Dodaj do ulubionych

Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki

16.12.08, 12:53
Fajne są szczególnie skojarzenia marszałka. Lubuskie kojarzy mu się z
geografią i koszykówką. Nie wiem, czemu akurat z geografią, nie słyszałem,
żeby w okolicy działała jakaś fabryka globusów. Skojarzenie z koszykówką brzmi
jeszcze śmieszniej, biorąc pod uwagę, że region nie ma od lat przedstawiciela
w ekstraklasie (nie czarujmy się, odbiór medialny koszykarek z Gorzowa jest
jeszcze mniejszy niż żużlowców, czyli żaden - nikt tej drużyny poza
Landsbergiem nie kojarzy).

Skojarzenie z winem trochę naciągane, skoro więcej wina od lubuskiego
produkują w woj. podkarpackim, małopolskim i dolnośląskim.

Mi tam się kojarzy z wieczną awanturą dwóch powiatowych miasteczek. Najlepsze
byłoby dla lubuskiego logo przedstawiające dwóch meneli, trzymających się za łby.
Obserwuj wątek
    • Gość: Bob Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.internetdsl.tpnet.pl 16.12.08, 13:10
      "w telewizyjnym plebiscycie Zielona Góra została polską stolicą
      rozrywki. Wiadomo, że nią nie jesteśmy, ale mieszkańcy zawzięli się
      i wysyłali SMS-y. "
      No dawno się tak nie uśmiałem . Nawet kłamać trzeba jakoś
      przewidywalnie . Niedziela wieczorem , Zielona Góra - śmierć z
      nudy . Byłem , widziałem , współczuje mieszkańcom .
      A jeśli chodzi o skojarzenia to na pewno :
      1. Winobranie
      2. Festiwal Piosenki Radzieckiej
      A z tymi wysokimi technologiami to może mieszkańcom się coś kojarzy
      ale pozostałym ? Ludzie trochę pokory .
    • Gość: ziutek Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.ztpnet.pl 16.12.08, 13:21
      Pani fot. Agnieszka coraz bardziej szaleje z tymi zdjeciami ;)
    • Gość: tk ekspert ele ! wie najlepiej IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 13:24
      Lubuskie jest skazane na sukces !!

      więc ciszej tam ;]
    • Gość: tk poseł Zych lubuską marką IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 13:27
      podobnie jak jemu "staje"
      www.youtube.com/watch?v=XelXrXuUPrc
      tak lubuskie stanęło w rozwoju!
      • Gość: ziutek Re: poseł Zych lubuską marką IP: *.ztpnet.pl 16.12.08, 13:29
        > podobnie jak jemu "staje"
        > www.youtube.com/watch?v=XelXrXuUPrc
        > tak lubuskie stanęło w rozwoju!

        Kiedys stanie na podium :P
        • Gość: tk Re: poseł Zych lubuską marką IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 13:39
          pod warunkiem hasła znanego wśród kibiców piłkarskich: "obróć tabelę" - to
          zresztą jest już dziś :)
          • Gość: ziutek Re: poseł Zych lubuską marką IP: *.ztpnet.pl 16.12.08, 19:19
            Widac powiedzenie "stanac na glowie..." jakos wojewodztwo nieco na opak
            zinterpretowalismy ;)
        • surma_bojowa Re: poseł Zych lubuską marką 16.12.08, 13:43
          Stawiam na Port Lotniczy Zielona Góra, z którego odlatuje w porywach jeden
          samolot dziennie, a i to niepełny.
    • frontkampfer Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki 16.12.08, 15:11
      Lubuskie ? What the fuck is this ? Co to za region w ogóle ? To sztuczny twór.
      To tak samo jak z tą Lubuskością - jako taka nie istniała, więc trzeba było ją
      stworzyć. Marka lubuskiego też nie istnieje. To trzeba ją więc też skonstruować.
      Widzę, że w tym artykule różne osoby dwoją się i troją żeby wymyślić jakąś
      markę. Może to, a może tamto. Już dużo ludzi nabraliście na tą Lubuskość, ale
      rzeczywistości nie oszukacie.
      Marką lubuskiego według mnie może być miód. Sztuczny oczywiście :)
      • Gość: tk Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 15:18
        to jest województwo dla ludzi, którym wydaje się ze są politykami - ikoną tego
        woj. moze więc być tylko poseł Zych!
        • surma_bojowa Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki 16.12.08, 21:03
          Gość portalu: tk napisał(a):
          > ikoną tego woj. moze więc być tylko poseł Zych!

          Pójdźmy na kompromis:
          Poseł Zych na tle hali odlotów Portu Lotniczego Zielona Góra.
          • Gość: tk Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 21:43
            surma_bojowa napisał:

            > Pójdźmy na kompromis:
            > Poseł Zych na tle hali odlotów Portu Lotniczego Zielona Góra.

            z biletem w jedną stronę?
            • surma_bojowa Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki 17.12.08, 10:12
              Gość portalu: tk napisał(a):
              > z biletem w jedną stronę?

              To też, jednak owa hala może symbolizować również inne lubuskie odloty, np.
              metropolię trójmiejską, duopolis, Kisielin, warunkowy uniwersytet, czy książki
              rzucane na bruk.
    • Gość: paul Marka Lubuskiego IP: *.lug.com.pl 16.12.08, 15:30
      To gdzyby w lesie!!! Nic ponadto...

      "...a nawet wysokie technologie."
      No tu juz z krzesla spadlem. Gdzie te technologie?? Moze na PKP??

      "...Poza tym lubimy, czy kochamy region"
      Co szczegolnie widac na tym forum. Wszyscy sa happy pelna geba i dumni z lubuskiego.

      "- Geografia, jeziora, Lubuskie Lata Filmowe, żużel i koszykówka"
      Dno a nie jeziora. Tak mozna okreslic wszystkie powyzsze kategorie.

    • Gość: Józef Co to jest Lubuskie IP: *.217.146.194.generacja.pl 16.12.08, 17:23
      Przecież ta nazwa wzięła się z niemieckiego miasteczka Lebus i dotyczyła tylko
      pojezierza. Nazwa dość przyjemna tak się rozszerzyła, że obejmuje już
      najbardziej śląskie miasta jakie były w historii jak np. Żagań. Do tego dodać
      trochę Łużyc (Lubsko, Żary itp) i wychodzi dziwoląg jakich mało. Czas skończyć z
      tym potworkiem. Żagań, Żary,Zielona Góra,Nowa Sól do dolnośląskiego, na północ
      od Gubina do zachodniopomorskiego, skrawki wschodnie do wielkopolskiego. Należy
      szanować historię. Jeśli nie, to trzeba zmienić nazwę województwa na Kalifornia
      wschodnia albo Alaska zachodnia - też będzie nazwa z sufitu.
    • Gość: fachura Lans lubuski IP: *.hsd1.co.comcast.net 16.12.08, 21:12
      Na razie to lansuje się chyba tylko ten Pan na zdjęciu :/
    • Gość: tk spěšnje - jak mawiają dolnołużyczanie IP: *.backiel.com.pl 16.12.08, 21:42
      ww6.tvp.pl/1687,20081216846688.strona
      Żagań wam lubuszczaki ucieka!! Łużyckie Żary też!!
      • Gość: ele ! Re: spěšnje - jak mawiają dolnołużyczanie IP: *.aster.pl 17.12.08, 09:22
        Ech zuchy !sami z soba gadaja i prubują nam wmówic , ze jest jakieś
        powstanie !!! słyszycie ? powstanie !! no zeszczac sie tylko mozna
        z was zuchy z goszufka i waszych przydupasów , smieszno i strszno !
        ale nawijacie dalej .
        • Gość: tk Re: spěšnje - jak mawiają dolnołużyczanie IP: *.backiel.com.pl 17.12.08, 13:02
          ależ eluchno, już nie tylko na tym forum o nas głośno, ale i media WROCŁAWSKIE o
          naszych dązeniach mówią, a skoro mówią to zainteresowanie Wrocławia naszymi
          powiatami jest, czytaj:
          www.prw.pl/articles/view/9258/zagan-i-zary-powinny-byc-przylaczone-do-dolnego-slaska
          widzisz? nie tylko TVP Wrocław, ale i Polskie Radio Wrocław podchwyciło temat :))
          • Gość: primo Re: spěšnje - jak mawiają dolnołużyczanie IP: *.adsl.inetia.pl 18.12.08, 02:13
            "Co jednak tak przyciąga mieszkańców Żagania do Dolnego Śląska? Widzą nasz
            region jako ostoję dobrobytu. - Oddałbym życie za Śląsk - mówi Adam Raciborski."

            No bez przesady... Ostoja dobrobytu to jest moze Warszawa, no i moze na upartego
            gospodarna i pracowita Wielkopolska jesli juz... Gdzie ten dobrobyt? W
            Boleslawcu? W Chojnowie? W Nowogrodzcu? W Lubaniu? W Walbrzychu? W Gryfowie?
            Nawet Zgorzelec, teoretycznie przygraniczna wizytowka wyglada jakby mial sie za
            chwile rozpasc. Etc etc.
            Wystarczy sie przejechac woj. dolnoslaskim, zeby zobaczyc ze poza Wroclawiem i
            zaglebiem miedziowym to bida z nedza.
            • Gość: ziutek Re: spěšnje - jak mawiają dolnołużyczanie IP: *.ztpnet.pl 18.12.08, 02:41
              > Gdzie ten dobrobyt? W
              > Boleslawcu?

              Znajomi w Boleslawca siedza w Londynie.

              > W Walbrzychu?

              Znajomi z Walbrzycha siedza we Wroclawiu.

              > Nawet Zgorzelec,

              Znajomy ze Zgorzelca marudzi, ze lipa i przymierza sie do miasta >500 tys.

              :)
    • Gość: tk Wielkopolska marka - przykład Wolsztyna IP: *.backiel.com.pl 17.12.08, 17:02
      Otwarto basen...w Wolsztynie, współfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu:

      "Urząd Marszałkowski pozytywnie ocenił nasz wniosek i udzielił nam wsparcia w
      kwocie 2 mln zł. Panie Marszałku! Na Pana ręce gorące wyrazy wdzięczności.
      Również Powiat Wolsztyński zadeklarował udział finansowy w kwocie 1,26 mln zł".
      www.wolsztyn.pl/pages_news_pl_1832.html
      widzicie różnicę? no no no - no jak to jest w lubububu? komu "przynależą się"
      środki na basen? no komu poza ZG?

      www.zachod.pl/articles/view/w-wolsztynie-otwarto-basen
      • Gość: ziutek Re: Wielkopolska marka - przykład Wolsztyna IP: *.ztpnet.pl 18.12.08, 02:48
        Wyjatek potwierdza regule? Czy jak to szlo?
      • Gość: Real Re: Wielkopolska marka - przykład Wolsztyna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.06.09, 14:57
        Nie ładnie tak paplać ...jeszcze do niedawna marszalek Lubuski,lozył choćby na drogi w pow.Wolsztyńskim...chociaz byliśmy juz w WLKP-sce.
        Wolsztyn zyskał na randze dopiero wtedy jak byl w woj.Zielonigórskim
        obwodnica,wiadukt,mleczarnia,Urzad skarbowy,Zus,Tel.Polska...wiele z tych urzędów stracilo na waznosci na rzecz sasiednich powiatow w WLKP-sce albo tak jak TP.wcale w miescie juz wcale nie ma...przez to ze Powiat byl duzy...byl znaczacy w skali kraju.
    • Gość: primordial Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.adsl.inetia.pl 18.12.08, 13:07
      Wielkopolską "marką" jest cos wiecej niz plywalnia w Wolsztynie- ale to co do
      niej doprowadzilo. Etos wielkopolski? Wielkopolska rzetelnosci i gospodarnosc?
      Moze.
      Akurat teraz mamu w Poznaniu obchody 90 rocznicy powstania wielkopolskiego,
      wiele mozna sie nauczyc przy tej okazji ;)

      27grudnia.pl/
      Wczoraj bylem na odczycie na temat zwiazku miedzy organizacja powstania i jego
      sukcesem a wielkopolska mentalnoscia.
      A propos Wolsztyna- jeden z tutejszych przedsiebiorcow w czasie powstania
      dwukrotnie dotowal Naczelna Rade Ludowa kwota 30 tysiecy marek. Jest dobra
      tradycja, to dzisiaj mieliby nie wybudowac plywalni? :)

      W Wielkopolsce sie inaczej mysli - problemow nie rozwiazuje sie przez szukanie
      jakiegos innego wojewodtwa zeby dało, tylko sie pracuje u podstaw. Wiele o
      mentalnosci wielkopolskiej mowi np portal gminy Wloszakowice:
      "Gmina Włoszakowice nie jest jednak typową gminą turystyczną, prężnie rozwija
      się sektor gospodarczy, działają liczne zakłady prywatne oraz spółki i
      spółdzielnie. Z tego powodu wskaźnik bezrobocia nie jest wysoki. [...] Osobom
      chcącym podjąć działalność gospodarczą tutejszy Urząd Gminy gwarantuje pomoc
      doradczą.
      Atutem Gminy są przede wszystkim tu żyjący ludzie w większości nauczeni
      troszczyć się o siebie. "

      "Ponadto podkreślić należy, że na terenie Gminy jest tylko jedno
      przedsiębiorstwo o czystym kapitale zagranicznym i jedno o mieszanym. Pozostałe
      przedsiębiorstwa, zakłady i wytwórnie zostały założone przez miejscowych
      mieszkańców i ciężką pracą zostały rozwinięte do dużych jednostek. Jednostki te
      tak się rozwinęły, że w sposób istotny zmniejszyły zatrudnienie w dość słabych
      bo gospodarujących na niskich klasach ziemi gospodarstwach. Dynamiczny rozwój
      prywatnych zakładów spowodował przejęcie bez napięć zatrudnionych z upadających
      lub przekształcających się spółdzielni. [...] Można stwierdzić, że transformacja
      systemowa na terenie Gminy nastąpiła bez większych napięć a zmiany w gospodarce
      zostały dokonane przez mieszkańców Gminy bez zewnętrznego kapitału."

      Itd itd. Warto zwrocic uwage ze kiedy wszyscy sie chwala zagranicznymi,
      zewnetrznymi inwestorami to nieduza wielkopolska gmina jest wlasnie dumna z tego
      za na dobrobyt wyszla sila samych mieszkancow, ktorym nie przeszkadzano a wrecz
      pomagano (doradztwo gospodarcze gminy) i z niewielkim naplywem kapitalu z
      zewnatrz. Nie ma tam mieczakow ktorzy sami czegos nie potrafia i szukaja jakiejs
      zludnej pomocy w przylaczeniu do innego wojewodztwa.
      • Gość: nju saltz Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: 80.90.160.* 18.12.08, 13:38
        szachraje! dbacie tylko o napełnienie własnej kieszeni, przez was nawet grosza
        Żary na basen niedostały, Nowa Sól buduje zupełnie za własne:
        miasta.gazeta.pl/zielonagora/1,52820,5265422,Nowa_Sol_moze_miec_basen_szybciej_niz_my.html
      • budrys77 Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki 18.12.08, 15:11
        Gość portalu: primordial napisał(a):

        > W Wielkopolsce sie inaczej mysli - problemow nie rozwiazuje sie przez szukanie
        > jakiegos innego wojewodtwa zeby dało, tylko sie pracuje u podstaw.

        Widzisz Primordial - sam podałeś powód, dla którego gminy nowotworu lubuskiego, zaczynają mieć powyżej uszu pazerności komuszogórskich urzędników. Gmina Drezdenko zrobiła "u podstaw" co tylko się dało i do czego była uprawniona i ... pokazano jej figę z makiem. Ba, obłudnie zafałszowano fakty w uzasadnieniu odmowy dofinansowania obwodnicy. Tymczasem rezerwuje się 250 milionów na basen i drogi w lesie dla Komuszej Góry. Ile obwodnic jest realizowanych obecnie na "północy" nowotworu lubuskiego? Takich kwiatków jest więcej.

        Brak poważnych tendencji odśrodkowych w Wielkopolsce to wynik uczciwej i sprawiedliwej polityki regionalnej. W połączeniu z pracą u podstaw w gminach daje wymierny efekt. W nowotworze lubuskim wpierw trzeba uzupełnić braki i niedorozówj samorządowej "stolicy", a potem ochłapy dla "prowincji" stanowiącej 90% ludności. Wszystko do czasu - moment likwidacji nowotworu lubuskiego zbliża się wielkimi krokami.
        • Gość: primo Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.adsl.inetia.pl 18.12.08, 20:14
          >>> Widzisz Primordial - sam podałeś powód, dla którego gminy nowotworu lubuskiego,
          > zaczynają mieć powyżej uszu pazerności komuszogórskich urzędników. Gmina Drezd
          > enko zrobiła "u podstaw" co tylko się dało i do czego była uprawniona i ... pok
          > azano jej figę z makiem. Ba, obłudnie zafałszowano fakty w uzasadnieniu odmowy
          > dofinansowania obwodnicy. Tymczasem rezerwuje się 250 milionów na basen i drogi
          > w lesie dla Komuszej Góry. Ile obwodnic jest realizowanych obecnie na "północy
          > " nowotworu lubuskiego? Takich kwiatków jest więcej.<<

          Tak, ale pomijajac Drezdenko - takie Zary czy Zagan czy Szprotawa trafilyby do
          woj. dolnoslaskiego. Przeciez widac golym okiem, ja czesto jade trasa Zagan -
          Swietoszow - Nowogrodziec - Luban i dalej. Nie jest tak ze w dolnoslaskim widac
          ze jest jakos lepiej. Takie same wiochy, drogi troche gorsze - bo o ile Zagan ma
          chociaz obwodnice to jadac na poludnie juz drogi sa paskudne. Okolica Zgorzelca
          to byly drogi w stanie ruiny, troche sie poprawilo jak w Porajowie byly obchody
          wejscia Polski i Czech do Unii, to zrobili droge ze Zgorzelca do Bogatyni (i
          pomalowali trawe na zielono). Ale np bylem na odslonieciu pomniczka w 3 jezykach
          w Kopaczowie (wies obok), i co? Ma byc wspolna droga z Czech do Polski, zeby
          wreszcie polaczyc to co rozdzielila granica. Czesi zbudowali droge do granicy
          przez szczere pole,a po polskiej stronie krzaki i nic sie nie dzieje mimo
          wyznaczenia planow. I tak to wyglada w praktyce.
    • Gość: tk 61% chce likwidacji lubuskiego IP: *.backiel.com.pl 18.12.08, 21:02
      www.ankietka.pl/survey/results/id/18514/czy-uwazasz-ze-wojewodztwo-lubuskie-nalezy-zlikwidowac.html
      • Gość: Gość Re: 61% chce likwidacji lubuskiego IP: *.netdrive.pl 18.12.08, 22:44
        ZielonaGóra :)
      • Gość: primo Re: 61% chce likwidacji lubuskiego IP: *.adsl.inetia.pl 19.12.08, 16:42
        61 % - ale ile osob wzielo udzial? I ilu glosowalo po dwa razy? ;)
    • Gość: max Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 16.07.09, 13:44
      Lubuskie będzie miało wielkie g... a nie markę. Skoro zaczyna się budowanie
      marki od kradzieży koncepcji badawczej, to o czym my tu mówimy? Byłem w ekipie,
      która przygotowała dla UM Lubuskiego koncepcję działań, a następnie zrealizował
      je kto inny... Żenada i wstyd... A na dodatek osoby, które zajmują się w tym
      urzędzie brandingiem są wyjątkowo niekompetentne i mają naprawdę niewielką
      wiedzę na temat tego co robią.
      • Gość: Dolnoślazak Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.08.09, 18:49
        Południowa część tzw. lubuskiego powinna wrócić tam gdzie jej miejsce, czyli na Dolny Śląsk.
      • Gość: Detergen Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.ssp.dialog.net.pl 01.08.09, 22:07
        marką Zielonej Góry są Kabarety kiedys był festiwal pisoenki
        rosyjskiej a teraz kabarety, tylko,że ci matołki tego nie widzą bo
        ich nie wymyśliły. Zielone Góra to miasto śmiechu, można sie pośmiać
        z Palmiarni albo Winobrania
        • Gość: ?e Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: 188.33.19.* 01.08.09, 22:10
          Ale temat wątku dotyczy województwa, to nie jest pytanie z serii co słychać w
          powiecie. Kabarety zielonogórskie są tak kwaśne jak zielonogórski winiacz. Nudzą
          na maksa, gdyby nie klakierzy, nikt niewiedziałby kiedy się publinczność ma zaśmiać.
          • Gość: Detergent Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.ssp.dialog.net.pl 02.08.09, 08:07
            kabareciarze mieszkają w okolicach Zielonej Góry. Przygotowali i
            przygotowują prograny dla TV.Sikora ściąga coraz to nowe zastępy.
            Część się powoli wyprowadza do Warszawy , bo robi im się tutaj
            trudności np w budowaniu domów. Wójt na coś czeka ale nikt nie chce
            się domyśleć na co. Zielona Góra to ponoć miasto wojewódzkie.
    • Gość: x Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.ssp.dialog.net.pl 01.08.09, 22:50
      Lubuskim celebrytom jakoś poza tematami źuźel, wino (bułgarskie),
      piosenka rosyjsko-radziecka, grzyby, Łagów, nic do głowy nie
      przychodzi. A dla wielu byłych i obecnych małolatów z Polski
      lubuskie to piwo, kurz, muzyka i sierpniowa przygoda w Żarach i
      Kostrzynie nad Odrą, czyli Przystanki Woodstock :)
      • Gość: Darek Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.aster.pl 02.08.09, 09:15
        Kabarety,gimnastycy oraz tancerze.
        • wasz.tk Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki 02.08.09, 09:26
          Gość portalu: Darek napisał(a):

          > Kabarety,gimnastycy oraz tancerze.

          No dobra, "pośmiali my się, pożartowali my się" - a teraz może nieco poważniej?
      • Gość: xx Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.aster.pl 02.08.09, 10:48
        Tylko jak ktoś się troche wybije z jakiejś dziedziny zaraz znika za
        granicę albo do Warszawy.
      • Gość: dziad Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.09, 13:20
        pantuniestal.com/wp-content/uploads/2007/01/dziadostwo2.jpg
        • Gość: Schlesier Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.zgora.dialog.net.pl 02.08.09, 20:14
          województwo lubuskie to jest kabaret (marnej klasy)
          • Gość: ! Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 02.08.09, 20:30
            Dlatego powinno zostać zniesione. Nigdy nie było o być nie powinno jakiegoś lubuskiego.
      • Gość: Detergent Re: Województwo lubuskie usilnie poszukuje marki IP: *.ssp.dialog.net.pl 03.08.09, 08:31
        Masz rację tyle widzą urzędnicy. Obrazem ich umysłów jest
        Palmiarnia, posmiewisko od urbanistyki , przez architekturę,
        wentylację, konstrukcję aż po zarządzanie. Oni nawet nie mają
        świadomości,że postawili kupę. Ta sama firma zaprojektowała basen.
        Czy ktoś może mi to wytłumaczyć,że po takim maega gniocie firma
        dotaje następne zlecenie i to największą inwstycję.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka