15.02.21, 07:22
Jestem ciekawa Waszych opinii o Alastorze, bo jak dotąd nie doczekał się osobnego wątku. Spodziewamy się synka i mąż intensywnie mnie na niego namawia. Ja nie mam szczególnych skojarzeń z tym imieniem, ale sama nie wiem, co sądzić. Lubię nietypowe imiona, to jest jednak skrajnie rzadkie, nie wiem, czy aż nie za rzadkie. Czy w ogóle by przeszło w urzędzie?? I jak ze zdrobnieniami, naturalnym byłby chyba Alek (którego zresztą lubię, ale szczerze mówiąc zawsze widziałam go jako zdrobnienie od Aleksego). Co sądzicie?? Czy bylibyście skłonni polubić to imię??
Obserwuj wątek
    • lukrecja001 Re: Alastor 15.02.21, 13:37
      Kurcze, ja chyba nie bylabym sklonna to plubienia tego imienia. Pewnie kwestia lubie-nie lubie sprowadza sie tu do tego czy komus odpowie ono brzmieniowo czy nie. Mi tak srednio, takie przekombinowane mi sie wydaje i takie troche nie wiadomo skad. Bardzo podoba mi sie Alek jako zdrobnienie od Aleksego albo od Aleksandra poprostu. Znam Aleksandra zdrabnianego do Alka (zamiast do Olka) i sprawdza sie swietnie. Napewno Alastor bedzie budzil wszedzie zdumienie czy lekkie zdziwienie, jesli wam to nie przeszkadza to czemu nie, chlopczyk byc moze bedzie sie przedstawial jako Alek poprostu ale w szkole bedzie wyczytywany z dziennika jako Alastor. Jesli mialabym sie zdecydowac na takie imie to tylko w wypadku jesli bylabym w nim naprawde zakochana.
    • sulimira Re: Alastor 15.02.21, 15:56
      Nadajac bardzo rzadkie imie to trzeba je naprawde uwielbiac. Nie znalazlam tego imienia wsrod tych nadanych do ubieglego roku. W urzedzie pewnie przejdzie poniewaz mozna nadawac wszystkie imiona, a to jest z mitologi greckiej. Wedlug mnie jest niezle. Dobrze przystosowane do jezyka polskiego, ale tobie musi sie podobac poniewaz to twoj synek. CO do zdrobnien to to moze byc rowniez Astor.
    • paula.anna Re: Alastor 15.02.21, 17:54
      Mogłabym polubić.
      Brzmieniowo podoba mi się bardziej niż np Kacper czy inny Fabian i wieeele innych masowo nadawanych 🙂.
      Tym, że Alek jest zdrobnieniem Aleksego nie przejmowałabym się.
      Jeśli Ci pasuje- może być także zdrobnieniem Alastora.
      A poza tym zdrobnienia wychodzą "w praniu", szczególnie w przypadku imion mniej popularnych.
      Jestem bardzo ciekawa, czy zdecydujecie się na Alastora.
      Mąż optuje za nim na serio?

Pytam, bo mój ma specyficzne poczucie humoru i przy I córce opowiadał wszystkim, że to będzie Scholastyka lub Hermenegilda. Niektórzy dawali się nabrać.
      • chemiafizyczna Re: Alastor 22.02.21, 07:11
        Tak, mąż forsuje go mocno i już się właściwie na niego nastawił. Sam nosi rzadkie imię i nie narzeka 🙂 Inne propozycje męża to był Syriusz i Feliks, ale na Syriusza z kolei nie zgodzę się ja. O inne propozycje ciężko go ciągnąć za język, bo te są jego najkochańsze i mimo, że zdrobnienia Alkowe bardzo chwytają za serce, to nadal się zastanawiamy. Dzięki za opinie 🙂
    • adalwinka Re: Alastor 15.02.21, 19:15
      Też lubię nietypowe imiona, jeśli takie bardzo rzadkie naprawdę by mi odpowiadało i się podobało, to mogłabym nadać (np. Nehemiasza, który miałby obecnie tylko 12 imienników). Może nie jestem wielbicielką imion z mitologii, ale myślę, że mogłabym polubić Alastora (zwłaszcza, gdybym jakiegoś sympatycznego poznała). Zdrabniałabym jak najbardziej do Alka smile
      • kocynder Re: Alastor 15.02.21, 22:17
        Teraz niestety zapewne większości (zwłaszcza młodszych) kojarzy się nie z mitologią, ale z książkami o Harrym Potterze - tam był mag o tym właśnie imieniu, o ile dobrze pamiętam...
        A co do samego imienia: w Polsce bym nie nadała. Właśnie przez skojarzenie z "pop-literaturą". Tak jak nie nadałbym Kaspiana, Arweny czy temu podobnych - choć są rodzice, którzy nadają i w USC "przechodzi".
        • chemiafizyczna Re: Alastor 22.02.21, 07:18
          Faktycznie, był tam Alastor 🙂 Nehemiasz brzmi ciekawie, Kaspian za to również nie leży w moim guście. Tym Alastorem nie chcemy się silić na przesadną oryginalność, po prostu ma w sobie coś, co nas urzekło. Myślisz, że byłby od razu kojarzony z Harrym Potterem?? Jednoznacznych skojarzeń raczej byśmy chcieli uniknąć... Choć pewnie ilu ludzi, tyle skojarzeń
          • kocynder Re: Alastor 22.02.21, 07:23
            Jak napisałaś: ilu ludzi tyle skojarzeń. Mi np Alastor kojarzył się mitologicznie. Ale ja starsza pani jestem. Za to rozmawiałam z kilkoma osobami mlodszymi, "z pokolenia potterowego" i WSZYSCY pierwsze co to "Jak ten czarodziej?"... Więc, niestety, myślę, że dla sporej części skojarzenie będzie oczywiste, tym bardziej, że któryś z tomów Harry'ego Pottera był chyba nawet lekturą szkolną uzupełniającą...
    • nadeeka Re: Alastor 15.02.21, 19:34
      Nigdy nie myślałam o tym imieniu, ale bardzo mi się podoba. Kojarzy mi się z gwiazdami, nie wiedzieć czemu. Podoba mi się zarówno pełna forma (idealny balans siły i melodyjności), jak i zdrobnienia (np. Alek).
    • sulika Re: Alastor 15.02.21, 22:10
      Lubię imiona ultrarzadkie, Alastor brzmi ciekawie, jednak wikipedia podaje, że potoczne znaczenie słowa alastor to zloczynca skalany nieprzebaczalna zbrodnia, co dla mnie zdyskwalifikowałoby to imię.
      • chemiafizyczna Re: Alastor 22.02.21, 07:31
        Znaczenie akurat nie przeszkadza nam kompletnie, w końcu imię to nie horoskop. Zresztą mało kto wie w ogóle, co jakie imię oznacza, a i są w obiegu inne o mało szczęśliwych znaczeniach, chociażby Jonasz czy zdrobnienia Melanii. Właściwie to Jonasz podoba mi się bardzo, podsunę go mężowi 🙂
        • sulika Re: Alastor 28.03.21, 15:38
          W takim razie podrzucę zdrobnienie Torekwink Nie miałam na myśli horoskopu tylko znaczenie słowa, które dla MNIE dyskwalifikowało by to imię. Dla Was nie musiwink
          Nie miałam skojarzeń z Harrym, bo go nie czytałam ani nie oglądałam, ale jeśli Alastor był postacią pozytywną, to chyba nie trzeba się tak bardzo martwićwink. Musicie mieć jednak na uwadze, że skojarzenia u dużego procenta społeczeństwa wystąpią bo Potter jest jednak popularny.
          A Jonasz jest super😉
    • dalenia Re: Alastor 16.02.21, 11:04
      Nie mam pewności. Brzmieniowo średnio mi pasuje. Trochę jak imię dla jakiegoś stwora, fantastycznego bohatera, egzotycznej ryby, no nie wiem ... no ale nie dla dziecka. Do tego znaczenie, o którym wspominają na wikipedii i wszystko składa mi się w odpowiedź na "nie". Z drugiej strony - imię nie jest chyba jakieś obraźliwe (bo osobiście nie spotkałam się w potocznej mowie z użyciem go w znaczeniu z wikipedii), można ładnie zdrobnić, jakoś tam dopasowuje się do polskiego języka. Pytanie jeszcze jak brzmi z nazwiskiem?

Ogólnie doceniam niecodzienne pomysły. Z drugiej strony między Alastorem a wyskakującym z lodówki Antkiem jest cała masa innych imion, może mniej "dziwnych" wink Więc ja tak trochę na "nie", a trochę na "obojętne". Jakoś nie potrafię się jednoznacznie opowiedzieć.
      • chemiafizyczna Re: Alastor 22.02.21, 07:36
        Z rybą już lepiej niż z demonem 😉, no i właśnie, jako że nikt nie używa tego słowa w faktycznym znaczeniu to nas to w ogóle nie odrzuca, traktujemy je neutralnie. Z nazwiskiem wg mnie współgra płynnie, a nawet na upartego znaczeniowo 😉 Dzięki za opinię
    • gaudencja Re: Alastor 21.02.21, 13:02
      Brzmieniowo ładne, nie doczekał się wątku, bo był raczej imieniem mitologicznym i literackim. Jeśli jesteście zdecydowani, to oczywiście nadawajcie, zawsze ktoś przeciera szlaki. Na pewno wybór jest odważny.
    • aledziwok Re: Alastor 22.02.21, 16:53
      Alastor brzmieniowo jak dla mnie w porządku. Raczej miałabym problem z wymyśleniem fajnego zdrobnienia, ale pełna forma jak najbardziej mi się podoba.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.