Dodaj do ulubionych

kula, objetosc, stosunek

IP: *.chello.pl 07.03.07, 18:02
w kule o promieniu R wpisano walec o najwiekszej objetosci. wyznacz stosunek
objetosci kuli do objetosci tego walca.

pomoze ktos...
Obserwuj wątek
    • Gość: bimbek Re: kula, objetosc, stosunek IP: 195.117.116.* 07.03.07, 18:28
      W koło o promieniu R wpisz prostokąt o jednym boku 2r (r-promień podstawy walca) i
      drugim H - wysokośść walca.Jest przekrój osiowy walca i opisanej na nim kuli.
      Między R,r i h zachodzi zwiazek 4R^2=h^2 + 4r^2
      Do wzoru V=pi*r^2 *h wstaw r^2 wyliczone z poprzedniego równania - otrzymasz
      funkcje zmiennej h i wyznacz ekstremum tej funkcji.Szukany stosunek objetosci
      wynosi V3
    • ellipsis Re: kula, objetosc, stosunek 07.03.07, 18:40
      Kula i walec to bryły obrotowe. Przetnijmy kulę o promieniu R z walcem o
      promieniu podstawy r i wysokości h płaszczyzną zawierającą oś walca. Otrzymamy
      prostokąt o bokach 2r i h wpisany w koło o promieniu R. Stąd otrzymasz zależność
      między r i h, z której wyznaczysz np. r w zależności od h. (Można wyznaczać h w
      zależności od r, ale tak będzie prościej.) Na zakończenie wstawiasz wyznaczoną
      zależność do wzoru na objętość walca:
      V_w = pi r^2 h = f(h),
      otrzymując funkcję jednej zmiennej (dokładniej będzie to wielomian stopnia 3).
      Przy użyciu pochodnej znajdujesz minimum wartości tej funkcji, gdy h zmienia się
      między 0 a 2R.
      Odp. (nie gwarantuję, że nie ma błędu) h = 2R/V3, r = R V(2/3), V_w = 4 pi R^3
      /(3 V3), V_k/V_w = V3.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka