Dodaj do ulubionych

OT Polecane kryminały

16.08.21, 19:27
Szukałam i na "naszym" Forum i na Kryminałach i coś tam wyszukałam, ale wolałabym jeszcze tak wprost zapytać.
Możecie polecić jakieś dobre powieści detektywistyczne? Najlepiej brytyjskie :D.
Lubię serie kryminalne, kiedy mogę się przywiązać do bohaterów.
W zasadzie to nawet nie kryminał ale klasyczna powieść detektywistyczna jest moim ulubionym gatunkiem literackim. Tak w stylu Agathy Christie, bez niepotrzebnego epatowania makabrą. Raczej chodzi o kojarzenie faktów, dedukcję, zdolność do wychwycenia istotnych szczegółów.
Współczesne kryminały w większości opisują sprawców, którzy są mocno zaburzeni, socjopatów którzy mieli tragiczne dzieciństwo albo inną traumę i mordują "bo tak". A główny bohater koniecznie musi być totalnie nieszczęśliwy, rozbity, samotny i mieć problem z alkoholem. I często sprawca w ogóle nie występuje w książce, pojawia się dopiero pod koniec, diabli wiedzą skąd.
A mi się tęskni za właśnie stylem A. Christie, niekoniecznie za pięknymi latami międzywojnia, ale po prostu takim eleganckim śledztwem, z szukaniem powiązań, motywu itp.
Tak jak mówiłam, szukam w różnych miejscach, na różnych forach. Ale że z Wami czuję coś w rodzaju więzi czytelniczej, podobnie patrzę na wiele kwestii, to myślę, że rekomendacje z tego Forum mogą być dla mnie bardziej trafne.
Obserwuj wątek
    • tt-tka Re: OT Polecane kryminały 16.08.21, 19:55
      Ja lubie starzyzne, a generalnie jestem milosniczka powiesci milicyjnej, czyli peerelowskiego kryminalu. Z innych dawnych demoludow zreszta tez.

Zawsze i wszedzie polecam Jeremiego Bozkowskiego, Zbrodnia na eksport, Piekna kobieta w obloku spalin i Msza za morderce. W kazdym wystepuje para tych samych detektywow :)

Uwielbiam Helene Sekule, w serii z jamnikiem powtarzali sie major Korosz i porucznik Cieslik, w niebieskich zeszytach z reguly wystepuja rozni milicjanci. Gdybys sie za nia wziela, sprawdzaj date napisania, te dziejace sie juz po przelomie sa niestety gorsze

Barbara Gordon i jej ulubiony kapitan Chmura

Barbara Nawrocka-Donska i jej ulubiony kapitan Korda

jako bonus - fantastyczna parodia kryminalu, Alojzy Kaczanowski Rozkoszne przedpoludnie i fantastyczna podroba kryminalnego typu angielskiego, amerykanskiego, francuskiego, szwedzkiego i polskiego jerzy Siewierski Piec razy morderstwo
      • ewa9717 Re: OT Polecane kryminały 17.08.21, 17:13
        Josephine Tey - wszystko oprócz "Młody i niewinny" - słaby sam w sobie, a dodatkowo rozjechany przez tłumacza i resztę.
        Ellis Peters - dwadzieścia kilka tomików z braciszkiem Cadfaelem.
    • bupu Re: OT Polecane kryminały 17.08.21, 19:31
      Jeśli lubisz eleganckie sledztwa bez epatowania makabrą, to polecam bardzo serię o inspektorze Morse Colina Dextera. Rzuć też okiem na cykl o komisarzu Maigrecie Georgesa Simenona.
        • bupu Re: OT Polecane kryminały 17.08.21, 20:47
          ewa9717 napisała:

> O tak, Morse! No to i Caroline Graham - inspektor Barnaby w zagłębiu zbrodni, c
          > zyli w Midsomer. ;)
          >

O tak. Nie masz to jak soczysta zbrodnia w uroczej angielskiej wioseczce.
          • limelight7 Re: OT Polecane kryminały 29.08.21, 20:55
            Nieświadoma, że nie jest to część cyklu, zaczęłam przygodę z Caroline Graham od 'Morderstwa w Madingley Grange'. Lubię humorystyczne nawiązania do klasyki, ale tutaj autorce od mrugania oczkiem do czytelnika chyba tik nerwowy się utrwalił :/ Dobrnę do końca, ale uciechy mam z tego tyle, co z drylowania 10 kg wiśni.
            • ako17 Re: OT Polecane kryminały 29.08.21, 23:05
              ale generalnie cykl z Barnaby'm bardzo mi się podoba. Na razie pochłonęłam 6 tomów, już tylko jeden mi został. To jest dokładnie to, czego potrzebowałam :) Dzięki wielkie, Ewo :)
            • ako17 Re: OT Polecane kryminały 05.09.21, 20:32
              limelight7 napisała:

> Nieświadoma, że nie jest to część cyklu, zaczęłam przygodę z Caroline Graham od
              > 'Morderstwa w Madingley Grange'. Lubię humorystyczne nawiązania do klasyki, al
              > e tutaj autorce od mrugania oczkiem do czytelnika chyba tik nerwowy się utrwali
              > ł :/ Dobrnę do końca, ale uciechy mam z tego tyle, co z drylowania 10 kg wiśni.

łomatko... doczytałam do końca tylko z sentymentu do autorki. Chaotyczne, niezrozumiałe, afektowane. Dobrze, że najpierw przeczytałam wszystkie Midsomery. Tam też się czasami chaos wkrada, a że czytam głownie e-booki to czasem myślę, że może coś palcem przeskoczyłam albo moja wersja została źle zdygitalizowana i jakiś fragment opuściłam. A potem się okazuje, że to taki sposób prowadzenia narracji
    • agnieszka_azj Re: OT Polecane kryminały 18.08.21, 16:27
      Wróciłam ostatnio do serii szetlandzkiej Ann Cleves. Czytałam kiedyś cztery jej części byłam przekonana, że to wszystko. Teraz przeczytałam nagle gdzieś o części ósmej zamykającej cykl i się zdziwiłam ;-)
      Postanowiłam zacząć jeszcze raz od początku, bo nie bardzo pamiętam, o czym były, poza tym, że się działy na Szetlandach, a ja bardzo lubię klimaty wyspiarskie. Kończę drugi tom, ciągle nie przypomniałam sobie, kto zabił i czyta się świetnie.
      Tu kolejność wszystkich części www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=11355
          • ananke666 Re: OT Polecane kryminały 31.08.21, 13:37
            Marininy nie polecam. Kilka dało się przeczytać, a kilka jest tak niedorzecznych, że nie wiadomo, śmiać się czy płakać ("Złowroga pętla" - nieziemskie kocopoły). W dodatku gdzieniegdzie miałam wrażenie, że główna bohaterka jest dziwnie podobna do Amelii Sachs z cyklu Deavera.
            • marutax Re: OT Polecane kryminały 23.09.21, 18:05
              ananke666 napisała:

> Marininy nie polecam. Kilka dało się przeczytać, a kilka jest tak niedorzecznyc
              > h, że nie wiadomo, śmiać się czy płakać ("Złowroga pętla" - nieziemskie kocopoł
              > y).

Zgadzam się, ale w tym wątku nie polecam z innego powodu. Przecież Marinina to właśnie to, czego autorka postu założycielskiego nie chce... Niewiele ma wspólnego z: "W zasadzie to nawet nie kryminał ale klasyczna powieść detektywistyczna jest moim ulubionym gatunkiem literackim. Tak w stylu Agathy Christie, bez niepotrzebnego epatowania makabrą. Raczej chodzi o kojarzenie faktów, dedukcję, zdolność do wychwycenia istotnych szczegółów." W kilku przeczytanych powieściach Marininy byli właśnie porządnie zaburzeni bohaterowie z mordercami na czele oraz dużo odstręczającego naturalizmu.
    • agafiatichonowna Re: OT Polecane kryminały 19.08.21, 17:45
      Martha Grimes. Autorka amerykańska, ale kryminały na wskroś brytyjskie. Jest angielska prowincja, inteligentny
      inspektor, niekonwencjonalny arystokrata, cudny kamerdyner, upiorna ciotka i piwo Old Peculier zamiast wszechobecnej whisky.

Po kolei - Pod Huncwotem, Pod przechytrzonym lisem, Pod anodynowym naszyjnikiem, Pod zawianym kaczorem,
      Zajazd Jerozolima.

A z polskich - Maryla Szymiczkowa, czyli Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński i ich kryminały z panią profesorową Szczupaczyńską. Kraków , przełom XiX i XX wieku a w tle Boy Żeleński, Ignacy Daszyński, Przybyszewski, Tetmajer i słynny doktor płciownik Kurkiewicz Sam miód.
    • scamall15 Re: OT Polecane kryminały 24.08.21, 15:41
      Jak dobrze spotkać kogoś, kto myśli tak jak ja :)

Co prawda nie brytyjska, ale polska prowincja, ale z całego serca polecam cykl Katarzyny Kwiatkowskiej o detektywie Janie Morawskim. Eleganckie zbrodnie toczące się wśród wielkopolskiego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku, a w tle prawna i ekonomiczna walka z zaborcą, która zasługuje na swój własny kryminał :) Połączenie archetypów polskiej literatury pozytywistycznej i brytyjskich kryminałów udało się świetnie, żałuję jedynie, że mamy tylko 4 tomy, a autorka coś ostatnio zamilkła. Aha, pierwszy tom ma tytuł "Zbrodnia w błękicie".

Z nowszym brytyjskich, jestem wielką fanką serii dla młodzieży "Zbrodnia niezbyt elegancka" Robin Stevens. Bohaterki- detektywki to uczennice angielskiej szkoły z internatem, które zakładają Towarzystwo Detektywistyczne i co rusz natykają się na zbrodnie. Autorka wyraźnie inspiruje się Agathą Christie, w cyklu są powieści dziejące się w Orient Expressie i na statku wycieczkowym na Nilu. Może i dla młodzieży, ale ja nigdy nie wpadłam na to, "kto zabił' . A i przemiana bohaterek w kolejnych tomach jest cudnie opisana.
      • tt-tka Re: OT Polecane kryminały 24.08.21, 15:52
        Nie mow ! W praworzadnym Poznanskiem, gdzie nawet powstancy nie zdobyli dworca, bo nie smieli tam wejsc nie majac peronowek :) takie historie ? Swoja droga dobrze, ze choc eleganckie te zbrodnie... pedze szukac, dzieki !

Z angielskich przypomnialam sobie - Anthony Berkeley, tworca towarzystwa kryminologicznego z wybitnym prezesem i samymi tegimi umyslami, gdzie najlepszym koniec koncow detektywem okazuje sie njbardziej ciapowaty i cudownie napisany czlonek towarzystwa. Ze sroga i szalenie angielska ciotka w dalekim tle. Z tytulow pamietam tylko Zatrute czekoladki i Omylke sadowa (PRIMA !!!), ale bylo wiecej.
        • scamall15 Re: OT Polecane kryminały 24.08.21, 16:30
          tt-tka napisała:

> Nie mow ! W praworzadnym Poznanskiem, gdzie nawet powstancy nie zdobyli dworca,
          > bo nie smieli tam wejsc nie majac peronowek :) takie historie ? Swoja droga d
          > obrze, ze choc eleganckie te zbrodnie... pedze szukac, dzieki !
          >

Może i wejść bez peronówek nie pośmieli, ale wcześniej wielkopolscy aktywiści nie wahali się wykorzystywać najmniejszych luk i kruczków w niemieckim prawie na swoją korzyść i pięknie się społecznie i spółdzielczo organizowali. Aż przyjemnie czytać.

A jeszcze w temacie kryminałów "rozbiorowych". Jest taka powieść Idy Żmijewskiej pt. "Warszawianka". Trochę się waham ją tu polecać, bo trochę nie na temat. Wątek kryminalny jest jak najbardziej i to bardzo ważny i dobry, ale równie ważny jest ten romansowy- Polki i rosyjskiego inspektora policji w XIX-wiecznej Warszawie. Mnie się bardzo podobało, prześliczny język i bardzo "dziewiętnastowieczny" styl pisania, no ale jednak nie klasyczny kryminał. Tak czy siak, zostawiam do uznania :)
          • tt-tka Re: OT Polecane kryminały 24.08.21, 16:53
            nie no, ja wiem :) historie dzialan gospodarczych w Wielkopolsce znam dosc niezle, ale wlasnie to bylo zawsze dzialanie w ramach prawa i wykorzystywanie luk czy niedoskonalosci prawnych, a tu ZBRODNIA ? Takie bezprawie ? ale przynajmniej elegancka :)

zerknelam na gryzonia, tytulow Kwiatkowskiej jest wiecej niz cztery, moze nie wszystkie z detektywem Morawskim po prostu, ale jedna juz sobie wzielam. przeczytam chetnie.

A na Zmijewska tez chetnie zerkne, dzieki :)

tyle do czytania nowego, czlowiek nie nadaza, zaleglosci rosna, a chcialoby sie wszystkiego i jeszcze wiecej !
        • ako17 Re: OT Polecane kryminały 02.09.21, 21:10
          tt-tka napisała:

> Z angielskich przypomnialam sobie - Anthony Berkeley, tworca towarzystwa krymin
          > ologicznego z wybitnym prezesem i samymi tegimi umyslami, gdzie najlepszym koni
          > ec koncow detektywem okazuje sie njbardziej ciapowaty i cudownie napisany czlon
          > ek towarzystwa. Ze sroga i szalenie angielska ciotka w dalekim tle. Z tytulow
          > pamietam tylko Zatrute czekoladki i Omylke sadowa (PRIMA !!!), ale bylo wiecej
          > .
          >

Ale nie ma ich nigdzie!!! przynajmniej w wersji elektronicznej, buuu
      • ako17 Re: OT Polecane kryminały 24.08.21, 16:16
        Co prawda nie brytyjska, ale polska prowincja, ale z całego serca polecam cykl Katarzyny Kwiatkowskiej o detektywie Janie Morawskim. Eleganckie zbrodnie toczące się wśród wielkopolskiego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku, a w tle prawna i ekonomiczna walka z zaborcą, która zasługuje na swój własny kryminał :) Połączenie archetypów polskiej literatury pozytywistycznej i brytyjskich kryminałów udało się świetnie, żałuję jedynie, że mamy tylko 4 tomy, a autorka coś ostatnio zamilkła. Aha, pierwszy tom ma tytuł "Zbrodnia w błękicie".

Znam :) Rzeczywiście są fajne :)
    • apersona Re: OT Polecane kryminały 17.10.21, 21:16
      " Krętka blada" Chmielewskiej,
      Polska XXIw. ale bez niepotrzebnego epatowania makabrą, żadnego grzebania w dzieciństwie, za w anturażu końskie wyścigi i antykwaryczne sprzęty oraz Bobcio Górski w roli drugoplanowej

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka