Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Zadaj pytanie prawnikowi

  IP: 178.212.161.* 03.01.11, 17:28
  Witam.
  Jestem w Holandii od kilku lat i pracuję we własnrj firmie budowlanej - ZZP-er.
  Od pewnego jednak czasu mam zbyt wiele zleceń i nie daję rady z ich realizacją na czas.Chciałbym w związku z tyk zalegalizowac pracę jednego lub 2 rodakóe.Jakie są najkorzystniejsze opcje?

  Pozdrawiam serdecznie Jarek
  Obserwuj wątek
   • Gość: gość Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.awakom.net 06.01.11, 23:17
    Witam
    Jestem nauczycielką na wsi. Ponad rok walczyłam z gminą o przydział służbowego mieszkania (art.54 Karty Nauczyciela). Sprawa po przejściu drogi Dyrektor szkoły- Burmistrz-Przewodniczący Rady Miasta i Gminy-zawędrowała do Sądu Pracy oraz do Sądu Administracyjnego (SKO) . Oba sądy odrzuciły moją sprawę twierdząc, że nie leży ona w ich gestii. Proszę mi wyjaśnić do kogo w takim razie mogę zwrócić się z moją sprawą? Dokumentację (bogatą) mam zeskanowaną i mogę w razie potrzeby przesłać.
    Dziękuję
   • Gość: Remik Alimenty IP: 81.219.15.* 07.01.11, 07:43
    Mam zasądzone w 2005r alimenty na córkę "płatne do rąk matki" w tym miesiącu córka będzie pełnoletnia, czy mogę wpłacać alimenty na konto córki a nie matki, beż obawy komornika ze strony matki?
   • Gość: muza12 zadaniowy system pracy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.11, 08:10
    Witam,

    proszę o informację, w jaki sposób należy traktować zapisy w umowie dotyczące zadaniowego czasu pracy?
    W jaki sposób firma powinna rozliczać czas pracy?
    W jaki sposób pracownik może dokumentować swój czas pracy?
    Gdzie można znaleźć informacje z konkretnymi przykładami dotyczące tego systemu?

    pozdrawiam
   • Gość: aga Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.ssp.dialog.net.pl 07.01.11, 08:49
    Obecnie jestem na trzymiesięcznym zwolnieniu, które kończy się w luty. Również w lutym będę w mojej firmir zwolnienia gupowe. Czy istnieje mozliwość, żebym też skorzystała z profitów zwolnienia grupowego, min wyższej odprawy. Dodam, że przyczyną mojego wypowiedzenia też jest reorganizacja firmy ?
   • Gość: Barbara czy umowa zlecenie może być umową o pracę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.01.11, 09:36
    Otrzymałam dwie umowy zlecenia na czas nieoznaczony,bez podanych stawek po m-cu jedna na kwotę 60zł(odprowadzano skł.emeryt, rent itd.)druga różnie nigdy jednak nie przekroczyła średn.krajowej.Pracowałam od 6-14 podpisywałam jedną listę.codziennie wydawała mi polecenia brygadzistka,kier.region.i pracownice Dep.Obsł.Urz.musiałam sięmeldowa.Pracowałam bez wolnego i urlopu.Kiedy musiałam podejść do lekarza powiadamiając wczesniej pracodawcę
    grożono mi zwolnieniem.Przy podpisywaniu umowy obiecano nam umowe o pracę po miesiącu.Kiedy mnie zwolniono(wypadek w pracy)okazało się że nie płacono FŚG jestem bezrobotna bez praw do zasiłku. Barbara
   • madela36 Zadaj pytanie prawnikowi 07.01.11, 09:42
    Witam!
    31 grudnia 2010r wygasła mi umowa o pracę, która nie została przedłużona. Od listopada ubiegłego roku dorabiam jako przedstawiciel finansowy na 'umowę o świadczenie usług przez przedstawiciela'. Nie mam tam stałego, określonego zarobku, lecz jedynie prowizję ze sprzedaży. Co oznacza, że mogę zarobić np. 800 zł/m-c ale też i 200 zł/m-c. Moje pytanie dotyczy rejestracji w PUP. Czy w takiej sytuacji mogę to zrobić i pobierać zasiłek?
   • Gość: jacek Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.171.198.150.static.crowley.pl 07.01.11, 10:23
    Jak to jest że ogłaszają się pracodawcy i podają zarobek najniższa krajowa a gdy człowiek się do niego zgłasza owszem do składek ZUS i Urzędu Skarbowego odprowadzić od najniższej a płaci np 15zł /godz.jak ukrócić ten nieuczciwy i wymuszony brakiem pracy proceder. Bo przyzwolenia ani paragrafu zezwalającego na to nie ma. Chyba że jest jakieś premiowanie wolne od podatków i składek ZUS o których nie wiem. Jeśli nie ma to jak długo będzie ten proceder w moim kraju trwał i kto wreszcie to ukróci(zlikwiduje tą nieuczciwość)wobec nas wszystkich.
   • Gość: zwolniony Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.smgr.pl 07.01.11, 12:18
    Pracowałem na umowę o pracę na czas określony (do 09.2011). Przez nieco ponad 3 miesiące byłem na zwolnieniu chorobowym. Po powrocie do pracy z zaświadczeniem, że jestem już zdolny do pracy, otrzymałem tego samego dnia rozwiązanie umowy o pracę z 2 tyg. wypowiedzeniem. Czy jest to zgodne z prawem? Czy powinien pracodawca podać powód zwolnienia? Czy mogę ubiegać się o jakiekolwiek odszkodowanie? I czy pracodawca może słownie odmówić mi przyjścia do pracy w trakcie wypowiedzenia?
   • Gość: Gosiunia Zadaj pytanie prawnikowi poufonosc wynagrodzenia IP: 62.29.176.* 07.01.11, 13:05
    Mam pytanie o tajemnice dotyczaca wysokosci wynagrodzenia. Czy pracodawca moze nakazac by zachowac te tajemnice wobec wszystkich (znajomych, rodziny, innych firm, konkurencji) czy jedynie moze wymagac zachowania tej tajemnicy w obrebie jego przedsiebiorsta (wobec innych pracownikow)?
    Bylam na rozmowie kwalifikacyjnej u konkurencji i poproszono mnie bym podala wysokosc swojego wynagrodzenie. Nie zgodzilam sie powolujac sie m.in. na tajemnice zawodowa. W odpowiedzi uslyszalam, ze pracodawca wg Eurpoejskiego prawa nie ma prawa zakazac ujawniania tej informacji innym potencjalnym pracodawcom (nawet jesli to konkurencja).
    Bardzo prosze o potwierdzenie jak faktycznie wyglada prawo pracy w tym zakresie.
    Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

   • Gość: jdjarek1 Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.dynamic.chello.pl 07.01.11, 22:59
    `Mam pytanie odnośnie urlopu. Od czerwca 2007 pracuję na umowę o prace, wcześniej- 10 miesiecy jako pracownik tymczasowy i 2 miesiące- umowa zlecenie, szkoła- 5 lat, więc brakuje troche aby załapać się na 28 dni urlopu. Byłem też w wojsku-10 miesięcy. Jeżeli doliczę czas służby zasadniczej to suma wyjdzie powyżej dziesięciu lat. Jednak uzyskuje sprzeczne informacje na ten temat. Chciałbym wiedzieć, czy okres służby wojskowej wlicza się do określenia ilości urlopu, i wrazie co- jakie dokumenty przedstawić pracodawcy (u obecnego pracodawcy nie przedstawiałem książeczki wojskwej- nie wymagano tego ode mnie, a nawet jak zapytałem o to- mówiono mi że to niepotrzebne.
   • Gość: Aga Zadaj pytanie prawnikowi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.01.11, 22:07
    Witam,
    w przyszłym tygodniu wracam do pracy po urlopie macierzyńskim i już zostałam poinformowana przez pracodawcę, że nie wrócę na zajmowane przez 5 lat stanowisko i właściwie nie ma już dla mnie miejsca w firmie. Powiedziano mi, że mam szukać sobie pracy, bo być może otrzymam wypowiedzenie z pracy, lub zostanę "przydzielona do biura innej osoby", a stanowisko będzie fikcyjne i trudno powiedzieć jakie będę miała obowiązki. Dodam, że pracowałam na samodzielnym stanowisku specjalisty ds. marketingu, zajmowałam się ochroną środowiska oraz sekretariatem dwóch prezesów. Obecna zmiana, jeśli nie otrzymam wypowiedzenia wiąże się z oczywistą degradacją. Moje pytanie brzmi - jak bronić się w tej sytuacji, z jakich narzędzi prawnych mogę skorzystać?
   • Gość: Grzegorz Styrna Aegon kumulatus IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 11.01.11, 17:44
    Dzień Dobry.Umowa została zawarta pomiędzy mną klientem POL BANKU(bo taki jest warunek) a AEGON telefonicznie 28-08-2009.Do tej pory zapłaciłem 17 składek (5175 zł).Chcę zrezygnować z usług POL BANKU tym samym z usług AEGON.Problem polega na tym że stracę wszystko.Po upływie 2 lat (24 składek) oddadzą tylko 2600 zł plus odsetki 2.8 % w skali roku.Umowa zawarta PODKREŚLAM telefonicznie została na 30 lat.Pytanie do Państwa:czy umowa w cudzysłowiu podpisana "TELEFONICZNIE" jest prawna.Umowa nie została przeczytana w całości,a słyszałem że taki jest warunek.Czy mam w sądzie jakieś szanse zakładając sprawę? Bardzo proszę o pomoc. Z poważaniem Grzegorz Styrna
    • Gość: A.W. Re: Aegon kumulatus IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.11, 20:08
     Witam, mam ten sam problem, przy zawieraniu umowy telefonicznej zostałem zapewniony o możliwości wycofania składek. Jakby miał Pan jakiś sposób na odzyskanie pieniędzy to bardzo proszę o kontakt: wojart@op.pl lub tel. 505009768. Człowiek z Aegon powiedział mi, że mam złożyć pisemną reklamację do Polbanku bo to pracownik Polbanku źle mnie "poinformował" wg mnie - oszukał. Ale obawiam się, że reklamacja może pozostać bez echa. Zależy mi na konfrontacji czyli odsłuchaniu zapisu rozmowy telefonicznej, która była podstawą do zawarcia umowy.

     Pozdrawiam
     A.Wojtkiewicz
  Inne wątki na temat:

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka