utumno
24.06.04, 11:30
Witam, pozwolę zacytować sobie notatkę prasową z Dziennika Polskiego w
całości:
Dziennik nowosądecki 23-06-2004
>>Konsularny szczyt nad Ropą
Połączyła ich wojna
Konsulowie siedmiu państw, których żołnierze brali udział w słynnej bitwie
pod Gorlicami z 1915 r., spotkali się w tym mieście, by omówić szczegóły
obchodów 90. rocznicy tego wydarzenia.
Reprezentanci Węgier, Ukrainy, Słowacji, Rosji, Czech, Austrii i Francji
zwiedzili cmentarz wojskowy nr 91, zostali też oficjalnie zaproszeni do
udziału w pracach związanych z organizacją rocznicowych obchodów.
Starosta gorlicki Witold Kochan zasugerował, że wspólnie można by wybudować
taras widokowy na cmentarzu nr 91, który ma się stać obiektem
reprezentacyjnym. Zaproponował też m. in. remont wybranych budowli na
wojennych nekropoliach oraz dofinansowanie konferencji naukowej poświęconej
Bitwie.
Konsulowie byli zgodni co do konieczności nawiązania współpracy w tej
sprawie. Uznali, że upamiętnienie bitwy może być formą ogólnoeuropejskiego
spotkania narodów.
Dodajmy, że współpraca pomiędzy krajami, których żołnierze zginęli na froncie
rosyjskim podczas I wojny światowej trwa od lat. Na gorlickich nekropoliach
spoczywają obok siebie ludzie stojący przed 90-laty po przeciwnych stronach
barykady. (SZEL)<<
Oczekując dyskusji (miejmy nadzieję że nie gaszonej przez różne cenzorskie
zapędy iście z ubiegłej epoki) jako pierwszy umieszczę swój komentarz:
1 Hańba ! Starosta chyba nie ma dobrze w głowie głosząc takie pomysły. Niech
sobie wystawi taras widokowy na grobie kogoś ze swojej rodziny !!! Sam pomysł
budowy tarasu widokowego na cmentarzu gdzie przecież spoczywaja polegli
żołnierze jest obrazoburczy a już realizacja takiego dziwoląga zakrawa na
profanację.
2. Cmentarz nr 91 na Górze Cmentarnej jest zabytkiem i jako taki jest wpisany
do Rejestru zabytków, nie sądzę aby znalazł sie konserwator zabytków tak
niedbały (czy też perfidny) aby wydać pozwolenie na takie curiosum.
3. Jednocześnie wypowiedź Satrosty Powiatu świadczy o nieznajomości prawa w
tej dziedzinie i niesamowitej bucie, która pozwala mu sądzić że jego pomysły
są w stanie poprawić pomysły sławnych skadinąd architektów projektujących ten
cmentarz.
4. Taras stanie się kolejnym wygodnym miejscem libacji dla okolicznych
pijaczków. Podobnie było ze wniesioną obok cmentarza drewnianą "kaplicą" -
podestem przy okazji 80-tej rocznicy Bitwy. Mam nadzieję że niektórzy z was
pamkiętają jakie miłe to było miejsce dla różnej maści alkoholików. I do tego
zadaszone! Podobną funkcje spełni także planowany podest.
5. Ponadto taras taki można wybudować w innym dowolnym miejscu na zboczach
Góry Cmentarznej bo własciwie wszędzie jest tam bardzo ładny widok na Gorlice.
Pozdrowienia dla wszystkich myślących samodzielnie - Utumno