Dodaj do ulubionych

Nowe statuty uczelni

18.03.19, 17:40
Rady uczelni już wybrane. Teraz przyszła pora na nowe statuty. U nas zaproponowano m.in. następujące rozwiązania:
- rektor ma prawo zawiesić dowolną uchwałę ciała kolegialnego lub jego pełnomocnika (prorektor, dziekan, szef szkoły doktorskiej) powołując się na "interes uczelni". Nie muszę dodawać, że co jest tym interesem określa rektor.
- następuje podział między rady wydziałów i rady dyscyplin. Na te drugie senat deleguje otrzymane dopiero co uprawnienia dotyczące stopni, a rektor opiniowanie zatrudnień na stanowiskach badawczych i dydaktyczno-badawczych. Cymes polega na tym, że rada dyscypliny jest mianowana przez rektora (zupełnie arbitralnie, niezależnie od specjalizacji), a z wyboru jest rada wydziału, która ma mocno okrojone uprawnienia.
- senat i kolegium elektorów wybiera się w grupach bez podziału na wydziału/dyscypliny, co gwarantuje, że GTW będzie kręcić do końca świata i jeden dzień dłużej, bo dzieląc odpowidnio okręgi (gerrymandering) można ustawić wybory.

tyle na początek. Nomenklatura dźwignią polskiej nauki i drogowskazem ku świetlanej przyszłości!

Obserwuj wątek
    • megaborsuk2000 Re: Nowe statuty uczelni 18.03.19, 23:20
      Brawo dla prawodawców, kawał świetnej roboty... Dziękuję za tę informację, czy mogę prosić o info, jaka to uczelnia? Chętnie bym poczytał o ustrojach różnych polskich akademii (trza będzie jakieś kompaniony powydawać, interes się będzie kręcić...).
      Nb. intryguje mnie to, że to forum coś jakby zdycha akurat w okresie, gdy polska nauka przechodzi chyba największą, a na pewno najbardziej kuriozalną transformację w swojej historii. Szok poznawczy?
      • piotrek-256 Re: Nowe statuty uczelni 19.03.19, 17:13
        No bo co tu komentować? U nas chyba nie ma żadnych oficjalnych projektów bo nie ma "kluczowych rozporządzeń". Toczy się akademicka debata, która rozbija się o pierdoły. We wrześniu, rektor położy coś na stół i powie, że albo to uchwalamy, albo zamykamy uczelnie. W sumie, ciekawe czy jakaś uczelnia zdecydowała się na powołanie nie wiem 3-4 zespołów, które maja przygotować statuty i potem senat by wybrał jeden z nich. Podejrzewam, że nie...
      • sambor7 Re: Nowe statuty uczelni 19.03.19, 23:08
        hmm... no właśnie kłopot z tym, że statut nie jest przed uchwaleniem ogólnie dostępny (a pracownicy mają wgląd online po zalogowaniu). Dlatego mogę powiedzieć, że dokument dotyczy jednej z pierwszej dziesiątki Perpektyw walczącej o tytuł "uczelni badawczej".

Tym bardziej zadziwiają pańszczyźniane metody realizacji tego celu.
        • megaborsuk2000 Re: Nowe statuty uczelni 19.03.19, 23:56
          Rozumiem, dziękuję! Z niecierpliwością wyglądam października, wtedy sobie poczytamy o (drobno)ustrojach. Zapowiada się emocjonująco. Rzucam pomysł: urządźmy konkurs na wzór Oskarów czy innych Fryderyków, w którym będziemy wybierać zwycięzców w różnych kategoriach - najbardziej kuriozalna koncepcja ustroju akademickiego, najbardziej kretyński przepis, najgłupsza wypowiedź przedstawiciela ministerstwa itp. Nagrody nazywałyby się oczywiście Marianami.
      • charioteer1 Re: Nowe statuty uczelni 23.03.19, 20:23
        megaborsuk2000 napisał:

> Nb. intryguje mnie to, że to forum coś jakby zdycha akurat w okresie, gdy polsk
        > a nauka przechodzi chyba największą, a na pewno najbardziej kuriozalną transfor
        > mację w swojej historii. Szok poznawczy?

W moim przypadku to raczej nie szok poznawczy, bo to, co sie obecnie dzieje, bylo dla mnie do przewidzenia juz w momencie publikacji pierwszej wersji ustawy z przepisami przejsciowymi. To, co sie dzieje wokol statutu u nas, nie nadaje sie do opisywania. Powiem tylko tyle, ze jak widze nowe zapisy w kolejnej wersji, to nie bedac czlonkiem senatu, jestem w stanie z grubsza rozpoznac, skad wyszla inicjatywa legislacyjna. Jeszcze jest nikly cien nadziei, ze byc moze po 2020 uda sie tego gniota wyrzucic na smietnik, ale coraz slabsza ta nadzieja. Walka o to, zeby pozmieniac wszystko tak, zeby zabetonowac status quo i jeszcze przy okazji wyrwac cos dla siebie trwa w najlepsze. Juz z grubsza nawet wiadomo, kto jakie stanowisko obsadzi pod rzadami nowego statutu.
      • trzy.14 Re: Nowe statuty uczelni 23.03.19, 20:32
        megaborsuk2000 napisał:

> Nb. intryguje mnie to, że to forum coś jakby zdycha akurat w okresie, gdy polsk
        > a nauka przechodzi chyba największą, a na pewno najbardziej kuriozalną transfor
        > mację w swojej historii. Szok poznawczy?

Ojcowie-założyciele forum postarzeli się i stracili zainteresowanie?
        • dobrycy Re: Nowe statuty uczelni 24.03.19, 08:30
          trzy.14 napisał:

> megaborsuk2000 napisał:
          >
          > > Nb. intryguje mnie to, że to forum coś jakby zdycha akurat w okresie, gdy
          > polsk
          > > a nauka przechodzi chyba największą, a na pewno najbardziej kuriozalną tr
          > ansfor
          > > mację w swojej historii. Szok poznawczy?
          >
          > Ojcowie-założyciele forum postarzeli się i stracili zainteresowanie?
          - fora generalnie tracą zainteresowanie na rzecz innych mediów społecznościowych
          - brexit
          - inna praca, brak wolnego czasu

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka