Gość: kosmos IP: *.crowley.pl 25.05.07, 23:16 gratulacje dla poszi za pomysł i realizacje. Ale wyścig szczurów... Czy to już panika? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: kosmos licznikmieszkan.atspace.com IP: *.crowley.pl 25.05.07, 23:18 w temacie miało być licznikmieszkan.atspace.com Odpowiedz Link Zgłoś
poszi Re: Licznik 26.05.07, 06:27 > gratulacje dla poszi za pomysł i realizacje. Bardzo mi miło. Pomysł nie jest jakoś specjalnie oryginalny. Inspiracją był np. podobny serwis dla Irlandii (chociaż częścćdanych zacząłem zbierać zanim ten serwis się pojawił): daftwatch.atspace.com czy Danii: www.boligpriser.dk/Bonds/BoligerTilSalg.aspx Obydwa jednak dotycza rynku wtórnego, Rynek wtórny jest dużo wazniejszy, ale w Polsce nie ma żadnego serwisu, który chocby nawet zbliżal się do wiarygodności (niedoskonałej i tak) serwisu tabelaofert.pl. Dane tego typu też regularnie podawane są w Stanach i np. miesięczne wyglądają tak: bp0.blogger.com/_pMscxxELHEg/Rlbux0EpiDI/AAAAAAAAAiU/xmZTkUWTmQo/s1600-h/Existing+Home+Sales+Inventory+Apr07.jpg A roczne tak: bp2.blogger.com/_pMscxxELHEg/RlcHoEEpiGI/AAAAAAAAAis/5CbtU26DGRQ/s1600-h/Existing+Inventory+Mearures+April07.jpg > Ale wyścig szczurów... Nie rozumiem. "Wyścig szczurów" czy "ucieczkę szczurów z okrętu"? ;) > Czy to już panika? Nie. To tylko liczba ogłoszeń. Jedyne, co widać, to że skończył się już na pewno "popyt większy niż podaż" (w cudzysłowiu, bo popyt i podaż to nie jedna liczba, tylko cała krzywa), bo w odróżnieniu od zeszłego roku, tym razem już ogłoszeń przybywa, a nie ubywa. Przykłady innych krajów pokazują, że do spadków cen, to jeszcze potrzeba utrzymania się takiej sytuacji przez dłuższy czas. Osobną jeszcze sprawą jest, jak dobrze tabelaofert.pl wychwytuje istotnie podaż na rynku pierwotnym. Wydaje mi się, że przynajmniej w przypadku woj. mazowieckiego, całkiem dobrze, bo znakomita większośc deweloperów się tam ogłasza. Mniej jednak jestem pewien całego kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mh Re: Licznik IP: *.189.72.19.e-plan.pl 26.05.07, 13:20 zgadza sie, trudno nazwać 'paniką' wystawianie ogłoszeń w celu , jak to trafnie określił poszi 'złapania jelenia'. może 10-20% z tych ogłoszeniodawców naprawdę CHCE (potrzebuje) sprzedać mieszkanie i w razie czego będzie obniżać cenę... reszta testuje tylko opory... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kosmos Re: Licznik IP: *.crowley.pl 26.05.07, 14:05 Gość portalu: mh napisał(a): > może 10-20% z tych ogłoszeniodawców naprawdę CHCE (potrzebuje) sprzedać > mieszkanie i w razie czego będzie obniżać cenę... a może 100% z nich naprawdę CHCE je sprzedać. Pieniądze które ma się jedynie jako wizję w głowie to nie to samo co w realu. > reszta testuje tylko opory... a niech testuje. Może podzielą się wynikami swoich testów. Najlepiej wszyscy naraz. A może to już są wyniki? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mh Re: Licznik IP: *.189.72.19.e-plan.pl 26.05.07, 18:07 nie 100%, tylko najwyżej 99,x ... bo ja sam wystawiłem w ciągu ost 2 tyg ostatnie mieszkania na sprzedaż ;-)) Akceptuję zejście 3-4% z ceny , więcej nie zejdę , najwyżej dalej będę wynajmował i przeczekam jeszcze Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kosmos Re: Licznik IP: *.crowley.pl 26.05.07, 13:49 poszi napisał: > Nie rozumiem. "Wyścig szczurów" czy "ucieczkę szczurów z okrętu"? ;) bardziej wyścig. ucieczka jest dla bohaterów neutralnych/pozytywnych. Wyścig jest dla tych co myśleli, że dłubiąc w nosie w fotelu (na taborecie) zarobią po np 200 tys. PLNów. Intencje szczurze, wynik dla wielu pewnie barani... > > Czy to już panika? > Nie. To tylko liczba ogłoszeń. to wolny rynek i jego prawa. Rządzi się sam, często w sposób odbiegający od założonego scenariusza i to w bardzo zaskakująco/wyrafinowany/spektakularny sposób. Łatwe pieniądze są dla naiwnych, bo ich po prostu nie ma. Jakaś tajemnica? Ci co się napracowali nad wzrostem tych cen (przecież to była cała maszyneria), pewnie już zyski zrealizowali, cała reszta, która była przecież _niezbędna_ to tego planu, teraz jest w stanie lekkiej konsternacji/początku paniki. Tak na mój gust. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kkk Re: <a href="<a href="http://licznikmieszkan.atspace.c" target IP: *.crowley.pl 26.05.07, 15:17 Gość portalu: kosmos napisał(a): > gratulacje dla poszi za pomysł i realizacje. > Ale wyścig szczurów... Czy to już panika? poszi napisał: >zanim wyjdzie z tego sensowny wykres, trzeba poczekać aż się > zbierze tego przynajmniej kilka tygodni. (...) > > nie przywiązywałbym wagi do zmian w krótkim okresie. > a teraz ode mnie: od startu licznika minęło kilka dni - pierwszych kilka to lawinowy przyrost, którego przyczynę a priori wskazał Poszi nie widzę dalszego ciągu ,,lawiny,, na wykresach, ale raczej stabilizację Odpowiedz Link Zgłoś
poszi Re: Licznik 26.05.07, 16:28 > >zanim wyjdzie z tego sensowny wykres, trzeba poczekać aż się > > zbierze tego przynajmniej kilka tygodni. (...) > > > > nie przywiązywałbym wagi do zmian w krótkim okresie. > od startu licznika minęło kilka dni - pierwszych kilka to lawinowy przyrost, > którego przyczynę a priori wskazał Poszi > nie widzę dalszego ciągu ,,lawiny,, na wykresach, ale raczej stabilizację Tu mnie chyba nie za dobrze zrozumiałeś. Z tym poczekaniem "aż zbiorą się dane" miałem na myśli pozostałe województwa, których wykresy się generują, ale których nie publikuję, bo wyglądają na razie absurdalnie, bo jest dla nich za mało danych. Licznik działa oficjalnie parę dni, ale dane zbieram już od mięsiecy dla województwa mazowieckiego i Polski. Więc dla nich już widać trendy z miesięcy i one już nie są przypadkowe. Daleki jestem oczywiście od uznawania tego mojego "dzieła" za "ostateczny wskaźnik koniunktury", ale też uważam, że to na pewno coś więcej niż "mieszkania na wesoło". Wiemy z danych GUSu, że bardzo wzrosła aktywność deweloperów w tworzeniu nowych projektów. Dzięki licznikowi widać, że nie spotkało się to na pewno z odpowiadającym mu wzrostem popytu. Chciałbym jeszcze skomentować, skąd się na ogół biorą różne gwałtowne skoki i spadki na wykresie. Ogłoszenia przybywaja skokowo, kiedy pojawiają się nowe projekty, najczęściej to dobre kilkadziesiąt sztuk na raz, czasem kilkaset. Dlatego też jest taki wielki skok dla ogłoszeń dla Polski. Pojawiło się w maju wiele nowych projektów, zwłaszcza w mniej reprezentowanych wcześniej województwach, jak łódzkim czy śląskim. Stąd taka "ściana" dla Polski. Ogłoszenia ubywają najczęściej niewielkimi porcjami, gdy deweloperzy aktualizują ogłoszenia. Do rzadkości należy, gdy znika więcej niż kilkanaście naraz w jednej inwestycji. Dlatego typowy ruch na wykresie to silny skok do góry, po czym powolne osuwanie (klasyczny taki przykład to na wykresie dla Warszawy z okresu grudnia 2006; nastapił silny skok do góry, po czym ogłoszenia znikały w tempie podbierania ich przez klientów). Są tam jednak też gwałtowne spadki, ale one się biorą z wygasania ogłoszeń. Deweloperzy wystawiaja je na czas określony i czasami wygasają zanim zapłacą za przedłużenie. Dostaja pewnie upomnienie od tabelaofert.pl i za parę dni ogłoszenia wracają. Stąd czasem są silne wahnięcia w dół, które szybko wracają do poprzedniej pozycji. Na to wszystko się oczywiście jednak nakładają różne sytuacje, codziennie różne ogłoszenia przychodza i odchodzą, dlatego też za wiele z krótkoterminowych zmian istotnych nie jest. W ostatnim miesiącu istotnie pojawiło się dla mazowickiego (i Warszawy) swego rodzaju plateau, ale stosunkowo mało przybyło ogłoszeń nowych, 325 w porównaniu z 702 w marcu, gdzie był wyraźny skok. Raczej nic nie zapowiada na razie mniejszej aktywności deweloperów, a kilka nowych ogłoszeń może znowu przechylić szalę na korzyść wzrostu podaży. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kosmos Re: Licznik IP: *.crowley.pl 26.05.07, 16:46 teraz przyjrzałem się dokładniej i nie wiem czemu sądziłem, że większy jest w liczniku udział rynku wtórnego (o którym myślałem pisząc poprzednie posty)... więc pisałem trochę nie na temat :-\ Odpowiedz Link Zgłoś
poszi Re: Licznik 26.05.07, 17:11 > teraz przyjrzałem się dokładniej i nie wiem czemu sądziłem, że większy jest w > liczniku udział rynku wtórnego Tam nie ma prawie wcale rynku wtórnego (tabelaofert.pl ma raptem kilkadziesiąt ogłoszeń w sumie z rynku wtórnego, większość to mieszkania nowe, ale nie są to deweloperzy, tylko spekulanci). Mam zamiar jeszcze przesiać te ogłoszenia i usunąć te nieliczne z rynku wtórnego, żeby wskaźnik zrobił się "czysto pierwotny" (umieszczę wtedy opowiednią informację). Co prawda rynek "wtórny" też ma wpływ na podaż, ale tabelaofert.pl to nie jest żaden potentat na tym rynku i wzrost liczby ogłoszeń "wtórnych" może być równie dobrze skutkiem wzrostu popularnosci ich agencji sprzedaży niż prawdziwego wzrostu liczby takich ofert. W przypadku rynku pierwotnego oni sa istotnie "potentatem" i te ogłoszenia są dużo bardziej miarodajne. Odpowiedz Link Zgłoś