha jakis dealer samochodowy napewno dalby ze 100 mln PLN....

                "Do myślenia potrzebny jest mózg, nie mówiąc już o człowieku" St.J.Lec
          • 1410_tenrok oj heraldku, heraldku 17.05.07, 14:57
            wszedzie są cmentarze wojenne, tzn. w cywilizacji. To zołnierze, ktorzy
            walczyli. Tak sie składa, że jednak walczyli o to, aby wojna sie skonczyła
            szybciej. I jednak zawdzieczamy im to, że nas nie wytrupiono. Co prawda
            ponieslismy przy tym bolesne straty, ale zaden Stalin nie pisał takich tekstów,
            jak choćby Frank, że "gdyby chciał wywieszać rozporządzenie o rozstrzelaniu
            każdych siedmiu Polaków, to by wnet w GG lasów nie starczyło".
            Ta cała dyskusja jest kompletnie nie na miejscu. Pomniki utrwalaczy, pomniki
            wdziecznosci - te można skasowac. Ale nieszczenie grobów i cmentarzy - to syf,
            kiła i mogiła. To taki prymitywny pokomunistyczny niesmaczny geścik. Dokładnie
            to samo, co robiono z innymi cmentarzami w latach 60. Ciekawi mnie, co byłoby,
            gdyby np. władze Lwowa wysłały, podobnie jak władze Wrocłaiwa i innych miast,
            spychacze na Łyczaków, w celu uporządkowania porzuconego terenu........
            • Gość: Heraldek To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 16:25
              ....to byl kawalek parku gdzie wrzuco czasowo ciala po zdobyciu Breslau...
              Nikt nie zakladal, ze tam bedzie cmentarz, bo to bylo przed Konferencja
              w Poczdamie i nikt nie mogl przewidziec, jakie beda losy Slaska i roli
              Armii Czerwonej......takie cmentarze byly we wszystkich oblezonych
              miastach czy nawet w centrum Berlina, ale je pozniej przeniesion....
              A we Wroclawiu, byli zbyt leniwi aby przenosic ta zgnilizne w masowym grobie
              i zbudowali fikcyjne nagrobki zamiast postawic tablice z nazwiskami...........
              • Gość: Jonek Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 16:39
                A co za różnica czy są nagrobki czy tablice? Liczy sie cześć oddana poległym. A
                zgnilizny poszukaj sobie w domu. Jeśli cmentarz to zgnilizna to cmentarz na
                którym leżą twoi bliscy tez tak należy nazwać. No chyba że uważasz siebie i
                swoją rodzinę za lepszych.
                • heraldek Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... 17.05.07, 16:43
                  Baranie, tablica moze byc jedna z nazwiskami (jezeli je mieli).......
                  • Gość: Jonek Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 18:47
                    Wielu żołnierzy ginęło anonimowo. Dlatego na tylu grobach jest NN. Ale poległych
                    można potraktować jako masę miecha albo każdego jako osobną istotę ludzką, którą
                    dosięgła tragedia tak jak jego rodzinę, która nigdy sie nie dowie gdzie ich
                    bliski poległ i leży pochowany. Wiesz co to jest szacunek dla zmarłych? Pewnie
                    dla ciebie to określenie oznacza jedynie raz w roku pójść na 1 listopada na
                    cmentarz i postawić znicz. Ale na tym cmentarzu leży kilkadziesiąt lub kilkaset
                    ludzkich dramatów, istot ludzkich jeśli wiesz co to oznacza. Czytałem twoje
                    poprzednie wpisy i widzę, że wolałbyś tam hipermarket albo salon samochodowy. Na
                    szczęście takich jak ty z płytką moralnością jest niewielu i do tego nigdy nie
                    dojdzie.
                    • Gość: karol Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 21:13
                      A co byś powiedział jakby w miejscach gdzie nie ma grobów a sa tylko atrapy posadzić drzewa. Ładny park by powstał. Nazywać mógłby się "Park ofiar stalinizmu i faszyzmu. W miejscu masowego grobu postawiono by tablicę z nazwiskami ofiar również tych z Kleczkowskiej po 1945 r.
                      • Gość: jne Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 21:35
                        No to już jest rozsądne rozwiązanie. Czy drzewa, czy pomniki ważne aby oddać
                        hołd poległym a nie orać i salon samochodowy budować. Niektórzy myślą tylko w
                        kategoriach pieniędzy, zysku i dochodu. A o takich którzy np. charytatywnie się
                        udzielają to pewnie szajbusy mówią no bo z tego żadnego zysku nie ma.
                        • Gość: karol Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 22:16
                          Myślę że wszyscy zwolennicy i przeciwnicy sowieckich pomników powinni iść na kompromis i proponować zamianę tego pomnika na park "pamięci i pojednania".
              • jasiek.pl Re: To nie byl zaden planowany cmentarz.... 17.05.07, 19:04
                Heraldek napisał(a):
                > A we Wroclawiu, byli zbyt leniwi aby przenosic ta zgnilizne w masowym grobie
                > i zbudowali fikcyjne nagrobki zamiast postawic tablice z nazwiskami...........

                "Byle smród, co walczy z wentylatorem, uważa się za Don Kiszota" St.J.Lec.
              • 1410_tenrok oj heraldku, heraldku.......... 18.05.07, 14:55
                jak zwykle opowiadasz banialuki. Ciekawi mnie, po co? Nie masz ty w tej Ameryce
                nic do roboty?
                cmentarz zorganizowano wokół grobu Iwana Połbina, generała, który zginął nad
                Wrocławiem. skądinąd bohater, który jako dowodca dywizji lotniczej nie musiał
                latac, a poleciał. W czesci grobów leżą zmarli. Tych Zmarłych przenoszono z
                innych miejsc, podobnie jak tych na Skowroniej Górze.
                O tym, że tu Niemiec nie bedzie, wieziano już od Jałty. I sami Niemcy zdawali
                sobie z tego sprawe. W Poczdamie jedynie sprecyzowano Nysy (zamiast Kłodzkiej,
                Łużycka).
                Jeżeli chodzi o NN. W RKSA, w odróżnieniu od innych armii, nie używano "psich
                marek". Zamiast tego dawano żołnierzom małe pojemniczki ebonitowe z kawałkiem
                papieru do zapisania danych. Większość z tych rurek została wyrzucona.
                Szczątków zołnbierzy nie da sie więc zidentyfikować. Inaczej, jak u Niemców -
                tam wiadomowo o 95% miejsc pochówków, chyba że ostatnio hieny cmentarne kradną
                nieśmiertelniki.
                Cmentarz oficerów jest ładny i dobrze zaprojektowany. Jest pomnikiem cierpienia
                i chwały tych ludzi. Walczyli o nasze miasto. A jeżeli ty i tobie podobni, tego
                nie rozumiecie - cóż wasz problem. Przecież ty i tak wiele rzeczy nie pojmujesz.
                • Gość: Jonek Re: oj heraldku, heraldku.......... IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 16:02
                  Ten gościu uważa że jakąkolwiek wartość ma tylko to co przynosi zyski. Cmentarz
                  z urzędu jest deficytowy zatem należałoby go według heralda zaorać. Ale taki np.
                  salon samochodowy to dochodowy interes czyli dobry zamiennik na miejsce cmentarza.
          • Gość: tomasz Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 23:15
            To i cmentarz we Lwowi można przenieść o 30 km.
            • Gość: <> Re: Pochowanych w masowym grobie mozna latwo..... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.05.07, 23:23
              Gratuluje znajomości tematu analfabeto historyczny.
    • heraldek Wyzwolic Slask od tych radzieckich upiorow........ 16.05.07, 23:03
      Byc moze Polacy zyczyli sobie "wyzwolenia" przez Ruskich.....
      ale na Slask ich nikt nie zapraszal i byli okupantami....
      Nikt ich nie prosil o wyzwalanie Wroclawia-Breslau....
      Dlaczego po pol wieku okupacji maja pozostac pomniki okupanta.....
      To samo z cmentarzami....lezace ruskie g.... splendoru Slaskowi
      mie dodaje....Ruscy tez zniszczyli wszystkie niemieckie cmentarze
      wojenne na swoim terytorium....
    • heraldek Ruscy juz dawno zniszczyli polowe, wojenne .... 16.05.07, 23:05
      .....cmentarze niemieckie na swoim terytorium..........

      Moj sasiad zostal wcielony do Wehrmachtu na rok przed koncem wojny
      w wieku niespelna 18 lat.....zginal po 8 tygodniach sluzby
      paredziesiat kilometrow na wschod od Suwalk, na terytorium obecnej
      Litwy......Wehrmacht chociaz przyslal rodzinie fotografie jego grobu
      i lokalizacje cmentarza....
      Na poczatku lat 50-tych znajomy rodziny, ktory byl zawodowym kierowca
      i jezdzil czesto w tamte strony, probowal odszukac cmentarz....
      .....ale cmentarza juz nie bylo i roslo tam zboze.....miejscowi
      twierdzili, ze zostal zniszczony juz w 1947........
      • zigzaur Re: Ruscy juz dawno zniszczyli polowe, wojenne .. 17.05.07, 11:11
        Onego czasu Litwa znajdowała się w granicach państwa ze stolicą w Moskwie i z
        rosyjskim językiem urzędowym. Zatem do Moskwy należy kierować pretensje.
    • Gość: żal do władz Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 16.05.07, 23:53
      Tylko OSTATNIE świnie nie dbają o cmentarze... to skandal !!! Tam leżą LUDZIE,
      ale chmstwo katolickich polaczków nie zna granic
      • heraldek Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitlerowcy. 16.05.07, 23:59
        ....To jest cmentarz czerwonych oficerow....
        pospolitych zoldakow jeszcze ciagle w lasach mozna znalezc......
        • kontonaspam Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler 17.05.07, 00:06
          Znawcą wojennym nie jestem, ale coś dużo tych oficerów mieli,
          rzekłbym wyłącznie oficerów...
          Coś mi się nie klei w takim gadaniu.
          • Gość: gamas Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 00:25
            To nie ludzie są winni tylko przywódcy,i BARANY którzy slepo wierzą w to co im
            sie mówi.
            Trzeba znać choć troche historię zeby wiedzieć ze ci ludzie którzy tam leżą nie
            przyszli tu z własnej woli.
            A tak pozatym już Polska przerabiała w nie tak odległych czasach że wrog był na
            wschdzie i na zachodzie.
            I stąd sie wzieły te cmentarze.
            A jak chcecie zobaczyć jak wygląda cmentarz niemieckich żołnierzy to polecam
            wycieczke do Nadolic.
            Tam psy napewno nie srają.
            A tej kobiecinie życze zeby psy srały na jej grób.
            • Gość: Heraldek Cmentarz w Nadolicach zbudowano za niemieckie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 00:42
              ...pieniadze....
              gdzie leza glownie niemieccy zolnierze ekshumowani z innych miejsc
              w Polsce.....
              Moze w jakis lejach po bombach na poligonie pod Legnica rowniez
              chowac ekshumowanych "gierojow" z Karkonoskiej..........
          • zigzaur Coś dużo oficerów mieli? 17.05.07, 11:12
            Owszem, tak. Mieli dużo oficerów.
            Wojsko było przecież pod nadzorem zarówno NKWD jak i partii. W każdym większym
            oddziale byli czekiści i politrucy.
        • Gość: Gryf Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler IP: *.kalisz.mm.pl 17.05.07, 08:59
          A czy czerwony oficer, zafajdany katoliku, to nie człowiek?
          • Gość: Heraldek Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 09:26
            .......to nie czlowiek, to bydle...
            I byl pochowany jak bydle....w duzym wykopie, polany lizolem........
            • zigzaur Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler 17.05.07, 11:23
              Rosyjski oficer to zbrodniarz, ex definitione.
          • Gość: hex Re: Ci ludzie to tacy sami barbarzyncy jak hitler IP: *.as.kn.pl 17.05.07, 13:22
            Nie...to ruska swinia dzieki ktorej szlag trafił 50 lat naszej wolności.
    • jasiek.pl A gdzie była p.Strączek w czerwcu 2006r 17.05.07, 00:33
      p.J.Strączek i jej koleżanki robią niepotrzebną burzę w szklance wody, chęć
      zarobienia za wierszówkę, przepychanki w kraju w sprawie likwidacji "symboli
      sowieckich" dały im siły do spłodzenia tego artykułu. Muszę stanąć w obronie
      miasta ponieważ Cmentarz Żołnierzy przy ul.Karkonoskiej jest w tej chwili
      zadbany w porównaniu do czerwca 2006r. Mam z tego okresu liczne fotki: trawa
      wyższa od pomników,brud,pomalowane groby, zniszczone ogrodzenie jeden wielki
      syf. Wysłałem je wraz z pismem interwencyjnym m.in. do GW. Dziennikarek to nic
      nie interesowało,nie miały "sił" na interwencje i wówczas olały sprawę. A teraz
      robią szum bo piesek sra na cmentarzu itp.itd. Dzisiaj przejeżdzałem obok
      cmentarza i jest tam nadal elegancko w porównaniu "do piekła" z czerwca 2006r.
      od
    • Gość: Mr T Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 08:28
      Dobra - to teraz Rosjan wystarczy zaprosić do Katynia. Wszak i tam leżą nasi
      rodacy. Ciekawe jak ten popierdo.... rząd i pachołki u władzy wtedy zareagują???
      Tak samo jak przenoszenie rosyjskich pomników i zmiana nazw ulic.... się we
      łbach na górze poprzewracało>??? Faszyści zwykli! Durny rząd niedorostków
      fizycznych i emocjonalnych, który nad własnymi dłońmi zapanować nie potrafi.

      • Gość: z Wrocławia Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.ssp.dialog.net.pl 27.05.07, 01:30
        Nie zrównuj ,rusofilu , zmiany nazw ulic i przenoszenia pomników z likwidacją
        cmentarzy. Nikt w Polsce nie likwiduje cmentarzy żołnierzy rosjskich. Twój
        gniot ,to typowa sowiecka zagrywka!
    • Gość: tadeusz Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.mm.pl 17.05.07, 08:43
      Redaktorku ! Wyłóż pieniadze ze swojej kasy.
      Władze miasta wyłóżą pieniądze, a potem jakiś mądrala-prokurator postawi
      zarzuty, że naczelnik jakiegoś wydziału lub inny dyrektor przekroczył
      uprawnienia. A Ty redaktorku go nie obronisz, Więc nie szastaj cudzą kasą,
      rdaktorku.
    • Gość: . Na remont szklanej kuli w Parlamencie Europejskim IP: *.rozanka.wroc.pl 17.05.07, 10:26
      kasa jest a we Wrocławiu syf.
      • Gość: satyron ah my Polacy !!! IP: *.w86-206.abo.wanadoo.fr 17.05.07, 10:44
        pomimo ze nie mam zadnej sympatii do sowieckiego postepowania podczas wojny to
        jednak powinno sie nosic pewien respekt do grobow poleglych zolnierzy ktorych
        to wiekszosc byla zapedzona na ta wojne "patriotyczna" .Zatem sposobem ludzkim
        byloby na miejscu respektowac ich spokoj ..jesli juz komus sie to nie podoba ,
        to jest inna forma "mniej tchorzowska" polegajaca np na petycjach przed
        placowkami Rosji. Jesli Polacy uwazaja sie za bardziej zcywilizowanych jak
        Rosjanie zatem maja doskonala okazje na okazanie tego , pokazujac swiatu , ze
        nie besztamy "niewinnych grobow"....nie zapomnijcie ze zolnierze byle jakiej
        armii sa zawsze ofiarami polityki wlasnych rzadow. 3000 ofiar GI's w Iraku, sa
        ofiarami polityki busha, rumsfeld'a czy tez chenney'a (nazwiska celowo napisane
        z malej litery)odpowiedzialnych za chaos na Bliskim wschodzie
        • zigzaur Re: ah my Polacy !!! 17.05.07, 11:18
          Na czym polega "besztanie" grobów?

          Twoją narodowość zdradził rusycyzm "Bliski wschód". W języku rosyjskim
          przymiotnik pisze się wielką literą a rzeczownik małą.

          A Wielkimi Politykami, Georgiem Walkerem Bushem, Richardem Chaneyem czy Donaldem
          Rumsfeldem to sobie zapijaczonego ryja nie wycieraj, bo ci może odpaść. To nie
          sa pucie czy inne putany.
    • Gość: Ad Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.contium.pl 17.05.07, 10:43
      Jakoś widziałem w Niemczech cmentarze które służyły za miejsca do spacerów
      (także z psem!) i nikt z tego powodu rabanu nie robił. Wprost przeciwnie,
      zorganizowanie cmentarza jako parku, miejsca które można odwiedzać, sprawia że
      ludzie przychodzą tam nie tylko przy okazji 1 listopada czy jakiś uroczystości,
      ale na co dzień - dla relaksu, zadumy i refleksji.

      A psa nie trzeba puszczać luzem, to raz, i należy po nim sprzątnąć, to dwa.
    • Gość: he he Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.05.07, 10:53
      Mieszkańcowi z okolicy polecam wizytę u lekarza,bo słyszy głosy!!
      Mieszkałem tam kilka lat i prócz mnie na joinciku,paru miejscowych smakoszy i
      ludzi wyprowadzających psy to tam absolutnie nikt się nie kręcił!!
    • zigzaur Skoro Rosja podobno sra dolarami, to niech 17.05.07, 11:04
      sypnie troszkę pieniążków (w charakterze darowizny) na tak jej podobno drogie
      cmentarze.

      Akurat we Wrocławiu rosyjski cmentarz wojskowy nie budzi negatywnych emocji, w
      od różnieniu np. od Białegostoku.
    • Gość: szpilka Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.akron.net.pl 17.05.07, 11:09
      "Dwóch studentów Akademii Ekonomicznej: - Siedzimy na trawce. Relaksujemy się."

      Gdzie fachowcy, tam Jedynka.
      Gdzie studenci, tam trawka. :P

      • zigzaur Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich 17.05.07, 11:20
        Dwóch studentów z trawką za to bez ani jednej studentki to teraz bardzo trendy!
    • Gość: Jonek Głupia baba IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 11:44
      Chciałbym wiedzieć gdzie leżą rodzice tej baby co to pieska wyprowadza na
      cmentarz. Osobiście bym postawił kloca na grobie jej rodziców czy innych
      bliskich. Na tym cmentarzu leż żołnierze, którzy zginęli w czasie zdobywania
      Festung Breslau, zatem są to żołnierze którzy walczyli z faszystami i nie mają
      nic wspólnego z późniejszą czerwoną okupacją Polski. Należą im sie honory bo to
      typowi frontowcy byli a nie polityczne nkwd.
      • kontonaspam Re: Głupia baba 17.05.07, 14:08
        Dajcie spokój tej kobiecinie. Kupka, którą deszczyk szybko zmyje
        nikomu nie zaszkodzi, a chodząc tam na spacer kobita przynajmniej
        ścieżki trochę wydepta i mniej trawą zarosną. Poza tym jak nie nasra
        między grobami jej piesek to nasra jakiś lisek, tak czy owak nic
        sięnie dzieję. Co innego matoły ze sprajami i pajace wywracające
        pomniki/nagrobki.
        • Gość: Jonek Re: Głupia baba IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 15:19
          To oczywiste że psia kupa wielkiej szkody nie wyrządzi. Chodzi mi o szacunek dla
          zmarłych i profanację grobów.
    • jasiek.pl Niszczeje cmentarz oficerów i katolików na Krzycki 17.05.07, 12:17
      Problem stanu cmentarza żołnierzy radzieckich wraca jak bumerang tylko wówczas
      kiedy jest kolejne zaostrzenie stosunków polsko-rosyjskich oraz gdy zbliża się
      kolejne Święto Zmarłych. Bo trudno reagować na słowa niektórych palantów
      o „likwidacji cmentarzy” które wygłaszali przed i po ostatnich wyborach. Lecz
      rolą dziennikarza jest dostrzeganie tego wszystkiego szybciej, reagowanie na
      wypowiedzi, na rosnące chwasty, pomalowane i rozwalone pomniki, na
      srających „ludzi po piwie” i porządne pieski, na smród i syf , na to wszystko
      gdy nie ma to tzw. podtekstu politycznego.

      Jest optymistycznym akcentem że ok. 70% internatów jest za utrzymaniem i
      szacunkiem dla tych grobów. Lecz smuci że taki „Heraldyk” przez duże H i małe h
      osiąga po takim artykule orgazm.

      W czerwcu 2006r gdy zrobiłem porażające zdjęcia tego cmentarza
      oraz „wspaniałej bramy” reklamy Wrocławia wysłałem je do GW, Gazety-Słowa oraz
      Urzędu Miasta Wrocławia wraz z listem interwencyjnym. Nikogo to nie
      interesowało, nikt nie powiedział „dziękuję” lub „pocałuj mnie pan w du..ę”.

      Po jakimś czasie dowiedziałem się ze Urząd Miasta nie ma forsy, czeka
      na „dotacje”, lecz w opolskim to co innego bo tam mają groby Niemców i dotacje
      na utrzymanie idą z Zachodu. Czyli złej baletnicy to ciasne majtki
      przeszkadzają.

      Internauta „anwb” wspomniał >o wartościach katolickich w Konstytucji, inaczej
      psy będą srały na groby<, „nocoments” >na co dzień lud pełen religijnej
      ekstazy i frazesów”.
      Tak jest zgadzam się z tym, bo jeżeli my i władza nie będziemy dbać o cmentarze
      żołnierzy radzieckich to nie będzie dbać także o cmentarze katolickie! Mamy
      gębę pełną religijnej ekstazy i frazesów, szacunku dla zmarłych a przykładem
      tego jest nieczynny już Cmentarz Parafialny Św. Trójcy przy ul. Krzyckiej .-
      symboliczne 5 kroków dalej.

      Podlega parafii która za nasze pieniądze wiernych wybudowała olbrzymi Kościół,
      dwa duże budynki administracyjno – hotelowe, zaplecze. Cmentarz przed wejściem
      jest stałym parkingiem dla używanych i niesprawnych samochodów, ma zniszczone
      ogrodzenie, krzyże, jest zarośnięty krzakami i drzewkami samosiejkami. Śmieci
      nie wywożone więc ostatnio zostały przypadkowo podpalone. Walające się butelki
      po wódce i wodzie, papiery i szmaty, totalny syf który „leczony” jest tylko
      przed Świętem Zmarłych. Czyli niedaleko pada jabłko od jabłoni. W skali ocen 1-
      6 moze dostać "2" a cmentarz żołnierzy "5".

      Kościół nie ma czasu, nie może zorganizować wiernych do dbania o cmentarz
      parafialny. Idąc tropem myślenia p. Strączek , niech - wzorem młodych Żydów i
      Niemców – przyjeżdżają do nas Polacy ze Lwowa, Chicago i Sydney [tam znam
      rodaków którzy wyjechali z Wrocławia] w ramach wymiany młodzieży.

      Niech zaprzyjaźnią się z polskimi rówieśnikami w szkołach i na uczelniach, a
      może razem z nimi, lub za nich pójdą raz czy drugi na cmentarz uporządkować
      groby zmarłych Polaków i Niemców na cmentarzu przy ul. Krzyckiej……….
      • Gość: Heraldek Czy twoj dziadek tam nie lezy...???? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.07, 02:09
        ....twoja babka zepewne okrakiem na Karkonoskiej i Sleznej stala....
        ...i jak tylko mogla tym ledwo zipiacym ruskim niebo przyblizala.........
    • Gość: SABINA Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 12:42
      Pracuję w budynku na przeciwko i mogę coś o tym powiedzieć.Faktycznie w tamtym
      roku cmentarz wyglądał dużo,dużo gorzej.Był potwornie zarośnięty i praktycznie
      nie było widać grobów jak już ktoś wcześniej pisał.Teraz jest dużo lepiej.A
      teraz uwaga do psiarzy!!!!!!Mam psa,ale uważam,że wyprowadzanie psów na
      cmentarz żeby załatwiły swoje potrzeby to skandal.A jak jeszcze raz zobaczę
      PANA z LABLADOREM LUB GOLDEN RETREWIEREM, KTÓRY BAWI SIĘ WŚRÓD GROBÓW Z
      PIESKIEM W CHOWANEGO TO WEZWĘ POLICJĘ LUB STRAŻ MIEJSKĄ.OSTRZEGAM.
      • rk111 Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich 17.05.07, 13:57
        Ja też zadzwonię po mundurowych to skandal żeby wyprowadzać psy na cmentarz.
      • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 15:21
        Ciekaw jestem czy ci ludzie tez tak chętnie pozwalali by sie załatwiać swoim
        psom na Osobowicach albo Grabiszynku. Albo na cmentarzu gdzie leżą ich bliscy.
        Jeśli masz kamerę to sfilmuj to, umieść np. na YouTube i rozpowszechnij adres filmu.
      • Gość: Heraldek Te pieski nie tylko sikaja ale jeszcze kosci szuka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 23:36
        ....Te pieski nie tylko sikaja ale jeszcze kosci szukaja....
        ...a tu z ziemi tylko ciagle bimbrem jedzie.....
    • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 15:26
      Mało kto wie, że na terenie dzisiejszego parku na Grabiszynku znajdował sie
      cmentarz z dawnych niemieckich czasów Breslau. Władza ludowa zniszczyła ten
      cmentarz. Chociaż mieli na tyle przyzwoitości, że zostawili pola: dziecięce
      (obok dzisiejszej Fiołkowej oraz pole żołnierzy włoskich. Czy my teraz mamy
      postępować i bezcześcić cmentarze tylko dlatego, że leżą na nich nie-polacy?
      • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 17:32
        Co ciekawa w tych parkach czy raczej cmentarzach naprawdę leżą ludzie i nikt się nie bulwersuje że chodzą tam z psami po grobach mieszkańców dawnego Wrocławia.
        Problemem są natomiast atrapy grobów zbrodniarzy wojennych. Są tam przedewszystkim tablicę oficerów czyli dowódców żołnierzy którzy najpierw napadli Polskę, później kulą w tył głowy wymordowali kilkadziesiąt tysięcy osób które mogły by w przyszłości być przeszkodą przy obsadzaniu sowieckich namiestników na stanowiskach rządowych. Następnie bijąc się z sojusznikiem Hitlerem o władzę nad światem przeszli przez Polskę do Berlina (dalej nie mogli bo Alianci na szczęście już tam byli)przy okazji rabując gwałcąć i mordując.
        Na końcu na terytoriach podbitych poustawiali pomniki z kłamliwymi napisami.
        Przez 50 lat tak wyprano mózg na lekcjach historii że do tej pory nie dociera do niektórych że Rosja nadal nie chcę się przyznać do katyńskiego ludobujstwa które na procesie norymberskim próbowali przypisać Niemcom (wtedy wg radzieckiego prokuratora było to ludobujstwo). Nie dociera do nich ze na terytorium Rosji nie uświadczysz żadnego pomnika (nie mówiąc już o cmentarzu) polskich ofiar stalinizmu. Rosyjskie ksiązki do historii nadal milczą na temat paktu Ribentrop-Mołotow, napaści na Polskę 17.09.1939 itd.

        • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 18:51
          Mylisz pojęcia. Jeśli piszesz o cmentarzy przy Karkonoskiej to leżą tam typowi
          żołnierze frontowi, którzy nie wiedzieli co to polityka, walczyli jedynie z
          faszystami. Tobie sie pomyliło z żołnierzami nkwd, którzy zniewolili wschodnią
          Europę ale na tym cmentarzu ich nie ma.
          • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 20:57
            Co to znaczy typowi żołnierze frontowi? Jakbym słyszał o honorowym Wermachcie i zbrodniczym SS. Oficer to nie jest typowy żołnierz tylko dowódca który podejmuje decyzje również te które pozwalały na gwałty, grabieże i morderstwa których dopuszczali się jego żołnierze. Zresztą żaden sowiecki anarchista nie zostawał oficerem.
            Cmentarz na Karkonoskiej, jak to ktoś wcześniej napisał, to w większości atrapa która pełni rolę pomnika.
            Miejsce pochówku powinno być uszanowane natomiast pomniki zbrodniarzy powinny zniknąć z reprezentatywnych miejsc a przynajmniej powinny mieć napisy zgodne z historyczną prawdą.
            Pamiętam jak Putin z okazji 60 lecia zakończenia wojny upokarzał Polaków na uroczystości w Moskwie. Wymienił np. niemieckich i włoskich antyfaszystów (wszystkich trzech) zasłużonych w walce z Hitlerem a o Polakach zapomniał. Pomnik który odsłonił również na tym samym poziomie cynicznej obłudy.
            • Gość: ojej A ktoś z naszych tam był? IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 21:00
            • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 17.05.07, 21:40
              Zupełnie jakbym słyszał pis albo inny lpr. Skoro Putin coś tam źle powiedział o
              Polsce to my teraz powinniśmy sie obrazc na wszystkich Rosjan i zaorać
              cmentarze. Czy tak?
              • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 17.05.07, 22:04
                Chyba jestem ostatnią osobą która by PIS czy LPR popierała. Ja tylko wyrażam swój pogląd na zachowanie się Putina w sprawie Estoni czy też Katynia. My możemy dyskutować czy powinny stać pomniki zbrodniaży w miejscach reprezentatywnych miasta i każdy może mieć inny pogląd. Putin jako spadkobierca zbrodniczego systemu który w dodatku uważa za największą tragedię Rosji rozpad ZSRR (czyli żałuje że Litwa, Łotwa Estonia, Ukraina, Kazachstan, Gruzja i reszta krajów odzyskały niepodległość) nie ma moralnego prawa ganić innych w sytuacji gdy łże jak pies i cynicznie mataczy w sprawach Katynia i historii zbrodniczego ZSRR. W dodatku zachowuje się jak gangster zakręcając co chwilę kurek a to z ropą a to z gazem. Najśmieszniejsza jest ta walka z polskim mięsem które niby jest gorsze od miesa zawijanego w gazety i sprzedawanego z lad na których w słońcu wygrzewają się muchy.
                • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 09:55
                  No jeśli żołnierze zdobywający Festung Breslau są według Ciebie zbrodniarzami to
                  ją już nie mam ochoty z Tobą rozmawiać.
                  • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.05.07, 14:54
                    Ci żołnierze zanim przyszli do Breslau najpierw gwałcili i rabowali polskie ziemie.
                    Breslau się poddał po upadku Berlina tak więc niszczenie tego miasta w sytuacji gdy Berlin był już zajęty było zwykłym barbażyństwem. Wystarczyło otoczyć miasto i poczekać aż się podda. Problem pewnie był tylko taki ze dowódcy bali się to powiedzieć żołnierzom bo radziecki żołnierz kulę w plecy by zniósł ale tego że tradycyjnie w nagrodę nie mógłby przez tydzień gwałcić i rabować zdobyczne miasto by nie zdzierżył.
                    Jak nie masz żadnych argumentów to pozostało Ci tylko zamilknąć.
                    • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 16:07
                      Tak się składa, że frontowi żołnierze rosyjscy mieli przykazane, że polskiej
                      ludności nie wolno ruszać. To nkwd dokonywało tych zbrodni o których piszesz. A
                      po drugie to widzę, że nie znasz historii zdobywania Festung Breslau. Niemcy
                      nauczeni kilkoma latami wojny rozumieli, że łatwiej bronic sie w ruinach i sami
                      zniszczyli 80% zabudowy zanim nawet na poważnie zaczęły sie walki. Tak
                      wyczytałem w niemieckich opracowaniach na ten temat. Sami Niemcy się do tego
                      przyznają. Polska artyleria z wzgórz trzebnickich oraz ruskie czołgi
                      doprowadziły według samych Niemców do najwyżej 20% strat w mieście. Rozumiem że
                      aż tak bardzo nienawidzisz Rosjan że aż gotowy jesteś zafałszować historię.
                      • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 19.05.07, 10:18
                        To że mieli przykazane to nie znaczy że tak robili. Znam to z opowieści naocznych świadków na co pozwalali oficerowie żołnierzom na "wyzwalanych" terenach.
                        Przestań pisać o NKWD bo oni mieli inne zadanie (coniektórzy Niemcy też tłumaczą że zbrodnie wojenne nie popełniali żołnierze tylko SS). Oni po przejściu frontu wyłapywali Akowców, patrzyli na dłonie czy są spracowane. Jeśli nie to znaczy że wykształciuch czyli niebezpieczny typ dla przyszłej włądzy sowieckich namiestników i wysyłali na Sybir do pierdla lub kula w łeb.
                        Podaj mi źródło gdzie jest napisane że Niemcy zniszczyli 80 % zabudowy zanim rozpoczeły się walki. Sam chyba w to nie wierzysz. Niemcy sami zniszczyli plac grunwaldzki na lotnisko i kilka wysokich wież kościelnych żeby nie służyły za dozory artyleryjskie, budynki które ograniczały widoczność na kierunkach potencjalnych sowieckich ataków.
                        Przez całą Niedzielę Wielkanocną czyli na początku kwietnia 1945 r sowieci bombardowali całe miasto również za pomocą bomb fosforowych.
                        Prawie całkowicie zniszczyli wtedy ulicę Świdnicką, Oławską, Piotra Skargi, W. Stwosza, północną, wschodnią i południową pierzeję Rynku, Pocztę Główną, Muzeum Sztuk Pięknych. Ucierpiał Uniwersytet Wrocławski.
                        Z powierzchni ziemi znikneły domy przy Nowym Targu, domy z Ostrowa Tumskiego, kuria arcybiskupia, kościoły Św. Wincentego, Maurycego, Michała, Mikołaja, Wojciecha. Do nawy katedry runęła jedna z płonących wież .Ocalały trzy kaplice: Elektorska, N.P.M.,
                        Św. Elżbiety. Płonął plac Katedralny, Szpital Św. Józefa, kościół
                        Św. Idziego (najstarszy). To efekt tylko 2 dni bombardowania. Jak myślisz czy te zniszczenia były konieczne miesiąc przed upadkiem Berlina kiedy miasto było okrążone bez możliwości na jego odbicie?
                        To nie jest problem nienawiści do Rosjan ale problem amnezji historycznej. Niemcy do teraz płacą za swoje zbrodnie natomiast jestem ciekaw kiedy Rosja zapłaci za niewolniczą pracę na Syberii, kiedy zaczną uczyć prawdy w szkołach że ZSRR nie wyzwoliło Polski tylko najpierw ją napadło by później po wojnie z sojusznikiem Hitlerem okupować ją przez niespełna 60 lat. Nie widzisz tego że Rosja nie może się pogodzić z faktem że nie jest już u nas gospodarzem i co chwilę prowokuje a to mięsem a to gazem a to pomnikiem. I tylko wypatruję takich jak ty co pójdą pod pomnik sowieckich zbrodniarzy i położą kwiaty. Potam pokarzą w "niezależnych" mediach jak to naród polski dziękuje za wyzwolenie z pod niemieckiej okupacji a tylko nieliczni prowokatorzy propagują kłamliwą propagandę o agresji sowieckiej o ludobujstwie katyńskim. Jest takie powiedzenie jak chcesz żeby cię ktoś szanował to szanuj innych. Pokaż mi choć jeden gest szacunku ze strony Rosji. Oni nawet nie chcą przekazać stalinowskich dokumentów.


                        • 1410_tenrok Drogi Kolego Karol, cytowanie Peikerta to nie wszy 28.05.07, 14:27
                          stko!!! Są jeszcze inne książki. Peikert opisuje umieranie miasta jako cywil.
                          Jest leosza ksiąśka od Peikerta, ponieważ pisana przez cywila-żołnierza, byłego
                          dyrektora scen w miescie Breslau (Hugo Hartung). Ale są jeszcze ksiąki pisane
                          przez wojskowych, ale nie takie tam bzdurki jak Majewski, tylko dokładny opis
                          walk w mieście (Niehof-Ahlfen; Ahlfen). Dzieła niemieckie nie zostały do tej
                          pory przetłumaczone, a szkoda. wówczas wiedziałbyś, co to były tzw.
                          Brandkommandos. Twoj oponent ma absolutnie racje. Zniszczenie Breslau to
                          wspólna robota jednych i drugich. Wielki pożar Wielkanocny miał miejsce i zadał
                          miastu okrutne rany. Ale, Niemcy nauczeni przykładem miast na wschodzie,
                          wiedzieli, że najlepiej walczy sie w ruianach, które są bezpieczne dła
                          żołnierzy i dają im dłuższą przeżywalność. I całe południe oraz zachód zostały
                          przez nich z tego powodu wyhajcowane dla przygotowanie HKL (głównych linni
                          oporu) wraz z licznymi VN (gniazdami oporu: wysadzano np. budynki narożne). A
                          takie ulice jak Lohestr. (Slezna), Bohrauerstr. (Borowska), Neudorfstr.
                          (Komandorska), Oppelner-Krakauerstr.(Krakowska), Westendstr. (Zachodnia),
                          Frankfurterstr.(Legnicka), Kaiser Wilhelmstr./Strasse der SS (Powstanców Sl.) i
                          wiele, wiele innych były dokładnie wypalane, wg jednego schematu. W ten sposób
                          zniszono również wiele zabytków, chośby wysadzenie obecnego ciągu Kazimierza
                          Wielkiego dla przygotowania ostatecznej linii obronnej. Dla umożliwienia
                          ostrzeliwanie wysadzanoo np. muzeum miejskie na Graupenstr. oraz pałac
                          Hatzfeldów. Dla przygotowania pozycji obronnej dla Niehoffa na Piasku -
                          wywalono kilkasetlat sląskiej kultury z biblioteki uniwersyteckiej, które tak
                          naprawde wówczas przestała istnieć (obecna to zupełnie inne zbiory).
                          Opisy tego masz częściowo u Peikerta.

                          To są niestety fakty wynikające z rozkazów generałów Ahlfena (generał saperów)
                          oraz Niehoffa (generał piechota) przy intensywnej współpracy miejscowego szefa
                          partii - Gauleitera Hankego. 200.000 mieszkanców, pozostających w miescie po
                          wielkiej ewakuacji ganiano z południa na północ i z północy na wschód.
                          Tylko wielkiemu zbiegowi okoliczności, że Rosjanie nie zaatakowali od północy
                          lub od wschodu (tak planowali Niemcy), zawdzięczamy ocalenie dzielnic
                          północnych i wschodnich. W przeciwnym wypadku - zostałyby podobnie wypalone.

                          Odnośnie uwag o NKWD - również brak Ci wiedzy.
                          pozdrawiam.
                        • 1410_tenrok nie zamierzam bronic Rosjan, ale to była wojna!!! 28.05.07, 14:34
                          uzpełnienia:
                          Rosjanie wezwali komendanta twierdzy do poddania miasta i uprzedzili go, że
                          jeżeli miasto się nie podda, to urządzą "Grillenfest".
                          W katedrze był skład amunicji
                          Na Nowym Targu stały działa dalekosiezne
                          No Ostrowiu Tumskim miesciły sie również stanowiska artylerii, chocby w
                          Ogrodzie Botanicznym.
                          Niemcy z całą świadomością zamienili te obiekty w obiekty wojskowe, nic sobie
                          nie robiąc z niczego. Takie było nastawienie i to był ich obowiązek, aby bronić
                          miasta. Inaczej poszliby do piachu, ale na szubiennice. Adolf sie nie
                          patyczkował.
                          Poczytaj dokładnie uwagi Peikerta odnośnie postępowania władz z ludnością
                          cywilną.
                    • Gość: Tomasz Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 23:36
                      Chyba jesteś jedną z tych ofiar gwałtów.
                • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 09:56
                  Na Osobowicach jest pole żołnierzy AK. Oni tez walczyli z faszystami. Czy tez są
                  zbrodniarzami?
                  • Gość: karol Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 18.05.07, 14:55
                    jesteś głupcem czy tylko udajesz ze nie wiesz o co chodzi? Nie rozmawiamy o pomnikach AK tylko o pomnikach sowieckich agresorów i okupantów.
                    • Gość: Jonek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 16:15
                      Pomyślmy: Breslau było niemieckim miastem do maja 1945 roku, zatem Rosjanie
                      zdobywali niemieckie miasto. Ci którzy leżą na cmentarzu przy Karkonoskiej
                      walczyli i ginęli formalnie w Niemczech. Dlaczego tak Cię to boli? Ci żołnierze
                      nie zaprowadzali komunizmu w Polsce bo kiedy to się działo to już nie żyli.
                      Nienawidzisz ludzi, którzy nawet nie wiedzieli by o czym mówisz gdybyś miał
                      okazje teraz z nimi pogadać. Ci żołnierze w odróżnieniu od nkwd i innych
                      politycznych wierzyli w to że walczą ramie w ramię z Polakami. Ale skoro sądzisz
                      wszystkich Rosjan po tym że "druga linia" zaprowadzała u nas porządki sowieckie
                      to Ci współczuję. Równie dobrze można osądzać WSZYSTKICH Ukraińców po tym co
                      robiło UPA.
                      • Gość: Heraldek Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.07, 11:34
                        Amerykanie i polacy w Iraku i Afganistanie przynosza tylko "wolnosc"....
                        ....i morze krwi..........
                  • Gość: Tomasz Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 23:45
                    Tak ,są -patrz pomnik OGNIA na podhalu -odsłonięty przez ptactwo (wodne).
          • Gość: Heraldek Tam nie leza szeregowcy, tylko oficerowie.... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.07, 23:20
            ...ideologiczne czerwone swinie.....
            nikt nie zostaje oficerem, gdy jest na wojnie wbrew swojej woli..........
      • Gość: Heraldek To nie wladza ludowa a Polacy zniszczyli cmentarz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.07, 00:06
        ...przy Grabiszynskiej gdzie obecnie jest park......
        po wojnie cmentarz byl systematycznie dewastowany, szabrowany
        przez Polakow, ktorych kazdy napis w jezykuniemieckim
        doprowadzal do bialej goraczki.....
        Poniewaz Niemcow juz nie bylo, nie bylo komu cmentarza naprawiac.....
        Wladza ludowa tylko ten zdemolowany cmentarz zlikwidowala.........
    • Gość: Heraldek To jedyna szansa dla Polski, aby wyeksportowac... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.07, 00:29
      ....nieswieze mieso i Rosja je przyjela....
      • 1410_tenrok idz sie leczyc na głowe, człowieku!!!! 18.05.07, 14:59
      • Gość: Jonek Raz coś rozsądnego napisałeś. IP: *.e-wro.net.pl 18.05.07, 16:17
        Raz coś rozsądnego napisałeś. Niewierze mięso do Rosji. Zatem pakuj się i wyjedź
        tam, przynajmniej tutaj będzie bardzie świeżo.
      • Gość: tomasz Re: To jedyna szansa dla Polski, aby wyeksportowa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 23:48
        Nie pij więcej - jutro jest też dzień.
    • Gość: Paweł Z. Re: Niszczeje cmentarz oficerów radzieckich IP: *.dint.wroc.pl 18.05.07, 15:32
      Typowo polskie chamstwo i buractwo. To samo, które skłania rodaków, by ze
      swoimi czworonożnymi pupilami wychodzili na spacer na place zabaw dla dzieci
      lub pozwalali im sr.. na środku chodnika. Żadnemu z tych miłośników zwierząt od
      siedmiu boleści ani przez chwilę w głowie nie postoi myśl, by posprzątać psią
      kupę. Jakże się ta postawa wpisuje w poparcie udzielane cwaniakowi-
      Dutkiewiczowi, który dla miasta nie robi nic. Żeby zgłaszać śmierdzące odrapane
      miasto do organizacji wystawy światowej czy dużej imprezy sportowej, trzeba być
      właśnie Dutkiewiczem.
      Długi weekend spędzałem w Czechach w Jesenikach. Na spacerze z dzieckiem po
      lesie, kilka kilometrów od najbliższej wioski zobaczyłem na całkowitym odludziu
      schowany między drzewami mały, ładny, zadbany cmentarzyk. Zaciekawiony
      podszedłem zobaczyć, kto leży na takim odludziu. Był to cmentarz żołnierzy
      radzieckich. Tam potrafią uszanować chłopców z Urala czy z Krymu, którzy
      zginęli na wojnie. U nas w Polsce nie ma na to pieniędzy, a niewychowane
      chamstwo może bezkarnie bezcześcić groby. Polacy to jednak straszna dzicz.
      • Gość: Heraldek I oto wlasnie chodzi....... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 23:32
        > w lesie, kilka kilometrów od najbliższej wioski zobaczyłem na całkowitym
        > odludziu
        > schowany między drzewami mały, ładny, zadbany cmentarzyk. Zaciekawiony
        > podszedłem zobaczyć, kto leży na takim odludziu. Był to cmentarz żołnierzy
        > radzieckich.

        A nie przy glownej trasie we Wroclawiu.....
        I na tym wlasnie polega madrosc Czechow....
        Bez rozglosu ale praktycznie.........
        • pawel_zet Re: I oto wlasnie chodzi....... 19.05.07, 23:47
          I co z tego, że przy trasie? Tym bardziej należy opiekować się tymi grobami,
          żeby przynajmniej wjeżdżający do Wrocławia obcokrajowcy nie myśleli sobie od
          razu, że wszyscy Polacy to bydło. Przynajmniej niektórzy są przecież normalni.
          Skoro komuś się chce opiekować grobami w środku lasu, to tym bardziej powinny
          być na to środki w wielkim mieście, które stara się o organizację Expo.
          • Gość: <> Re: I oto wlasnie chodzi....... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.05.07, 00:09
            A tak sobie pomyślą że faktycznie wyprano nam mózg, że nie potrafimy uporać się z pomnikami morderców własnego narodu. Poszukaj w Paryżu czy Londynie pomników niemickich żołnierzy czyli jak to określacie młodych chłopców którzy szli bo im kazano. A my mamy pomnik nie zwykłych żołnierzy tylko oficerów z płk Połubinem bohaterem Związku Radzieckiego. Ciekawe za co dostał ten tytuł, może za skuteczne bombardowanie polskich pozycji we wrześniu 1939 r.
            • Gość: Paweł Z. Re: I oto wlasnie chodzi....... IP: *.as.kn.pl 20.05.07, 00:35
              Ciężko polemizować z kimś, kto uważa, że właściwe jest osranie grobu młodego
              czlowieka, który walczył o swoją i o _NASZĄ_ wolność spod hitlerowskiej
              okupacji. Właściwie polemika wydaje mi się w tym przypadku niemożliwa. Zbyt
              wielka różnica nas dzieli, jeśli chodzi o elementarne zasady moralne i poczucie
              przyzwoitości.
              • Gość: <> Re: I oto wlasnie chodzi....... IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.05.07, 00:54
                Jakbyś stracił kogoś z łap tych zbrodniarzy to byś inaczej śpiewał. Śpiewka o walce o swoją i naszą wolność świadczy tylko o tym że nauka jest dla ciebie za dużym wyzwaniem. Dla ciebie pewnie Katyń to też niemiecka propaganda i ty coś piep...ysz o przywoitości jak te gnoje nawet nie potrafią przeprosić za zbrodnie które popełnili na naszym narodzie. Pewnie klęczysz codziennie przed portretem Putinokia i dziękujesz za wszystko co dla nas zrobili. Jak się będziesz modlił codziennie to zapytaj się gdzie są groby polskich żołnierzy którzy zgineli na terytorium ZSRR.
    • Gość: Heraldek Polacy tak kochaja radzieckie pomniki i cmentarze IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.07, 02:54
      ....bo na radzieckich czolgach do Wroclawia wjechali......
      I przez cala lata te czolgi zapewnialy im pewnosc pobytu
      na Slasku....
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka