Dodaj do ulubionych

Dziwne???!

27.01.11, 10:55
Wczoraj Polskie Siły Zbrojne straciły kolejny śmigłowiec Mi-24D w Afganistanie a tu żadnych komentarzy???!
-Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • odyn06 Re: Dziwne???! 27.01.11, 11:30
      Marku, a co tu komentować?
      Jeden śmigłowiec mniej?
      To spowszechniało.
      Jeden ratownik+jeden żołnierz+jeden Rosomak, to kolejne straty w beznadziejnym uczestnictwie w beznadziejnej interwencji w Afganistanie też zainteresował najbliższe, zrozpaczone rodziny i logistyka, który "zdjął sprzęt ze stanu".
      Nawet pełne hipokryzji mowy pogrzebowe Klicha nie budzą żadnych emocji.
      Ot, polityka....
            • browiec1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:22
              No co,tydzien mnie nie bylo i mam teraz duzo do przeczytania:) Poza tym najbardziej mnie martwi ze tym razem Rosomak nie wytrzymal:( Ale i tak znowu uratowal kilku nastepnych wojskowych.
          • browiec1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:35
            wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,9012251.html
            Dziwne to troche,czemu mialoby mu sie cos stac z wirnikiem,bardziej to na blad pilota wyglada.Druga sprawa ze pisza o wysuzeniu a ponoc wszystkie sa po remontach.Kolejna rzecz-pisza o trudnosciach w lataniu a to w koncu wersja przeznaczona wlasnie do dzialania w Afganie.Dobrze ze nikomu nic sie nie stalo bo opis wyglada gronie tego "przyziemienia".
            Mam takie pytanie-gdyby on sie nie zapalil a tylko uszkodzil daloby sie przelozyc do nowej skorupy calosc wyposazenia,sliniki itd ze starej maszyny?
                                    • marek_boa Re: Dziwne???! 29.01.11, 23:20
                                      Gdzie ja Browiec napisałem "nowego"?! Napisałem "drugiego"! I nie tańszego od samej skorupy ino od skorupy i bebechów! Gdzie koszt połączenia "skorupy i bebechów"?! Poszukaj w necie ile kosztowały remonty tych Mi-24 ,które mamy!
                                      -Pozdrawiam!
                                      • browiec1 Re: Dziwne???! 30.01.11, 17:56
                                        Ale "drugiego" jak rozmiem uzywanego tez tanio dzis nie kupisz,do tego remont,modernizacja itd.bebechy masz,skorupe kupujesz,wkladajc bbechy rowoczesnie robisz remont ktory i tak bylby potrzebny i watpie zeby wyszlo drozej niz przy calym zakupionym smiglowcu.Inaczej nikt by remotnow nie robil tylko nowe kupowal po zlomowaniu starszych.
                                        • marek_boa Re: Dziwne???! 30.01.11, 20:55
                                          W tym sęk Browiec ,że właśnie czasami "drugi" kupisz taniej niż wynosi koszt remontu(przełożenia bebechów)!
                                          - Prosty test Browiec! Jeżdżę (z sentymentu) samochodem ,który ma 20 lat! Jest warty na rynku 1000 PLN! Gdybym chciał wymienić silnik i skrzynię biegów to za części musiał bym dać około 800 PLN + 500 PLN robocizna = 1300 PLN! Pal licho silnik i skrzynię - przy wymianie blach -
                                          części - 1150 PLN + 1500 PLN lakierowanie = 2650 PLN! Jest sens?!
                                          - Wracając do remontów Polskich Mi-24 w Polsce - koszt remontu jednego takiego wiatraka to 11,06 mln PLN czyli 3,95 mln zielonych - w tych samych pieniądzach można by na Ukrainie kupić "używki"!
                                          -Pozdrawiam!
                                          • browiec1 Re: Dziwne???! 30.01.11, 22:33
                                            Smieglowiec to jednak nie samochod,szczegolnie jesli rozbita maszyna byla niedawno remontowana.Co do ceny smiglowocow to nie za optymistyczna ta cena?No i w jakim stanie bedzie ta uzywka,bo sie moze okazac ze przywrocenie jej do lotu i modernizacja przekroczy pare razy cene zakupu.
                                            • marek_boa Re: Dziwne???! 30.01.11, 22:52
                                              Co do używek Mi-24W z Ukrainy absolutnie nie! Za 2 mln $ kupowały sobie różne kraje na Ukrainie! W stanie lotnym - wprost z jednostki!
                                              -Pozdrawiam!
                                              • browiec1 Re: Dziwne???! 30.01.11, 22:54
                                                No lotnym jak lotnym,nasze byly remontowane i modernizowane.Ale skoro to wszystko tak piekne czemu nie kupilismy z 10 na Ukrainie tylko sie srali z tymi posrednikami i kupowaniem w Rosji?
                                                • marek_boa Re: Dziwne???! 31.01.11, 15:48
                                                  Ano dlatego Browiec ,że Ukraina NOWYCH nie posiada to i sprzedać nie może! To samo dotyczy Mi-24PN - czyli wersji "P" po modernizacji!
                                                  -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 01.02.11, 14:15
                                                    Ale mysmy w sumie niekoniecznie mieli kupowac nowe,w gre wchodzily tez zmodernizowane ale uzywane.Tak ze skoro t nie wypalilo,ceny byly zbyt wysokie trzeba bylo kupic na Ukrainie,zmodernizowac i byloby ok.No chyba ze jednak nie sa tak tanie jak piszesz:)
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 01.02.11, 15:20
                                                    Browiec ino ,że te ,które mieliśmy kupić czyli Mi-24PN to używane miały mieć tylko kadłuby! Wszystko reszta nówka-nie śmigana! Nie ceny były zbyt wysokie tylko głupota ludzka latała za nisko!
                                                    - Zmodernizowane na Ukrainie?! A są takie???! Bo o ile wiem to skończyło się z tą Ukraińską modernizacją na jednym egzemplarzu jako demonstratorze modernizacji - czyli śmigłowiec obwiesili atrapami i tyli!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 01.02.11, 20:32
                                                    Bo sie jacys idioci na te PN uparli a teraz niedlugo moze nam wersji W zabraknac jak jeszcze troche posiedzimy w Afganie(a posiedzimy).A tak mielibysmy jednak smiglowce na misje bez uszczuplania zasobow krajowych.
                                                    No i nie napisalem zeby modernizowac na Ukrainie(choc pewnie by dali rade) tylko kupic i zrobic tyle co zrobiono z maszynami obecnymi teraz na misji.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 02.02.11, 08:57
                                                    Sęk w tym ,że możliwości bojowe Mi-24PN i W to jednak są nieporównywalne Browiec! Mi-24PN to jednak praktycznie NOWE śmigłowce!
                                                    - Pewnie i radę by dali tylko wtedy trzeba by pewnie zapłacić mnóstwo cytrynowa siła forsy - czyli nie tylko zapłacić za śmigłowce ale pokryć też R&D modernizacji - bo na tym się właśnie Ukraińcy wyłożyli!
                                                    - Czyli zapłacić circa about po 3 bańki zielonych za sztukę w stanie jakim jest a później dołożyć jeszcze 3 bańki zielonych na modernizację?!:)
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 00:06
                                                    Wszystko to prawda tylko ze teraz nie mamy nic.Lepsze W niz PN w marzeniach.
                                                    Jak rozumiec "praktycznie nowe"-ze konstrukcja byla zupelnie inna niz wersji W,czy ze my chcielismy smiglowce tak zmodernizowane i odmlozone ze prawie nowe?
                                                    "Czyli zapłacić circa about po 3 bańki zielonych za sztukę w stanie jakim jest a później dołożyć jeszcze 3 bańki zielonych na modernizację?!:)"
                                                    A tu sie Marku wylozyles sam:) Bo po pierwsze ile mielismy zaplacic za sztuke tych w wersji PN?
                                                    Po drugie potwierdziles tym samym moja wersje o wyzszosci przekladania zmodernizowanych czesci rozbitego smiglowca do nowej skorupy niz do "brania czegos na Ukrainie":)))
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 08:41
                                                    Browiec ino ,że przy tym bałaganie jaki panuje przy zakupach sprzętu taki sam wynik byłby przy zakupie wersji "W"!
                                                    - Ogólnie konstrukcyjnie to w około 80 procentach jest to to samo - ważne jest jednak te 20 procent - inny system uzbrojenia ,przystosowanie do działań nocnych etc.
                                                    - Myśmy Browiec chcieli mniej więcej to samo co robili Rosjanie dla siebie od 2004 roku ino ,że jeszcze mieliśmy swoją elektronikę w to wsadzić!
                                                    - Nie wyłożyłem się Browiec bo tak na dobrą sprawę NIKT nie wie ile za Mi-24PN mieliśmy zapłacić - kwota w 2008 roku podana była za całość kontraktu - czyli za Mi-24PN,Mi-171,dodatkowe silniki + dodatkowe ppk dla śmigłowców! Z tego Mi-171,silniki i dodatkowe ppk miały być nówki sztuki nie śmigane!
                                                    - Nic nie potwierdzam - gdybyśmy kupili od Ukrainy Mi-24W i ich nie modernizowali to wyszło by taniej!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:09
                                                    Przeciez Rosjanie juz nie robia dla siebie wersji PN a kiedy produkowali to tez nie zawiele(wydaje mi sie za tak pisales).
                                                    A co do potwierdzania moich slow - to moim zdaniem jednak mialem racje.Bo co z tego ze taniej wyzloby pozyskanie jakiejs uzywki(cholera wie w jakim stanie) z Ukrainy bez modernizacji.Co bys z nia robil,nad poligonem latal?
                                                    p.s.a Nie ma jakiejs oficjalnej ceny wersji PN?
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:10
                                                    Zapomnialem dodac-kupujac za 3 banki smiglaka na Urainie masz niezmodernizowanego smiglaka z Ukrainy:) Przekladajac w cenie 3 milionow wczesniej zmodernizwany sprzet do nowego kadluba masz zmodernizowany smiglowiec za 3 banki.Co sie bardziej oplaca?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 04.02.11, 08:18
                                                    To przecież nie była żadna "specjalistyczna" modernizacja Browiec! Śmigłowiec jak i 9 innych przystosowano do użycia przez załogę gogli noktowizyjnych i dodano GPS! Jak by co to jeszcze 6 sztuk jest do "zmodernizowania"! Koszt był wysoki bo ta "modernizacja" połączona była z remontem generalnym!
                                                    -Pozdrawia!
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 08:47
                                                    Patrzę i okularom nie wierzę! Za takiego jednego "Chinooka" moglibyśmy sobie kupić 5 Mi-26M prosto z fabryki~!No ale ,żeby śmigłowiec kosztował tyle co 2-3 WSB to jednak przegięcie!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • misza_kazak Re: Dziwne???! 03.02.11, 11:37

> Patrzę i okularom nie wierzę! Za takiego jednego "Chinooka" moglibyśmy sobie ku
                                                    > pić 5 Mi-26M prosto z fabryki~!No ale ,żeby śmigłowiec kosztował tyle co 2-3 WS
                                                    > B to jednak przegięcie!
                                                    > -Pozdrawiam!

Mysle ze jesli Afganczycy i Irakczyjczycy dowiedza ze ten marny czinuk tyle kosztuje to beda z wiekszym entuzjazmem ich zestrzeliwac. 2-3 granaty z RPG-7 i minus 80 milionow USD oraz kilkadziesiac zolnierzy koalicji.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 12:33
                                                    No cóż lista strat w Afganistanie jest już i tak dość duża:
                                                    - 5 Mi-8
                                                    - 3 Mi-17
                                                    - 3 Mi-24W
                                                    - 2 Mi-26
                                                    - 2 AB-212
                                                    - 1 Bell 214
                                                    - 15 UH-60 Black Hawk
                                                    - 2 MH-60 Black Hawk
                                                    - 4 HH-60 Pave Hawk
                                                    - 2 MH-53 Pave Low
                                                    - 1 CH-53E Super Stalion
                                                    - 2 CH-53G Sea Stalion
                                                    - 1 MH-6J
                                                    - 3 UH-1N Huey
                                                    - 2 OH-58 Kiowa
                                                    - 2 AH-1W Super Cobra
                                                    - 1 CH-146 Griffon
                                                    - 10 AH-64/AH-64D Apache /Apache AH-1
                                                    - 17 CH-47 Chinook
                                                    - 5 CH-47D Chinook
                                                    - 1 MH-47 Chinook
                                                    - 1 MH-47E Chinook
                                                    - 1 MH-47G Chinook
                                                    - 2 AS-532 Cougar
                                                    - 1 AS-332 Super Puma
                                                    - 1 Merlin MK 3
                                                    - 1 Westland Sea King
                                                    - 5 sztuk "nieznanego "typu
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • misza_kazak Re: Dziwne???! 03.02.11, 15:12
                                                    Niezle jak na "jaskiniowcow". Czyli wychodzi ze wlasnie Czinuk jest najczesciej zestrzeliwanym smiglakiem? Nie sadzielm.

A nie masz podobnego zestawienia po Iraku?
                                                    I jeszcze jaki odsetek (no mniej wiecej) w tych stratach wynosza staty bojowe?

POzdro!
                                                    Misza
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 16:36
                                                    Według Amerykanów i NATO w Afganistanie potwierdzono zestrzelenie 15 śmigłowców w tym 8 CH-47 Chinook!
                                                    - W Iraku:
                                                    - 33 OH-58 Kiowa
                                                    - 27 AH-64 Apache
                                                    - 24 UH-60 Black Hawk
                                                    - 8 AH-1W Super Cobra
                                                    - 7 CH-47 Chinook
                                                    - 6 CH-46 Sea Knight
                                                    - 4 CH-53E Super Stalion
                                                    - 4 SA-330 Puma
                                                    - 3 Mi-17
                                                    - 2 MH-53 Pave Lov
                                                    - 2 SH-3 Sea King
                                                    - 2 UH-1N Huey
                                                    - 2 Bell 412
                                                    - 2 MD-530F
                                                    - 2 Westland Lynx
                                                    - 1 CH-53D Sea Stalion
                                                    - 2 Mi-8
                                                    - 2 PZL W-3 Sokół
                                                    - Łącznie 133 śmigłowce z tego ponoć 43 sztuki zestrzelone
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:19
                                                    To mysmy tam dwa sokoly stracili? Czyje byly mi-8 i 17?
                                                    P.S.Jak na taka ilosc to liczba zestrzelen nie jest oszalamiajaca,podobnie w Afganie.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:29
                                                    No na to wychodzi!
                                                    -Mi-8 jeden był Gruziński a drugi Bułgarski! Mi-17 należały do Armii Irackiej!
                                                    - Browiec to są dane oficjalne!
                                                    _Pozdrawiam!
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 04.02.11, 08:31
                                                    A o które zestawienie Tobie chodzi???! Bo pisałem Miszy o stratach w Afganistanie i w Iraku - a te maszyny:
                                                    - Mi-8 Gruziński
                                                    - Mi-8 Bułgarski
                                                    - Mi-17 Irackie
                                                    Należą do zestawienia strat w Iraku!
                                                    - Jeśli chodzi o listę strat w Afganistanie to:
                                                    - Mi-8 - Afganistan
                                                    - Mi-8 - Rosyjska spółka "Vertikal-T"
                                                    - Mi-8 - Zjednoczone Emiraty Arabskie
                                                    - Mi-8 - Kirgizja
                                                    - Mi-8 - Kazachstan
                                                    - Mi-17 - Afganistan
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 05.02.11, 07:49
                                                    Bo to są zestawienia strat WSZYSTKICH sił uczestniczących w walce po stronie USA/NATO Browiec! Z tego też powodu wpisano śmigłowce Mołdawskie,Rosyjskie,Kazachskie - zostały wynajęte przez NATO lub CIA !
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 17:36
                                                    No ale to jednak troche zawyzanie strat-to nie sily NATO/Koalicji poniosly straty w ludziach i sprzecie ale prywatni przedsiebiorcy ewentualnie rzad Iraku/Afganistanu.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 05.02.11, 19:21
                                                    Gucio prawda! 99 procent tych maszyn (prywatnych) było wynajęte przez CIA lub NATO! Na ich pokładach ginęli pracownicy CIA lub żołnierze NATO!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 22:27
                                                    Albo wozili towary i ginela tylko np. ukrainska zaloga. Prywatnych kontraktorow tez nie wliczano raczej w straty wojskowe np. w Iraku.Ktos nadstawia leb na wlasne ryzyko to jego sprawa.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 05.02.11, 22:33
                                                    A te towary to dla kogo wozili?! Dla babci klozetowej?! Prywatni kontraktorzy zostali zatrudnieni przez rząd USA - czyli raczej prywatnie tam nie byli!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 22:36
                                                    Dla NATO ale nie byly to maszyny/zaloga NATO.A zatrunili ich np. Amerykanie,ale jak pisalem kolesi z BlackWater nie wpisywano do strat amerykanskich w Iraku.Narazali sie za kase i tyle.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 06.02.11, 08:21
                                                    No to nie do końca tak Browiec! Te śmigłowce i samoloty nie są wpisywane w straty NATO chyba tylko aby tych strat nie zawyżać! Moim zdaniem powinny być wpisywane - są wynajęte i działają na rzecz NATO/USA - no i jest tego nie tak mało
                                                    > Afganistan:
                                                    - 2 Lockheed L-100-30 Hercules
                                                    - 1 Airbus A300
                                                    - 3 IŁ-76
                                                    - 2 An-12
                                                    - 1 CASA-212
                                                    - 1 An-26
                                                    - 5 Mi-8
                                                    - 2 Mi-26
                                                    - 1 AB-212
                                                    - 1 Bell 214
                                                    > Irak:
                                                    - 1 An-12
                                                    - 1 An-26
                                                    - 1 Comp Air 7SL
                                                    - 2 Mi-8
                                                    - 2 MD-530F
                                                    - 1 Bell 412
                                                    Browiec co z tego ,że narażali się za kasę?! Przecież nie wynajęli ich Iraccy dygnitarze tylko rząd USA!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 06.02.11, 16:19
                                                    Ale jak pisalem wczesniej "prywatnego wojska" tez nie wpisuje sie w straty regularnej armii. Tak samo jak nie powinny byc ujete maszyny Iraku i Afganistanu.
                                                    te co u wypisales to sa maszyny wynajmowane czy zniszczone/zestrzelone?
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 07.02.11, 20:56
                                                    Orientujesz sie ktore sie rozbily a ktore zestrzelono(z samolotow),cos o Herculesie i A300 slyszalem ale nie pamietam dokladnie co sie dzialo.
                                                    Szczegolnie ciekawi mnie jaka role spelniala ta awionetka:)
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 08.02.11, 09:40
                                                    W Afganistanie zestrzelony został tylko jeden śmigłowiec - Mołdawski Mi-26
                                                    W Iraku zestrzelone:
                                                    - Bułgarski Mi-8
                                                    - MD-530 F - Blackwater
                                                    - Bell -412 - Blackwater
                                                    Comp Air 7SL to samolocik rozpoznawczo-łącznikowy Irackiego lotnictwa!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 08.02.11, 16:11
                                                    No to znowu nie za wiele zestrzelen.I znowu maszyna iracka;)) Od kogo oni ja wynajmowali?
                                                    Tez A-300 pamietasz z jakich powodow spadl? Bo Hercules o jakas gore chyba wycial,podobnie jak Francuzi czy Hiszpanie? Kto byl jego wlascicielem?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 08.02.11, 17:02
                                                    Amerykanie "wynajęli" od Irackich Sił Powietrznych - na pokładzie zginęło 4 Amerykanów i jeden Irakijczyk!
                                                    - Airbus A300 był Turecki - rozbił się w czasie lądowania ,w Bagram
                                                    - 1 L-100-30 Hercules był Południowo Afrykański - rozbił się podczas lądowania ,w Szarana
                                                    - 1 L-100-30 Hercules był z Ghany rozbił się o górę w pobliżu Kabulu!
                                                    - 9 stycznia 2002 roku rozbił się o górę w Pakistanie KC-130 Hercules - zginęło 7 Amerykanów!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                    P.S. Do listy strat trzeba dopisać szturmowy śmigłowiec Eurocopter Tiger Francuskiego kontyngentu! Rozbił się 5 lutego w Lateh Band ,w pobliżu Kabulu!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 08.02.11, 22:30
                                                    Amerykanie cos takiego wynajeli od Iraku? Dziwne, ze nawiaze do tytulu watku:)
                                                    Te maszyny ktore pisales nalezaly do prywatnych przedsiebiorcow,szczegolnie Herculesy?
                                                    I jaka to maszyna sie rozbila wiozac do domu zmiane kontyngentu,chyba hiszpanow?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 10.02.11, 10:47
                                                    Te Herkulesy w Afganistanie - oba należały do "Transafrik"
                                                    - IŁ-76 z Kazachstanu - "Asia Continental Airlines"
                                                    - IŁ-76 z Gruzji - "Pakistan Royal Airlines"
                                                    - IŁ-76 z Mołdawii - "Airline Transport"
                                                    - A300 - z Turcji - "ACT Airlines"
                                                    - A tego nie wiem bo albo nie został doliczony do strat albo była to Amerykańska maszyna transportowa!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 10.02.11, 16:01
                                                    czyli wszystkie nalezaly do prywatnych przewoznikow? Tu przy okazji dwie stare notki
                                                    wyborcza.pl/1,75477,2522305.html
                                                    wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,8501952,Afganistan__Samolot_transportowy_rozbil_sie_pod_Kabulem.html
                                                    A tu ladna lista:)
                                                    en.wikipedia.org/wiki/List_of_aviation_accidents_and_incidents_in_the_War_in_Afghanistan
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:58
                                                    Mi-24 to wszystkie nasze? Mi-26 to zdaje sie prywatnego przewoznika?A Mi-8 i 17?
                                                    P.S.Co to jest Apache AH-1?:)
                                                    Te "17 CH-47 Chinook" to jakiej wersji?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 04.02.11, 08:43
                                                    Tak! Te Mi-24W to wszytko nasze!
                                                    - 1 Mi-26 - Rosyjska spółka "Vertikal-T" z Rosyjską załogą
                                                    - 1 Mi-26 - Mołdawska spółka "Pectox Air" z Ukrańską załogą
                                                    Post wcześniej wypisałem Ci czyje były Mi-8 i Mi-17!
                                                    - Agusta Westland WAH-64 Apache AH Mk 1 czyli licencyjny AH-64D Longbow Apache
                                                    - Nie podano!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 01:47
                                                    To nie wiedzialem ze Brytole stracili swojego AH-64.
                                                    Pamietam ze ktos tu kiedys wrzucil zdjecie zolnierzy lecacych na AH-64.Jak doczytalem byli to wlasnie Brytole podczas misji poszukiwania zaginionego(jak sie okazalo martwego) zolnierza.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 06.02.11, 09:11
                                                    Różne,różniste!:)
                                                    > S-5 - 57mm :
                                                    - S-5 - odłamkowy
                                                    - S-5M - odłamkowo-burzący
                                                    - S-5M1 - odłamkowo-burzący
                                                    - S-5K - przeciwpancerny-kumulacyjny
                                                    - S-5K1 - przeciwpancerny-kumulacyjny
                                                    - S-5P - WRE
                                                    - S-5P1 - WRE
                                                    - S-5O - oświetlający
                                                    - S-5O1 - oświetlający
                                                    - S-5MO - odłamkowy
                                                    - S-5MO1 - odłamkowy
                                                    - S-5KO - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-5KO1 - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-5KP - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-5KPB - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-5I - WRE
                                                    - S-5S - odłamkowy(strzałki)
                                                    - S-5SB - odłamkowy (strzałki)
                                                    Po za tym wszystkie te wersje mogą funkcjonować jako pociski kierowane po założeniu głowicy BM-5 - wtedy do nazwy dochodzi "Kor" czyli S-5M1 Kor !
                                                    > S-8 - 80 mm:
                                                    - S-8A - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-8M - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-8KOA - odłamkowo-kumylacyjny
                                                    - S-8KOM - odłamkowo-kumulacyjny
                                                    - S-8B - przeciwbetonowy
                                                    - S-8BM - przeciwbetonowy
                                                    - S-8OF - odłamkowo-burzący
                                                    - S-8DF - odłamkowo-burzący
                                                    - S-8D - paliwowo-powietrzny
                                                    - S-8DM - paliwowo-powietrzny
                                                    - S-8O - oświetlający
                                                    - S-8OM - oświetlający
                                                    - S-8P - WRE
                                                    - S-8PM - WRE
                                                    - S-8S - odłamkowy (strzałki)
                                                    - S-8T - przeciwpancerny z głowicą tandemową
                                                    - S-8CzM - sygnaowy - wskazywania celu
                                                    Po za tym wszystkie te wersje mogą funkcjonować jako pociski kierowane po założeniu głowicy BM-8(BM-8-1) wtedy do nazwy dochodzi "Kor" czyli S-8M Kor !
                                                    "Hydra" ma 19 typów pocisków - w Angielskiej Wiki są wypisane!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 06.02.11, 16:16
                                                    Pojecia nie mialem ze tego az tyle:) A ta glowica do przerobki na pocisk kierowany to jaka jest,naprowadzanie laserowe? A ze Hydra az tyle tych pociskow ma to tym bardziej nie wiedzialem,ktory rodzaj moze byc na zdjeciu?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 06.02.11, 19:43
                                                    Laserowo-pół aktywnie z podświetlaniem celu albo z ziemi albo z nosiciela! Po za tym głowica ma jeszcze impulsowe silniczki korekcyjne!
                                                    - Browiec Znajdź sobie leniu!:)
                                                    -Pozdrawiam!
    • rzewuski1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:22
      tracimy masę pieniędzy i co mamy w zamian?
      tylko oskarżenia ze nasi żołnierze nie za bardzo przykładają się do walki z talibami i ze kradną drzewa
      powinniśmy się stamtąd wycofać w 2012
      powiedzieć to ostatni rok naszego tutaj pobytu
      i do widzenia
        • rzewuski1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:40
          w tej prowincji która podobno kontrolujemy zniknęło 4 tysiące drzew podobno to naszych żołnierzy robota bo albo nie przypilnowali albo sami je ucieli

tak generalnie to ile rosomaków już straciliśmy?
          wojna ta jest przegrana bo rząd afgański po 10 lat jest tak samo silny jak na początku
          policja, i wojsko to tylko dekoracja która przestanie istnieć w chwili gdy USA wycofają się stamtąd
          • browiec1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:47
            A o tym to nie slyszalem,w Afganistanie to strata:) Ale obstawialbym miejscowych,a zrzucanie na naszych to glupota,to nie straz lesna.
            Rosomakow ile stracono nie wiadomo,ten chyba tylko zostal oficjalnie "zniszczony",reszta wrocila do kraju na remonty(pytanie co z nich wyszlo i czy nie kosztowaly tyle co nowy:).tego pewnie tez na czesci wezma.
            Chcialbym zobaczyc gdzies zdjecie takiego wozu po ciezkim wybuchu.Zastanawia mnie czy planowane sa zamowienie na nowe wozy w celu zastapienie zniszczonych i co wazniejsze wyeksploatowynych wozow.
      • browiec1 Re: Dziwne???! 27.01.11, 20:37
        No wlasnie jednak W.I tez dlatego pytalem jakie sa proporcje wersji.
        Ale ten smiglowiec co sie rozbil u nas wersji D mial ponoc byuc wyslany do Afganistanu.Jak tak dalej pojdzie to nam tylko gluszce zostana;)
              • browiec1 Re: Dziwne???! 29.01.11, 14:31
                Owszem,to wiem.Tylko jak pamietam pisano o tym D co sie rozbil u nas na poligonie ze byl po remoncie bo mial leciec do Afganu. A pytania byly tu
                forum.gazeta.pl/forum/w,539,121426638,121452180,Re_Dziwne_.html?wv.x=2
                P.S.Ile my teraz mamy sprawnych Mi-24 obu wersji bo sie pogubilem.I ile z nich zmodernizowano.
                      • browiec1 Re: Dziwne???! 29.01.11, 22:42
                        Ale mnie chodzilo glownie o te wczesniejsze.
                        To bylo najmniej wazne,ale swoja droga to ze mon sobie poda ogolna liczbe Mi-24 niewiele daje,poza tym nie wiem czy oni aktualizuja dane po stratach smiglowcow.
                                • marek_boa Re: Dziwne???! 30.01.11, 20:58
                                  Ależ oczywiście ,że latały Browiec! Zarówno Ukraińskie jak i Rosyjskie! Amunicja do km-u zawsze była no i czasami npr-y S-5 lub S-8! O tym ,żeby na misje ONZ zabierano ppk nie słyszałem!
                                  -Pozdrawiam!
                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 30.01.11, 22:31
                                    Mnie sie zawsze ywdawalo ze owszem Mi-8 masowo lataly i lataja,ale ONZ jako taki sprzet wojskowy ma z tego co dostarcza dane kraje,a sam ONZ jako taki maszyn uzbrojonych nie wysyla.Czy to moze bylo w ramach kontyngentow np. ukrainskiego?
                                        • marek_boa Re: Dziwne???! 31.01.11, 16:01
                                          Śmigłowce jak i wszelkie pojazdy są DZIERŻAWIONE Browiec przez ONZ od danego państwa ,które zapewnia logistykę,obsługę jak i załogi! ONZ daje tylko kasę!
                                          - Czyli były to śmigłowce Rosyjskie lub Ukraińskie z Rosyjskimi lub Ukraińskimi załogami!
                                          -Pozdrawiam!
                                          • browiec1 Re: Dziwne???! 01.02.11, 14:14
                                            Moje zdziwienie wynikalo stad ze po prostu nigdy nie widzialem bojowej maszyny latajacej w barwach ONZ.Wozy pancerne,czolgi,wspomniane Mi-8 owszem,ale nie Mi-24:) Dlaczego one mialy dzialac w takich parach jak wspomniales,mialy prawo atakowac jakies obiekty?
                                            • marek_boa Re: Dziwne???! 01.02.11, 15:28
                                              No toż i moje zdziwienie Twoim zdziwieniem Browiec! Zdjęć Mi-24 w barwach ONZ jest mnóstwo cytrynowa siła! Oczywiście ,że tak!Miały niwelować siłą wszelkie wrogie próby przeciwdziałania misji ONZ! Zazwyczaj właśnie działały do osłony Mi-8!
                                              -Pozdrawiam!
                                                • marek_boa Re: Dziwne???! 02.02.11, 08:58
                                                  Browiec a po kiego grzyba więcej?! Najczęściej przeciwnikami byli partyzanci/bojownicy uzbrojeni tylko i wyłącznie w broń piechoty!
                                                  -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 03.02.11, 00:00
                                                    Racja ale pisales ze npry byly tylko czasem,a tu by sie jeszcze moza jakies bomby,napalm i pare innych ciekawostek przydalo.Ale i ppk z odpowiednimi glowicami do punktowych atakow.W sumie km i to taki raczej niezbyt czesto pewnie sami Rosjanie uzywali?
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 03.02.11, 18:38
                                                    W sumie mogą - tylko ,że nie są tak dobrze opancerzone jak Mi-24 a przenosić to one w misjach miały towary czyli żywność etc a nie uzbrojenie! Po za tym ciut-ciut inaczej człowiek się czuje jak widzi nadlatującą "Łanię" niż pękatą ciężarówkę czyli Mi-8! Wrażenie niesamowite - drżą kolana i etc.
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 01:42
                                                    Czy ja wiem,czytalem ze byly tez wersje nawet z 12,7 mm montowanym w nosie,a na wezlach moga przenosic nie tylko npry ale i PPK. Wiec pewnie i zasobniki z dzialkiem by sie dalo.
                                                  • marek_boa Re: Dziwne???! 05.02.11, 07:57
                                                    Nie spotkałem się z taką informacją! Na węzłach wojskowych wersji wszystko można podwiesić Browiec - ino ,że w tedy śmigłowiec ten nie będzie spełniał roli do jakiej go wynajęto - dostarczania worków z ryżem lub innym towarem pierwszej potrzeby!
                                                    -Pozdrawiam!
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 17:35
                                                    Z ktora informacja,o tym km 12.7 mm??
                                                    Taki smiglowiec z nprami i dzialkami w zasobnikach ma w znaczacy sposob obnizone mozliwosci transportowe?
                                                  • browiec1 Re: Dziwne???! 05.02.11, 22:29
                                                    Pytanie tylko czy zmniejsza sie troche udzwig czy udzwig zmniejsza sie bardzo:)
                                                    A ten Mi-8 z wkmem to ponoc to
                                                    Mi-8TB – rozwinięcie Mi-8TW uzbrojone w ruchomy wkm 12,7 mm w nosie i uzbrojeniu przenoszonym na 6 węzłach na belkach (do 192 rakiet niekierowanych) oraz dodatkowo 4 pocisków przeciwpancernych montowanych na górnej powierzchni belek.