Dodaj do ulubionych

Konklawe -niezwykły pielgrzym

12.03.13, 18:22
Niezwykły pielgrzym pojawił się w Watykanie - zdjęcia

W Watykanie zaczyna się konklawe. Rano kardynałowie zgromadzili się na mszy w intencji wyboru papieża, która była transmitowana na dużym telebimie na Placu Świętego Piotra, gdzie zebrali się wierni.

Jeden z modlących się wyróżniał się mocno spośród innych. Bosy mężczyzna, ubrany w zgrzebny strój z kapturem, klęcząc modlił się zwrócony w stronę Pałacu Watykańskiego. Swoim wyjątkowo skromnym wizerunkiem wzbudził wzruszenie i nadzwyczajne zainteresowanie zarówno wśród fotoreporterów, jak też innych pielgrzymów. Niektórzy z nich dołączali się do klęczącego i modlili wraz z nim.

Konklawe rozpoczyna się o godzinie 16.30. Kardynałowie w uroczystej procesji udadzą się z Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej. Tam złożą przysięgę, po zakończeniu której Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych wyda polecenie extra omnes. Wtedy wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuszczą Kaplicę. Jej drzwi zostaną zamknięte do momentu, w którym kardynałowie rozstrzygną, kto zostanie nowym Ojcem Świętym.
wiadomosci.wp.pl/gid,15406599,kat,1356,title,Niezwykly-pielgrzym-w-Watykanie,galeria.html
"Jeśli o kimś mówisz żle, zawsze ci uwierzą"
/Tadeusz Dołęga - Mostowicz/
Obserwuj wątek
  • pupa12 Watykan kupił gejowską saunę. 13.03.13, 17:54
   Watykan za 23 miliony euro kupił budynek, w którym jest największa gejowska sauna w Rzymie. Nad nią znajduje się apartament 76-letniego ultrakonserwatywnego kardynała Ivana Diasa. - To jest sytuacja dramatyczna i o tym trzeba rozmawiać – powiedział Tomasz Terlikowski w Radiu ZET. wiadomosci.onet.pl/kraj/watykan-kupil-gejowska-saune-terlikowski-to-jest-d,1,5443327,wiadomosc.html
   • pupa12 Bolesny "grzech". Kontrowersje wokół papieża 14.03.13, 19:23
    Argentyna przez 7 lat cierpiała z powodu "brudnej wojny". Wiele osób twierdzi, że Kościół popełnił wtedy straszliwy "grzech". Kard. Bergoglio prawdę ujawnił dopiero niedawno. Co za kulisami robił wtedy przyszły papież?
    wiadomosci.onet.pl/swiat/bolesny-grzech-kontrowersje-wokol-papieza,1,5444285,wiadomosc.html
  • pupa12 Ciekawostki o papieżu 14.03.13, 19:26
   wiadomosci.onet.pl/fotoreportaze/Swiat/fakty-ktorych-nie-wiesz-o-nowym-papiezu,5443977,13909824,fotoreportaz-maly.html
   • pupa12 Apartament nr 201. Tutaj zamieszka papież 15.03.13, 18:55
    wiadomosci.wp.pl/gid,15414991,kat,355,title,Apartament-nr-201-Tutaj-zamieszka-papiez,galeria.html
    • mw66 Kulisy zwycięstwa papieża Franciszka 18.03.13, 17:45
     O wyborze kard. Bergoglio na papieża zdecydował głos jednego człowieka. Była to zaskakująca powtórka sprzed ośmiu lat. Oto kulisy przełomowej decyzji, która zapadła w Kaplicy Sykstyńskiej. Watykan czeka teraz wstrząs.
     Porażka "pewnego" kandydata na papieża
     Kardynał Marc Ouellet "zdecydował" o wyborze kardynała Jorge Bergoglio na papieża. To właśnie udzielone przez Kanadyjczyka poparcie w trakcie konklawe umożliwiło zwycięstwo kardynałowi z Argentyny. Takie sensacyjne informacje podają media kanadyjskie oraz amerykański tygodnik "National Catholic Reporter".
     Konklawe trwało tylko dwa dni. Od samego początku na "pewnego zwycięzcę" media typowały włoskiego kardynała Angelo Scolę. Pierwszego dnia obrad 115 kardynałom zgromadzonym w Kaplicy Sykstyńskiej nie udało się jednak wybrać następcy Benedykta XVI. Żaden z kandydatów do objęcia Tronu Piotrowego nie zdołał bowiem zgromadzić wymaganej większości 2/3 głosów. Największe poparcie uzyskali kard. Scola, kard. Marc Ouellet z Kanady, kard. Odilo Scherer z Brazylii, i kard. Jorge Bergoglio z Argentyny.
     Główny bój pierwszego dnia konklawe rozegrał się pomiędzy kardynałami z Włoch i Kanady. Ouellet i Scola szli łeb w łeb, zdobywając poparcie największej liczby kardynałów. Prawdziwym zaskoczeniem była jednak spora liczba głosów, jakie zdobył kard. Bergoglio, którego wcześniej nie wymieniano nawet wśród papabili.

     Przełomowa 5. runda głosowania

     Losy wyboru papieża zdecydowały się w 5. rundzie głosowania, do której doszło we środę. Kard. Scola nie był w stanie pozyskać większej ilości głosów z uwagi na oczekiwania kardynałów spoza Europy, którzy chcieli ograniczenia dominacji Kurii Rzymskiej. Sprawiło to, że na czele wyścigu umocnił się Ouellet, ale jednocześnie zaczęło rosnąć poparcie dla Bergoglio.

     Wcześniej wskazywano wprawdzie, że to kard. Odilo Scherer ma największe szanse na objecie Tronu Piotrowego spośród purpuratów z Ameryki Łacińskiej. Brazylijski duchowny, który jest członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, natrafił jednak na opór w postaci kardynałów postrzegających go jako "człowieka Kurii".

     Ani Scola, ani Ouellet, ani Scherer nie byli w stanie zdobyć wymaganych 77 głosów. To otworzyło drogę do zwycięstwa Bergoglio, który podczas ostatniego głosowania miał uzyskać 90 głosów uczestników konklawe. Zgromadzeni w Kaplicy Sykstyńskiej duchowni ocenili, że to argentyński kardynał będzie najlepszym "kompromisowym" papieżem. Głosy na niego zdecydowała się oddać także część zwolenników kard. Scoli. Ouellet miał poprosić swoich zwolenników o głosowanie na Bergoglio, co ostatecznie pogrzebało szanse włoskiego kardynała na zwycięstwo.

     Bunt w Watykanie. Powtórka sytuacji sprzed ośmiu lat

     Co ciekawe, kard. Ouellet uczynił dokładnie to samo, co kard. Bergoglio zrobił w 2005 roku, gdy papieżem został wybrany kard. Joseph Ratzinger. Argentyńczyk zajmował wtedy drugie miejsce po pierwszych trzech rundach głosowania, po czym, chcąc uniknąć klinczu, poprosił swoich zwolenników o głosowanie na kardynała z Niemiec, który przyjął następnie imię Benedykt XVI.

     Wśród czynników, które umożliwiły zwycięstwo kardynałowi Bergoglio, był mocny nastrój anty-establishmentowy. Skandale z udziałem duchownych, których nie udało się rozwiązać Kurii Rzymskiej, stworzyły podatny grunt pod "bunt" przeciwko Włochom mającym największy wpływ na Stolicę Apostolską.

     Zminimalizowanie szans Włochów na zwycięstwo powodowało przesuniecie punktu ciężkości na kandydata "spoza Watykanu". Dominowała chęć wybrania papieża spoza bogatej Europy, który mógłby stać się "twarzą Południa", czyli części świata zamieszkiwanej obecnie przez większość katolików.

     Sprawdziła się przepowiednia związana z Janem Pawłem II

     Wybór kardynała Jorge Bergoglio na papieża był kompletnym zaskoczeniem. Gdy Franciszek po raz pierwszy pokazał się wiernym na Placu Świętego Piotra, tłum zamilkł na kilka chwil. Ich oczom ukazał się człowiek, któremu nikt wcześniej nie dawał większych szans na triumf. Nawet kardynałowie przed rozpoczęciem konklawe oceniali, że Bergoglio, ze względu na podeszły wiek, nie będzie odpowiednim kandydatem do objęcia Tronu Piotrowego.

     Trudno nie zauważyć, że kardynał Scola padł ofiarą uprzedzeń dotyczących Watykanu, jako instytucji nie potrafiącej uporać się ze skandalami seksualnymi i finansowymi. Zdaniem ekspertów, Bergoglio zwiększył swoje szanse na zwycięstwo wygłoszoną w poniedziałek przemową, w której potępił "karierowiczów" i wezwał Kościół do podjęcia dzieła oczyszczenia. Uznano, że było to wezwanie do przeprowadzenia reform, które pomogą poprawić wizerunek Stolicy Apostolskiej.

     Prestiżowe stanowisko dla kard. Ouelleta?

     Już przed konklawe krążyły pogłoski, że kard. Ouellet nie ma zbyt wielkich chęci, by zostać papieżem. Przyznali to niektórzy kardynałowie, którzy stwierdzili, że Kanadyjczyk zareagował "z ulgą" na wyniki głosowania w Kaplicy Sykstyńskiej. Ouellet jest obecnie prefektem Kongregacji ds. Biskupów, co czyni z niego w istocie dyrektora personalnego w Watykanie. Na to stanowisko mianował go nie kto inny, jak właśnie Benedykt XVI.

     Po zakończeniu konklawe pojawiły się spekulacje dotyczące możliwości objęcia przez kard. Ouelleta funkcji watykańskiego sekretarza stanu. Sprawujący tę funkcję kard. Tarcisio Bertone prawdopodobnie pożegna się z tym stanowiskiem z kilka tygodni, czyli w okresie w którym nowy papież zwyczajowo wymienia najważniejszych współpracowników.

     Takie rozwiązanie jest realne z uwagi na chęć Franciszka dotyczącą zmiany wizerunku Watykanu. Kardynał z Kanady, znający kulisy funkcjonowania Stolicy Apostolskiej, może stać się jego kluczowym sojusznikiem w tym dziele. Eksperci już teraz są zgodni, że pontyfikat nowego papieża, zapowiadającego nasilenie ewangelizacji wśród biednych, będzie pozytywnym wstrząsem dla całego Kościoła.

     wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/bunt-w-watykanie-kulisy-zwyciestwa-papieza-francis,1,5447070,wiadomosc.html
  • mw66 Sekrety papieża Franciszka 20.03.13, 18:26
   wiadomosci.wp.pl/gid,15426715,kat,7631,title,Sekrety-papieza-Franciszka,galeria.html
   "Jeśli o kimś mówisz żle, zawsze ci uwierzą"
   /Tadeusz Dołęga - Mostowicz/
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka