Dodaj do ulubionych

płyta ceramiczna?

10.03.04, 15:41
Taki tytuł wątku zamieściłam już na forum kuchnie. Pomimo odpowiedzi cały
czas mam dylemat czy kupić płyte ceramiczną czy płytę na gaz z butli bo w
moim mieszkaniu nie ma sieci gazowej.
Ja bardzo dużo gotuję i boje się , że będę miała problemy z płyta ceramiczną.
Czy ona nie jest tylko do ozdoby? ;-)
naprawdę mam problem
może któś może mi doradzić co kupić?
Obserwuj wątek
    • margheritka Re: płyta ceramiczna? 10.03.04, 16:22
      witaj,

      moja znajoma, która niemal spędza życie w kuchni jest niesamowicie zadowolona z
      płyty ceramicznej. super się na niej przyżądza szczególnie potrawy, które
      wymagają duszenia. jest bardzo wygodna: szybko się nagrzewa i długo utrzymuje
      ciepło. z moich rzadkich osobistych kontaktów z płytą ceramiczna mogę
      powiedzieć, że jest super wygodna. ma zdecydowaną wadę (szczególnie przy
      częstszym użyciu): jest dość droga w eksploatacji.

      pzdr
      margheritka
    • goska_d Re: płyta ceramiczna? 10.03.04, 16:32
      Mam płytę ceramiczną od czterech lat (wcześniej gaz) i za żadne skarby świata
      nie zamieniłabym znów na gaz. Jest super łatwa w utrzymaniu w czystości (w
      przeciwieństwie do gazowej), przez co jest b. estetyczna. Szybko się nagrzewa,
      ma możliwość rozszerzenia "palnika" na większe koło lub owal. Dla mnie ma
      prawie same zalety... Prawie same zalety, bo... trzeba uwazać żeby nie "szurać"
      po niej garnkami (tzn. lepiej podnieść i przestawić niż po prostu przesunąć),
      trzeba uważać z rozsypanym po niej cukrem (podobno może wypalić nawet dziurę,
      ale nie doświadczyłam tego mimo, że takie "wpadki" się zdarzały), no i uważać z
      b.b.b. zimnymi garnkami (lepiej niech się ocieplą trochę w temp. pokojowej, bo
      podobno płyta może pęknąć - też na szczęście nie doświadczyłam chociaż czasami
      stawiam garnki prosto z lodówki...). Jeśli chcesz kuchnię z piekarnikiem
      sterowanym z tego samego urządzenia to trzeba mieć zainstalowane wyższe
      napięcie (tzw. siła).
      Mam nadzieję, że pomogłam Ci podjąć decyzję i mam nadzieję, że wybierzesz
      płytę. Ja bym w ogóle się nie zastanawiała, zwłaszcza jeśli w bloku nie ma
      gazu. Z butlą same klłopoty, a zużycie prądu przy płycie ceramicznej wcale nie
      jest duże (płyta po nagrzaniu się do określonej temperatury wyłącza się sama
      poczym znów sama się włącza jak tylko temperatura spadnie).
      Pozdrawiam i napisz co wybrałaś.
    • wind-eye Re: płyta ceramiczna? 10.03.04, 16:34
      jak rozumiem skoro u Ciebie w mieszkaniu nie ma gazu, to nie ma go w całym bloku

      a co by powiedzieli inni mieszkańcy bloku wiedząc ze chcesz montowac gaz (nie
      zapomniawszy oczywiscie o jakimś dodatkowym systemie wentylacji)?
      nieobecnosc gazu w bloku daje poczucie bezpieczenstwa

      u nas w bloku mieszka facet co miał taki pomysł; administrator i zarząd
      wspólnoty od razu odmówili
      • jag6 Re: płyta ceramiczna? 11.03.04, 10:22
        Gotowałam na gazie , gotuje na ceramicznej, której nie lubię bo:
        trudno ją utrzymać w idealnej czystosci, trzeba uzywać noża -skrobaka (są
        (specjalne w sklepach AGD) chyba, że kogoś zadawala mycie scierką z mleczkiem,
        pozornie wygląda na czyste- czyste nie jest
        - jeżeli dno patelni (str. zewnetrzna) jest z kropelką wody -to zanim nie
        wyschnie na rozgrzeneij płycie pryska, strzela na ścianę przy kuchence - mycie
        płyty + ściany przy niej
        - jeśli coś się smaży nalezy tego pilnować - nie da się zmniejszyć szybko
        płomienia lub zgasić- płyta jest przez parę min. rozgrzana (to walor , ale
        tylko przy duszeniu)potrawy szybciej sie przypalają
        -ja jestem roztargniona i często zapominam wyłaczyć płytę (wiem, wiem są
        światełka informujące, żę się grzeje), często o nich zapominam.
        -wszystkie ugotowane potrawy trzeba od razu zdejmować z płyty, nie mog sobie
        stać spokojnie na kuchence, dziwnie to wygląda- pusta , stygnąca płyta a obok
        na szafce np.4 garnki
        Nalezy pamietać, że płyta jest b. nieodporna na zarysowania mechaniczne - u
        mnie solidna rysa powstała przy pomocy pani sprzatającej, która nie zauważyła
        malutkiego kamyczka na ścierce, którą przetarła kuchenkę, kamyczek zrobił
        okazałą rysę
        Mamy teraz modę na płyty ceramiczne, ale trzeba do tego podejść spokojnie.
        To samo z gazem- jeżeli ktoś nie posługuje się prawidłowo butlą albo w
        przypadku gazu przewodowego oszczędza na okresowych przeglądach i kominiarzu to
        jest po prostu głupi.Ciekawe, że nikt jeszcze nie wpadł na pomysł rezygnacji z
        prądu , bo przecież przy nieodpowiedniej elsploatacji jest
        niebezpieczny.Pozdrawiam.
        • szarytka Re: płyta ceramiczna? 11.03.04, 10:37
          jag6, dzięki za wyczerpującą opinię,
          potwierdzają się moje obawy co do płyt ceramicznych, z tym, że nie chciałabym
          bazować tylko na Twojej opinii, tym bardziej, że jednak większa liczba osób
          jest za płytami i szczerze poleca
          cięzko będzie mi wywalić moje garnki (teraz mam emaliowane), boję się, że
          wywalę pieniądze na płytę i będę przeklinała ten zakup

          może jeszcze ktoś napisze jak sie gotuje na płycie ceramicznej (nie tylko wodę
          na herbatę czy jajka na sniadanie, bo ja naprawde dużo gotuję)
          • izalil Re: płyta ceramiczna? 11.03.04, 11:11
            Ja mam płyte ceramiczną gazową - mozna zobaczyć fragment na zdjęciu. I jestem
            bardzo zadowolona. Fakt troche trudniej utrzymać w czystości niż płytę
            elektryczną bo trzeba zdjąć ruszt i palniki, ale właśnie dzięki nim nic nie
            trze o płytę, nie rysuje jej, nie trzeba tak uważać. No i można sobie
            zmniejszyć/zwiekszyć gaz - ogień natychmiast bez długiego czekania na
            podgrzanie/ostygnięcie. Po ugotowaniu można sobie zostawić garnek na kuchence
            nie trzeba zestawiać. No i koszty gazu są znacznie mniejsze niż prądu, a trzeba
            pamiętać tez o 3-sile w przypadku elektrycznej. Jesli będziesz miała prawidłowo
            wykonana instalację to z butlą nie będzie problemu. W końcu jak często jest
            wybuch gazu w bloku i dlaczego ma to sie przydażyć właśnie Tobie ;-)? Od
            instalacji elektrycznej też może być zwarcie i pożar.
            Gdzieś słyszałam że PRAWDZIWY kucharz gotuje tylko na gazie. Nawet piecyk
            powinien być na gaz.
            No i przy kuchence gazowej trzeba pamiętać czy masz odpowiednie warunki
            wentylacyjne.
            Ja polecam gazową.

            pzdr
    • annab11 Re: płyta ceramiczna? 11.03.04, 12:03
      Od 2 lat mm płytę ceramiczną i nie zamieniłabym jej na gaz - wcześniej
      oczywiście gotowałam na gazie. Poza argumentami oczywistymi takimi jak łatwość
      utrzymania w czystości, łatwość regulacji ciepłoty (znakomite do duszenia i
      podgrzewania) jest jeszcze jeden, dla mnie bardzo ważny: ściany i szafki w
      kuchni nie są tłuste ani pokryte żadnym osadem. Nawet okap zainstalowany nad
      płytą brudzi się minimalnie.
      Samo gotowanie na płycie to kwestia przyzwyczajenia - można się bardzo szybko
      przestawić.
      Jestem za płytą ceramiczną!
    • czekolada72 Re: płyta ceramiczna? 11.03.04, 13:08
      Od czterech lat mam plyte, wczesniej gaz, nie wrocilabym za skarby. Mam
      jednakze w domu dwie fazy - wychodzi duzo taniej, gdy gotuje, piecze w tych
      tanszych godzinach.
      Jesli chodzi o utrzymanie w czystosci, to ja "skrobaczke" dostałam w kompecie z
      plyta. Cena butelki mleczka do czyszczenia jest moze ciut wyzsza niz normalnego
      mleczka do czyszczenia w kuchni. Przecierasz szmatka i koniec. wiadomo
      przeciez, ze nikt na sile nie doprowadza do kipienia, rozlewania itd. A jak juz
      i trzeba dluzej poczyscic - to samo zdarza sie i w gazowych kuchenkach, a
      czyszczenie gazowej jest bardziej pracochłonne. Owszem, trzeba uwazac na
      zarysowania (udalo mi sie zdobyc ryse), trzeba uwazac na cukier (udalo mi sie
      wypalic dziurke:( ). Po jakims czasie gotowania z instrukcja w reku opanowalam
      ustawianie tak, ze moge spokojnie zostawic na wylaczonym cieplym palniku garnek
      tak, ze nie przypali sie, a bedzie cieplutkie. Nie wymienialam rowniez garnkow,
      mam wlasciwie wszystkie emaliowane, zawsze mialam z plasciutkim dnem.
      Co z gotowania - swietnie gotuje sie wszystkiego typu rosolki, wywary z kosci i
      jarzyn, zupki. Ustawiam mniej wiecej na srodek, na dwie godzinki (wlasnie w tym
      wieczornym tanim pradzie), przykrywam pokrywka i zapominam.
      Ja polecam goraco :)
      • izalil Re: płyta ceramiczna? 12.03.04, 12:39
        Po przeczytaniu wątku na forum kuchnia jestem za płytą ceramiczną indukcyjną.
        Teraz pozostaje czekać na dobry moment na wymianę mojej płyty.
        Szarytko jak nie masz gazu w bloku to faktycznie zrezygnuj z pomysłu z płytą
        gazową i butlą.

        pzdr
        • elka7777 Re: płyta ceramiczna? 12.03.04, 17:22
          Napiszcie jeszcze bardzo proszę, jak bardzo wzrosły wasze miesięczne opłaty za
          prąd.Mam właśnie problem, ceramiczna czy elektryczna? a gotuję raczej nie za
          dużo.
    • opino_tworca Re: płyta ceramiczna? 14.03.04, 12:22
      1. Do płyty cermicznej potrzebne są trzy fazy (tzw. siła),
      2. Piekarnik elektryczny nie wymaga trzech faz,
      3. W butli jest LPG (liquid petroleum gas) na bazie ropy naftowej,
      4. W gazociagu jest trujący gaz ziemny,
      5. Chyba indukcyjna płyta ceramiczna stygnie od razu - nie trzeba mleka
      przestawiać, aby nie wykipiało (koszt Miele ok. 8.000 PLN,
      6. Każda płyta wymaga sprzątania, na gazowej tak nie widać, szczególnie śladów
      po naczyniu.
      7. Płyta ceramiczna wymaga innej techniki gotowania i innego sposobu jej
      pielęgnacji.

      8. Które posty zamierają informacje prawdziwe, a które są wyssane z palca?
      • szarytka Re: płyta ceramiczna? 15.03.04, 09:09
        Najgorsze jest to, że Ci, którzy mają płyty ceramiczne (szczególnie te bardzo
        drogie lub indukcyjne) nigdy w życiu nie napiszą, że płyta jest niefajna. A Ci
        co mają gazowe będą twierdzić, że się dobrze na nich gotuje, ale ceramiczne
        rzeczywiście ładniej wyglądają.
        A ja potrzebuję opinię prawdziwej kury domowej, która gotuje dzień w dzień
        obiady dla kilkuosobowej rodziny na płycie ceramicznej, bo tak byłaby
        uzytkowana moja płyta.
        • chiara76 nie narzekam na ceramiczną 15.03.04, 09:51
          szarytka napisała:

          > Najgorsze jest to, że Ci, którzy mają płyty ceramiczne (szczególnie te bardzo
          > drogie lub indukcyjne) nigdy w życiu nie napiszą, że płyta jest niefajna. A
          Ci
          > co mają gazowe będą twierdzić, że się dobrze na nich gotuje, ale ceramiczne
          > rzeczywiście ładniej wyglądają.
          > A ja potrzebuję opinię prawdziwej kury domowej, która gotuje dzień w dzień
          > obiady dla kilkuosobowej rodziny na płycie ceramicznej, bo tak byłaby
          > uzytkowana moja płyta.


          Nie miałam wyborum. W naszym domu po prostu nie ma gazu, więc mamy płytę.
          Gotuję codziennie , fakt, że nie robię żadnych przetworów (o cukrze i
          historiach z płytą się nasłuchałam). Ja mogę napisać,że dla mnie jest ok, nie
          miałam żadnych problemów, oprócz czyszczenia, ale to się po prostu kupuje
          preparaty do czyszcenia i jest ok. Nie wiem, co chcesz jeszcze wiedzieć. Na
          pewno nie jest tak, jak ostatnio słyszałam i się obśmiałam, że pewien pan
          (zapene gotujący sobie raz na ruski rok) stwierdził, że potrawy gotowane na
          płycie mają inny smak:)
        • czekolada72 Re: płyta ceramiczna? 15.03.04, 12:56
          szarytka napisała:

          > Najgorsze jest to, że Ci, którzy mają płyty ceramiczne (szczególnie te bardzo
          > drogie lub indukcyjne) nigdy w życiu nie napiszą, że płyta jest niefajna. A
          Ci
          > co mają gazowe będą twierdzić, że się dobrze na nich gotuje, ale ceramiczne
          > rzeczywiście ładniej wyglądają.
          > A ja potrzebuję opinię prawdziwej kury domowej, która gotuje dzień w dzień
          > obiady dla kilkuosobowej rodziny na płycie ceramicznej, bo tak byłaby
          > uzytkowana moja płyta.

          Szarytko, tez sie zastanawiam, co chcesz jeszcze wiedziec? I zastanawiam sie
          jakie kryteria do postow nt plyt stosuje Opiniotworca, ktory zaklada, ze ktos
          tu klamie.
          Ja nie mam samej płyty, wbudowanej w zabudowe, mam całą kuchenkę amiki. Gdy
          cztery lata temu urzadzalam kuchnie musialam podjac decyzje, czy chce podciagac
          gaz czy nie. Zdecydowalam, ze nie. Mam dwie fazy - tak jak pisalam, gotuje dla
          trzyosobowej rodziny oraz psa. Zdarza mi sie tez gotowac przetwory.
          Mam "elegancka" ryske, na plycie, co przyplacilam paroma latkami zycia (ach,
          ten stres), czyszcze codziennie odpowiednim preparatem, ale wole to niz
          czyszczenie kuchenek gazowych czy elektrycznych tradycyjnych. Przy tamtych nie
          czulam sie niejako zmuszona do ciaglego czyszczenia i zdazaly sie zaleglosci i
          dopiero ich czyszczenie bylo koszmarem. Jezeli nie czujesz sie na silach do
          pewnego rygoru, to kup sobie zwykla elektryczna z palnikami, po ktorej mozesz
          spokojnie sypac cukier, przesuwac patelnie i garnki i wyczyscic Ludwikiem.
          Pozdrawiam!
        • opino_tworca Re: płyta ceramiczna? 15.03.04, 17:35
          Jak możesz mieć gaz miejski, to należy wybrać kuchnię gazową.
          Nawet wrozamet nie produkuje już takich obskórnych kuchenek ze sterczą
          przykrywą, choć wymogi gazowni co do zaworu odcinającego na wierzchu zawsze
          olewam - zastosowałbym wąż giętki ze specjalnym zaworem, aby te wstrętne rury
          ukryć + czujnik gazu.
          Jak nie masz gazu miejskiego - nie masz wyboru.
          Płytę ceramiczną dobrej jakości (Siemens, Bosch, Miele) czyści się
          najpierw "skrobakiem", a potem ściereczką się poprawia, z tymi specjalnymi
          środkami to przesada - niektóre panie nie wiedzą, że niemieckie płyty są
          sprzedawane z tymi "skrobakami", nie wiem jak włoskie.
    • dadaj Re: płyta ceramiczna? 17.03.04, 09:11
      Hej Szarytko,

      Nie wiem, czy jeszcze tu zajrzysz i przeczytasz moją opinię nt. płyty
      ceramicznej, ale to będzie prawda i tylko prawda. Niestety nie "kury domowej",
      bo bardzo nie lubię tego określenia:), ale osoby która codziennie gotuje na
      płycie ceramicznej i ma porównanie z pracą na płycie gazowej (też ceramicznej).
      W moim bloku również nie ma gazu, na początku mnie to przeraziło, ale później
      po prostu nie miałam wyjścia (nie przyszedł mi do głowy pomysł z butlą, bo w
      dzieciństwie w moim domu była taka butla i zawsze kojarzyła mi się z jakimś
      irracjonalnym zagrożeniem).
      Po długich poszukiwaniach w końcu zdecydowałam się na sprzęt firmy Gorenje, typ
      Pininfarinia. Gorąco polecam, byłam tak sceptycznie nastawiona i okazało się,
      że zupełnie niepotrzebnie.
      Naprawdę gotowanie na elektrycznej płycie ceramicznej nie ma wad:) Podstawą
      dobrego użytkowania jest opanowanie zasad, które producent przedstawia w
      instrukcji obsługi. Nieprawdą jest, że płyta "podnosi" rachunek za prąd -
      wszystkie nowoczesne płyty (a do takich z pewnością zalicza się moja płyta) są
      energooszczędne. Wielofunkcyjność tej płyty to m.in. możliwość nastawienie pola
      grzejnego w trybie oszczędnym, co oznacza, że ustawiasz pole na najwyższy
      stopień, ale po kilku minutach pole samo przełącza się na kilka stopni niżej, w
      zależności od tego jak ją "zaprogramujesz" (dzięki temu, poptrawa zdąży się
      zagotować, by później gotować się na tzw. wolnym ogniu). Poza tym, pola
      nagrzewają się niezwykle szybko i tak samo stygną, co nie powoduje przypalania
      potraw. Ja nie mam problemu ze ściąganiem garnka z pola po zakończeniu
      gotowania (bo się przypali), gdyż zgodnie z zaleceniem producenta, odpowiedno
      wcześniej, np. 5-8 min. przed zakończeniem gotowania wyłączam pole, a w tym
      czasie gotowana strawa spokojnie dochodzi do siebie:) Płyta ma timer i po
      upływie nastawionego czasu sygnalizuje, że jest OK, po czym wyłącza pole. Jak
      dla mnie to komfort i poczucie bezpieczeństwa.
      Utrzymanie płyty w czystości to czysta przyjemność, nie męczący obowiązek. W
      zestawie dostałam do płyty specjalny skrobak i faktycznie jest on używany, ale
      nie zawsze. Pamiętaj tylko przy zakupie, zwróć uwagę na to, czy płyta ma
      metalową ramkę wokół czy jest bez ramki. Absolutnie nie polecam tej z ramką, bo
      wszystko pcha się wtedy pod nią i jest cholernie trudno dostępne w procesie
      ewentualnego czyszczenia:) Nie przecieraj też płyty np. gąbką, której używasz
      do mycia naczyń, pozostawia ona ług, który szkodzi płycie. Cukier, to już
      wiesz, też jest b. szkodliwy, po prostu do czyszczenia używaj ręcznika
      papierowego i specjalnego mleczka. Nie są one wcale takie drogie, bo ich
      wydajność jest zadziwiająca, mi cała buteleczka mleczka wystarcza na kilka
      miesięcy (przy codziennym używaniu płyty).
      Krótko mówiąc: spokojnie kupuj płytę i nie rób sąsiadom "psikusa" z gazem,
      przecież liczą się też względy bezpieczeństwa całego bloku, prawda ???

      Pozdrawiam - Daga
    • kiciun No i jaką kupiłaś? 11.05.04, 12:34
    • iwona_r1 Re: płyta ceramiczna? 11.05.04, 13:03
      ja równiez stoję przed decyzją jaka płyta
      napewno gazowa
      zasnatawiam się jednak co bedzie lepsze- ze stali nierdzewnej, czy ceramiczna?
      czy łatwo jest taką płytę stluc, zarysować, ukruszyc róg?

      pozdrawiam
    • szarytka Re: płyta ceramiczna? 11.05.04, 15:49
      no i kupiłam:
      www.fagor.com.pl/oferta_produktowa_szczegoly_produkt.php?
      productID=295&groupID=89

      ;-)
      fajna?
      • szarytka Re: płyta ceramiczna? 11.05.04, 16:03
        może teraz:
        <A HREF="www.fagor.com.pl/oferta_produktowa_szczegoly_produkt.php?
        productID=295&groupID=89>www.fagor.com.pl</A>
        • kiciun Jednak gazowa 11.05.04, 21:55
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka