Dodaj do ulubionych

Pompy ciepła?

10.07.13, 14:46
Witam,

skoro już pojawiło się nowe forum na temat ogrzewania, to chciałbym rozpocząć wątek na temat ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

Wiem, że początkowe koszty są dość spore, ale z tego co wyczytałem na różnych forach, to ludzie chwalą sobie takie rozwiązanie. Sam się przez to zacząłem zastanawiać nad zainstalowaniem pompy. Tylko zastanawiam się na czym się przede wszystkim skupić. Jakie pompy, jakie firmy i w ogóle...

Mam nadzieję, że pojawi się tutaj więcej osób zainteresowanych pompami ciepła i będziemy mogli sobie podyskutować...
Obserwuj wątek
    • mazi07 Re: Pompy ciepła? 11.08.13, 12:55
      jak wygląda obsługa takiej pompy?? Dużo zachodu jest aby mieć ciepło w domu?? Czy montaż takiej pompy to duże spustoszenie ogrodu i domu??
      • sebastiannikulski Re: Pompy ciepła? 09.09.13, 12:24
        Zacznij odtąd ;) pl.wikipedia.org/wiki/Pompa_ciep%C5%82a
        • fran_ces Re: Pompy ciepła? 14.10.13, 15:02
          Właśnie też ostatnio interesuje mnie temat tych pomp. Z tym że chciałabym jej używać tylko w okresie letnim bo mam już piec na paliwo stałe. Czy ktoś wie czy można pogodzić te dwa rozwiązania i jak to zrobić? I jaką pompę wybrać? Chociaż z tych dwóch wspomnianych firm skłaniałabym się bardziej przy Buderus.
          • rafalcichocki Re: Pompy ciepła? 04.12.13, 13:37
            Witam,
            współpraca kotła z pompą ciepła jest oczywiście możliwa. Wystarczy zrobić osobny obieg do podgrzewania ciepłej wody. Najnowsza pompa ciepła marki Buderus do cwu ma funkcję współpracy z kotłem stałopalnym i będzie się automatycznie wyłączać podczas pracy kotła stałopalnego. W sprawie doboru odpowiedniej pompy ciepła polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus. Wyszukiwarkę instalatorów znajdzie Pan na stronie www.buderus.pl.
            Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
            Pozdrawiam,

            Maciej Budzyński
            ________________________________
            Konsultant Buderus
          • ewa.834 Re: Pompy ciepła? 20.11.15, 00:31
            z propozycji przeczytanych na forach, pompa ciepla do cwu moze pracowac z innym zrodlem. i chyba efektywniej wyjdzie jej praca jesli bedzie dzialala tylko w lato, niz w mrozy. w sensie, ze wtedy bedzie z niej najwiecej korzysci.
    • mazi07 Re: Pompy ciepła? 20.08.13, 23:09
      mamy przedstawioną jedną firmę. A jak to wygląda u innych producentów??
      • sebastiannikulski Re: Pompy ciepła? 09.09.13, 12:22
        A może Buderus?
    • sebastiannikulski Re: Pompy ciepła? 09.09.13, 12:18
      A czy macie jakiś szczegółowy cennik na swojej stronie www?
      • oddech1234 Re: Pompy ciepła? 06.03.20, 11:23
        jeżeli interesuje cię cena pompy w sensie koszt całej inwestycji, radziłbym się poradzić ekspertów, Sam buduje dom i bardzo pomogli mi htpps://ciepla.net.pl którzy doradzili mi jaką pompę wybrać i pomogli w dotacji "czyste powietrze" i dofinansowaniu ze Szwecji, także polecam, bo koszty instalacji wymiennika ciepła znacznie spadły.
        • oddech1234 Re: Pompy ciepła? 06.03.20, 11:25
          pomyliłem się ciepla.net.pl
    • rafalcichocki Re: Pompy ciepła? 26.09.13, 09:32
      Witam,
      polecam kontakt z Autoryzowanym Instalatorem marki Buderus, który z pewnością pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia. Autoryzowanych Instalatorów można znaleźć na stronie internetowej www.buderus.pl, na której dostępna jest wyszukiwarka instalatorów. Dzięki temu można łatwo znaleźć kontakt do serwisanta prowadzącego działalność w interesującej nas lokalizacji. Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

      Maciej Budzyński
      ________________________________
      Konsultant Buderus
    • franek_zwola Re: Pompy ciepła? 04.12.13, 17:35
      Według mnie najlepiej zainwestować w pompę ciepła jakieś sprawdzonej firmy. Na początku koszt inwestycji wydaje się być dość duży, jednak po pewnym czasie zobaczycie, jak dobra decyzję podjęliście. 2 lata temu zamontowano u nas powietrzną pompę ciepła wrocławskiej firmy NTS Energy. Rachunki mam dużo niższe, pompa daje ciepło w domu i ogrzewa wodę i świetnie sprawdza się nawet przy dużych mrozach.
      • properone Re: Pompy ciepła? 02.11.17, 13:27
        z tym kosztem inwestycji to nie przesadzajmy. jak ktoś decyduje się na ogrzewanie gazowe i policzy ile kosztuje samo przyłącze gazowe + kocioł i instalacje, to wyjdzie pewnie podobna sumka
    • arletka32 Re: Pompy ciepła? 05.12.13, 11:37
      Mogłabym Ci polecić pompy ciepła firmy Nibe. Szwedzkiej firmy - nic jej narazie zarzucić nie mogę :) a sama mam zamontowaną taką pompę gruntową.
      Z pompy jesteśmy z mężem bardzo zadowoleni. W domu utrzymuje się temperatura 21,5-22,5 stopni. Bardzo przyjemna firma montowała nam pompę - Skandia Group Polska www.ekopompaciepla.pl. Niezmiernie polecam, bo sprawili się świetnie: kompetentni, terminowi i bardzo sympatyczni.
    • kuurak Re: Pompy ciepła? 17.01.14, 10:27
      Właśnie to mi się podoba w Buderusie, że to jest poważna marka. Jak się kupi u nich pompę ciepła to możesz być pewien, że jeszcze przez dłuuuuuuuuuuugi, naprawdę długi czas będą dostępne dla niej specyfikacje techniczne, części zamienne itp. Wybór urządzeń jest na przykład tutaj:
      buderus-inserw.pl/katalog/pompy-cieplaPozdrowionka
      • kuurak Re: Pompy ciepła? 17.01.14, 10:27
        Zły link w poprzednim poście :)
        buderus-inserw.pl/katalog/pompy-ciepla
      • rafalcichocki Re: Pompy ciepła? 22.08.16, 11:17
        kuurak napisał(a):

        > Właśnie to mi się podoba w Buderusie, że to jest poważna marka. Jak się kupi u
        > nich pompę ciepła to możesz być pewien, że jeszcze przez dłuuuuuuuuuuugi, napra
        > wdę długi czas będą dostępne dla niej specyfikacje techniczne, części zamienne
        > itp. Wybór urządzeń jest na przykład tutaj:
        > buderus-inserw.pl/katalog/pompy-cieplaPozdrowionka

        Witam,

        Przy wyborze pompy ciepła właściciel budynku musi wziąć pod uwagę fakt, iż tego typu inwestycja planowana jest na długi czas, wynoszący nawet powyżej 20 lat. W tym czasie urządzenie powinno cechować się pewną oraz bezawaryjną pracą. Należy mieć na uwadze również sprawność oraz to czy wybrany producent posiada fachowy i rozbudowany serwis. Wszystkie wymienione powyżej warunki spełniają produkty marki Buderus. Polecam wybór pomp ciepła z rodziny Logatherm. Marka posiada w swojej ofercie zarówno gruntowe jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla.
        Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 777 008.
        Pozdrawiam,
        ________________________________
        Konsultant marki Buderus
    • nts_energy_pompy_ciepla Re: Porównanie kosztów z kotłownią 19.08.14, 22:46
      Koszt instalacji powietrznej pompy ciepła jest niższy od kotłowni gazowej czy olejowej. Biorąc pod uwagę 200-metrowy dom, w którym mieszka 4-os. rodzina, na instalację takiej pompy trzeba wydać ok. 25 tys. zł. Natomiast koszt kotłowni gazowej jest 2x wyższy, a olejowej nawet 3x wyższy.

      Całkowity czas zwrotu kosztu powietrznej pompy ciepła, w postaci oszczędności w sezonie grzewczym wynosi zaledwie 4 lata. Polecam inverterową pompę ciepła Venus z oferty naszej firmy NTS Energy.
      • adam1130 Re: Porównanie kosztów z kotłownią 11.09.14, 09:35
        czy można dowiedzieć się jaka jest temperatura maksymalna w domu podczas zimy przy -20 ?
        • properone Re: Porównanie kosztów z kotłownią 17.04.15, 15:48
          a to zależy w znaczym stopniu od mocy pompy no i jej rodzaju, bo np wydajność pomp powietrze woda znacznie spada przy takiej temperaturze jak -20 stopni. zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest pompa gruntowa i tutaj polecam zdecydowanie taką markę jak vikersonn
      • nieznajacy_sie Re: Porównanie kosztów z kotłownią 27.11.14, 10:23
        No nie. Nawet ja tego nie wytrzymam. Jak można pisać takie brednie? Koszt instalacji pompy ciepła niższy od kotłowni olejowej?? Niby jak??
        Ostatnio "robiłem" kotłownie w domu 140m (użytkowej). Za kaloryfery, piec kondensacyjny z zasobnikiem i komin ze stali razem z montażem zapłaciłem 18 kzł. Cała kotłownia (i kaloryfery) firmy na V. Weź za tą kase postaw pompę ciepła co Ci ogrzeje dom zimą.
        • nieznajacy_sie Re: Porównanie kosztów z kotłownią 28.11.14, 13:59
          Poprawka: zamiast olejowej miało być gazowej.
    • atlantic_grzejniki Re: termodynamiczny ogrzewacz wody 26.01.15, 16:28
      Ciekawym rozwiązaniem jest termodynamiczny ogrzewacz wody Explorer+, który jest kompaktowym urządzeniem kosztującym od 8 tys. zł. To ogrzewacz wody z wbudowaną pompą ciepła, który przeznaczony jest do instalacji w garażu, piwnicy, kotłowni czy pralni. W przeciwieństwie do tradycyjnych pomp ciepła typu powietrze-woda nie składa się z dwóch modułów, wewnętrznego i zewnętrznego poza domem, w jego przypadku wszystkie elementy zawierają się w urządzeniu wielkości lodówki.

      www.atlantic-polska.pl/nasze_produkty/energie_odnawialne/explorer/
    • anna3mak Re: Pompy ciepła? 22.04.15, 14:00
      Ja zastanawiam się właśnie nad pompami ciepła. Z tego co czytaliśmy z mężem na instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/ , to najbardziej popularne są 3 rodzaje pomp. Te które korzystają z gruntu, z wód gruntowych oraz z powietrza. Najczęściej montuje się solankowe, ale powietrze są tańsze (za powietrze się nie płaci). Myślicie, że takie są właśnie najbardziej popularne? Proszę o jakieś opinie od osób, które się na tym znają.
      • properone Re: Pompy ciepła? 07.05.15, 16:25
        a najpewniejsze z tych 3 są gruntowe, czyli te korzystające z energii geotermalnej. warto ten temat uryźć przed wyborem. np powietrzne mają to do siebie, że tracą moc wraz ze spadkiem temperatury
      • properone Re: Pompy ciepła? 20.05.15, 16:30
        akurat to, że za powietrze się nie płaci, nie jest powodem, dla którego powietrzene pompy ciepła są najtańsze. sa po prostu najmniej skuteczne przy niskich temperaturach. za energię geotermalną też się nie płaci (oczywiście nie wliczamy tutaj ceny uzyskania, czyli opłaty za prąd), a jest dużo pewniejszym rozwiazaniem
    • songocham Re: Pompy ciepła? 25.06.15, 22:33
      Dobrze byłoby też samemu poczytać troche o tym i sie zastanowic czy to rozwiazanie na pewno dla ciebie. Oczywiscie ja ze swojego doswiadczenia moge powiedziec, ze jak najbardziej jest to dobre rozwiazanie na dluzsza mete. www.nasze-rolnictwo.pl/item/66-pompy-ciep%C5%82a-w-rolnictwie.html
      • properone Re: Pompy ciepła? 01.07.15, 15:04
        myślę, że to jest rozwiazanie akurat najlepsze dla każdego, bo w zasadzie wszędzie możemy uzyskać energię geotermalną, czy z powietrza, a np gaz wszędzie doprowadzony nie jest
    • termolit Re: Pompy ciepła? 20.08.15, 15:12
      Pompy ciepła mogą w 100% pokrywać Twoje zapotrzebowanie na ciepło, jednocześnie zapewniając 50%-70% oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi źródłami ciepła takimi, jak olej opałowy czy gaz płynny. Czas zwrotu z inwestycji wynosi przeciętnie 5-7 lat.
      Pompa ciepła nie wymaga konserwacji. Raz zainstalowana będzie pracować każdego dnia, przez wiele lat, ogrzewając budynek i dostarczając ciepłą wodę, zapewniając komfort, oszczędność pieniądzy i zmniejszając negatywny wpływna środowisko naturalne.

      Więcej informacji na temat samych pomp ciepła można sprawdzić pod adresem: pompy ciepła wrocław - Termolit.

      Jeżeli chodzi o oszczędności itd. to wybór pompy ciepła jest w 100% zasadny wraz z wybraniem np. ogrzewania podłogowego i wylewki anhydrytowej o bardzo dobrym przewodnictwie ciepła, nasza firma oferuje kompletną usługę o odpowiednich parametrach ogrzewanie podłogowe + wylewka anhydrytowa w całości jako anhydrytowa płyta grzewcza termolit można sobie zerknąć na naszej stronie: termolit - przejdź do strony.

      Z pozdrowieniami,
      Antoni - Termolit.pl
      513 148 985
    • skullmath Re: Pompy ciepła? 01.09.15, 13:33
      Pompy ciepła to przyszłość, ale niestety nie dla wszystkich poznana. Po pierwsze nie wierz w bzdury o bezawaryjności. Owszem, ich kosntrukcja jest dobra i wiele wytrzymuje,ale jeśli masz pecha, albo źle przyjęto moc pompy do domu, to wkrótce coś się rypnie.
      Sprawa kosztów - nie ma takiej opcji, żeby kotłownia na gaz czy inne paliwo były droższe od samej pompy, przynajmniej takiej działajacej przez cały rok. Może kiedyś, jak pompy jeszcze potanieją. Z resztą właśnie koszt instalacji jest odstraszający i ludzie często nie myślą już o oszczędnościach "bo przecież i tak muszę płacić i tak". Co do czasu zwrotu inwestycji, to tak na prawdę wszystko zależe od warunków korzystania z pompy i jej doboru. Jeśli np. zainstalujesz urzadzenie w domku letniskowym, w którym bywasz raz w roku przez trzy miesiące, to czas zwrotu znacznie się wydłuży. Opłacalność wynika z częstości pracy pompy i mocy, jakiej wtedy potrzebuje.
      Pompy powietrzne czy gruntowe? Te drugie sa odporne na zmieniającą się temperaturę, ale proces ich instalacji jest kłopotliwy. Albo musisz mieć pozwolenie urzędu górnictwa (pionowe wymienniki), ale spory kawął działki (poziome), przy czym te drugie, o czym się często nie mówi, wymagają, by nad nimi nic nie stawiać, nawet głup[iej kostki brokowej nie układać. Nie wspomnę o sytuacji, gdy firma, wykonująca odwierty i instalacje spartaczy robotę. Powietrzne pompy są wygodniejsze jeśli chodzi o instalację, ale również ich moc jest różna od temperatury i wilgotności powietrza. Te tańśze nie pracują przy minusowych temp. więc należałoby połączyć je z innymi systemami np. piecem gazowym. Te droższe doruwnują pompom gruntowym, a nawet je przeganiają (np. transformator ciepła Quality Heat).
      Ogólnie pompy ciepła są wygodnie, gdyż nie musimy latać regularnie do kotłowni, poza tym nie wymagają składowania opału i nie produkują jakichkolwiek zanieczysczeń. Wszystkie bez wyjątku są tańsze w eksploatacji od tradycyjnych rozwiązań jak węgiel, gaz czy olej opałowy, a nawet pellet czy ekogroszek. Jedyny problem to koszt inwestycji, ale jeszcze w tym roku rusza poraz kolejny "Prosument", a w przygotowani są jeszcze inne programy dofinansowania do tego typu urzadzęń.
    • properone Re: Pompy ciepła? 19.11.15, 16:31
      w sensie, że są to systemy off grid?
    • ewa.834 Re: Pompy ciepła? 07.12.15, 13:43
      poza kawką i prosumentem jest jeszcze RYŚ, też są pompy ciepła dotowane
    • carolingus Re: Pompy ciepła? 07.12.15, 19:05
      No właśnie chyba jest tak, że jak się skorzysta z prosumenta to już nie można odsprzedać prądu do zakładu elektrycznego, dlatego spora część osób decyduje się na własny zakup o czym ja też myślę, bo wynika np. z tego artykułu www.agropolska.pl/czytelnicy-nadeslali/artykuly/panele-sloneczne-nowe-mozliwosci-oszczedzania,13.html, że to bardziej się po prostu opłaca.
      • skullmath Re: Pompy ciepła? 08.12.15, 07:07
        To nie do końca prawda. Z tego co wiem, jeśli się zdecydujesz na dotację, to nie będziesz mógł korzystać ze stawki 0,65 gr dla osób prywatnych, ale wciąż możesz (czy nawet musisz) zainstalować net-metering, który pozwala co kwartał, albo co pół roku rozliczać się z elektrownią, ale po cenach rynkowych, czyli ostatnio było to jakieś 0.16 gr/kW.
        Krótko mówiąc zawsze możesz się rozliczać, różnica polega na stawce. Co do opłacalności jednej lub drugiej metody, to czytałem na razie tylko jeden artykuł, który analizował obie sytuacje i wyszło, że minimalnie bardziej opłacalna jest dotacja w skali podajże 10 lub 15 lat (szkoda, że nie mam linka do artykułu...). Osobiście jednak uważam, że w Polsce takie analizy są zwykłym gdybaniem, bo np. 0,65 gr jest zagwarantowane bodajże do 2030 r, ale nikt nie zagwarantuje, że politycy nie zmienią tego. Zmieniają się też ceny rynkowe.
        W tej chwili większym problemem jest sam Prosument, gdyż ostatnio zaproponowano zmiany, w których obniżono wysokość kredytu, jaki można zaciągnąć na inwestycję. Jeśli tak się stanie to... w zasadzie nie wiem, jak to wpłynie na wybór. Po prostu informuję.
        • properone Re: Pompy ciepła? 22.12.15, 15:53
          no więc, czy w takim razie nie lepiej jest zainwestować w sysetem off-grid i akumulować energię latem, tak aby potem wykorzystywać ją zimą?
          • ewa.834 Re: Pompy ciepła? 23.12.15, 01:08
            o jakiej akumulacji dokładnie mówisz?

            spokojnie można być podpiętym do sieci i stosować net-metering, wtedy akumulacja jest "wirtualna" i odbierasz kiedy potrzebujesz
            • skullmath Re: Pompy ciepła? 23.12.15, 07:22
              Jesteś pewna? Gdyby tak było, nikt nie tworzyłby coraz tańszych i pojemniejszych akumulatorów. Wydaje mi się, ale to tylko przypuszczenie, że to co oddasz do sieci przepada, a jak ci brakuje, kupujesz ją od dostawcy. Biorąc pod uwagę, że zawsze trzeba ponosić dodatkowe koszty, jak choćby opłata za przesył, nawet przy wyższych stawkach jesteśmy stratni.
              Jeżeli nie mam racji, proszę skomentuj to.
              • ewa.834 Re: Pompy ciepła? 28.12.15, 19:15
                z tego co wiem, działa to tak: wytwarzasz pewną ilość, a załozmy w pierwszym polroczu zuzywasz tylko połowę, bo tyle potrzebujesz. Polowa, ktora zostanie jest odsprzedawana do sieci. W drugim polroczu (bo net-metering ma byc rozliczany co pol roku) potrzebujesz wiecej niz wyprodukujesz i musisz to odkupic od sieci. Wiec odkupujesz, ale nie płacisz już za energię, tylko za sam przesył (czyli tylko pewną część ceny za energię). Ja tak to rozumiem
          • skullmath Re: Pompy ciepła? 23.12.15, 07:17
            Żeby to było możliwe, potrzebowałbyś akumulatorów, a z tego co wiem, jest to drogi produkt, tym bardziej, jeśli chciałbyś wykorzystać go w takim systemie, jaki zaproponowałeś czyli lato/zima. Żadna dotacja nie sprawi, że takie rozwiązanie będzie opłacalne., po za tym akumulowanie energii ma się nijak do net-meteringu, bo nie odsprzedaż żadnej energii, a więc tylko dotacja ma sens. Uważam, że (chociaż podkreślę, że nie jestem fachowcem, tylko zainteresowanym tematem obywatelem) system z akumulatorami na dzień dzisiejszy nie ma sensu ze względu na cenę. Natomiast kwestię czy brać dotację czy odsprzedawać energię drożej, należy rozważyć po dokonaniu stosownych indywidualnych obliczeń. Jeśli okaże się, że większość takiej energii nie będzie użyta, bo np. użytkownicy domu nie będą przebywać w domu, kiedy jest jej najwięcej produkowane, wtedy lepiej odsprzedawać ją po wyższej cenie. Jeśli mamy jednak pewność, że większość zużyjemy na własne potrzeby, to lepsza jest dotacja, bo i tak niewiele zyskamy z odsprzedaży tych resztek. Powtórzę: aby to rozstrzygnąć, należałoby dokonać stosownych obliczeń.
            • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 15.02.16, 14:31
              Koleżanka mówi o net meteringu i mówi dobrze - to jest magazynowanie energii w sieci. Za energię pobraną z sieci, ale tą mieszczącą się w limicie tego co wyprodukowałeś płacisz tylko za przesył. Za każdą kilowatogodzinę pobraną ponadto co wyprodukujesz płacisz normalnie jak każdy.

              Oczywiście - wyliczenia to podstawa i każdy nastawia się na inne rozwiązania - można energię magazynować niekoniecznie z akumulatorach ale np postaci ciepłej wody - za pomocą pompy ciepła, można sterować urządzeniami tak aby konsumpcja energii w czasie rzeczywistym czyli wtedy gdy produkujesz, była jak największa - i w taki sposób oszczędzasz. Pamietaj tylko że np taka pompa ciepła, aby spełniła funkcje magazynu energii musi mieć możliwość współpracy z fotowoltaiką.

              Co do net meteringu - są małe komplikacje jeśli chodzi o przedsiębiorców, ale to kwestia szybkiej nowelizacji ustawy.
    • kiniak1976 Re: Pompy ciepła? 29.12.15, 20:19
      ostatnio miałam klienta z którym sobie pogadał. Kończy budować dom i z tego co się zorientowałam to ma mega bzika na punkcie ekologii i inteligentnego budynku. Zachwalał sobie strasznie tą pompę ciepła. Miał jak dobrze pamiętam 4 odwierty w ziemi skąd brał ciepło. Mówił że koszty są tylko montażu a później już żadnych.
      • ewa.834 Re: Pompy ciepła? 30.12.15, 19:04
        ale odwierty są wymagane tylko w przypadku pomp gruntowych. jeśli chodzi o powietrzne albo te dedykowane do cwu, ktore tez pracuja na bazie powietrza, nie masz aż takiej "rewolucji" na działce, a praktycznie żadną
      • rafalcichocki Re: Pompy ciepła? 15.01.16, 11:04
        Witam,

        Dzięki pobieraniu energii z dolnego źródła ciepła oraz przemian termodynamicznych w układzie chłodniczym, pompa ciepła pozwala na uzyskiwanie częściowo darmowej energii cieplnej do zasilania budynku. W przypadku gruntowych pomp ciepła wykorzystywana jest energia gruntu. Sprawność pompy ciepła określa współczynnik COP, który w przypadku urządzenia marki Buderus Logatherm WPS K-1 wynosi 4,8. Oznacza to, że dostarczając 1kW energii elektrycznej, urządzenie uzyskuje moc cieplną równą 4,8kW. Zachęcam do zapoznania się z ofertą naszych pomp ciepła na stronie internetowej: www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/ jak również do zadawania pytań.
        Pozdrawiam,

        ________________________________
        Konsultant marki Buderus
        • properone Re: Pompy ciepła? 20.01.16, 16:15
          no tak, tyle że z tymi powietrznymi to jest trochę inna bajka, bo przy niskich temperaturach, a w tym roku jak widać takie w PL się pojawiły, nie zawsze są na tyle wydajne, żeby grzać odpowiednio. poza tym raczej są polecane jedynie do cwu. gruntowe pompy spokojnie dadzą zapotrzebowanie na cały dom. polecam sprawdzić markę vikersonn
    • adamos_12 Re: Pompy ciepła? 05.01.16, 11:55
      Wbrew temu co piszą niektórzy nawet jeśli potrzebujesz większej mocy grzewczej może Ci ją zapewnić pompa ciepła. Szukając dla siebie pompy ciepła do domu trafiłem na pompę powietrzną airmax2 galmet.com.pl/pl/products/view/63-pompy_ciepla o mocy 16 kW czyli całkiem sporej. Producent chwali się klasą A++ więc powinno być jeszcze oszczędniej. Dajcie znać jeśli ktoś już tak posiada.
      • doradca_galmet Re: Pompy ciepła? 15.01.16, 07:15
        Urządzenie niebawem będzie wprowadzone do sprzedaży. Klasa A++ to bardzo wysoka efektywność urządzenia. Zapraszam do złożenia zapytania o przedstawienie symulacji kosztów i oferty dla Pana budynku. W przypadku pomp powietrze-woda wydajność nie jest stała. Moc grzewcza zależy od temperatury powietrza. Im niższa temp. powietrza-tym niższa moc. Ważne jest też z jakim ogrzewaniem urządzenie będzie współpracować, oczywiście najkorzystniej z niskotemperaturowym. Moc urządzenia jest także zależna w pewnym stopniu od poziomu temperatury górnego źródła (wody grzewczej)
      • ron_80 Re: Pompy ciepła? 22.01.16, 15:30
        Slyszalem, ze pompa ma wgrane standardowo różne schematy ogrzewania: z buforem,
        ogrzewanie podłogowe i c.w.u. W określonych sytuacjach będziesz mogl ją wspomagać grzałką.
        • doradca_galmet Re: Pompy ciepła? 23.01.16, 08:53
          Tak oczywiście pompa ciepła Airmax^2 ma wgrane różne schematy grzewcze, co jest sporym ułatwieniem dla instalatora i użytkownika. Dodatkowo łatwo można zorientować się w parametrach pracy urządzenia, w jednym menu mamy dostęp do wszystkich aktualnych danych. Wyświetlane są one na schemacie w formie graficznej.
          • ron_80 Re: Pompy ciepła? 25.01.16, 16:14
            Docelowo, chciałbym skombinowac nam taki potrojny układ: pompa powietrzna (kto wie, może ta Galmetu:)), kocioł peletowy,wymiennik biwalentny. Na razie czytam, ucze się, a do zakupu będę się przymierzać jakoś za rok, jak wystartujemy w końcu z budową.
          • jacekkmaj Re: Pompy ciepła? 24.03.16, 14:52
            potwierdzam - tym właśnie ujęła mnie pompa Airmax2 - wszystko jest w niej mega czytelne i proste, nawet dla laika.
      • properone Re: Pompy ciepła? 08.03.16, 16:28
        ta pompa 16kW to jest dedykowana do jakiej powierzchni domu?
        • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 11.03.16, 14:28
          Trudno mówić o doborze powierzchni do pompy ciepła- to pompę ciepła dobiera się do zapotrzebowania na ciepło na podstawie OZC. Najczęściej podaje się przedziały powierzchni ogrzewanej lub dedykuje się pompę odpowiednim budynkom, ale ostateczny wybór jest zawsze na podstawie rzeczywistych parametrów obiektu. Ja chciałem poinformować, że nasza pompa Vitocal 200S zdobyła pierwsze miejsce w niezależnym rankingu powietrznych pomp ciepła.
          Jeśli są zainteresowani mogę opowiedzieć nieco więcej o zestawieniu i pompie!

          Pozdrawiam!

          • elektryczny_janek Re: Pompy ciepła? 16.03.16, 14:46
            Wszystko zależy od obciążalności energetycznej budynku, może to być 20W/m2 a może i 50W/m2, pytanie czy pompa ciepła ma służyć jedynie do ogrzewania budynku czy również do przygotowania c.w.u., wtedy jej moc trzeba odpowiednio powiększyć.
            • properone Re: Pompy ciepła? 24.03.16, 16:36
              jeżeli ktoś się decyduje na pompę ciepła, to zakładam, że ma dostosowany do tego odpowiednio dom czyli 20W/m2
          • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 24.04.18, 09:31
            Witam!
            Odnośnie pomp ciepła Vitocal 200-S od Viessmann - Z dumą informujemy, że pompa ciepła VITOCAL 200-S firmy Viessmann otrzymała Złoty Medal MTP 2018. Nagroda została przyznana przez Sąd Konkursowy Złotego Medalu MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych INSTALACJE 2018.

            Złoty Medal MTP to prestiżowe wyróżnienie przyznawane już od ponad 30 lat. Do konkursu o nagrodę rocznie startuje niemal 500 produktów. Zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są przez jury pod względem innowacyjności, estetyki, ekonomiczności użycia oraz bezpieczeństwa dla środowiska.

            Szczegóły - www.viessmann.pl/pl/prasa/aktualnosci/Zloty-medal-MTP-dla-pompy-ciepla-Vitocal-200-S.html

            Pozdrawiam!
    • doradca_galmet Re: Pompy ciepła? 04.02.16, 11:18
      Wybór rodzaju i modelu pompy ciepła jest sprawą indywidualną i zależy od rodzaju inwestycji. Jeśli jesteś na etapie planowania lub budowy domu to pompa ciepła do c.w.u. i c.o. w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym jest najtańszym i optymalnym rozwiązaniem. I tu warto wybrać pompę powietrzną typu Airmax 2 Jeśli zależy Ci na ogrzewaniu wody użytkowej to wybierz pompę powietrzną typu Spectra, którą możesz wspomagać, dla większych oszczędności, np. kotłem na pellet w zimie lub przez cały rok kolektorami słonecznymi.
    • tolotolo128 Re: Pompy ciepła? 30.08.16, 12:23
      A orientowaliście się może ostatnio w programach dotacyjnych na PC?

      Dzisiaj wyczytałem, że z RPO można dofinansować gruntową, ale nie powietrzną.... TUTAJ ciekawy materiał o łódzkim RPO
      • oddech1234 Re: Pompy ciepła? 06.03.20, 11:30
        tak, teraz w 2020 roku można starać się o dofinansowanie do pompy z programu "czyste powietrze" i chyba można to połączyć z dofinansowaniem ze Szwecji, więc dobry interes :) mi fachowcy z htpps://ciepla.net.pl doradzili jak to trzeba zrobić
    • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 13.09.16, 11:47
      A słyszeliście może o nowej hybrydzie od Viessmann?

      Vitocaldens 222-F to kompletny, zajmujący niewiele miejsca system energetyczny składający się z pompy ciepła, gazowego kotła kondensacyjnego i zasobnika wody użytkowej. 130-litrowy zasobnik ładowany warstwowo zapewnia wygodne zasilanie w ciepłą wodę.

      Szczegóły: http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/urzadzenia-hybrydowe/gazowe-urzadzenia-hybrydowe/vitocaldens-222-f.html
      • properone Re: Pompy ciepła? 15.09.16, 16:37
        hmm zastanawiam się nad sensem takiej hybrydy.. wyjaśni mi ktoś?
        • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 16.09.16, 10:38
          to proste... Vitocaldens 222-F posiada dwa generatory ciepła i w połączeniu z regulatorem jako inteligentny menedżer energii Hybrid Pro Control. Automatycznie wybiera najtańszy i najbardziej efektywny sposób pracy.

          W trakcie bieżącej pracy pompa ciepła pokrywa podstawowe zapotrzebowanie na energię wykorzystując w tym celu w dużym stopniu darmowe ciepło otoczenia. Natomiast gazowy kocioł kondensacyjny włącza się zawsze wtedy, kiedy taka potrzeba będzie wynikać z ustawionego uprzednio trybu pracy instalacji grzewczej, tzn., jeśli zapewni to użytkownikowi niższe koszty eksploatacji
          • rafalcichocki Re: Pompy ciepła? 30.12.16, 13:05
            konsultant_viessmann napisał(a):

            > to proste... Vitocaldens 222-F posiada dwa generatory ciepła i w połączeniu z r
            > egulatorem jako inteligentny menedżer energii Hybrid Pro Control. Automatycznie
            > wybiera najtańszy i najbardziej efektywny sposób pracy.
            >
            > W trakcie bieżącej pracy pompa ciepła pokrywa podstawowe zapotrzebowanie na ene
            > rgię wykorzystując w tym celu w dużym stopniu darmowe ciepło otoczenia. Natomia
            > st gazowy kocioł kondensacyjny włącza się zawsze wtedy, kiedy taka potrzeba będ
            > zie wynikać z ustawionego uprzednio trybu pracy instalacji grzewczej, tzn., jeś
            > li zapewni to użytkownikowi niższe koszty eksploatacji

            Witam,

            Stosowanie dodatkowego źródła szczytowego w postaci kotła gazowego do współpracy z pompą ciepła nie jest zawsze ekonomicznym rozwiązaniem. Według danych klimatycznych, w zależności od regionu kraju, zaledwie kilka godzin w roku występują temperatury niższe, niż -20oC. Wtedy wyłączona zostanie sprężarka pompy ciepła, a uruchomiony dogrzewacz elektryczny oraz można też wykorzystać alternatywne źródło ciepła np. kominek. Wykresy temperatur wynikające z pomiarów danych klimatycznych można znaleźć na stronie www.portpc.pl. Oczywiście w tym czasie można wykorzystać gazowy kocioł, lecz wiąże się to z wyższymi kosztami inwestycyjnymi oraz zastosowaniem paliwa gazowego do ogrzewania. Dedykowana jednostka wewnętrzna do współpracy z kotłem umożliwia automatyczne przełączanie pracy pompy ciepła i kotła w oparciu o wprowadzone dane dotyczące cen energii. W zależności od chwilowej sprawności pracy pompy ciepła, obliczany jest koszt wytworzenia 1 kWh i porównywane jest to z kosztem wytworzenia tej samej ilości energii przy pomocy kotła. Na tej podstawie automatyka wybiera źródło korzystniejsze.
            W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o produkcie zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/gruntowe/supraeco-ste-1.html
            W razie pytań lub wątpliwości, pozostaję do dyspozycji.
            Pozdrawiam,
            ________________________________
            Konsultant marki Junkers
            • properone Re: Pompy ciepła? 16.01.17, 16:15
              problem ten nie występuje w przypadku gruntowych pomp ciepła. nawet przy takich mrozach temperatura gruntu na odpowiedniej głębokości jest dodatnia, więc praca pompy nie jest zagrożona.
    • nateczka24 Re: Pompy ciepła? 12.12.16, 12:32
      Ja jeżeli chodzi o ogrzewanie to mogę polecić a-pic. Łatwo można wszystko ogarnąć.
      • properone Re: Pompy ciepła? 16.12.16, 14:37
        pic na wodę. najgorsza rekomendacja ever.
    • properone Re: Pompy ciepła? 03.02.17, 15:05
      dotacja obecnie jest uzależniona w dużej mierze od tego, gdzie składasz wniosek. oczywiście składasz tam, gdzie planujesz inwestcje, ale np dotacje w mazowieckim różnią się od tych w wielkopolsce.
      • minow343 Re: Pompy ciepła? 26.06.18, 18:12
        Są też takie gminy które dadzą ci 2 tysiące "dofinansowania", a cała impreza z pompą wyniesie 70 tysięcy. A decydując się do dofinansowanie robisz tak jak ci gmina zagra. Ja z tego nie skorzystałem. Ogrzewam gazem (kocioł, grzejniki i cała reszta kupiona w Disanie) i moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie.
    • konsultant_viessmann Re: Pompy ciepła? 04.10.17, 20:52
      Zgadzam się, ale dni z ostrymi mrozami, takimi, podczas których powietrzna pompa ciepła pracuje nieefektywnie jest zaledwie kilka w ciągu roku i wtedy załączają się systemy wspomagające pracę powietrznej pompy ciepła. Pompa powietrzna jest łatwiejsza i tańsza w montażu.

      PS. Jeśli już mowa o możliwościach pomp ciepła warto również wspomnieć o chłodzeniu :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka