Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

praca w każdy weekend, prawo

14.11.09, 17:18
    Witam
    Mam pytanie, czy pracodawca może ustalić mi grafik tak, że pracuję we
    wszystkie weekendy w miesiącu? Nadmienię, iż pracuję na cały etat po 12 godzin
    dziennie (w niedzielę 10).
    Pisząc weekendy mam na myśli soboty i niedziele, aczkolwiek w jednym tygodniu
    mam pracę w piątek, sobotę i niedzielę.
    Obserwuj wątek
        • betkaatka Re: praca w każdy weekend, prawo 14.11.09, 17:41
          nie co dziennie. średnio co drugi dzień:) Chodzi mi o weekendy. Np. w następnym
          mam w piątek 12 godzin, sobotę 12, a w niedzielę 10. W całym miesiącu nie mam
          ani jednej soboty ani niedzieli wolnej. Słyszałam, że pracodawca musi zapewnić
          36 godzin odpoczynku w weekend, ale tego nie jestem pewna i chciałabym się
          poradzić kogoś, kto zna się na kodeksie pracy.
          • Gość: abc Re: praca w każdy weekend, prawo IP: *.adsl.inetia.pl 14.11.09, 18:00
            Art. 133.

§ 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

§ 2. W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.

§ 3. Odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 6.00 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

§ 4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, może przypadać w innym dniu niż niedziela.

Art. 151.12.

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 144.

Art. 144.
            Na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. W tym systemie jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca.

O pracy w niedziele i święta szczególowo:
            www.praca.info/kodeks-pracy.mspx?d=d6-czas-pracy/r7-praca-w-niedziele-i-swieta&ak=kodeks
      • betkaatka Re: praca w każdy weekend, prawo 14.11.09, 18:31
        no niestety w jedna niedziele poszłam dobrowolnie, ale to było jeszcze przed
        zmianą grafiku, gdy jeszcze nie wiedziałam, że w pozostałe weekendy będę miała
        non stop pracę. Czyli teoretycznie wg grafiku miałam jedną niedzielę wolną.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka